Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.09.2009, 19:01:17
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit Voi cum va rugati seara

Stim cu toti ca rugaciunea este unu dintre cel mai puternic pilon al credintei, fara rugaciune nu este cu putinta sa traim credinta,
De-a lungul vremii am avut mai multe discutii cu diferite persoane despre felul in care trebuie sa se desfasoare rugaciunea, mai ales cea de seara deoarece se pare, seara se gaseste mai mult timp pentru rugaciune
O sa descriu modul meu de a ma ruga seara

Inchinaciune in numele Sf Treimi
-Rugaciunile incepatoare tipice ortodoxiei,
- rugaciunile de seara din cartea de rugaciuni/ Ceaslov
Apoi
- rugaciune libera cuprinzand
- Laudarea Numelui si maretiei Lui Dumnezeu si Fiului Sau Iisus Hristos
- cerere de iertare a pacatelor mele, familiei mele, prietenilor si vecinilor mei
- cereri(prea multe cateodata) pentru diferite trebuinte, pt bolnavi, pt pace, pt intarirea credintei proprii, familiei, orasului si tarii noastre

-Rugaciune de multumire pt viata, casa , familia, si toate cele ce mi le-a daruit Dumnezeu
-Rugaciune libera de cerere a mijlocirii Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu pt implinirea rugaciunii facute anterior
Inchinaciunea "Nadejdea imi este Tatal.."

Voi cum procedati? asi dori sa posteze fiecare modul de a se ruga pt a ne completa si a ne imbogatii vorbirea noastra cu Dumnezeu
Doamne ajuta!
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)

Last edited by danyel; 06.09.2009 at 19:03:47.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
putem concepe copilul sambata seara sau duminica seara? ioanaz Nunta 217 25.02.2012 23:24:49
Rugaciunile de seara haitchi Intrebari utilizatori 2 27.06.2010 20:40:33
buna seara ! tanty12 Stiri, actualitati, anunturi 6 08.12.2009 16:51:44
buna seara! georgiana_master Rugaciuni 4 31.10.2006 13:32:43
o rugaciune pt seara... georgiana_master Rugaciuni 0 09.09.2006 00:19:08