Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.05.2008, 14:34:02
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Se spune ca astazi, orice oferta din exterior trebuie supusa la proba de foc a indoielii. Ca traim intr-o lume a imaginii, a etichetei si reclamei, si astfel, ne vine greu sa credem ca mai exista lucruri, oameni sau oportunitati care sa nu ne pretinda ceva intr-o forma mai mult sau mai putin mascata. Omul de azi este un om al indoielii. Apostolul Toma devine pentru el un model. Astfel, omul modern tinde sa urmeze modelului Sfantului Toma, care, pana la urma, nu a fost respins, ci a avut sansa de a se intalni cu Iisus cel inviat. Eu inclin sa raman la comentariul Sf. Chiril al Alexandriei catre nu exclude supozitia ca Toma credea deplin in invierea lui Hristos, dar socotea ca El Se afla intr-un trup care nu mai poate fi vazut. Cand el spune: "daca nu voi pune degetul meu in semnul cuielor nu voi crede...", el spune de fapt: "Nu voi crede ca El mai poate fi vazut, de nu voi pune degetul meu in urma cuielor". Insa, Mantuitorul spune ca mai fericit este cel ce nu a vazut si a crezut. Ceea ce-mi da sa cred ca Apostolul L-a cautat cu acesti ochi, ori el trebuia sa-L caute cu alta vedere: cea duhovniceasca. Voi ce puteti spune despre acest caz?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.05.2011, 00:14:25
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Eu inclin sa raman la comentariul Sf. Chiril al Alexandriei catre nu exclude supozitia ca Toma credea deplin in invierea lui Hristos, dar socotea ca El Se afla intr-un trup care nu mai poate fi vazut. Cand el spune: "daca nu voi pune degetul meu in semnul cuielor nu voi crede...", el spune de fapt: "Nu voi crede ca El mai poate fi vazut, de nu voi pune degetul meu in urma cuielor".
Mi-a folosit această idee. Mă gîndeam că Toma a fost un agnostic, care aștepta mereu dovezi în locul credinței simple, ceea ce poate fi fals ținînd cont de comentariul lui Chiril.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.05.2011, 12:09:36
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Omul de azi este un om al indoielii. Apostolul Toma devine pentru el un model. Astfel, omul modern tinde sa urmeze modelului Sfantului Toma, care, pana la urma, nu a fost respins, ci a avut sansa de a se intalni cu Iisus cel inviat.
Acest fapt este evidentiat si de Tudor Arghezi prin versul "Vreau sa Te pipai si sa urlu: Este!". In opinia mea, aceasta este o atitudine ce zadarniceste intrucatva insasi marturia Sfantului Apostol Toma. Dupa cum Toma n-a crezut celorlalti Apostoli, asa nici noi nu credem marturiei sale si vrem sa ne incredintam personal, nu numai de Invierea lui Hristos, ci pana si de existenta lui Dumnezeu.

Credinta pe care o fericeste Mantuitorul, a celui care nu a vazut si a crezut, este inabusita intru noi de nevoia unui "Dumnezeu palpabil".
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.05.2011, 13:25:14
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Sa nu uitam ca , atunci cand Iisus vrea sa mearga la Lazar, iar apostolii ii atrag atentia ca iudeii il cautau ca sa-L omoare, Toma este cel care spune: "Sa mergem si noi si sa murim cu El".

In Evanghelie nu scrie daca Toma s-a mai atins de Hristos...doar a raspuns si a zis: "Domnul meu si Dumnezeul meu!". Cu siguranta ca, intr-un fel sau altul, s-a atins Hristos de Toma...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.05.2011, 13:58:34
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Am citit topicul si gasesc interesante toate opiniile. Imi expun si eu opinia. O sa iau pentru asta trei apostoli, cei mai semnificativi, ca exemplu: Ioan, Petru si Toma. Ioan e cel la care credinta vine din inima, cel care iubeste cel mai mult, Petru e cel cu o vointa puternica si credinta sa are forta tocmai pentru ca se sprijina mult pe vointa, iar Toma este cerebralul sau rationalul ce isi bazeaza credinta pe dovezi. Ce mi se pare si mai interesant este ca in fiecare dintre noi actioneaza un Ioan, un Petru si un Toma. Cine e mai puternic in noi? La unii Ioan, la altii Petru, iar la altii Toma.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.05.2011, 14:43:13
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Sfantul Apostol Toma nu credea in invierea lui Iisus Hristos (caci inca nu fusese trimis Duhul Sfant asupra Sfintilor Apostoli "care sa ii invete toate si sa le aduca aminte scriputrile" si nici Iisus "nu le deschisese mintea ca sa priceapa Scripturie ca EL asa trebuia sa patimeasca si sa moara si sa invieze a treia zi"), dar il marturiesea pe Hristos.

Nici unul dintre Apostoli nu credea in invirerea lui Hristos. Toti s-au poticnit... intr-o forma sau alta. Toti au fost necrediciosi intr-o forma sau alta, dar insusi Iisus s-a rugat pentru ei "sa nu piara credinta" lor caci Domnul spune: "satana a cerut sa va cearna".

Dupa rastignirea, moartea, ingroparea si invirea Domnului, in timp ce ceilati 10 Apostoli "erau in casa cu usile incuiata, de frica iudeilor" care evident cautatu sa ii prigoneasca pe toti sustinatorii lui Iisus, Sfantul Apostol Toma plin de curaj era pe strada, marturisid invatatura lui Iisus Hristos. El nu se temea de consecintele acestei marturisiri.

Hristos s-a aratat prima data celor 10 ucenici, Toma lipsind. Sfanta Scriptura spune clar ca la acesta intalnire (vrzi luca cap 24) Iisus Hristos a mancat in fata ucenicilor peste si miere, evident doar pentru a arata ca EL a inviat in trup si nu pentru ca ii era foame. Chiar daca trupul era transifigurat, era tot trupul care il luase din Maica Domnului prin nasterea fireasca, nu este vorba de alt trup! Sfanta Scriptura nu spune daca cei 10 Apostoli au pus mana pe Iisus, in palmele Lui si in coasta Lui, dar nici nu exclude aceasta, caci insusi Domnul cere sa fie pipait.

"36. Și pe când vorbeau ei acestea, El a stat în mijlocul lor și le-a zis: Pace vouă.
37. Iar ei, înspăimântându-se și înfricoșându-se, credeau că văd duh.
38. Și Iisus le-a zis: De ce sunteți tulburați și pentru ce se ridică astfel de gânduri în inima voastră?
39. Vedeți mâinile Mele și picioarele Mele, că Eu Însumi sunt; pipăiți-Mă și vedeți, că duhul nu are carne și oase, precum Mă vedeți pe Mine că am.
40. Și zicând acestea, le-a arătat mâinile și picioarele Sale.
41. Iar ei încă necrezând de bucurie și minunându-se, El le-a zis: Aveți aici ceva de mâncare?
42. Iar ei i-au dat o bucată de pește fript și dintr-un fagure de miere.
43. Și luând, a mâncat înaintea lor. "
Luca cap 24


Abia dupa ce ei s-au convins ca EL a inviat in trup, Domnul doar
"45. Atunci le-a deschis mintea ca să priceapă Scripturile.
46. Și le-a spus că așa este scris și așa trebuie să pătimească Hristos și așa să învieze din morți a treia zi. " Luca 24


La aceasta prima intalnire Sfantul Apostol Toma a lipsit. Cand s-a intalnit cu ceilati 10 Apostoli acestia l-au nacajit ca nu a fost prezent la intalnire si evident ca nu crede in invierea Domnului. Si atunci Sfantul Apostol Toma a raspuns: "daca nu voi pune mainile mele in palmele Lui in semnul ranilor Lui, daca nu voi pune mana mea in coasta Lui" asa cum poate ati facut voi, daca nu voi vedea si eu ca si voi ca Domnul a mancat mancare (biologica, de care manaca omul pentru sustinerea vietii biologice)... nu voi crede ca EL a invitat in trup (cu carne si oase).

La a doua intalnire, cand toti cei 11 Apostoli erau prezenti, Hristos Iisus, Domnul Dumnezeul nostru cel inviat din morti, il cheama direct pe Sfantul Apostol Toma: "Vino Toma si pune mainile tale in mainile Mele si pune palma ta in coasta Mea si nu fi credicios ci credincios" in invierea mea in trup, asemenea celorlati 10 Apostoli. De aceasta data Domnul nu a mai mancat in fata lor, asa cum facuse prima data, pentru a-l convinge pe Toma ca a inviat in trup ci l-a chemat direct pe Toma sa verifice trupul lui "cu carne si oase" evident transfigurate.

Apoi Domnul ne cere sa il cautam in Euharistie caci acolo EL ni se descopera deplin, deschizand ochii nostri, atat cei trupesti cat si cei duhovnicesti, fericind pe cei ce "nu au vazut dar au crezut" si se impartasec cu adevrat trupul si adevarat sangele Sau in Taina Euharistiei.

Fratilor ortodocsi crestini, noi si astazi suntem asemnea celor doi uncenici Luca si Cleopa, in Sfanta Euharistie il putem cunoaste deplin intru Duhul Sfant pe Hristos si trai in comuniune deplina cu Dumnezeu.

"30. Și, când a stat împreună cu ei la masă, luând El pâinea, a binecuvântat și, frângând, le-a dat lor.
31. Și s-au deschis ochii lor și L-au cunoscut;
și El s-a făcut nevăzut de ei.
32. Și au zis unul către altul: Oare, nu ardea în noi inima noastră, când ne vorbea pe cale și când ne tâlcuia Scripturile? " Luca 24


Doamne ajuta. Har si pace.

Last edited by Eugen7; 02.05.2011 at 14:49:33.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.05.2011, 15:23:00
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
iar Toma este cerebralul sau rationalul ce isi bazeaza credinta pe dovezi.
Nu stiu daca este chiar asa. Am citit un comentariu din care reiesea ca Toma cauta sa atinga ranile Domnului, rani datorate jertfei din iubire pentru oameni. El nu cere sa le vada, ci sa se impartasesca de ele prin atingere. Cere iubirea Domnului. Vrea proba iubirii, nu pe cea a ratiunii. Daca ar fi dorit sa-si satisfaca ratiunea ar fi putut spune: "Imi este de ajuns sa-Ti vad ranile".
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.05.2011, 18:21:16
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu stiu daca este chiar asa. Am citit un comentariu din care reiesea ca Toma cauta sa atinga ranile Domnului, rani datorate jertfei din iubire pentru oameni. El nu cere sa le vada, ci sa se impartasesca de ele prin atingere. Cere iubirea Domnului. Vrea proba iubirii, nu pe cea a ratiunii. Daca ar fi dorit sa-si satisfaca ratiunea ar fi putut spune: "Imi este de ajuns sa-Ti vad ranile".
Da, se poate sa fie asa.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.05.2011, 18:59:56
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Da, se poate sa fie asa.
era mai frumoasa opinia ta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.05.2011, 19:47:07
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Ferice de "empirismul" lui Toma care a prilejuit o mărturisire de credință fără egal (Domnul meu și Dumnezeul meu). E o dovadă în plus că Evanghelia nu e o poveste pioasă în patru versiuni, ci exprimă măreția și neputințele oamenilor în fața Domnului, fără retușări și finisări în vederea unei perfecțiuni formale. Sfântul Toma, deși nu prea știm foarte multe despre activitatea lui apostolică în afară de acelea consemnate de Tradiție, a făcut un salt hristologic uriaș iar pericopa al cărei protagonist este are o valoare dogmatică neprețuită.

În acest context nu pot să nu mi-aduc aminte de discuții cu prieteni și cunoștințe pe inepuizabilele teme ale credinței. Am observat că marea majoritate doresc să-și întemeieze credința pe un discurs plauzibil despre rostul vieții, Dumnezeu, mântuire, diviziuni confesionale, eshatologie etc. etc etc. Dacă expunerea rațională a învățăturii creștine nu satiface logica, atunci credința are șanse mici să se înfiripe. E o capcană în care am căzut mulți de pe acest forum (dintre care cel dintâi sunt eu) în speranța iluzorie că noi creștinii avem un răspuns pentru toate câte sunt sub soare și dincolo de soare. În realitate ar trebui să recunoaștem că în secolul XXI credința adevărată se justifică nu prin acceptarea unor argumente plauzibile rațional ci prin experiența directă a credinței în Biserică, asumându-ne responsabil "găurile negre" din doctrină și trecând peste toate încredințați de adevărul transrațional al cuvintelor "fericiți sunt cei ce n-au văzut (nn încadrat totul într-un sistem de gândire perfect rațional și fără sincope logice) și au crezut".
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apostolul Pavel Pelerin spre Rasarit Sfintii Apostoli Petru si Pavel 80 08.06.2017 18:13:54
Apel ptr. Alexandru Toma Laura19 Umanitare 43 10.06.2014 17:01:50
Apostolul iubirii Carmen FUNIERU Moaste 12 18.05.2013 23:48:25
Apostolul Toma mai curajos decat ceilalti Apostoli? costel Generalitati 16 27.06.2012 15:00:29
Parintele Toma Gherasimescu emilianbogdan Intrebari utilizatori 0 26.03.2012 21:03:53