Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.03.2012, 22:44:38
Amaaa91 Amaaa91 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2012
Mesaje: 18
Implicit problema unei tinere`religii`

Doamne ajuta!
Am ajuns în situația în care nu știu ce sa mai fac .... Sunt creștină ortodoxa iar prietenul meu este neoprotestant, suntem de 5 ani împreună iar problema este ca trebuie sa luam o decizie deoarece nu ne putem căsători. Deși noi ne înțelegem foarte bine, eu mereu am fost afectata de situația tensionanta care exista intre religiile noastre (de ortodocși am fost văzuta ca eretica iar de protestanți ca fata din lume), am citit mult și m/au afectat mai ales discuțiile citite de pe forum-uri. M-am rugat in acești 5 ani mereu Domnului sa ma ajute sa aleg o cale ca sa ma mantuiesc doar atât ma interesează, nu conteaza in ce religie sunt, eu mereu l-am avut pe Domnul în inima si simt ca Iisus Hristos e langa mine dar in problema asta nu stiu ce sa mai fac nu vreau sa gresesc deoarece Dumnezeu este pe primul loc in viata mea. Cred ca Iisus Hristos este Mantuitorul meu si ca ma iubeste mai mult decat oricine pe lumea acesta.. . Si chiar daca suntem de religii diferite avem acelasi pareri si pot spune ca in acesti 5 ani am crescut spiritual amandoi ne/am ajutat unul pe altul.
Acum orice parere ar putea fi de ajutor... dar va rog daca postati sa nu fie cu ura .. nu stiti cat poate sa afecteze un tanar si cate lacrimi am dat pana acum pe tema aceasta ...
Multumesc
Domnul sa va binecuvinteze
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.03.2012, 23:32:25
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amaaa91 Vezi mesajul
.... Sunt creștină ortodoxa iar prietenul meu este neoprotestant, suntem de 5 ani împreună iar problema este ca trebuie sa luam o decizie deoarece nu ne putem căsători....
Draga Ama, indiferent ce iti vor vedea ochii in postarile urmatoare, indiferent ce iti vor auzi urechile din dreapta si din stanga, pastreaza in inima ta pe Hristos. Si Domnul Pacii iti va da Pacea Sa. Caci El a spus "Veniti la mine toti cei truditi si impovarati si Eu va voi da odihna.". De aceea spun, cauta fata Lui, ramai la picioarele Lui, pazeste-ti piciorul de cadere si pastreaza-ti haina curata inaintea Lui.

Cu prietenul tau, veniti in rugaciune impreuna, cereti impreuna sfaturi de la cei pe care ii considerati voi induhovniciti (preot, pastor etc.) si am nadejdea ca cerand cu toata sinceritatea si curatia un sfat, raspunsul Domnului pentru voi nu se va lasa asteptat.
Ignorati sfaturile partinitoare, strict eclesiale, caci sunteti din confesiuni diferite si niciodata nu veti putea ajunge la un numitor comun.

Constientizati amandoi, ca in cele din urma, unul din voi va sfarsi, sa mai bine zis va incepe intr-o noua confesiune ca sa Il slujeasca pe Hristos. De aceea zic, intariti-va in Hristos si cautati necurmat voia Lui in viitoarea voastra viata de familie.

Dumnezeu cand spune "De aceea va lasa omul pe tatal sau si pe mama sa si se va lipi de nevasta sa, si cei doi vor fi un singur trup" arata de fapt ruperea de vechile legaturi parentale (in subordonare nu si in cinstire) si ramanerea pana la moarte intr-o noua si indestructibila legatura. Daca aceasta legatura este facuta de voi in Hristos, atunci, orice veti decide cu privire la confesiune, veti fi binecuvantati.

De aceea inima mea va recomanda cu caldura sa fiti si sa ramaneti in adevar in Hristos. Si daca El va fi desfatarea voastra atunci El va va da binecuvantarea, tot restul casniciei voastre.

Si Domnul sa va ajute la aceasta. Amin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.03.2012, 23:45:51
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amaaa91 Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Am ajuns în situația în care nu știu ce sa mai fac .... Sunt creștină ortodoxa iar prietenul meu este neoprotestant, suntem de 5 ani împreună iar problema este ca trebuie sa luam o decizie deoarece nu ne putem căsători. Deși noi ne înțelegem foarte bine, eu mereu am fost afectata de situația tensionanta care exista intre religiile noastre (de ortodocși am fost văzuta ca eretica iar de protestanți ca fata din lume), am citit mult și m/au afectat mai ales discuțiile citite de pe forum-uri. M-am rugat in acești 5 ani mereu Domnului sa ma ajute sa aleg o cale ca sa ma mantuiesc doar atât ma interesează, nu conteaza in ce religie sunt, eu mereu l-am avut pe Domnul în inima si simt ca Iisus Hristos e langa mine dar in problema asta nu stiu ce sa mai fac nu vreau sa gresesc deoarece Dumnezeu este pe primul loc in viata mea. Cred ca Iisus Hristos este Mantuitorul meu si ca ma iubeste mai mult decat oricine pe lumea acesta.. . Si chiar daca suntem de religii diferite avem acelasi pareri si pot spune ca in acesti 5 ani am crescut spiritual amandoi ne/am ajutat unul pe altul.
Acum orice parere ar putea fi de ajutor... dar va rog daca postati sa nu fie cu ura .. nu stiti cat poate sa afecteze un tanar si cate lacrimi am dat pana acum pe tema aceasta ...
Multumesc
Domnul sa va binecuvinteze
Draga mea, iti recomand cu toata caldura sa citesti invatatura de credinta ortodoxa. Se gaseste pe acest site, nu este mult de citit (o sa caut linkul mai tarziu).
Tare ma tem ca nu cunosti destul despre ortodoxie pentru a lua o decizie informata.
Mai cu seama, ma intreb daca stii despre sfintele taine, necesitatea spovedirii si impartasirii...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.03.2012, 23:47:57
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/carti-o...inta-ortodoxa/

http://www.crestinortodox.ro/carti-o...icii-ortodoxe/
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.03.2012, 23:55:26
Amaaa91 Amaaa91 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2012
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Draga mea, iti recomand cu toata caldura sa citesti invatatura de credinta ortodoxa. Se gaseste pe acest site, nu este mult de citit (o sa caut linkul mai tarziu).
Tare ma tem ca nu cunosti destul despre ortodoxie pentru a lua o decizie informata.
Mai cu seama, ma intreb daca stii despre sfintele taine, necesitatea spovedirii si impartasirii...
Imi cunosc religia .. m/am nascut in ea si am fost la spovedit si la impartasit mereu, parintii mei bunicii mei sunt ortodocsi (nu suntem ortodocsi doar cu numele)... am vorbit cu foarte multi preoti.. din care am avut pareri diferite de la cele mai extremiste pana la mai intelegatoare.
Eu nu vreau sa/mi pierd mantuirea atata tot .. chiar nu ma intereseaza de nimic altceva.. si aceasta stiu ca este un dar de la Dumnezeu si se dobandeste prin credinta in Iisus Hristoas.. dar fiind copil, asa ma consider plec urechia, la ce se spune in religia mea( adevarul nu exista in alta parte decat la ortodocsi).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.03.2012, 23:58:12
Amaaa91 Amaaa91 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2012
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Draga Ama, indiferent ce iti vor vedea ochii in postarile urmatoare, indiferent ce iti vor auzi urechile din dreapta si din stanga, pastreaza in inima ta pe Hristos. Si Domnul Pacii iti va da Pacea Sa. Caci El a spus "Veniti la mine toti cei truditi si impovarati si Eu va voi da odihna.". De aceea spun, cauta fata Lui, ramai la picioarele Lui, pazeste-ti piciorul de cadere si pastreaza-ti haina curata inaintea Lui.

Cu prietenul tau, veniti in rugaciune impreuna, cereti impreuna sfaturi de la cei pe care ii considerati voi induhovniciti (preot, pastor etc.) si am nadejdea ca cerand cu toata sinceritatea si curatia un sfat, raspunsul Domnului pentru voi nu se va lasa asteptat.
Ignorati sfaturile partinitoare, strict eclesiale, caci sunteti din confesiuni diferite si niciodata nu veti putea ajunge la un numitor comun.

Constientizati amandoi, ca in cele din urma, unul din voi va sfarsi, sa mai bine zis va incepe intr-o noua confesiune ca sa Il slujeasca pe Hristos. De aceea zic, intariti-va in Hristos si cautati necurmat voia Lui in viitoarea voastra viata de familie.

Dumnezeu cand spune "De aceea va lasa omul pe tatal sau si pe mama sa si se va lipi de nevasta sa, si cei doi vor fi un singur trup" arata de fapt ruperea de vechile legaturi parentale (in subordonare nu si in cinstire) si ramanerea pana la moarte intr-o noua si indestructibila legatura. Daca aceasta legatura este facuta de voi in Hristos, atunci, orice veti decide cu privire la confesiune, veti fi binecuvantati.

De aceea inima mea va recomanda cu caldura sa fiti si sa ramaneti in adevar in Hristos. Si daca El va fi desfatarea voastra atunci El va va da binecuvantarea, tot restul casniciei voastre.

Si Domnul sa va ajute la aceasta. Amin.
Multumesc mult pentru sfat. Doamne ajuta, de aceeasi parere sunt si eu si prietenul meu .. dar stiti sunt o fire slaba si nu sunt inca hotarata si sper din tot sufletul sa nu se supere Dumnezeu pe faptul ca sunt atat de indecisa, oarba chiar..
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.03.2012, 00:18:24
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amaaa91 Vezi mesajul
Imi cunosc religia... adevarul nu exista in alta parte decat la ortodocsi.
Inseamna, draga sora in Hristos, ca prin postarea ta nu cauti un sfat ci il cauti pe acela care este conform unei convingeri deja formate. Tu cauti confirmari si reconfirmari la ceea ce tu tii strans in mana, "adevarul" tau.

Ia seama insa, viitorul tau nu mai este al tau ci este "al vostru". Daca viitorul tau sot nu a ajuns si el la convingerea ta (adevarul nu exista in alta parte decat la ortodocsi) atunci eu zic ca este prematur sa te gandesti la mariaj caci, si de s-ar materializa, noua relatie maritala ar pleca de la un compromis. Ama, nu face asta, cel putin nu acum. Mult veti suferi.
Ma degraba, in tot ce veti face impreuna, fiti in totul, dar absolut in toate lucrurile de acord.

Cat priveste mantuirea trebuie sa fiti si sa ramaneti in Hristos, pentru a fi siguri de ea. Rugati-va impreuna, cititi impreuna din Sf.Scriptura, caci mantuirea, care este data bisericii lui Hristos, este revelata in Sf.Evanghelie.

"Caci mie nu mi-e rusine de Evanghelia lui Hristos; fiindca ea este puterea lui Dumnezeu pentru mantuirea fiecaruia care crede." (Rom.1:16)

Last edited by ucenic; 14.03.2012 at 00:28:22.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.03.2012, 00:59:12
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Smile

@Amaaa91...! sunt sigur că provi dintr-o familie ortodoxă, a căror religie pare a nu se clinti la orice...@ pari o fire foarte combativă...! șovăind la ce se cade să alegi nu ajută la vreo propășire pe treapta mântuirii...! aici nu este vorba de iubire, sau de teama de a nu fi mântui, ci de a crede...! mai ales că provi dintr-o genealogie vastuoasă de creștini ortodoxi...!
uite un sfat ! nu intreprinde nimic la voia întâmplări...! ci consultă-te cu părinți(tăi)/rudele tale ,
ortodoxia nu numai că se perpetua din neam în neam, dar este înșusi (adevărul) Făuritorului a tot ceea ce poate fi văzut și nevăzut...!

uite un sfat...! vorbele Mântuitorului: cine se lepăda de mine înaintea oamenilor și eu mă voi lepăda de el inaintea Tatălui meu care este în ceruri! (Matei 10, 33)

Domnul să-ți călăuzească pașii cu blândețe!

Doamne ajută!

Last edited by myself00; 14.07.2012 at 02:15:36.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.03.2012, 01:15:20
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amaaa91 Vezi mesajul
Imi cunosc religia .. m/am nascut in ea si am fost la spovedit si la impartasit mereu, parintii mei bunicii mei sunt ortodocsi (nu suntem ortodocsi doar cu numele)... am vorbit cu foarte multi preoti.. din care am avut pareri diferite de la cele mai extremiste pana la mai intelegatoare.
Eu nu vreau sa/mi pierd mantuirea atata tot .. chiar nu ma intereseaza de nimic altceva.. si aceasta stiu ca este un dar de la Dumnezeu si se dobandeste prin credinta in Iisus Hristoas.. dar fiind copil, asa ma consider plec urechia, la ce se spune in religia mea( adevarul nu exista in alta parte decat la ortodocsi).
Ma bucur sa citesc asa ceva.
Inseamna ca stii unde sa gasesti raspunsurile.
Probabil stii si ca fara ajutorul lui Dumnezeu nimic nu putem face.
Este foarte important sa nu pasesti cu stangul in viata.

Sa stii ca eu am avut ocazia sa cunosc o femeie care iubea un strain (religie orientala). Si cu multa rugaciune, nevointa si truda l-a adus la ortodoxie INAINTE de nunta.
El nu stia nici romaneste, dar s-au dus pana in la parintele Noica, l-au cautat in sihastrie.. Dar cu ajutorul lui Dumnezeu a reusit sa-l aduca la lumina ortodoxiei.
Deci ai incredere, cu ajutorul lui Dimnezeu orice se poate.. daca aceasta este voia Lui.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.03.2012, 09:18:08
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Draga Amaaa, nu ne-ai spus ce pareri are prietenul tau, ce pareri are familia lui - ca e si asta important...
El ce crede despre ortodoxie?Tu ce crezi despre neoprotestantism?
Cred ca ucenicul are dreptate, in sensul ca unul dintre voi, cel mai slab / mai putin neconvins de credinta lui va imbratisa religia celuilalt...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce ne pot invata alte religii? andreicozia Alte Religii 86 27.01.2012 13:20:03
Simboluri religioase in marile religii Iordache Adrian Intrebari utilizatori 7 24.07.2011 17:03:45
alte religii ralluka Alte Religii 5 26.02.2009 04:44:40
Inmormantarea la celelalte religii tigerAvalo9 Generalitati 19 18.02.2009 23:08:38
well , daca tot e despre alte religii Nitro Alte Religii 7 14.06.2007 13:18:16