Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 05.12.2010, 23:59:10
Monalisa Monalisa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.10.2010
Mesaje: 37
Implicit

ca tot e vorba de defecte ... incredibil e foarte rau sa fii defectat cu "complexul oedip", voi ce parere aveti? am o foarte mare problema: eu una ma simt extrem de atrasa de mosnegi, tinerii desi ii gasesc extrem de simpatici, inteligenti, aratosi, cam atata ...groaznic asa ceva; si mosnegii aia daca sunt cam tinerei nu e bine, de la 50 in sus, banuiesc ca ar fi bine dupa mintea mea ...
Reply With Quote
  #32  
Vechi 06.12.2010, 00:27:11
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monalisa Vezi mesajul
ca tot e vorba de defecte ... incredibil e foarte rau sa fii defectat cu "complexul oedip", voi ce parere aveti? am o foarte mare problema: eu una ma simt extrem de atrasa de mosnegi, tinerii desi ii gasesc extrem de simpatici, inteligenti, aratosi, cam atata ...groaznic asa ceva; si mosnegii aia daca sunt cam tinerei nu e bine, de la 50 in sus, banuiesc ca ar fi bine dupa mintea mea ...
Din punct de vedere psihologic,atractia ta spre barbati mai in varsta se explica prin lipsa afectiunii tatalui.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 06.12.2010, 00:36:06
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Referitor la subiectul topicului:sunt patru tipuri de grupe sanguine si patru tipuri de temperament.In concluzie:defectele oamenilor sunt aceleasi,indiferent de popor sau rasa.Sa admitem ca difera procentul,iar educatia se face cu bani.Si noi suntem o tara fara bani,dar nu e vina noastra,si acest lucru nu inseamna lipsa de inteligenta!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 06.12.2010, 01:02:12
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Si-n timpul domniei lui Stefan cel Mare, se platea tribut turcilor, tineri romani! Si uite ca au trecut cateva secole de atunci, si romanii au mers mai departe spre ''Romania dodoloata'', si atunci ca si acum, tot crestini ortodocsi suntem! Numa' ca romanii de acum se impiedica ''de-un ciot''!!

''Învață-mă să fac voia Ta, că Tu ești Dumnezeul meu''
Doamne ajuta
nu de un ciot.......e vorba de faptul că poporul român aproape a dispărut și a fost înlocuit de populația română....vorba lui Puric...ultimul mare asediu al poporului român e dat de populația română.....e o tragedie pierderea acestei moșteniri datorită căreia "tot creștini ortodoxi suntem".....deja au început să își caute certificate de atesim...rămâi cu gura căscată când auzi...e așa o virtute să fii ateu că parcă e păcat să ai această abilitate și să nu obții un certificat ceva...e ca și cum ai vorbi la perfecție engleza și nu ai da Cambridgeul...glumă glumă dar la cât de puțini Români au rămas peste vreo câteva zeci de ani o să ajungem ca cehii care la utlimul recensământ dacă îmi amintesc corect s-au declarat in proporție de 80 la sută atei...nu spun să stăm și să ne facem griji....Hristos a spus "curaj turmă mică"...dar ne e de folos să privim în toată dimensiunea ei gravitatea situației.

Last edited by VladCat; 06.12.2010 at 01:16:21.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 06.12.2010, 01:12:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Defectul romanilor este ca nu stiu sa se iubeasca si sa se respecte pe ei insisi...
Suntem mari analiști în toate cele , și analizăm în cel mai mic detaliu defectele și minusurile noastre, dar Marele defect al nostru este că nu facem nimic concret pentru a îndrepta situația ! Mai pe scurt: buni teoreticieni , și cam atât, și nimic mai mult !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 06.12.2010 at 01:18:16.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 06.12.2010, 01:17:33
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Defectul romanilor este ca nu stiu sa se iubeasca si sa se respecte pe ei insisi...
A te respecta când nu ai nici o realizare și zaci în cea mai cruntă mediocritate și imoralitate este grotesc.

Trebuie să luăm exemplul altor popoare, să cunoaștem realizările lor și astfel vom ieși din himera mulțumirii de sine, vom conștientiza că suntem niște nulități și vom putea începe ceva bun.

Demnitatea nu vine din respectul de sine ci din realizări.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #37  
Vechi 06.12.2010, 01:38:01
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Iti recomand sa dai un search pe google: biserici ortodoxe romanesti in Europa....ai fi suprins sa vezi cate sunt. Si ma mai repet inca o data, faptul ca noi urmam dreapta credinta nu inseamna ca suntem poporul ales!!!!!!!!!!!

Dumnezeu nu ne iubeste numai pe noi romanii, ca urmam dreapta credinta, ci Bunul Dumnezeu ii iubeste si pe cei pacatosi, si nu doreste moartea lor, ci intoarcerea lor la adevarata credinta!

Bunul Dumnezeu e peste tot in lumea asta, nu doar in Romania, si aici afara, simti intr-adevar ajutorul cerut Maicii Domnului, Sfintilor si Bunului Dumnezeu!

Io nu stiu la care popor roman te referi, noi ca popor roman, nu avem o anume trasatura fizica carasteristica pt majoritatea romanilor, ba din contra aici afara suntem asemanati cu rushii!!! Singura noastra caracteristica e dreapta credinta: ortodoxia!


Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
nu de un ciot.......e vorba de faptul că poporul român aproape a dispărut și a fost înlocuit de populația română....vorba lui Puric...ultimul mare asediu al poporului român e dat de populația română.....e o tragedie pierderea acestei moșteniri datorită căreia "tot creștini ortodoxi suntem".....deja au început să își caute certificate de atesim...rămâi cu gura căscată când auzi...e așa o virtute să fii ateu că parcă e păcat să ai această abilitate și să nu obții un certificat ceva...e ca și cum ai vorbi la perfecție engleza și nu ai da Cambridgeul...glumă glumă dar la cât de puțini Români au rămas peste vreo câteva zeci de ani o să ajungem ca cehii care la utlimul recensământ dacă îmi amintesc corect s-au declarat in proporție de 80 la sută atei...nu spun să stăm și să ne facem griji....Hristos a spus "curaj turmă mică"...dar ne e de folos să privim în toată dimensiunea ei gravitatea situației.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 06.12.2010, 11:51:04
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Iti recomand sa dai un search pe google: biserici ortodoxe romanesti in Europa....ai fi suprins sa vezi cate sunt. Si ma mai repet inca o data, faptul ca noi urmam dreapta credinta nu inseamna ca suntem poporul ales!!!!!!!!!!!

Dumnezeu nu ne iubeste numai pe noi romanii, ca urmam dreapta credinta, ci Bunul Dumnezeu ii iubeste si pe cei pacatosi, si nu doreste moartea lor, ci intoarcerea lor la adevarata credinta!

Bunul Dumnezeu e peste tot in lumea asta, nu doar in Romania, si aici afara, simti intr-adevar ajutorul cerut Maicii Domnului, Sfintilor si Bunului Dumnezeu!

Io nu stiu la care popor roman te referi, noi ca popor roman, nu avem o anume trasatura fizica carasteristica pt majoritatea romanilor, ba din contra aici afara suntem asemanati cu rushii!!! Singura noastra caracteristica e dreapta credinta: ortodoxia!
eu spun "e ora 5" și mi se răspunde "te înșeli afară plouă" ...probabil că m-am exprimat greșit...când spun trăsături specifice nu mă refer la trăsături pe care nimeni altcineva nu le are ci la trăsături care au devenit intrinseci condiției de român...sau de adevărat român ca să fiu mai exact..am zis eu cumva că Dumnezeu ne iubește numai pe noi, că dorește moartea păcătoșilor, că suntem popor ales etc. ?

un popor NU are numai caracteristici fizice...eu vorbeam de zestrea spirituală moștenită și care constă într-o serie de caracteristici sufletești pe care evident ni le-a oferit ortodoxia...de altfel am amintit și mai devreme că atunci când Sf. Apostol Andrei a adus creștinismul în Dobrogea poporul român nu era încă format deci noi ca neam ne-am format în jurul creștinismului....deci poporul român are o serie de trăsături caracteristice ca urmare a dreptei credințe și care se traduc în spirit de jertfă, demnitate umană, milostenie etc......trăsături care s-au manifestat începând cu evul mediu sub conducerea unor voievoz drepți (și unii chiar sfinți) și până în ziua de azi în tot felul de contexte printre care se pot aminti atitudinea soldaților și a civililor în cele două războaie mondiale, rezistența anti-comunistă din munți și închisori ș.a. ....aceste trăsături devenind atât de strâns legate de condiția de român s-au manifestat într-o anumită măsură și pe la românii mai puțin evlavioși (oricum nu erau ca cei de azi) iar lucrul ăsta nu este lipsit de profunzime teologică fiindcă în comuniunea în care am fost lăsați să trăim, ceiălalți (contemporani sau înaintași ai noștri) se pot învrednici pentru noi.

http://blog.patermihail.ro/arhive/1204 e o cateheză ținută de părintele Mihai care a slujit la Antim...acum nu știu în ce mânăstire mai e....eu am ascultat doar prima parte.

Last edited by VladCat; 06.12.2010 at 15:26:08.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 07.12.2010, 17:18:56
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
Din punct de vedere psihologic,atractia ta spre barbati mai in varsta se explica prin lipsa afectiunii tatalui.
ba mai degraba, se explica printr-o prea mare afectiune,ce a trecut ilicit in seductie !
Reply With Quote
  #40  
Vechi 07.12.2010, 17:21:23
Rearbottoms Rearbottoms is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.11.2010
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirabela Vezi mesajul
Singura noastra caracteristica e dreapta credinta: ortodoxia!
Nu cred ca are legatura cu topicul, dar esti constienta ca daca te nasteai pe undeva prin Statele Unite acum erai Catolica convinsa nu? Si aia ar fi fost "dreapta credinta" pentru tine.
Fiecare e mandru de religia lui.. oare nu vede nimeni o urma de subiectivism?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istoria Romanilor!!!:) AndruscaCIM Generalitati 2 15.05.2012 23:18:38
Comunicatul BOR referitor la protestele romanilor maria32 Generalitati 7 23.01.2012 01:52:10
Sfantul Andrei - Apostolul romanilor Dumitru calin Intrebari utilizatori 0 01.12.2010 00:12:15
re-alfabetizarea romanilor jefferson Generalitati 6 17.05.2010 15:25:47
Cinism si sfidare la adresa romanilor : Iustin32 Generalitati 17 30.08.2008 19:06:07