Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.12.2007, 19:59:54
gabistgato gabistgato is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Mesaje: 3
Implicit

Buná,seara! As dori sá intreb pe cei ce cunosc tainele botezului,dacá ca,femeie insarcinatá este bine sa botezi un copilas.O vecina care e credinciosá,mi-a zis cá nu este bine sa botezi cánd esti insárcinatá,cá o sá pierd copilul meu.Este adevárat? Stie cineva ceva concret,vá rog?Vá multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.12.2007, 21:53:23
GEORGIANA22 GEORGIANA22 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.08.2007
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabistgato
Buná,seara! As dori sá intreb pe cei ce cunosc tainele botezului,dacá ca,femeie insarcinatá este bine sa botezi un copilas.O vecina care e credinciosá,mi-a zis cá nu este bine sa botezi cánd esti insárcinatá,cá o sá pierd copilul meu.Este adevárat? Stie cineva ceva concret,vá rog?Vá multumesc.
DOAMNE AJUTA, POTI SA BOTEZI COPILUL NU ESTE NICI O PROBLEMA , ASTA E O SUPERSTITIE CA DACA BOTEZI UN COPIL PIERZI COPILUL TAU.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.12.2007, 00:22:47
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

poti sa-l botezi, pt ca ajuti la crestinarea unui copilas, crezi ca Dumnezeu nu va avea grija ca a-l sa se nasca sanatos si frumos:)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.12.2007, 00:25:36
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabistgato
Buná,seara! As dori sá intreb pe cei ce cunosc tainele botezului,dacá ca,femeie insarcinatá este bine sa botezi un copilas.O vecina care e credinciosá,mi-a zis cá nu este bine sa botezi cánd esti insárcinatá,cá o sá pierd copilul meu.Este adevárat? Stie cineva ceva concret,vá rog?Vá multumesc.
Nu este adevarat. Personal nu am intalnit nici o prescriptie canonica prin care sa fie interzis botezul in cazul acesta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.12.2007, 15:08:45
gabistgato gabistgato is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Mesaje: 3
Implicit

:)Vá multumesc din suflet!Asa ma gandeam sie eu ca fac un gest crestinesc si Dumnezeu nu se supara,ba din contra.Va multumesc inca o data.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.04.2008, 20:49:26
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Botezul a fost instituit de Mantuitorul Iisus Hristos inainte de Inaltarea la cer prin cuvintele " Mergand invatati toate neamurile, botezandu-le in numele Tatului si al Fiului si al Sfantului Duh."(Matei 28,19)
de asemenea Corinteni 15, 29: "De nu se va naste cineva din apa si din Duh, nu va intra in imparatia cerurilor."
Sfantul Grigorie Teologul spune: "Ai copil? Sa nu ia timp rautatea. Sa fie sfintit din pruncie, sa fie consacrat Duhului de la inceput."
iar in 418 sinodul de la Cartagina a hotarat: " Cel ce neaga necesitatea botezului copiilor nou-nascuti sa fie anatema."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.03.2009, 00:46:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana Vezi mesajul
Botezul a fost instituit de Mantuitorul Iisus Hristos inainte de Inaltarea la cer prin cuvintele " Mergand invatati toate neamurile, botezandu-le in numele Tatului si al Fiului si al Sfantului Duh."(Matei 28,19)
de asemenea Corinteni 15, 29: "De nu se va naste cineva din apa si din Duh, nu va intra in imparatia cerurilor."
Sfantul Grigorie Teologul spune: "Ai copil? Sa nu ia timp rautatea. Sa fie sfintit din pruncie, sa fie consacrat Duhului de la inceput."
iar in 418 sinodul de la Cartagina a hotarat: " Cel ce neaga necesitatea botezului copiilor nou-nascuti sa fie anatema."
"Câți in Hristos v-ați botezat, in Hristos v-ați și-mbrăcat" ( Gal. 3 , 27 ) . Ce mare adevăr ne incredințează prin aceste cuvinte Apostolul Pavel ! Creștinii botezați nu-l poartă pe omul vechi, cu patimile și poftele lui păcătoase, ci sunt imbrăcați în omul cel nou.
Sfântul Nectarie al Pentapoliei spune : " Ne-am dezbrăcat de omul păcatului și ne-am imbrăcat în omul dreptății și al harului. Am alungat moartea și ne-am imbrăcat in nemurire ! " tot el ne întreabă pe bună dreptate : " Am cugetat oare, și la făgăduințele cele mari pe care le-am primit prin botezul nostru de la Dumnezeu ? Am conștientizat că suntem datori să ne purtăm ca fiii lui Dumnezeu și ca frații Domnului nostru ? Că avem datoria să identificăm voința noastră cu voința lui Dumnezeu ? Că trebuie , ca fii ai Lui, să rămânem liberi de păcat ? " intrebări firești pentru ori și cine care s-a imbrăcat in Hristos. A te imbrăca in Hristos nu se referă la o imbrăcăminte simplă și exterioară, ci la ceva adânc, ființial și nedespărțit ce se săvârșește prin marea Taină a Botezului. Suntem obligați prin Sfântul Botez, să-L slujim și să jinduim după unirea cu El pentru totdeauna.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.06.2009, 17:41:50
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

PUTEREA BOTEZULUI

[COLOR=Black]
[/COLOR][COLOR=Black]Un român expulzat dintr-o țară din occident ne-a povestit pățania sa. Cu mulți ani în urmă plecase din România pentru a căuta o viață mai bună. În străinătate a cunoscut o tânără cu care s-a căsătorit, drept care a primit dreptul legal de a fi cetățean al țării respective. Nu știa prea multe despre credință, fapt pentru care nu și-a întrebat prietena, care i-a devenit soție, ce credință avea. Știa că soția sa frecventează o anumită adunare, a fost invitat și el, dar nu i-a plăcut. Gruparea respectivă era a așa numiților transcendentali meditativi. El o conducea totuși pe soția sa la întruniri și într-o zi, auzind că va veni un mare inițiat să le facă o demonstrație, a rămas din curiozitate, să vadă ce se întâmplă. Dar să vedem în ce constau demonstrațiile marelui inițiat. La un moment dat acesta cu un singur gest îi făcea pe cei din sală să se pună pe jos de râs, apoi umblând prin sală sufla asupra celor prezenți care instantaneu cădeau pe jos. Românul stătea mai retras, aproape de ieșire. A venit și la el și a suflat asupra lui și ... nimic, a mai suflat o dată, iarăși nimic. Atunci i-a spus: dă-i drumul de aici, tu nu ești de al nostru. Românul ne-a mărturisit că în momentul când sufla persoana respectivă asupra lui simțea o forță cum îl lovește peste genunchi. Văzând aceste înșelătorii și neputința lor, și-a adus aminte de credința în care s-a născut, despre care totuși nu știa prea multe, dar cu toate acestea, iată că ceva tot avea în dânsul. Acel ceva cred că era harul pe care l-a primit la botez, har care nu l-a părăsit cu totul și acum i s-a descoperit. Deși a trăit departe de Dumnezeu și se căsătorise cu o sectară (ceea ce nu se poate, după rânduiala Bisericii, pentru că nu poți împreuna lumina cu întunericul), totuși poate din cauză că nu-și dădea seama de ceea ce făcea, harul nu l-a părăsit.
De aceea este bine să fie botezați copiii. Ereticii spun: să fie mari, să mărturisească singuri că vor să fie botezați. Uite, spun ei, la ortodocși îi botează pe toți copiii, iar apoi fumează, beau, desfrânează, deci defăima botezul, însă nu este așa. [COLOR=#FFFF33][COLOR=Red]Copiii trebuie scoși din întuneric, trebuie botezați pentru a li se șterge blestemul strămoșesc; dacă, după ce sunt scoși la lumină, cunosc iarăși întunericul păcatelor, nu este un motiv pentru a nu fi botezați, mai mult sau mai puțin fiecare om cade în păcat; sunt păcate mari pentru care harul îl părăsește pe om, dar harul nu pătimește cu nimic din asta, lumina soarelui trece și peste locuri murdare, dar nu pătimește nimic, Soarele îi luminează și pe cei răi și pe cei buni, ploaia cade și peste cei răi și peste cei buni. Și apoi omul se poate pocăi pe patul de moarte. Și atunci îl primește Dumnezeu dacă se căiește cu adevărat. Botezul poate să-l ajute pe om chiar și atunci când el nici nu se gândește, cum s-a întâmplat în exemplul cu românul nostru - trăind în păcat, o[/COLOR]mul are un ajutor pentru a se întoarce.
[/COLOR]
Din exemplul dat vedem că răul are o putere limitată; asupra românului botezat inițiatul nu a avut nici o putere. Știm și din viața Sfintei Iustina că diavolul nu avea putere asupra ei atâta timp cât ea se ruga fierbinte, dar totuși o ispitea, ea simțind aprinderile trupești pe care i le provoca diavolul și se lupta rugându-se, în jurul ei se întâmplau multe nenorociri, dar ea a rămas statornică și încercarea s-a transformat în izbândă. E frumusețea credinței adevărate. Ea poate renaște oricând și în cei ce rătăcesc în întuneric. După șapte ani de căsnicie cu acea sectară, românul a divorțat, a fost expulzat, și s-a întors acasă cu mâinile goale. A ajuns înapoi în țara sa, sărac, dar având o anume comoară: posibilitatea să mediteze la ceea ce i s-a întâmplat, la credința în care s-a născut.[COLOR=Red] [COLOR=#FFFF33]Pentru cei care își vând în străinătate credința poate se va găsi cineva care să le descopere ochii. Dacă nu, poate în încercările pe care le vor avea. Cât trăim în viața asta? Totul este ca un vis. Dăm viața veșnică pentru niște iluzii scurte? În încercări se descoperă aurul și în necazuri credința.[/COLOR][/COLOR] Când ești lipsit de toate, nu uita că Hristos le-a spus ucenicilor să nu poarte nici bani, nici traistă, nici toiag; nu aveau nici casă, flămânzeau și umblau desculți. Și totuși, în timpul Imperiului Roman care stăpânea c[/COLOR]u putere și impunea legile, ei au reușit să cucerească lumea neavând nimic, pentru că legea pe care ei o propovăduiau întrecea orice măsură omenească: să iubești pe cei ce-ți fac rău, să ajuți pe alții când tu nu ai nimic, iar când nu ai ce, să te dăruiești pe tine. E legea dragostei, pe care au învățat-o de la Hristos, Care, după ce le-a dat ce-a avut mai bun, a luat răul oamenilor asupra Sa, s-a rugat pentru ei și, la sfârșit, ajuns la capătul puterilor, când se părea că nu mai are de dat nimic, când sângele îi curgea peste tot, a spus: luați mâncați, acesta este trupul Meu, beți dintru acesta toți, acesta este sângele Meu. Să te dăruiești e frumusețea dragostei, e frumusețea credinței adevărate.

Ieromonah IOAN BULIGA-"Deșertăciunea lumii"
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.06.2009, 23:30:58
nede_mar's Avatar
nede_mar nede_mar is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2008
Mesaje: 77
Implicit O poezie despre Sfantul Botez !

Sfantul Botez

Ce-i botezul ? Curatire
De pacatul stramosesc
Ca sa fiu "dar" primire
In lacasul cel ceresc.
El e poarta de intrare
Pentru tanar si batran,
Si Iisus la fiecare
Sa ne fie bland Stapan.
El e haina luminoasa
Ce-o avuse candva omul,
Ca si ingerii voioasa
Si-o poarta precum si Domnul.
Prin Botez primim credinta,
De Sfanta mantuire,
De avem mereu vointa
Pentru fapte si iubire.
Intru el si vesnicie
Dobandeste orice om,
De-i purtat in curatie
Si pe Domnul il urmam.
Cel ce cade din credinta
Nu mai are nici Botezul
Unde nu e pocainta,
Roada nu rodeste crezul.
Asadar intru iubire
Sa-l pastram in curatie,
Dar s-avem de mantuire
Pe cereasca Imparatie.
Attached Images
File Type: jpg DSC_0116.jpg (94,3 KB, 8 views)
__________________
[COLOR=Blue]„ Fără Dumnezeu omul rămâne un biet animal rațional și vorbitor, care vine de nicăieri și merge spre nicăieri. ”(Petre Tutea)[/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Botezul in BOR orthodoxia.i.thanatos Botezul 594 26.01.2010 02:33:12
botezul dulcineea Mirungerea(Ungerea cu Mir) 70 09.09.2008 11:17:27
Botezul ionut Botezul 33 03.12.2006 13:48:10
botezul mircea/ovidiu Mirungerea(Ungerea cu Mir) 0 28.08.2005 02:10:00