Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.10.2013, 18:02:33
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Priscilliano de Avila: primul martir, cazut sub sabia apuseana?

Nu am gasit foarte multe date despre acest extraordinar ierarh, inovator si cu vederi largi, decit ca a fost ucis din ordine imperiale, si avea un mod de gindire si credinta foarte asemanator cu al franciscanilor. Ce am gasit este in spaniola, o limba pe care, desi o pot descifra, nu o cunosc totusi efectiv, si mi-e antipatica in plus, probabil din cauza asocierii cu telenovelele. :))
Oricum, e clar ca un astfel de om nu avea cum sa fi atentat la viata lui Ambrosius de Mediolanum. A fost ceea ce s-ar numi astazi o inscenare.
Ca si Paulicienii din Bizant, si el si mkiscarea sa au fost victime ale ideologiei oficiale, hranite din coabitarea tiarei papale/patriarhale cu coroana imperiala romana.
Cine ce contributie poate aduce la aceasta tema? Va rog.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.10.2013, 18:39:34
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Asta ți-a scăpat?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.10.2013, 19:43:52
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Asta ți-a scăpat?
Evident, nu. Ce s-a intimplat atunci tipic pentru gindirea criminala, cu nimic diferita de a imparatilor romani pagini, ba chiar mult mai rea, a crestinismului apusean. La doar doua secole de la martirii crestini din arene, persecutatii lasa jos masca, si devin persecutori: atit intre ei, cit si fata de altii. "Martiri? Jertfa? Hristos? "Imparatia Mea nu e din lumea aceasta"? Eh, locuri comune ale propagandei de pe malurile Tibrului. Punem multimea sa se inghesuie la a saruta niste oase, zise ale martirilor cauzei, si rezolvam problema. Noi sa fim sanatosi si sa avem putere si, desigur, bani".
Ca sa vezi unde era the Popes' defender: DragosP din Braila, madular al Bisericii Rasaritene! :)))
Serios acum, cind o institutie, fie condusa de "urmasul (?!?!!?) lui Petru", incepe sa comita crime, e clar ca e la fel de infailibila si benefica ca insusi Satan, cel care a inspirat-o si o inspira in actiuni, principii si politica.

Last edited by Barsaumas; 31.10.2013 at 19:48:13.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.10.2013, 20:11:02
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ești bine mă?
Eu doar ți-am indicat un material de studiu. Ai spus că doar în spaniola ai găsit.
Prost eu că nu mi-am văzut de treabă? Prost!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.10.2013, 20:54:01
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ești bine mă?
Eu doar ți-am indicat un material de studiu. Ai spus că doar în spaniola ai găsit.
Prost eu că nu mi-am văzut de treabă? Prost!
Nu te consider prost. Nimeni, de fapt. Esti foarte mistocar, usor hardliner, cu niste nuante economice in gindire de high-middle-class, dar in nici un caz prost.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.11.2013, 00:29:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Aici mai multe despre priscilianism: http://en.wikipedia.org/wiki/Priscillianism.
Era o doctrina gnostica, ezoterica, deci nu are cum sa fie martir, fiind eretic.
Papa, sfintii Martin si Ambrozie, au condamnat uciderea lui si implicarea unui tribunal laic. Vedem aici cum sfintii erau total impotriva a ceea ce va fi dupa Schisma Inchizitia catolica. Scrie ca sfantul Martin a fost in acel oras si i-a luat apararea lui Priscilian, obtinand fagaduinta unei pedepse usoare. Dar dupa ce a plecat sfantul din oras l-au omorat. Episcopul care a fost implicat a fost apoi condamnat si caterisit.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare