Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.12.2010, 23:37:10
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit Romanii nu-si respecta eroii ?!

Am fost revoltat de un reportaj difuzat pe postul TVR2, in care se prezenta in imagini,degradarea materiala accentuata a mausoleului de la Marasesti !
Imaginile reale vorbeau de la sine despre nepasarea romaneasca fata de eroii neamului,pe oasele si sangele carora s-a construit Romania Mare,si al caror monument comemorativ este lasat pur si simplu de izbeliste la bunul plac al factorilor de mediu erodanti !

Pare un lucru de neimaginat,ca un popor sa nu-si respecte eroii,ba si mai mult, ca sa nu-si respecte si mortii ,lasandu-le lacasul in paragina si in degradare !
Apropo si de recenta zi nationala, o zi glorioasa dealtfel si demna de cinstire, insa prilej pentru unii de a se deda unui retorism patriotard ipocrit si fals in esenta...atunci cand noi la fapte suntem zero-barat !

No, la asta nu ma asteptam,sa ajungem in asemenea hal de degradare, incat sa nu ne mai pese de monumentele ridicate de altii spre cinstirea eroilor neamului si sa le lasam in paragina !

Spre comparatie, in vara am avut ocazia sa vizitez in Budapesta cimitirul central,acolo unde ungurii i-au ridicat un monument impozant eroului revolutiei maghiare de la 1848 ,lajos kossuth, si am avut ocazia sa vad echipe de muncitori in uniforme verzi care dereticau de zor si taiau crengile si iarba,facand gazon...
Asta da, se stie ca ungurii isi cinstesc stramosii si au cultul mortilor !!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.12.2010, 00:24:33
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Hai nu fi suparat, ca pe locu' lu' mausoleu', or' sa-si planteze mai mari vremii, niscavai piramide...asa ca, o sa avem eroii noi , la vremi noi, eroi noi...te apuca rasu' plansu'(cu muci, bre, nu alta...).
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.12.2010, 00:58:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Mausoleul de la Mărășești, ca și cel de la Mateiaș, precum și toate monumentele eroilor existente în fiecare comună și ajunse loc de referință și întîlnire ("ne vedem la Monument !") au fost ridicate de o fundație regală al cărei suflet a fost regina Maria ("mama răniților"). După cel de-al doilea război mondial, puterea comunistă a ridicat practic un singur monument, cel de la Carei. În sate, nimic. Respectul pentru cei care au răspuns la chemarea țării se arată prin fapte, nu prin parăzi și declarații patriotarde lângă cratițe în care sfârâie costița în postul Crăciunului.

Asta e.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.12.2010, 01:59:01
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Laszlo Tokes (vice-presedinte al UE din partea Romaniei) afirma ca 1 Decembrie e zi de doliu pentru maghiari si nu i se trage nici un sut in posterior pentru mizeria spusa.
Romanii nu se mai respecta pe ei insisi, de unde atata verticalitate sa-i mai respecte si pe eroii neamului?
La capul natiunii se canta deja prohodul.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.12.2010, 03:13:04
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am fost odata in Belgia cu serviciul si un tip de la compania unde aveam treaba s-a oferit sa ne duca sa vizitam mai multe obiective.Printre ele si un cimitir din Primul razboi mondial.In echipa noastra mixta era si un italian,un baiat extrem de simpatic si vesel in general.Cand am ajuns la acel cimitir, unde fusese o batalie extrem de sangeroasa, am inceput sa ascultam explicatiile gazdei noastre.Italianul nu parea prea interesat de istorie si intrucat nu mancasem inca si-a scos un sandwich si manca in timp ce ne urma la mica distanta.

Am observat la un moment mai multe persoane care aveau grija de morminte.Le curatau,aranjau coroane,etc.Se uitau ciudat in directia noastra si nu intelegeam de ce.La un aumit moment,o doamna mai in varsta s-a dus direct la italian si i-a aruncat o mica punga la picioare.Apoi a venit la gazda noastra si i-a spus ca rudele celor cazuti,care era de fata,au strans o suma de bani pt ca acel domn(italianul)sa mearga sa manince la hanul de peste drum si sa nu mai manince intr-un cimitir al eroilor pe care ei ii comemorau.A avut o voce metalica si o privire de gheata cand s-a uitat la noi.Momentul a fost extrem de jenant.

Eu cred ca lipseste spiritul civic,solidaritatea comunitatii.Patriotismul a devenit subiect de glume si de ironii ieftine dar cei care isi dispretuiesc si care isi uita trecutul,sa nu aiba mari pretentii de la viitor.In momentul cand nu iti mai cinstesti eroii devii numai bun de colonizat cu valorile altora.Sunt de acord cu ce a spus dl.Mihnea Dragomir> ,,Respectul pentru cei care au răspuns la chemarea țării se arată prin fapte".

In alte parti ale lumii nu intrazneste nimeni sa batjocoreasca valorile si eroii unei natii.Daca tu nu iti cinstesti eroii cum poti sa crezi ca te va respecta un strain sau ca iti va respecta tara?Am mai remarcat ceva incredibil:in multe locuri oamenii se feresc sa poarte costume populare in situati in care altii nu mai stiu ce sa faca ca sa isi conserve traditiile si specificul national.Este foarte trist ceea ce se intimpla.Mihai Eminescu a dat un verdict clar pentru acesta situatie:

,,Patriotismul nu este numai iubirea pamintului in care te-ai nascut ci mai ales iubirea trecutului,fara de care nu exista iubire de tara"

Cand dragostea de tara dispare,cand nu te mai intereseza traditia poporului tau,cand faptele celor din trecut nu mai trezesc nici macar o licarire de mandrie,atunci esti condamnat ca neam iar istoria nu are mila cu cei care isi uita eroii.

Last edited by Scotsman; 05.12.2010 at 03:18:03.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.12.2010, 09:26:53
darjidava darjidava is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 9
Implicit

Comentarii si constatari,sa faca cineva si propuneri !!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.12.2010, 13:55:15
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citez din http://mucenicul.wordpress.com/2010/...lei-nationale/

Tupeu fără margini: Autoritățile române somate de Consiliul Maghiarilor să schimbe data Zilei naționale

Adunarea delegaților Consiliului Național al Maghiarilor din Transilvania (CNMT) a votat, cu 213 voturi pentru, zece împotrivă și șapte abțineri, o hotărâre prin care somează autoritățile române să schimbe data Zilei naționale a României.

Propunerea a fost făcută de președintele CNMT Mureș, Jakab Istvan, care a declarat, de la tribuna adunării, că “somează” autoritățile românești să mute Ziua națională a României la o dată în care și maghiarii să se regăsească. “Având în vedere că maghiarii din România, adică 1,5 milioane de persoane, nu vor avea niciodată motive de sărbătoare pe 1 Decembrie, somăm autoritățile românești să mute Ziua națională a României la o dată în care atât românii, cât și maghiarii să se regăsească reciproc”, a afirmat Jakab Istvan, potrivit Agerpres.

Hotărârea a fost votată cu 213 voturi pentru, zece împotrivă și șapte abțineri.

Comentariu: N-am nimic impotriva maghiarilor din Transilvania pentru ca am trait o viata printre ei dar de data asta cred ca au intrecut masura. Chiar daca sunt cea mai mare minoritate din Romania asta nu le da dreptul sa dicteze majoritatii covarsitoare, cu atat mai mult cu cat traiesc pe teritoriul romanesc. Cui nu-i place sa plece in Ungaria ca e libera trecerea. Din pacate pentru ei insa ungurii nu-i vor, asa ca ar face bine sa-si vada de treaba si sa stea in banca lor. Nicaieri nu le va fi mai bine ca in Romania si ei o stiu prea bine. Am insa o vaga senzatie ca acest Consiliu National al Maghiarilor din Transilvania nu-i reprezinta pe maghiarii de rand ci doar “crema” maghiarilor, care se afla prin UDMR si care simpatizeaza cu popa Tokes, care face niste jocuri straine de interesele maghiarilor din Romania. Atat romanii cat si maghiarii nu trebuie sa se lase dusi de val si sa faca jocul acestor vanduti, care nu mai au nici o nationalitate si pentru care conteaza doar banul pe care-l primesc de la cei care vor sa destabilizeze tara. Atentie sporita si nu va lasati indusi in eroare de acesti mari maestri ai loviturilor din umbra.


---


Cum se poate așa ceva frați români ??? Dracii ăștia neobrăzați chiar vorbesc serios ?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.12.2010, 15:18:37
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit din cartea HRISTMOS

[COLOR=red]Din Cartea “HRISTMOS”, Descoperirea fericitului Agatanghel, de Zosima, tradusa in Man. Neamt, anul 1905.[/COLOR]
Parintele Cleopa ne-a spus ce-si aminteste din aceasta carte, care nu se stie unde a disparut. Au fost doua carti, aceasta din 1905 avea si talcuirea vedeniilor, iar cealalta - a doua - reda numai simplu vedeniile. Zosima Pascal a tradus cartea fiind la Muntele Athos.

Fericitul Agatanghel a vazut in insula Corsica o vedenie ca aceasta: Un vultur iesea din mare, cu aripi de aur si cu perle pretioase, iar vulturul a strigat… ” Agatanghel, Agatanghel … ” Sfantul s-a speriat, dar glasul i-a zis: “Nu te teme!. A iesit sfantul la marginea marii si a vazut o harta de piele, pe care era intreaga Europa, iar pe harta aratau fiecare tara, Romania - R, Grecia - G, Rusia -RS, Italia -I, iata profetiile referitoare la fiecare tara:

[COLOR=red]Italia[/COLOR]
“Am vazut o femeie, pe curva Servastopi, care zicea: Fosta-am tiitoarea unui imparat, dar mi-am pierdut fecioria”. Imparatul este Hristos, tiitoarea este Biserica Italiei. In anul 1054 prin ruperea Bisericii catolice de cea ortodoxa si-a pierdut fecioria dogmelor. A pierdut curatia dogmelor originare ortodoxe. Mare pacat. Zice Agatanghel: ca daca ce se va face imparatia crestineasca a rasaritului, va veni Papa de la apus si se va uni cu Biserica Rasaritului si se vor face una precum au fost si mai inainte”.

[COLOR=red]România[/COLOR]

Am vazut 3 focuri pe o movila inalta pe Dunare, un glas striga: Romanie, Romanie, sfarsitul necazurilor tale un 5 si 50, adica 550 de ani. Vedenia are loc la anul 1327+550 de ani=1887, cand Romania si-a dobandit independenta.

Apoi am vazut un bou si un leu.

Boul este mult luptator, dar va scoate drepturile sale, anul 1916 biruinta. De cand e tara aceasta a avut numai de suferit, dar a rabdat ca si boul, este boul de pe stema Moldovei.

Leul este prea viteaz, se va ridica deasupra cocosului (Ungaria). Cocosul insa va scoate ochii leului, i-a scociorat in 1940, ne-a luaat Ardealul, dar Leul (Transilvania) a luat inapoi de la unguri Ardealul.”

“Si atuncea se vor duce toti la dansul din toate partile si isi vor cere partile tarilor care au fost robite de alti imparati, si isi vor lua locurile care le au stapanit altii cu nedreptate, pentru ca, zice: se vor intoarce fiecare la cuiburile parintesti, ca zice Sf. Metodie: si boul va ragi, adica tara noastra (Romania), care era de jaful tuturor. Asisderea vor face natiunile, si isi vor lua partile lor fiestecare. Ca imparatul acesta asa va fi de pasnic, ca va fi ca un tata al tuturora. Romania va lua toate hotarele sale! “

[COLOR=red]Ungaria[/COLOR]
“Amaratul de cocos (Ungaria) se retrage in tara lui si nu mai canta altul niciodata”. Nu va mai canta Ungaria in Romania niciodata.

[COLOR=red]Germania[/COLOR]
Spune profetia, ca va veni inapoi la ortodoxia la care a fost mai inainte de a ajunge protestanta. Si Biserica romano-catolica se va intoarce la ortodoxia rasaritului.

[COLOR=red]Rusia[/COLOR]
Am vazut 4 stalpi … Am auzit un glas: Rusie, Rusie, sora mea iubita, unde este buna ta credinta? De ce ai facut din Biserici grajduri? La tine va straluci faclia adevarata (ortodoxia), vei fi mult mai iubita la urma, mai mult decat dintai”. 70 de ani Biserica Rusiei a fost prigonita 1917-1987, iar acum s-au terminat cei 70 de ani de prigoana, dupa cum au profetit sfintii rusi: Serghie de Radonj, Sf. Serafim de Sarov, Sf. Tihon de Zadonsk si alti sfinti rusi.

Cartea aceasta “Hristmos”, Descoperirea fericitului Agatanghel, 1327, a avut-o parintele Ilie Cleopa de la Sihastria in mana lui. Parintele Cleopa nu mai are aceasta carte. Exemplarul 2 fara talcuirea vedeniilor este de la Manastirea Neamt. Cele de mai sus parintele Cleopa le mai tine minte.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.12.2010, 20:45:51
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
Am fost odata in Belgia cu serviciul si un tip de la compania unde aveam treaba s-a oferit sa ne duca sa vizitam mai multe obiective.Printre ele si un cimitir din Primul razboi mondial.In echipa noastra mixta era si un italian,un baiat extrem de simpatic si vesel in general.Cand am ajuns la acel cimitir, unde fusese o batalie extrem de sangeroasa, am inceput sa ascultam explicatiile gazdei noastre.Italianul nu parea prea interesat de istorie si intrucat nu mancasem inca si-a scos un sandwich si manca in timp ce ne urma la mica distanta.

Am observat la un moment mai multe persoane care aveau grija de morminte.Le curatau,aranjau coroane,etc.Se uitau ciudat in directia noastra si nu intelegeam de ce.La un aumit moment,o doamna mai in varsta s-a dus direct la italian si i-a aruncat o mica punga la picioare.Apoi a venit la gazda noastra si i-a spus ca rudele celor cazuti,care era de fata,au strans o suma de bani pt ca acel domn(italianul)sa mearga sa manince la hanul de peste drum si sa nu mai manince intr-un cimitir al eroilor pe care ei ii comemorau.A avut o voce metalica si o privire de gheata cand s-a uitat la noi.Momentul a fost extrem de jenant.

Eu cred ca lipseste spiritul civic,solidaritatea comunitatii.Patriotismul a devenit subiect de glume si de ironii ieftine dar cei care isi dispretuiesc si care isi uita trecutul,sa nu aiba mari pretentii de la viitor.In momentul cand nu iti mai cinstesti eroii devii numai bun de colonizat cu valorile altora.Sunt de acord cu ce a spus dl.Mihnea Dragomir> ,,Respectul pentru cei care au răspuns la chemarea țării se arată prin fapte".

In alte parti ale lumii nu intrazneste nimeni sa batjocoreasca valorile si eroii unei natii.Daca tu nu iti cinstesti eroii cum poti sa crezi ca te va respecta un strain sau ca iti va respecta tara?Am mai remarcat ceva incredibil:in multe locuri oamenii se feresc sa poarte costume populare in situati in care altii nu mai stiu ce sa faca ca sa isi conserve traditiile si specificul national.Este foarte trist ceea ce se intimpla.Mihai Eminescu a dat un verdict clar pentru acesta situatie:

,,Patriotismul nu este numai iubirea pamintului in care te-ai nascut ci mai ales iubirea trecutului,fara de care nu exista iubire de tara"

Cand dragostea de tara dispare,cand nu te mai intereseza traditia poporului tau,cand faptele celor din trecut nu mai trezesc nici macar o licarire de mandrie,atunci esti condamnat ca neam iar istoria nu are mila cu cei care isi uita eroii.
spiritul civic lipseste aproape cu desavarsire, exceptand cateva cazuri rare !
chiar si la noii imbogatiti de dupa revolutie(intamplator stau intr-un asemenea cartier clujean)
e interesanta preocuparea romanului nostru pentru curtea proprie si dupa ce o pune la rand, pentru gard, gardul noului imbogatit trebuie sa fie unul de cetate, ranforsat cu drugi de fier si tepe in varf. Morala e ca...ceea ce e dincolo de propriul gard nu-l mai intereseaza, chiar daca drumul arata jalnic,cu cratere si noroi...si situatia e chiar grava, daca lu ala bogatu pentru care niste bani acolo pt binele civic nu-s un capat de tara, ce sa-i mai cerem celui sarman, care are grija zilei de maine ?!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.12.2010, 20:50:59
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit initiativele publice !

Cred eu ca in tara asta lipsesc si initiativele civice sau cele facute in parteneriat cu oficialitatile politice ale zonei respective !
Ce costa pe consiliul local din localitatea careia ai este subordonata zona cu monumentul de la Marasesti, sa faca un proiect civic de adunare de fonduri pentru monument !
Eu nu cred ca nu s-ar fi adunat ceva, o suma acolo destul de buna, la care punand si statul ceva, rezultatul era mai mare si se putea preintampina situatia jenanta in care emisiuni televizate de tip "reflector" sa semnaleze starea jalnica de fapt !!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
9 MAI! si eroii ortodoxiei! andreicozia Stiri, actualitati, anunturi 40 24.05.2010 00:57:20
Rugăciune pentru EROII DIN DECEMBRIE 1989 cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 3 22.12.2009 19:58:49
Romanii si Athosul C-tin Biserica Ortodoxa Romana 7 25.07.2008 12:55:33
Eroii nu mor niciodată! delaro Stiri, actualitati, anunturi 4 31.12.2007 17:32:19