Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 01.06.2008, 20:33:12
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

PACATUL=MOARTE.SPOVEDANIA CU PARERE DE RAU PT PACATE= VIATA,dar inainte trebuie sa IERTI celui ce ti-a gresit si sa-i ceri iertare ,nu doar in gind ci si de facto.:thumbsup:
Reply With Quote
  #52  
Vechi 02.06.2008, 07:57:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
PACATUL=MOARTE.SPOVEDANIA CU PARERE DE RAU PT PACATE= VIATA,dar inainte trebuie sa IERTI celui ce ti-a gresit si sa-i ceri iertare ,nu doar in gind ci si de facto.:thumbsup:
Tu draga Sofia asa ai procedat inaintea spovedaniei, cerand iertare tuturor celor ce le-ai gresit ? Eu cel putin nu am reusit asa ceva!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 05.06.2008, 16:52:14
partenie partenie is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 97
Implicit

Nu-i la indemana oricui sa retina pe cei carora le-a gresit. Bine ar fi sa-i retinem, dar mai bine si sa le cerem iertare. Preotul rosteste atunci cand ne impartasim, ca ni se da spre iertarea pacatelor si spre viata de veci. "Ni se da pentru iertarea pacatelor" adica pentru cele pe care am uitat sa le marturisim si nu pentru cele pe care le stiam, dar nu le-am marturisit.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 13.06.2008, 13:53:23
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Oni,
Adam cu Eva lui au trait in Rai zeci de milioane de ani...fara sa moara, doar ei doi dupa care acum 15-20 000 de ani au fost trimisi in aceasta lume unde... se moare. 15-20 000 de ani corespunde exact cu aparitia "subita" a homo sapiensului care nu poate fi explicata de evolutionisti,(veriga lipsa) hmmm, ce ciudat!...:D si aici au dat de dobitoacele gen Homo erectus, australopitecus, Neandertalus... care erau specii asemanatoare oamenilor, nearticulate, intr-un cuvint dobitoace muritoare create de la inceputul lumiii dupa care au disparut odata cu multe alte specii extincte

Deci pamintul asta este un loc unde se moare, desi Dumnezeu mai face exceptii si a mai luat la El pe unii in stare vie, in corp.
Homo sapiens nu a aparut acum 15-20000 de ani. Cea mai veche fosila de H.S. e veche de 195000 de ani. Si s-au gasit nenumarate fosile mai vechi de 20000 de ani. Cele mai vechi picturi din grote europene dateaza de 32000 de ani.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 28.10.2008, 20:44:46
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Din cauza pacatului omenesc oamenii traiesc mai putin,inaintea oamenii mureau,caci nici un lucru traieste vesnic dar mureau dupa vreo 700-800 de ani ,din pricina pacatului care tot a continuat sa existe limita de moarte este ,cel putin asa inteleg eu.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 01.11.2008, 02:46:24
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Consecinta pacatului este moartea spirituala adica daspartirea de Dumnezeu asa se defineste si iadul , o suferinta pricinuita de lipsa prezentei lui Dumnezeu pe vecie
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #57  
Vechi 02.11.2008, 13:06:35
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Consecinta pacatului este moartea spirituala adica daspartirea de Dumnezeu asa se defineste si iadul , o suferinta pricinuita de lipsa prezentei lui Dumnezeu pe vecie
Da,dar o consecinta a pacatului este si moartea materiala cand sufletul de desparte de trup ,Adam si Eva erau nemuritori ,ei trebuia sa traiasca vesnic dar fiindca au pacatuit,prin intermediul lor a patruns pacatul la oameni,deoarece ai au pacatuit nu au mai trait vesnic si a existat un sfarsit.La inceput totul era planuit sa nu existe moarte ci viata vesnica dar din cauza pacatului s-au schimbat lucrurile.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 02.11.2008, 21:55:31
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit parere

Mor cate putin in fiecare zi ptr tot raul pe care-l pricinuiesc celor din jurul meu si ma doare faptul ca nu reusesc sau nu am curaj sa le cer iertare....aici pe site este usor sa ceri iertare ....dar atunci cand persoana este in fata mea ....imi este greu....si uite asa mai adaug un pacat la multele pe care le am.
__________________
"Și Iisus i-a zis:Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău și din tot cugetul tău:iată întâia fi cea mai mare poruncă.Iar cea de a doua asemenea cu aceasta:Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți".
Reply With Quote
  #59  
Vechi 03.11.2008, 07:41:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Thheo Vezi mesajul
Mor cate putin in fiecare zi ptr tot raul pe care-l pricinuiesc celor din jurul meu si ma doare faptul ca nu reusesc sau nu am curaj sa le cer iertare....aici pe site este usor sa ceri iertare ....dar atunci cand persoana este in fata mea ....imi este greu....si uite asa mai adaug un pacat la multele pe care le am.
Da, ai dreptate, iertarea este cea mai grea. Mandria, bat-o vina ! Este ceva real de netagaduit, iar cel ce se bate cu pumnul in piept, ca stie a ierta in totalitate, fatarnic este. Ma refer la cei de rand nu la monahi si cei intru smerenie desavarsita. Dragostea de sine si slava omeneasca, intuneca mintea , iar gandul cel rau ne copleseste de multe ori. Este un fapt real ce mult ne poticneste in drumul nostru spre pocainta. Trebuie sa uitam mai intai raul pricinuit ,cu voie sau fara voie, de cei din jur. Cu cat uitam mai repede raul, vom invata iertarea , pentru ca tot timpul sa avem in minte indemnul si cererea ce-o adresam Tatalui din Ceruri de a ne ierta greselile noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri. Cat iertam noi , ni se va ierta si noua la randu-ne. Milostenia si iertarea, dragostea fata de aproapele nostru, sunt elemente ce greu, faoarte greu ,vor atarna la dreapta judecata. Avand in gand tot timpul asa ceva, multe se vor indrepta in atitudinea noastra, in felul nostru de a fi. Cea mai periculoasa este deznadejdia, uitarea, delasarea in general. Rugaciunea multe poate, de este citita, spusa cu dragoste si convingere, pentru ca Bunul Dumnezeu stie fiecaruia ce-i trebuie, dar si noi la randu-ne trebuie sa dam dovada de osteneala in dobandirea celor cu folos.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #60  
Vechi 03.11.2008, 09:05:09
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

Moartea e o cinsecinta a pacatului....nu uitati supararea Domnului pe adam si Eva....povestea marului!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Consecinta arghirofiliei si a mandriei: tradarea lui Hristos laurastifter Sfintele Pasti - Invierea Domnului 13 01.06.2017 09:33:05
Treptele pacatului ! cristiboss56 Pocainta 2 01.03.2013 21:31:33
Vederea pacatului Traditie Generalitati 27 24.10.2011 15:22:58
Taina mortii. Moartea dreptului si moartea pacatosului patinina34 Din Noul Testament 1 04.01.2009 07:32:19