Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 06.11.2010, 10:52:33
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
bun, dar daca vine de la diavol, inseamna ca asta are o putere mare in cadrul creatiei divine !
nu?!
de unde-i vine astuia aceasta putere cutremuratoare ?!
Intr-adevar are, insa numai la nivelul influentei gandirii celorlalti. Insa cu ajutorul Lui Hristos omul poate fi si mai tare ca cel rau.

Aceasta putere vine din ratiunea lor pervertita si din libertatea cu care au fost inzestrati. O data ce Dumnezeu ne contruieste dupa modelul Sau propriu, ramane consecvent in hotararea Sa ca noi toti sa ramanem liberi pentru totdeauna. Intelegerea atributelor chipului divin in noi, respectiv in orice fel de fiiinte create dupa acest model, ramane un fapt fundamental in credinta ortodoxa. Intelegrea gresita a lor duce de multe ori la erezii sau la ateism.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.11.2010, 21:31:11
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit toate !

toate ar fi bune si frumoase,daca nu ne-am intalni si cu "situatia-limita " adica: moarte-boala-accident-lipsa de iubire !
dincolo de idealismul frumos al explicatiilor teoretice si teologiste, viata uneori ne arata ca dreptate pe pamant e o trista utopie !

as vrea,iubitilor si respecatabililor mei conlocutori sa va imaginati ca sunteti pusi sa-i explicati teologia mareui filosof Friedrich Nietzsche,si asta dupa ce i-ati citit o parte din opera !!!
v-as ura succes, nu de alta, da simt ca aveti nevoie din plin !
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.11.2010, 21:38:33
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit todeauna !

totdeauna, omul,fiinta patimasa, a incercat, din pura inclinatie sau din plictisala de-a exista sa se puna in slujba unei idei sau a unei lupte !
ce mare provocare ar fi o lupta suprema si decisiva intre principiul binelui si cel al raului suprem !
da,si inca o lupta indecisa, de implicare fiecaruia depinde dezanodamantul final !
indecizia luptei in desfasurare,si incarncenarea partilor aflate in conflict suprem, ar da un elan suprem si omului (biet muritor,plin insa cu un strop de bine in el !) sa puna si el umarul pentru a-l ajuta pe fratele nostru suprem :Cristos, sa duca crucea pe varful dealului !
Peste cate neajunsuri,privatiuni, rani, si lispuri, nu ar trece acesti soldati ai lui
Cristos, daca ar sti ca batalia e inca indecisa, si victria binelui suprem, depinde de contributia lor !
Reply With Quote
  #34  
Vechi 09.11.2010, 01:30:35
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Raul nu vine de nicaieri, el exista deopotriva cu binele. Acu, omu' se bucura de liberu' arbitru', s'alege, ori ii laie ori ii balaie...Hm, unia s-ar intreba : Bre da de ce Dumnezeu ingaduie rau' ? Pai, ii simplu : Acelasi Dumnezeu ingaduie si binele in egala masura, noi doar tre' sa alegem de care parte sadem...si ar mai fi ceva, ii treaba cu impartialitatea, adicatelea daca il las pe Mitica s'aleaga binele, tot asa, in egala masura, il las si pe Costica s'aleaga rau', nu pot sa intervin, liberu' arbitru' in stipulat in constitutie. Da, acu' fie vorba'ntre noi, Dumnezeu a "trisat" si a lasat Scriptura, ca tot natangu' sa'nteleaga , ca si sugestie, ca ii mai bine in lumina, stiti voi, vezi tocu' lu' usa, nu dai cu capu'n geam, nu cazi cu nasu'n beton...cat despre aia de sad in intuneric, ei bine, nota de plata trebe achitata'ntr-un tarziu, si parase ca nu'i prea subtire, ba din contra.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #35  
Vechi 09.11.2010, 06:56:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
toate ar fi bune si frumoase,daca nu ne-am intalni si cu "situatia-limita " adica: moarte-boala-accident-lipsa de iubire !
dincolo de idealismul frumos al explicatiilor teoretice si teologiste, viata uneori ne arata ca dreptate pe pamant e o trista utopie !

as vrea,iubitilor si respecatabililor mei conlocutori sa va imaginati ca sunteti pusi sa-i explicati teologia mareui filosof Friedrich Nietzsche,si asta dupa ce i-ati citit o parte din opera !!!
v-as ura succes, nu de alta, da simt ca aveti nevoie din plin !
I-am citit o carte mai demult, dar nu mai stiu care... :))

Eu ma abtin sa judec sinucigasii care au fost torturati in inchisori, pe cei care sufla-n punga cu aurolac, pe cei care cersesc si fumeaza in paralel, pe cei bolnavi care nu rezista se leapada samd. Da, e cu totul altfel sa fii tu ala pus in situatia de a rezista unei ispite indelungi, intr-adevar. Cand ne rugam spunand "Doamne Iisuse Hristoase, Fiului Lui Dumnezeu Celui viu, pentru rugaciunile Nascatoarei de Dumnezeu, mantuieste-ne pe noi!", ar fi bine sa ne gandim la mantuirea de orice rau, inclusiv de boli, de necazuri, de saracie, de orice nevoie si problema am avea...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.11.2010, 19:39:47
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit Infruntare !

raul- aceasta provocare,se prezinta uneori in viata omului pentru a-i verifica credinta,sau taria in credinta ?

cat merge oare suportabilitatea omului in privinta raului absolut ???

tin minte undeva citita si memorialistica sentinta la adresa divinitatii,scrisa cu reta pe scandurile unei baraci de la gagar nazist...suna rece,trist,si ingrozitor de obiectiv:

"daca Dumnezeu exista...sr trebui sa-si ceara ...iertare !!!"
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.11.2010, 19:42:18
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit inrebare ?

daca nu cumva, exista mai degraba nimicul,decat fiinta ???
Reply With Quote
  #38  
Vechi 18.12.2010, 18:43:47
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Lucian blaga

Societatea care se plange de parazitii ei,se osandeste intrucatva pe sine insasiarazitii se incuiba numai unde e murdarie-fizica si morala.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 18.12.2010, 19:28:56
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,radu32

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
bun, dar daca vine de la diavol, inseamna ca asta are o putere mare in cadrul creatiei divine !
nu?!
de unde-i vine astuia aceasta putere cutremuratoare ?!
lucifer,ingerul cazut in pacatul mandriei(dupa stiinta mea)a fost la randul sau creat de dumnezeu, si ca dregatorie(in organigrama omeneasca)era dirijorul tuturor corurilor ceresti,deci un inger cu puteri f.mari.ulterior caderii sale in pacat,el a convins o parte din ingeri sa i se alature.intrebarea este:de ce, dumnezeu nu l-a distrus pe lucifer?ceea ce cred eu:dumnezeu, fiind dragoste,adevar, cum putea sa distruga pe cineva din cauza pacatului sau, daca ingerii nu costientizau ce este pacatul si ce urmari are?nu era oare considerat de ingeri ca fiind un tiran,despot, iar dragostea lui dumnezeu o simpla vorba?
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #40  
Vechi 18.12.2010, 19:35:11
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
bun, dar daca vine de la diavol, inseamna ca asta are o putere mare in cadrul creatiei divine !
nu?!
de unde-i vine astuia aceasta putere cutremuratoare ?!
Un post al unui om de pe alt forum, probabil de alta religie :

Originally Posted by Beholy The Scriptures DO say that God creates darkness. Since it is nonsense for God to create NOTHING, even for Him, if you think about it, God is actually admitting here that space itself is a thing and was created by God (see the end of Romans 8, where God states, through Paul, that He has created height and depth). Einstein himself admitted that space can be warped (the existence of black holes makes this clear) and time can be dilated. Shucks, even the great (atheist) Doctor Stephen Hawking agreed that space could be warped. We seem to think that just because nothing seems to be there, that nothing is, even the space around us has something in it, air! Space has something in it, space. God is hard to comprehend because He does not need time, He created it for US. He states, in one of Peters letters (which escapes me, now) that a thousand years is as one day and one day is as a thousand years. That is God's way of saying that WE need time. His creation needs time. He does not. Evil (in the sense of sinful evil) is a perversion of what is good and thus can be said to have been created by God in the sense that the wood that one build one's house with came from God and so, the things from which evil is "constructed" came from God. You can say God created all things, but mankind "built" houses, cars, ships to the moon, and sin/evil. I think you (and many people, also) have a problem with definitions. Man does not create anything, indeed he cannot, but he, like God, can construct or build things out of the raw materials that God properly creates.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce se face botezul prin afundare in apa?O incercare de argumentare biologica mihailt Generalitati 2 02.07.2010 12:24:21
Credinta imi este pusa la incercare izotaurel Din Vechiul Testament 132 02.06.2010 15:16:44
De ce alege omul raul? Mikhael Generalitati 16 12.01.2008 21:56:45