Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 27.02.2008, 10:34:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Realitati si certitudini !
Reply With Quote
  #62  
Vechi 27.02.2008, 12:46:50
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Realitati si certitudini !
deja suntem off topic :D
Reply With Quote
  #63  
Vechi 27.02.2008, 20:04:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot_jean
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Realitati si certitudini !
deja suntem off topic :D
Da, ai dreptate. Cel mai destept cedeaza. Eu cedez ! Sa-mi scuzi modestia . Te las sa continui. Succes !
Reply With Quote
  #64  
Vechi 28.02.2008, 13:57:00
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citeam undeva ca si Hristos este aproape complet intors de la noi si numai Maica Domnului ii mai tine chipul indreptat spre noi
Eu am citit altceva dintr-o carte pe care mi-a dat-o un ieromonah de la Petru - Voda, o carte care vorbea despre deznadejde care continea cuvinte ale Sf Ioan Iacob Hozevitul. Spunea ceva ca in zilele noastre chiar daca L-ai vedea pe Hristos ca isi intoarce privirea de la tine si nu te numara printre oile Sale, noi nu trebuie sa deznadajduim ci sa ii cerem mila cu perseverenta.
Citisem undeva la un pangar tot despre deznadejde un cuvant al Par Paisie Olaru ( ce m-a facut sa tin mult la acest parinte desi nu ii cunosc scrierile ) in care spunea ceva de genul: "Ce daca nu simti nimic special in prezenta Sf. Moaste? SI mie mi s-a intamplat asa ceva!" sau "zici ca daca ai hulit pe Dumnezeu e hula impotriva Duhului Sfant si nu se mai iarta. Ce daca ai hulit? Nu tu ai hulit ci dracu care te-a indemnat" sau "CUm adica nu Il iubesti pe Dumnezeu? Daca ai venit la manastire arata ca Il iubesti" si alte asemenea vorbind despre cei care din cauza ca nu simt nimic special in prezenta locurilor sfinte cadeau in deznadejde.

Maica DOmnului cu noi!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 29.02.2008, 18:30:27
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am folosit ulei din candela, care arde la moastele Sfantului Grigorie Decapolitul din manastirea Bistrita din Oltenia. Sotul meu atepta sa fie operat a doua zi. L-am uns cu acest ulei si ne-am rugat mai multe persoane, printre care si la doua manastiri. Cu o ora inainte de a urca pe masa de operatie, "buboiul" s-a spart, iar medicii i-au spus ca s-a autovindecat. A aflat astfel pe propria-i piele, ce inseamna sa primesti ajutor din Cer.
Desigur, ca si medicii l-ar fi putut fac bine prin operatie, cu o convalescenta de 10 zile si cu un crater rezultat in urma interventiei chirurgicale. Sotul meu a putu merge la lucru dupa doua zile si se simte f bine.
Cine nu crede ca Sfintii ne ajuta, sa incerce sa-i cheme in ajutor. Cu siguranta vor raspunde la chemare.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 05.03.2008, 10:56:48
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Cred ca in ziua de azi trebuie sa ne rugam la Maica Domnului si la Sfinti mai mult ca oricind deoarece numai prin rugaciunile lor(cei care stiu de unde au plecat) mai putem primi mila lui Dumnezeu. Citeam undeva ca si Hristos este aproape complet intors de la noi si numai Maica Domnului ii mai tine chipul indreptat spre noi, ...in asa hal de decadere morala, duhovniceasca si de Idolatrie am ajuns.
Si de ce oare trebuie sa crezi tot ce citesti? De parca Hristos ar fi venit printre oameni sau i-ar fi iubit pentru calitatile lor morale deosebite.
De fapt, in toate vremurile si toate generatiile si-au deplans decaderea morala. De cand e lumea lume si oamenii in ea, ei au fost convinsi ca sfarsitul e aproape. Dar adevaratul sfarsit pe care oamenii si l-au simtit aproape era sfarsitul vietii fiecaruia.
De ce am fi acum mai decazuti decat in alte timpuri? In Evul Mediu omorul era ceva obisnuit. In Antichitate aproape toata omenirea se inchina la idoli si sacrificiul uman era la fel de obisnuit ca omorul, ca sa nu mai vorbesc de prostitutia sacra si alte minuni. In secolul trecut, omenirea a trecut prin doua razboaie mondiale si nenumarate masacre la scara industriala.
Depravarea nu e nici o noutate. Toate-s vechi si noua toate.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 05.03.2008, 18:05:42
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.566
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
In secolul trecut, omenirea a trecut prin doua razboaie mondiale si nenumarate masacre la scara industriala.
Depravarea nu e nici o noutate. Toate-s vechi si noua toate.
Da, Gabriel, ai dreptate in ceea ce spui, insa acum se petrec lucruri cu totul noi, fara precedent in istoria omenirii, evenimente care incep sa se identifice clar, nu partial, cu prezicerile din Apocalipsa.
- Unul din ele este cresterea, nemaiintilnita pina acum, de tip exponentiala a unor fenomene demografice si climatice, globalizarea relatiilor internationale, economice si sociale si apostazia cea rezultata mai ales din raspindirea globala a ereziilor care se folosesc de numele lui Iisus.
- Altul care mi se pare foarte ciudat si prezis direct de Hristos este, scurtarea timpului, care se poate doar simti, nu masura cu ceasul, desi se pare ca a fost si masurat prin intermediul vibratiile pamintului care s-au marit si ca urmare noi avem in prezent la dispozitie doar 16 ore in loc de 24

De asemenea explicatia mea in citatul folosit de tine este explicatia duhovniceasca reala de intarire sufleteasca de care trebuie sa ascultam pentru a nu ne rataci sau a cadea in deznadejde.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 06.03.2008, 05:51:33
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
- Altul care mi se pare foarte ciudat si prezis direct de Hristos este, scurtarea timpului, care se poate doar simti, nu masura cu ceasul, desi se pare ca a fost si masurat prin intermediul vibratiile pamintului care s-au marit si ca urmare noi avem in prezent la dispozitie doar 16 ore in loc de 24
cred ca aceasta "scurtare a timpului" se refera la grabirea unor evenimente.;)
Reply With Quote
  #69  
Vechi 06.03.2008, 13:19:09
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Altul care mi se pare foarte ciudat si prezis direct de Hristos este, scurtarea timpului, care se poate doar simti, nu masura cu ceasul, desi se pare ca a fost si masurat prin intermediul vibratiile pamintului care s-au marit si ca urmare noi avem in prezent la dispozitie doar 16 ore in loc de 24
Nu exista nici o scurtare a timpului.
Exista doua fenomene:
1. Accelerarea evenimentelor si transformarilor datorita perfectionarii comunicatiilor.
2. Senzatia de accelerare a timpului, veche de cand lumea, care apare cu iaintarea in varsta.
Pentru copii, timpul nu are valoare. Pentru ei exista doar prezentul si percep timpul altfel decat adultii.
Cu inaintarea in varsta, pare ca timpul trece mai repede. Si e normal. Consumam o resursa limitata, si cu cat ne apropiem de epuizarea ei, fiecare unitate consumata are o valoare mai mare. Vei vedea ca, pe masura ce imbatranesti, timpul va trece din ce in ce mai repede.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 06.03.2008, 14:36:45
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

"Depravarea nu e nici o noutate. Toate-s vechi si noua toate."

Asa este ,dar depravarea nu era ca acum pe cale de a fi oficializata(prostituti ,homosexualitate) si nici nu aparea in mass media sau chiar pe strada prin tinuta indecenta a multor tinere.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
moastele sf nectarie cristina mioara Generalitati 20 28.07.2011 21:06:33
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
Sfintii ortodocsi si sfintii catolici. voxdei55 Generalitati 8 04.12.2010 22:48:51
Moastele Sf Mina C.tin Stiri, actualitati, anunturi 5 11.11.2008 20:48:52
Moastele sfintilor... Laurentiu Generalitati 2 06.01.2008 22:01:06