Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 19.10.2009, 12:05:17
eugenb's Avatar
eugenb eugenb is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.07.2009
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin MSN pentru eugenb Trimite un mesaj prin Yahoo pentru eugenb
Exclamation Din greseli invata fiecare

Citat:
În prealabil postat de Bastet Vezi mesajul
Aha. Deci înseamnă că pînă la urmă un om poate fi moral și înafara bibliei (dacă se comportă ca un bun creștin dar are altă credință sau nu are nici o credință)?
...Pentru că în caz afirmativ, eu cel puțin nu pot vedea ura față de alte persoane decît ca o manifestare a diferenței între „noi creștinii” și „ei, toți ceilalți”. Ceea ce numai a moralitate nu îmi sună.
Da, oricine poate fi “bun moral” iniferent daca are o Religie in care crede sau este … “ateu”.

Cred ca vedeti totul simplist si credinta dumneavoastra "scartiie" ... Nu ati intelesul "credintei ortodoxe" si mai aveti mult pana veti reusi sa faceti acest lucru.

Greseli au fost facute de cei care se credeau "credinciosi" (vezi aceasta "Inchizetie", care era de fapt "partea politica" a unei Religii care se departase de CREDINTA data de Iisus Hristos. O adevarata Religie crestina nu poate sa duca la moarte pe cei care (constient sau nu) ar gresi fata de Iisus Hristos (respectiv Sfanta Treime). Este un "non-sens" sa sustii acest fapt.

V-ati pus intrebarea de ce pe teritoriul Romaniei nu s-a exercita influienta celor care credeau in "Inchizitie" ? Eu cred ca raspunsul este simplu. Stramosii erau mai crediciosi (decat cei care “credeau” in Inchizitie) de fapt in “aparatul represiv” pe care-l exprimau, decat CREDINTA lor in Iisus Hristos, care veneau din ... "afara" tarii si care doreau sa introduca "autoritatea" unei alte Biserici. "Biserica sora”, dar mult mai mai ... "materialista" decat cea "ortodoxa".

Asa ca referirea la "ura" dintre religii se refera (numai) doar la "avantajele materiale" pe care le-au adus Religia respectiva (Catolica). Tot ce se discuta pe acest topic a celor care sustin aceasta motivatie, este numai "apa de ploaie" (dupa mine, evident).

Sa spui "ura pentru alte credinte" fara sa faci referire la "baza materiala" care sta de fapt la ADEVARUL care a generat aceasta tema, inseamna sa negi din start motivul principal : "adica BANUL", care sustine aceasta discutie. Verificati, si-n "Sfanta Scriptura", si o sa vedeti ca toata discutia aceasta pe care o aveti acum, respectiv la datele pe care le aduceti ca ajutor, "se invartesc" pe langa cauza principala care este BANUL, si nu discutia "spirituala" care ar trebui sa fie discutia noastra.

Cel putin aceasta este parerea mea de pana acum, asa ca nu este ceva "obligatoriu" si pentru ceilalti, binenteles. Doar noi acum facem "schimb de impresii" si pana la urma din "greseli" invatam fiecare (deci si eu) !
Reply With Quote
  #122  
Vechi 19.10.2009, 13:52:28
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bastet Vezi mesajul
Aha. Deci înseamnă că pînă la urmă un om poate fi moral și înafara bibliei (dacă se comportă ca un bun creștin dar are altă credință sau nu are nici o credință)?

...Pentru că în caz afirmativ, eu cel puțin nu pot vedea ura față de alte persoane decît ca o manifestare a diferenței între „noi creștinii” și „ei, toți ceilalți”. Ceea ce numai a moralitate nu îmi sună.
Eu cred ca sunt oameni care nu sunt crestini si care ne pot smeri cu mult pe noi astia care spunem ca avem credinta cea adevarata...pana acum am cunoscut si eu cateva persoane de acest fel.

Ura la care faci referire nu trebuie sa existe la o persoana cu putin bun simt, iar la un crestin cu atat mai putin. Fiecare e liber sa faca ce vrea, mantuirea se castiga personal, nu in grup.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 21.11.2009, 15:37:10
ancutzabc ancutzabc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2009
Locație: Marea Britanie
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit ura e a Omului Iubirea e a Lui Dumnezeu

Respectul crestin se manifesta in respectul pentru credinta si valoarile altora.Dumnezeu iubeste omul uraste si judeca.Limita e a omului Eternitatea e a Lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 21.11.2009, 15:44:30
ancutzabc ancutzabc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2009
Locație: Marea Britanie
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit Voua

limita este a omului nu a Lui Dumnezeu ! Un crestin autentic nu cunoaste ura si stie respectul fata de valorile alltora.Hristos a vindecat leprosul samaritean chiar de era de alt neam cu dansul!Pentru bine nu exista legi....cand un om cade pe strada nu il intrebi daca e crestin ortodox ci ii acorzi primul ajutor
Reply With Quote
  #125  
Vechi 21.11.2009, 18:06:38
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

de acord! chiar asa gandesc si eu..
Reply With Quote
  #126  
Vechi 21.11.2009, 21:30:20
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eugenb Vezi mesajul
Da, oricine poate fi “bun moral” iniferent daca are o Religie in care crede sau este … “ateu”.

Cred ca vedeti totul simplist si credinta dumneavoastra "scartiie" ... Nu ati intelesul "credintei ortodoxe" si mai aveti mult pana veti reusi sa faceti acest lucru.

Greseli au fost facute de cei care se credeau "credinciosi" (vezi aceasta "Inchizetie", care era de fapt "partea politica" a unei Religii care se departase de CREDINTA data de Iisus Hristos. O adevarata Religie crestina nu poate sa duca la moarte pe cei care (constient sau nu) ar gresi fata de Iisus Hristos (respectiv Sfanta Treime). Este un "non-sens" sa sustii acest fapt.

V-ati pus intrebarea de ce pe teritoriul Romaniei nu s-a exercita influienta celor care credeau in "Inchizitie" ? Eu cred ca raspunsul este simplu. Stramosii erau mai crediciosi (decat cei care “credeau” in Inchizitie) de fapt in “aparatul represiv” pe care-l exprimau, decat CREDINTA lor in Iisus Hristos, care veneau din ... "afara" tarii si care doreau sa introduca "autoritatea" unei alte Biserici. "Biserica sora”, dar mult mai mai ... "materialista" decat cea "ortodoxa".

Asa ca referirea la "ura" dintre religii se refera (numai) doar la "avantajele materiale" pe care le-au adus Religia respectiva (Catolica). Tot ce se discuta pe acest topic a celor care sustin aceasta motivatie, este numai "apa de ploaie" (dupa mine, evident).

Sa spui "ura pentru alte credinte" fara sa faci referire la "baza materiala" care sta de fapt la ADEVARUL care a generat aceasta tema, inseamna sa negi din start motivul principal : "adica BANUL", care sustine aceasta discutie. Verificati, si-n "Sfanta Scriptura", si o sa vedeti ca toata discutia aceasta pe care o aveti acum, respectiv la datele pe care le aduceti ca ajutor, "se invartesc" pe langa cauza principala care este BANUL, si nu discutia "spirituala" care ar trebui sa fie discutia noastra.

Cel putin aceasta este parerea mea de pana acum, asa ca nu este ceva "obligatoriu" si pentru ceilalti, binenteles. Doar noi acum facem "schimb de impresii" si pana la urma din "greseli" invatam fiecare (deci si eu) !
De aceeasi parere. Cand vorbim despre Inchizitie, aceasta trebuie sa ramana in spatiul catolic care a generat-o. Sa aruncam o privire in timp si sa vedem si alte ispravi ale catolicilor facute cu crucea in mana si cu ochii la cele materiale. Iar Ortodoxia a avut suisuri si coborasuri, dar acum mai mult ca niciodata este bombardata din exterior si chiar din interior.

Crestinul ortodox are de respectat niste porunci bisericesti atunci cand se afla in prezenta peroanelor de alte religii. Fara suparare. Una e sa-i acorzi ajutorul unui om de alta credinta si alta e sa-i permiti sa-si spuna rugaciunea cu glas tare la tine in casa. Daca toleranta aceasta de care se vorbeste de ceva timp nu are niste limite, apoi eu o numesc o forma manipulare prin care minoritatea urmeaza sa fie lasata sa-si faca de cap la tine in casa.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 21.11.2009, 22:50:13
eugenb's Avatar
eugenb eugenb is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.07.2009
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin MSN pentru eugenb Trimite un mesaj prin Yahoo pentru eugenb
Implicit

Aveti dreptate, atunci cand afirmati doamna "antoniap", ca este "o forma de manipulare" atunci cand acestia se apuca sa va "recite" din "credinta" lor (a celor de alta credinta decat ortodoxiei - de regula este de factura "neo"). Ar trebui sa rugati Preotul la care mergeti, ca sa va invete cum puteti sa "preveniti" astfel de "intamplari ... nefericite". Adica, cum puteti sa-i "plimbati" (politicos) de la "usa" dumneavoastra (este cel mai bine, altfel vin din nou in speranta ca "v-au pacalit"), cand vedeti ca scopul acestora este de a "propavadu-i" credinta lor. Daca sunteti cat de cat "tare" pe "credinta" si "cunostiintele" dumneavoastra, puteti sa intrati in discutie cu "respectivii", dar aveti atentie ca ei vin in "echipa" de minim 2 oameni si este mai greu ca sa te "lupti" singur (in timp ce unul te provoaca la discutie, al doilea cauta "fisurile" in cunostintele pe care tu le ai - daca nu "verifica" ... ce ai mai de pret prin casa, daca i-ai poftit din greseala sa si intre in casa). De regula, acestia sunt foarte bine pregatiti pe anumite "probleme" din Biblie (dau "examene" foarte "dure" pentru "avansarea in "preotia" lor), probleme (care de regula nu sunt explicate nici in Biserica), care nu sunt explicate de Preotii nostri (din "comoditate" sau pentru ca - unii - nici ei nu sunt prea bine "pregatiti") si pot sa te "intoarca" ("dusmanii in credinta") in directia pe care o stapanesc (foarte bine) ei. De aceea este bine ca sa aveti un vecin(a) care sa poate participa la discutia respectiva si "rolul" lui(ei) sa fie de a veni permanent cu intrebari (din Biblie, evident) de genul : "Dar cum explicati aceasta ... " (puse cand unuia, cand celuilalt), astfel ca sa nu mai aiba acestia posibilitatea sa se mai gandeasca ce "greseli" ati facut, ci ce "greseli" nu trebuiasca sa faca ei. Adica, sa-i "bateti" cu "armele" lor. Dar, asa cum va spuneam mai inainte, trebuie ca unul din voi (ortodocsi) trebuie sa "cunoasca" Biblia (BOR), macar un nivel "acceptabil" de date care sa va sprijine, altfel ii ajutati pe "dusmanii ideologici" cum sa va "bata" ei. Daca aveti si alte idei in privinta aceasta, sunt curios sa le aflu. In cazul meu a "functionat" aceasta "linistire" a lor, dar sunt convins ca exista si alte "solutii" ...
Reply With Quote
  #128  
Vechi 25.11.2009, 11:45:08
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca aici e locul cel mai potrivit pentru a va intreba despre parerea voastra cu privire la cea mai buna fapta din viata presedintelui in exercitiu, aceea de a crestina un copil musulman.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 25.11.2009, 12:08:47
eugenb's Avatar
eugenb eugenb is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.07.2009
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin MSN pentru eugenb Trimite un mesaj prin Yahoo pentru eugenb
Implicit

Parerea mea personala este ca a facut un ... gest "PUR" politic. Deci nu a fost ceva facut dintr-o "credinta crestina". Iar faptul ca dumneavoastra "sunteti ateu" mi-este total "indiferent". Dovediti-mi mai intai ca sunteti ... "ateu" cu adevarat si dupa aceea mai stam de vorba (daca ma intereseaza ce spuneti, binenteles).
In alta ordine de idei ... daca va dati "ateu", ce cautati aicea ? Vreti sa va dati ... "atot-cunoscator" al vreunei Religii (pe care doriti sa dovediti ca este "inutila" sa se creada in ea) sau vreti sa convingeti pe cineva (vreun "dreept-credincios") ca n-are ... "dreptate" in credinta lui ? - fiind intrat mai de curand in acest Forum, nu va cunosc "opiniile" ...
Reply With Quote
  #130  
Vechi 25.11.2009, 12:11:57
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eugenb Vezi mesajul
Parerea mea personala este ca a facut un ... gest "PUR" politic. Deci nu a fost ceva facut dintr-o "credinta crestina". Iar faptul ca dumneavoastra "sunteti ateu" mi-este total "indiferent". Dovediti-mi mai intai ca sunteti ... "ateu" cu adevarat si dupa aceea mai stam de vorba (daca ma intereseaza ce spuneti, binenteles).
In alta ordine de idei ... daca va dati "ateu", ce cautati aicea ? Vreti sa va dati ... "atot-cunoscator" al vreunei Religii (pe care doriti sa dovediti ca este "inutila" sa se creada in ea) sau vreti sa convingeti pe cineva (vreun "dreept-credincios") ca n-are ... "dreptate" in credinta lui ? - fiind intrat mai de curand in acest Forum, nu va cunosc "opiniile" ...
Ai tot timpul sa le afli
Crezi ca am sa raspund fiecarui nou-intrat pe forum ce e cu mine pe-aici?

In legatura cu puritatea acelui gest, vreau sa spun ca nu cred ca l-ar fi facut daca nu era convins ca e apreciat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica - este produsul unei credinte slabe? dianagroza Generalitati 20 07.11.2011 15:49:51
Rugaciune pentru alte persoane catalin2 Rugaciuni 1 08.05.2011 21:16:39
Pastrarea dreptei credinte - conditie pentru mantuire sorin_b Intrebari utilizatori 0 17.09.2010 22:09:50
alte religii ralluka Alte Religii 5 26.02.2009 04:44:40
Alte ganduri... 14carol06 Generalitati 0 06.02.2009 15:29:58