Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.02.2011, 21:39:48
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Oile pierdute ale lui Israel

La cine s-a referit Iisus in pilda Canaaneencei?
Pentru cine anume a fost trimis? Nu pentru toti oamenii de pe pamant?
Piöda este f. frumoasa si arata inca o data ca Iisus nu refuza si nu alunga pe nimeni.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.02.2011, 21:44:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
La cine s-a referit Iisus in pilda Canaaneencei?
Pentru cine anume a fost trimis? Nu pentru toti oamenii de pe pamant?
Piöda este f. frumoasa si arata inca o data ca Iisus nu refuza si nu alunga pe nimeni.
In aceasta fraza cred ca Iisus s-a referit chiar la evrei.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.02.2011, 21:53:15
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

“Și iată o femeie cananeiancă, din acele ținuturi, ieșind striga, zicând: Miluiește-mă, Doamne, Fiul lui David! Fiica mea este rău chinuită de demon. El însă nu i-a răspuns nici un cuvânt; și apropiindu-se, ucenicii Lui Îl rugau, zicând: Slobozește-o, că strigă în urma noastră. Iar El, răspunzând, a zis: Nu sunt trimis decât către oile cele pierdute ale casei lui Israel. Iar ea, venind, s-a închinat Lui, zicând: Doamne, ajută-mă. El însă, răspunzând, i-a zis: Nu este bine să iei pâinea copiilor și s-o arunci câinilor. Dar ea a zis: Da, Doamne, dar și câinii mănâncă din fărâmiturile care cad de la masa stăpânilor lor. Atunci, răspunzând, Iisus i-a zis: O, femeie, mare este credința ta; fie ție după cum voiești. Și s-a tămăduit fiica ei în ceasul acela.” (Matei 15, 21-28)

Aceasta a fost o invatatura pentru cei din jur, auzind toti, faptul ca desi era de alt neam, si-a pus nadejdea in Fiul lui Dumnezeu asa cum multi evrei nu o facuse. A dat o lectie despre ce inseamna credinta "O, femeie, mare este credința ta" si daca ceri ti se va da "fie ție după cum voiești"

Mantuitorul stia prea bine pe cine avea in fata Lui, stia ca acea femeie cananeanca avea sa fie un model de comportament pentru noi, si de aceea a pus-o la incercare.

Mantuitorul ne indeamna:
“Cereti si vi se va da; cautati si veti afla; bateti si vi se va deschide. Ca oricine cere ia, cel care cauta afla, si celui care bate i se va deschide.”(Mt 7, 7-8)
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.02.2011, 22:04:14
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

A fost postat pe site un articol chiar pe acesta tema care continea o predica a Parintelui Galeriu.Am extras partea care va intereseaza dar eu cred ca ar trebui sa evaluati scena in intregimea ei si nu doar izolat pt ca asa isi pierde din sens.Analizata in context va va dezvalui mult mai multe invataturi.Referitor la intrebarea dvs Parintele Galeriu(RIP)a spus:

,,Si ce spune: Nu sunt trimis decat la oile cele pierdute ale casei lui Israel. Ramanem uimiti cand privim pe de afara lucrurile, nu patrunzand in launtrul lor. Cum, Doamne, puteau spune ucenicii, nu esti trimis decat la oile pierdute ale casei lui Israel? Dar Tu acum unde esti? Esti pe alt pamant. Da, noi stim, cand i-ai trimis pe cei saptezeci sa vesteasca, ne-ai spus: “In calea paganilor sa nu mergeti, in cetate de samarineni sa nu intrati. Mai curand mergeti la oile cele pierdute ale casei lui Israel” (Matei 10, 5; Luca 10, 1). Iar acum, Tu spui: Nu sunt trimis decat la oile cele pierdute ale casei lui Israel. Totusi, acum, esti in partile Tirului si ale Sidonului. Cum stau lucrurile, care e talcul din toata aceasta asezare si reasezare, impletire si implinire? Da, pentru ca asa se socotea in sanul lui Israel, ca Mesia e trimisul lui Dumnezeu pentru Israel. Iar acum Mantuitorul – o, Doamne, ce pedagogie divina se dezvaluie aici! – pe de o parte le raspunde lor ca si cum ar fi vorbit in numele fariseilor si al carturarilor cu care se intalnise putin mai inainte, si dintre care plecase. A iesit de acolo si a venit aici, in lumea acestora care-s dincolo de Israel, dar Il cautau.

Iata, acea femeie pagana Il si recunoaste, ca e Fiul lui David. Deci in graiul lor, al fariseilor si carturarilor le raspunde. Ii prinde si pe ei in acest asezamant. Observati? In aceasta arie, in acest loc dumnezeiesc, cu adevarat, atotcuprinzator. Incat, cum sesizam, si iertati ca ma repet: vorbeste hanaaneeanca, vorbeste El, apoi ucenicii, dar ii pune si pe farisei si carturari, caci vorbele Lui nu erau ale Lui: “Nu sunt trimis decat catre oile pierdute ale casei lui Israel”. Dar El a fost trimis catre toata lumea. Insa ei credeau ca numai pentru ei. Si atunci, din nou, in aceasta confruntare de inimi, de constiinte, cand femeia aude, permanent vie in constiinta ei, atat de vie precum vom vedea, ea vine in fata Mantuitorului, cade in genunchi, se prabuseste si striga: Doamne, ajuta-ma, nu ma lasa!"

Last edited by Scotsman; 08.02.2011 at 22:06:58.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.02.2011, 22:08:30
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

[quote=sophia;334949]La cine s-a referit Iisus in pilda Canaaneencei?
Pentru cine anume a fost trimis? Nu pentru toti oamenii de pe pamant?
Piöda este f. frumoasa si arata inca o data ca Iisus nu refuza si nu alunga pe nimeni.[/QUOTE

Domnul Iisus ne iubeste asa de mult ,asa ca daca am sti cit de mare este dragostea lui pentru noi am plinge de bucurie . El ne cheama si ne indeamna mereu la pocainta dar raul din noi nu ne lasa .
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.02.2011, 22:19:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Această pildă este frecvent folosită de moderniști și relativiști în încercarea de demonstrare a absurdității că toate religiile (Bisericile) sunt mântuitoare. Cu alte cuvinte, chipurile, te poți la fel de bine mântui și dacă ești politeist sau adventist. Face parte obligatorie și de prim-plan din arsenalul lor biblic favorit.

În realitate, vedem din chiar fragmentul biblic că femeia se convertește. Ea îi vorbește lui Isus ca unui stăpân și Dumnezeu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
jaf in Israel Ioana-Andreea Generalitati 1 11.10.2010 12:22:36
Sema Israel! dorstor Iudaismul 10 11.10.2010 12:08:03
De ce Israel? tigerAvalo9 Generalitati 26 28.12.2009 14:23:53
Ati fost vreodata in Israel? BogdanF Generalitati 3 16.09.2008 17:43:47
De ce aceastăcomparație cu oile? Bunl Despre Biserica Ortodoxa in general 5 02.09.2008 10:54:14