Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 14.07.2010, 15:58:20
armanda armanda is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit Dumnezeu sa o ierte!

Un gest sinucigas nu cere neaparat o explicatie-CalmDown!Am simtit o pe propria piele!
In urma cu ... cativa ani tatal meu a ales sa ne lase pe noi ( 3 copii si mama) nu mai spun de parintii si fratii lui si fara a lasa nimic nimanui a... disparut...
L am gasit dupa cateva saptamani ...
A lasat o gramada de intrebari fara raspuns si in sufletul meu ma intreb daca nu cumva sunt raspunzatoare de ceea ce a facut el.
Trist!
Azi dimineata ma incerca aceeasi tristete de acu cativa ani!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 14.07.2010, 16:08:23
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Nu cred ca e corect titlul "A plecat la Domnul" avand in vedere ca s-a sinucis, si stim din canoanele Sfintilor Parinti ca sinucisii ajung in iad si nu pot fi pomeniti la slujbele Bisericii!

Eu am scris un articol pe blogul meu despre una din cauzele duhovnicesti ale sinuciderii ei:

http://florina.megablog.ro/2010/07/1...area-in-vitro/
Reply With Quote
  #43  
Vechi 14.07.2010, 16:17:04
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
AI AVUT TU DEPRESIE NU? VB TU IN CUNOSTINTA DE CAUZA? E UITE EU TOATA VIATA MEA L-AM IUBIT SI IL IUBESC PE DUMNEZEU SI UITE CA AM Avut depresie. mama ce imi place voi cei care le stiti pe toate , bine zice DUMNEZEU : NU JUDECATI CA SA NU FITI JUDECATI, nu vreau sa iti urez sa treci prin ce am trecut eu ca poate te-ai lecui sa vb aiurea.

Te rog,lasa-ma cu depresiile astea,aici vorbim de cineva care si-a luat viata,s-a considerat a fi un gunoi care nu mai merita sa traiasca,nu confunda momentele mai putin fericite din viata cu a-ti pune streangul de gat.

Cat despre "asa-zisele depresii" ma faci sa rad in felul cum vorbesti....hai sa-ti zic ceva...cunosc ,stiu si am vazut oameni fara maini,picioare,paralizati,nascutzi cu tot felul de probleme,care de care mai grave,care nu au mai avut depresii....Si-au dus sau isi duc in tacere crucea (sau crucile) fara sa mai faca atata tam-tam,sa strige in gura mare cat sufera ei.Din orasul de unde sunt eu,am vazut oameni de genul asta care,Duminica de Duminica,taris,pe brinci,cu carute cu rotile(cei ma "fericitzi" dintre ei au asa ceva,ceilanti se tariie pe pamant la propriu) vin sa participe la Sfanta Liturghie,dand o lectie de credintza si viatza tuturor acelora care se bat cu pumnul in piept ce nefericitzi sunt ei,dar MERG,MUNCESC,au ce bea,au ce manca,au cu ce se imbraca,au un acoperis (sau mai multe) deasupra capului unde dormi,si atunci se mai plang de "depresii"??????? Vaaaaai cata ipocrizie!!!!!!!!!!!!!!! Astia nu mai au depresii,PENTRU K NU MAI AU TIMP DE ASTFEL DE PROSTII" Ei trebuie sa se zbata,sa lupte(la propriu cu soarta cruda care le-a fost harazita),sa-si faca rost de o cana cu apa si o coaja de paine,sa aiba o camera pe la vreun azil social de noapte unde sa doarma,SA SE ROAGE!!!

Nu stiu cauzele "depresiei" pe care le-ai avut tu,poate nici nu vrei sa le spui k sa vedem daca au fost niste depresii adevarate,bazate pe ceva cu adevarat dureros,sau doar niste "mofturi" de om bine-plasat din punct de vedere social si financiar,acel gen de om care se plictiseste de prea-bine ce o duce,si care datorita acestor lucruri,are timp berechet sa "cada" in depresii......
Reply With Quote
  #44  
Vechi 14.07.2010, 16:25:41
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Din ciclul..."Sa batem campii cu talent!"
Iarta-ma,dar decat sa emiti tot felul de filosofii de la tine putere,mai bine te-ai apuca sa te documentezi in privinta depresiei,psihologiei temeinic,in caz contrar...tacerea e de aur,draga prietene!
Chiar vorbeam cu duhovnicul meu intr-o zi si imi spunea si el ca depresia a ajuns pe locul trei in lume in randul cauzelor care duc la decesul unei persoane si ca este nevoie si de psihologi pentru a ajuta acesti oameni.
Depresia e o boala cat se poate de luat in serios si poate avea consecinte extrem de grave daca nu este luata in seama si tratata.
Si mai trist este ca printre noi sunt cunoscuti,prieteni,poate chiar rude care se lupta cu asa ceva si prea putine persoane incearca sa le dea o mana de ajutor.
Daca am fi mai sensibili si atenti la durerea celorlalti lumea asta ar fi alta...
Inca o data...odihneste-te in pace Madalina!

Nu cunosc statistici și nici nu contest că depresia a ajuns pe locul 3 "in randul cauzelor care duc la decesul unei persoane" și nici că este nevoie "si de psihologi pentru a ajuta acesti oameni."

Dar citez:

Depresia = deprimare (Dicționar ortografic, ortoepic și morfologic al limbii române, ediția a II-a revăzută și adăugită, Academia Română, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan - Al. Rosetti”, Editura Univers Enciclopedic, 2005)

DEPRIMÁRE, deprimări, s. f. Stare a celui descurajat; depresiune (Dicționarul explicativ al limbii române, ediția a II-a, Academia Română, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan”, Editura Univers Enciclopedic, 1998)

DESCURAJÁ, descurajez, vb. I. Refl. și tranz. A-și pierde sau a face pe cineva să-și piardă curajul, entuziasmul, nădejdea; a (se) demoraliza.(Dicționarul explicativ al limbii române, ediția a II-a, Academia Română, Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan”, Editura Univers Enciclopedic, 1998)

Și dacă depresia = deprimarea = starea celui descurajat , iar a fi descurajat = a face pe cineva să-și piardă nădejdea și deznădejdea fiind printre marile păcate ale creștinului ortodox, de ce are nevoie un om DEPRESIV? E cert: de un duhovnic foarte bun, care să-l conducă în mod înțelept, cu tact și înțelegere, pe calea credinței. Să-l facă să-și recâștige nădejdea și apoi, credința și iubirea (cele trei mari virtuți creștine).

Cât despre "filosofii" și psihologie, unii se vor bucura să afle că scrii corect filosofie și nu filozofie.

Cât despre faptul că "tăcerea e de aur", aveți perfectă dreptate.

P.S. Cât despre "vorbeam cu duhovnicul meu intr-o zi si imi spunea", duhovnicii, draga mea doamnă, se adaptează, uneori, credincioșilor pentru a nu-i pierde.

Exemplu: 1. pentru un creștin înduhovnicit deja, canonul este mult mai aspru decât pentru un credincios care se află la început de drum. Dar cred că știți deja aceste lucruri.
2. Concret: Am cunoscut un om căruia preotul protopop i-a dat dezlegare să se cunune în Postul Crăciunului. La prima vedere, extrem de grav. Dar prietena acestuia era însărcinată. Preotul a ales păcatul mai mic: cununia în post decât nașterea de prunci în afara cununiei. Deci, preotul se adaptează credincioșilor și situațiilor concrete. Uneori, mai spun și ce vor să audă credincioșii, evident dacă acest lucru nu este păcat. Așa că, dragă doamnă, nu trebuie să intereseze pe nimeni ce vorbiți dvs. cu duhovnicul. Pe mine cu atât mai puțin. ESTE O TAINĂ!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 14.07.2010, 16:27:45
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

http://www.ortodoxia.md/articole-pre...sau-deprimarea
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 14.07.2010, 16:33:43
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de armanda Vezi mesajul
Un gest sinucigas nu cere neaparat o explicatie-CalmDown!Am simtit o pe propria piele!
In urma cu ... cativa ani tatal meu a ales sa ne lase pe noi ( 3 copii si mama) nu mai spun de parintii si fratii lui si fara a lasa nimic nimanui a... disparut...
L am gasit dupa cateva saptamani ...
A lasat o gramada de intrebari fara raspuns si in sufletul meu ma intreb daca nu cumva sunt raspunzatoare de ceea ce a facut el.
Trist!
Azi dimineata ma incerca aceeasi tristete de acu cativa ani!
Nu sunteți răspunzătoare pentru ce a făcut. A ales calea ușoară și a refuzat jertfa credinței! Mie personal: nu mi-e milă de sinucigași! Au ei, înșiși, multă milă de ei. Fiindcă refuză să trăiască și fac alegerea cea mai simplă: aleg "să dea colțul", "să nu-i mai vedem" că ei sunt foarte neferciți. Haida, de... Dar cei care au curajul să trăiască cu stoicism toate necazurile vieții, cum se numesc? Viața e jertfă și suferință, nu promenadă pe Corso (Corso e un bulevard din Satu Mare).

P.S. L-ați cunoscut pe părintele Teofil Pârâianu? N-a văzut chipurile oamenilor niciodată? Depresie? Deznădejde? Haida, de... Mofturi de "prințese" afectate într-o societate care s-a descacralizat cu totul.
Fuga - fuguța la biserică și mai terminați cu nebuniile lumești!

Încă una "filosofică" (ce să fac, deformație profesională!): Sinuciderea, deopotrivă cu surioara ei mai mică, depresia, sunt expresia desăvărșirii egocentrismului și egoismului!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)

Last edited by CalmDown; 14.07.2010 at 16:43:16.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 14.07.2010, 16:38:05
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
nu prea cred ca la Domnul a plecat asta e problema, insa nu aveti dreptul s-o judecati cei care nu ati avut depresie, gura mica.
Trecand peste limbajul crestin, cred ca tocmai faptul ca ai atatea probleme ar trebui sa te impiedice sa te exprimi in legatura cu tot felul de subiecte. Nu cei care au experienta proprie in ce priveste nebunia sunt cei care ii trateaza pe nebuni, ci doctorii care se recomanda sa fie cat mai sanatosi. Aici chiar nu am zis ca esti nebuna. Era doar un exemplu.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 14.07.2010, 16:49:49
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Georgi_85 Vezi mesajul
Eu consider ca cei care se sinucid nici macar nu merita a fi mentionati. Personal, nu pot sa simt nici un fel de compasiune pentru astfel de oameni, care aleg singuri sa paraseasca "jocul". Nu stiu ce poate determina un om sa-si puna capat zilelor, dar dpv meu de vedere nu exista nici un motiv pe lumea asta pentru care sa iti iei viata. Viata e frumoasa oricum e ea. Si toti avem incercari in viata, suferinte, nimeni nu are o viata perfecta. Dar asta nu inseamna sa-ti pui streangul de gat. Astfel de oameni care abandoneaza sunt LASI. Pentru ca nu au curaj sa lupte. Si atunci daca ea a decis sa moara, pentru care motiv merita compatimita/inteleasa?
Unul din motivele sinuciderii cuiva ar putea fi tocmai lipsa de compasiune, dragoste și înțelegere, răceala și aerele de superioritate cu care unii pun eticheta lașității pe fruntea unor nefericite suflete, aflate pe marginea prăpastiei.
De altfel, lipsa de milă de la diavol vine...

Pentru că nu știm și nici nu putem ști ce este în sufletul cuiva atunci când acesta recurge la actul disperat al sinuciderii, nu avem dreptul de a-l judeca (de a da un verdict), dându-i astfel încă un brânci (fie și post-mortem) spre negrele adâncuri ...
Nu ne este dat nouă a ne ocupa de judecarea sufletelor, ci aceasta HRISTOS, MÎNTUITORUL nostru, o va face.

Aceasta nu înseamnă că aș aproba sinuciderea în sine, însă când auzim că cineva și-a luat viața, ar trebui să ne simțim zguduiți din temelii și să ne întrebăm dacă nu cumva am fi putut face ceva pentru acea persoană.
Într-un fel, fiecare dintre noi este - direct sau indirect - responsabil de multe nenorociri ce se abat asupra celor din jurul nostru. Uneori chiar prin niște vorbe rostite într-o discuție sau cuvinte scrise pe un forum ...

Să ne ferească Dumnezeu pe toți de deznădejdea în care oricare dintre noi am putea cădea în vreun moment al vieții și Dumnezeu să le lumineze cugetul celor fără de milă și care se cred stăpîni pe orice fel de situații (de parcă le-ar putea anticipa pe toate) !
Reply With Quote
  #49  
Vechi 14.07.2010, 17:04:11
Georgi_85
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
Te rog,lasa-ma cu depresiile astea,aici vorbim de cineva care si-a luat viata,s-a considerat a fi un gunoi care nu mai merita sa traiasca,nu confunda momentele mai putin fericite din viata cu a-ti pune streangul de gat.

Cat despre "asa-zisele depresii" ma faci sa rad in felul cum vorbesti....hai sa-ti zic ceva...cunosc ,stiu si am vazut oameni fara maini,picioare,paralizati,nascutzi cu tot felul de probleme,care de care mai grave,care nu au mai avut depresii....Si-au dus sau isi duc in tacere crucea (sau crucile) fara sa mai faca atata tam-tam,sa strige in gura mare cat sufera ei.Din orasul de unde sunt eu,am vazut oameni de genul asta care,Duminica de Duminica,taris,pe brinci,cu carute cu rotile(cei ma "fericitzi" dintre ei au asa ceva,ceilanti se tariie pe pamant la propriu) vin sa participe la Sfanta Liturghie,dand o lectie de credintza si viatza tuturor acelora care se bat cu pumnul in piept ce nefericitzi sunt ei,dar MERG,MUNCESC,au ce bea,au ce manca,au cu ce se imbraca,au un acoperis (sau mai multe) deasupra capului unde dormi,si atunci se mai plang de "depresii"??????? Vaaaaai cata ipocrizie!!!!!!!!!!!!!!! Astia nu mai au depresii,PENTRU K NU MAI AU TIMP DE ASTFEL DE PROSTII" Ei trebuie sa se zbata,sa lupte(la propriu cu soarta cruda care le-a fost harazita),sa-si faca rost de o cana cu apa si o coaja de paine,sa aiba o camera pe la vreun azil social de noapte unde sa doarma,SA SE ROAGE!!!

Nu stiu cauzele "depresiei" pe care le-ai avut tu,poate nici nu vrei sa le spui k sa vedem daca au fost niste depresii adevarate,bazate pe ceva cu adevarat dureros,sau doar niste "mofturi" de om bine-plasat din punct de vedere social si financiar,acel gen de om care se plictiseste de prea-bine ce o duce,si care datorita acestor lucruri,are timp berechet sa "cada" in depresii......

CORECT, CORECT, CORECT!!! Asa este.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 14.07.2010, 17:09:59
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul
Nu sunteți răspunzătoare pentru ce a făcut. A ales calea ușoară și a refuzat jertfa credinței! Mie personal: nu mi-e milă de sinucigași! Au ei, înșiși, multă milă de ei. Fiindcă refuză să trăiască și fac alegerea cea mai simplă: aleg "să dea colțul", "să nu-i mai vedem" că ei sunt foarte neferciți. Haida, de... Dar cei care au curajul să trăiască cu stoicism toate necazurile vieții, cum se numesc? Viața e jertfă și suferință, nu promenadă pe Corso (Corso e un bulevard din Satu Mare).

P.S. L-ați cunoscut pe părintele Teofil Pârâianu? N-a văzut chipurile oamenilor niciodată? Depresie? Deznădejde? Haida, de... Mofturi de "prințese" afectate într-o societate care s-a descacralizat cu totul.
Fuga - fuguța la biserică și mai terminați cu nebuniile lumești!

Încă una "filosofică" (ce să fac, deformație profesională!): Sinuciderea, deopotrivă cu surioara ei mai mică, depresia, sunt expresia desăvărșirii egocentrismului și egoismului!

Corect,corect,corect,de 10 ori corect!
Asta am zis si eu mai sus,e adevarat k totzi trecem prin momente mai putin placute,greutati necazuri,nu exista om care sa nu treca prin asa ceva,dar de aici pana la asa-zisa "depresie" si mai apoi la tentative de sinucidere e o cale fooooarte lunga.

Raman la parerea k "depresia" este si ramane in general apanajul bogatzilor,rasfatatilor media,oamenilor cu stare.E adevarat k tocmai din acele familii lipseste credinta,compasiunea,bunatatea,mila,UMILINTA. Si de aici nu e decat un pas pana la impietrirea sufletului,ateizare,uneori inconstienta,un materialism total,in care persoana respectiva sa nu se mai considere decat o masina care atunci cand nu mai functioneaza la capacitatea de a produce trebuie "casata".Si asa apare SINUCIDEREA,fiind precedata,bineinteles de catre DEPRESIE.

Ma uit aproape zilnic la familia de saraci care locuieste destul de aproape, in niste baraci de carton,cautand prin gunoaie,muncind cu ziua pe 10 lei,si ma intreb cum de astfel de persoane nu au "depresii"...probabil k ar avea 166534536326 motive sa o faca...si ma uit la bogatzii astia cu viloaie,masini de lux,celebritate,copii,situatii sociale si financiare care mai de care mai bune, care se "depreseaza" din te miri ce,uneori pentru k a aparut un rid in plus sau k s-a lasat dosu'.....si atunci inteleg k diferenta se face la un nivel pe care omul nu-l poate atinge decat experimentand UMILINTA trupului si mai ales a sufletului,aruncand la GUNOI orice ambitie lumeasca si panandu-si nadejdea TOTALA in Dumnezeu.

Ma mir cum de monahii nostri,traind in saracie materiala,sfintii nostri martiri si marturisitori care au indurat morti inimaginabile,nu s-au mai "depresat".....
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Madalina Manole Carmen FUNIERU Slujba inmormantarii 61 04.10.2021 15:46:54
Bunica mea a plecat la Domnul... glykys Generalitati 75 12.06.2014 10:24:15
Parintele Arsenie Papacioc a plecat la Domnul Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 77 18.11.2012 12:58:30
Cornel Fugaru a plecat la Domnul + cristiboss56 Generalitati 8 15.07.2011 12:10:54
IPS Bartolomeu, a plecat la Domnul!+ cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 77 18.03.2011 12:13:17