Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 15.08.2015, 22:30:24
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Si eu m-am prins, zici? Bine macar ca m-ai informat! Conspiratie, conspiratie coane Farfuridi, da’ s-o stim si noi!

De-abia am decodat convoiul-tau-lexical-heidegerian-type-pe-sistem-cale-ferata-care-trece-ca-trenu-n-gara-cu-vagoanele-prin-fata-cititorului-cu-incarcatura-misterioasa-si-destinatie-pierduta-si-ea-in-mister
Nu la asta ma refer. Ci la faptul că, odată confruntat cu fanatismul interlocutorului, arunc și copilul din albie. Adică lovesc și in credința interlocutorului, chiar dacă oficial, coincide cu a mea. Și nu prin ricoșeu, ca nea Neologisticus Acidus, ci intenționat, in deplină cunoștință de cauză.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 15.08.2015, 22:41:54
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Aici glumesti din nou, Ludicus von Mopsuestia :))! Ai uitat ca ti-am mai zis si in privat? M-ai pus iar din greseala pe aceeasi lista cu unii cu adevarat talentati si creativi! Ma simt eu stanjenita de stanjeneala lor. Nu-ti dai seama ca-i jignesti pe ei, punand si numele meu acolo?
Pai, exista comparatie intre scriitura mea haotica, inghesuita in stereotipii batatorite, hackneyed slogans type, si pana de arhanghel, muiata in calimara cu metafore subtile uneori, vorbe de duh, alteori, a celorlalti pe drept laudati?

Vezi ca amicu’ criticus, o fi fiind el expert in arta de a jigni cu stil, (deloc de invidiat, de altfel), da’ ceva-ceva dreptate avea cand zicea c-as fi neintrecuta in arta de a nu spune nimic in o mie de cuvinte. Comparativ cu chintesentialul Dragos :). El ar putea scrie vorbe de duh pe bilete de autobuz si lumea le-ar tine minte .
Intre lauda nemeritata si critica pe bune, o prefer desigur pe prima :). In schimb, mi-e de folos a doua. :))
Delia,nu este cazul sa fii modesta,noi te sustinem :)

Ai grait adevarat depre Dragos ,chiar ca pe bilete de autobuz si ar deveni citate celebre :)

Mare ghidusi mai sunteti,mai dragilor!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 15.08.2015, 22:45:56
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Hai nu-l mai omorî din dragoste creștinească.
Mai bine iubește-l.
Sa nu-l iubeasca cum iubeam eu animalele cand eram mica :))
De atata dragoste,le strangeam incat daca nu sareau unii din jur mureau sufocate...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 15.08.2015, 23:19:08
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
In Romania acestui tip de tren i se spune Intercity.Nu stii la ce ora pleci
si nici la ce ora ajungi , daca mai ajungi la destinatie in ziua in care pleci.
Stai, stai, ca poate nici n-apuci sa urci in el din mers! Nu vazusi ca n-a oprit la nicio statie? A trecut ca vantu' si ca gandu'.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 15.08.2015, 23:20:02
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Stai, stai, ca poate nici n-apuci sa urci in el din mers! Nu vazusi ca n-a oprit la nicio statie? A trecut ca vantu' si ca gandu'.
True, chiar ca la asta nu m-am gandit.Buna observatia.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 15.08.2015, 23:33:26
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Delia,nu este cazul sa fii modesta,noi te sustinem :)

Ai grait adevarat depre Dragos ,chiar ca pe bilete de autobuz si ar deveni citate celebre :)

Mare ghidusi mai sunteti,mai dragilor!
Merci, merci! Si eu, pe voi! :)
Btw. who is who?
Citeste si ultima fraza! Ar merge, zic io, pe spatele unui bilet de... tren. Intercity-ul ala lexical al lui Grand Moff.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 16.08.2015, 11:11:45
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grand Moff Hadrianus Vezi mesajul
Păi îl iubesc. Are multe idei interesante și valoroase, de pildă cea cu amenințarea reală a transhumanismului, îndeosebi pe calea nano, dar și a alchimiei de tip malefic. Însă fanatismul, fie și crestin, elitist, islamuist, etc., mă transformă în dușmanul virtual al celui ce propagă fanatismul respectiv.
Si eu am citit niste idei care sunt de apreciat ... dar inca ma intreb unde se invata acest tip de gandire extremista? Domnul acesta procedeaza astfel sub indrumarea unui duhovnic? Mi s-ar parea grav daca ar fi asa ...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #58  
Vechi 16.08.2015, 11:26:32
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Si eu am citit niste idei care sunt de apreciat ... dar inca ma intreb unde se invata acest tip de gandire extremista? Domnul acesta procedeaza astfel sub indrumarea unui duhovnic? Mi s-ar parea grav daca ar fi asa ...
Ma tem ca da, cred ca duhovnicul sau e fanatic sau apropiat unor cercuri fanatice. Asa se deduce, imi pare, din unele postari.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 16.08.2015, 11:35:15
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Eu mă tem că nu vezi pădurea din pricina copacilor.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #60  
Vechi 16.08.2015, 12:38:36
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
. dar inca ma intreb unde se invata acest tip de gandire extremista?
Ce gandire extremista ? Acum daca tii morala si cuvantul Domnului este
gandire extremista ? Ia-auzi frate.
Se pare ca atunci cand ramai fara replica, si nu mai ai argumente o dati
pe "gandire extremista" si alte chestii comunist/marxist-leniniste.

Cum se vede diavolul ranit cum o da :"extremism/fanatism".

Last edited by Copacel; 16.08.2015 at 12:46:16.
Reply With Quote
Răspunde