Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.10.2008, 20:33:39
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Arhimandrit Ioanichie Balan

S-a nascut la 10 februarie 1930, in Stanita, judetul Neamt.Dupa efectuarea studiilor liceale, intre anii 1942-1949 la Liceul comercial din Roman a urmat cursurile Institutului Teologic Universitar din Bucuresti (1971 - 1975).
Frate in manastirea Sihastria (1949), este calugarit si hirotonit diacon in aprilie 1953. A fost casier, contabil si secretar, ghid la manastirea Sihastria (1949-1971), ghid si contabil-casier la manastirea Bistrita-Neamt (1971-1990).
Hirotonit ieromonah in anul 1979, hirotesit protosinghel in 1987 si arhimandrit in anul 1992, parintele Ioanichie Balan este cunoscut ca fiind unul dintre marii duhovnici ai ortodoxiei romanesti si autorul unor lucrari de referinta privitoare la monahismul romanesc
Lucrari:
Patericul romanesc. Bucuresti, 1980, 736 p. (ed.a ll - a 1990, 708 p. tradus si in limbile greaca - 1984, franceza - 1986 si engleza- 1994)Vetre de sihastrie romaneasca, Bucuresti, 1981
Convorbiri duhovnicesti, vol. I, Ed. Episcopiei Romanului, 1984,632 p. (tradus si in limbile greaca - 1995, italiana - 1991 , engleza - 1994); vol. II, aceeasi Editura, 1988, (reeditate in 1991 si 1993);
Marturii romanesti la locurile Sfinte, Ed. Episcopiei Romanului 1986, 576 p. (ed. a II-a sub titlul Pelerinaj la Locurile Sfinte, 1992)
Calauza ortodoxa in biserica, Iasi, 1992
Calauza ortodoxa in familie, Iasi, 1993
Randuiala Sfintei Spovedanii si a Sfintei impartasanii, Iasi, 1993
Parintele Paisie duhovnicul, Iasi, 1993, 139 p.
Parintele Cleopa duhovnicul, Iasi, 1994
Convorbiri cu teologi ortodocsi straini, Iasi, 1994
A reeditat Vietile Sfintilor in 12 Volume, dupa editia mitropolitului Grigorie Dascalul de la Bucuresti si CaIdarusani din 1834 -1836.
A mai publicat pliante despre manastirile Sihastria (1967) si Bistrita (1977)
Istorioare duhovnicesti (1991 si 1992, 138 p.)
Cuvinte duhovnicesti (1992)
Puterea Sfantului Maslu (1993).
——————
CALUGARUL
de Arhimandrit Ioanichie Balan
Iubite frate muritor,
De vei vedea un calator
Cu hainele cernite, singurel
Descult, flamand
Si insetat
Te rog sa ai mila de el
Ca poate-i un calugar!
De intanlesti la vre-o rascruce
Un om strain, ce-ar vrea s-apuce…
Departe, undeva in lume…
De-l vezi mereu
Oftand din greu
Sa nu-l intrebi atunci de nume,
Ca poate-i un calugar!
De vei vedea trecand prin sat
Un om cu capul aplecat
C-o traista goala in mana lui
Te rog acum
Sa-i iesi in drum
Si un cuvant mai bun sa-i spui
Ca poate-i un calugar!
Sau cand e frig si ploua afara
De vei vedea ca asteapta-n gara
Un calator infrigurat
Nu-l judeca
Cu gura ta
De ce e trist si-ngandurat
Ca poate-i un calugar!
De vei vedea in multe randuri
Un om la munca stand pe ganduri
Privind cu ochi-n departare,
Mereu tacut
Si abatut
Nu-l intreba ce cata-n zare,
Ca poate-i un calugar!
Iubitul meu, nu te-ndoi,
Ci, daca tu vei intalni
Un om in lume fara rost
Ce plange-ades
Neinteles .
Sa stii iubitul meu c-a fost
In viata lui calugar
C-acela care a trait
Si-n manastire-a-mbatranit,
Orice i-ai spune si i-ai da
Sa nu socoti
Ca o sa poti
Sa-i schimbi cumva inima sa,
Ca el e tot calugar!
De-i vei canta de bucurie
De asta el nu vrea sa stie
De jale de ii vei canta,
El tot mereu
Oftand din greu
Plangand incet va suspina
Cu lacrimi de calugar!
Deci nu cata sa-i mangai plansul,
Ci roaga-te si tu cu dansul,
Caci el de-atata pribegie,
De toti uitat
Si-ndepartat
Va suspina dupa pustie
Caci este tot calugar!
Iar daca lumea-l va-nsela,
Tu frate nu te bucura,
Nici sa vorbesti de el oricui,
Caci el oricand
Mustrat de gand,
Se va scula din calea lui
Caci inca-i tot calugar!
Iar daca va imbatranii
Si-n lume frate, va muri,
Sa-l pui atunci intr-un mormant,
Si nimanui
Sa nu mai spui
Ca sub acest strain pamant
Se afla un calugar!
+++
Attached Images
File Type: jpg parintele ioanichie.jpg (26,7 KB, 6 views)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.10.2008, 20:39:27
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Arhimandrit Ilarion Argatu

IInca un sfînt: Pr. Ilarion Argatu Pe 11 mai a.c. s-au împlinit sapte ani de cînd a plecat la Domnul Parintele Ilarion Argatu, mare duhovnic al românilor si unul dintre cei mai puternici exorcisti. Cu acest prilej, trupul neînsufletit al Parintelui a fost dezgropat din mormîntul sau de la Boroaia - Suceava. Desi îl considerau sfînt înca din viata, cei prezenti, fosti ucenici, calugari, preoti si rude, au ramas îmarmuriti de mirare cînd i-au descoperit trupul neputrezit si bine-mirositor. Podul de deasupra sicriului, copîrseul, parte din vesminte, totul era putrezit, în afara de trupul Parintelui. Ramasitele pamîntesti ale duhovnicului au fost spalate cu agheasma si depuse în biserica satul ui Boroaia, unde sflujeste fiul Parintelui Ilarion, Pr. Alexandru Argatu.
A doua zi, ÎPS Pimen, Arhiepiscopul Sucevei si Radautilor, în fruntea unui sobor de 30 de preoti, a oficiat o slujba speciala la catafalcul Parintelui Ilarion. Mii de pelerini din toata tara merg de atunci sa se închine la moastele Parintelui Ilarion.
Pr. Ilarion Argatu, s-a nascut la 2 august 1913, în satul Boroaia – Suceava. Dupa ce a absolvit Facultatea de Teologie a fost mai mult timp preot de mir. Urmarit de Securitate, a stat ascuns timp de 16 ani, ramînînd totusi în permanenta legatura cu sotia sa. Au avut cinci copii, doua fete si trei baieti care au devenit preoti. La vîrsta de 46 de ani, dupa moartea sotiei sale, Pr. Ilarion s-a calugarit la Manastirea Antim din Bucuresti. Ultimii 20 de ani din viata si i-a petrecut la Manastirea Cernica. Din colecta publica, a ridicat o biserica în satul natal si a daruit Comunitatii Românesti din Israel un teren la Ierihon, unde a fost cladit un lacas de cult ortodox, cu hramul "Nasterea Domnului".
http://www.parinteleargatu.ro/marturii.php
Attached Images
File Type: jpg pr argatu.jpg (82,7 KB, 14 views)
File Type: jpg oase-picior-drept-mica.jpg (15,7 KB, 12 views)
File Type: jpg 20070505150430.jpg (54,4 KB, 6 views)
File Type: jpg 20070505150520.jpg (45,8 KB, 4 views)
File Type: jpg 20070505154531.jpg (49,4 KB, 6 views)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.10.2008, 20:41:04
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cuvioase parinte Ilarioane roaga-te Lui Dumnezeu pentru noi pacatosii.
Attached Images
File Type: jpg 20070505151024.jpg (47,8 KB, 9 views)
File Type: jpg 20070505152803.jpg (56,9 KB, 4 views)
File Type: jpg 20070505151517.jpg (42,2 KB, 9 views)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.10.2008, 20:57:51
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din greseala am lipit cele doua subiecte. Probabil, parintii sunt impreuna.:)
atasez cateva fotografii de la inmormantarea pr Ioanichie
Attached Images
File Type: jpg 100_1871.jpg (92,5 KB, 6 views)
File Type: jpg 100_1882.jpg (98,4 KB, 10 views)
File Type: jpg 100_1874.jpg (94,2 KB, 8 views)
File Type: jpg 100_1886.jpg (101,5 KB, 9 views)
File Type: jpg 100_1893.jpg (88,3 KB, 5 views)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.11.2008, 14:34:06
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In memoriam: Părintele arhimandrit Ioanichie Bălan, o viață închinată lui Dumnezeu


Luni, 26 Noiembrie 2007

Părintele arhimandrit Ioanichie Bălan apăra credința noastră strămoșească prin scrierile și predicile sale, prin sfaturile și îndemnurile către o viață morală înaltă

Vestea mutării la cele veșnice a unuia dintre cei mai mari duhovnici români contemporani ne-a întristat sufletele și ne-a pustiit inimile, pentru că toți cei ce l-am cunoscut am avut în el un părinte bun și drag, un rugător stăruitor, un model sublim de dragoste față de neam și țară, față de Biserica noastră dreptmăritoare și față de credința moșilor și a strămoșilor noștri.
Îl cunoșteam împărțindu-și timpul între lectură și scris, între liturghie și spovedanie, iar mai târziu, în rugăciune și lacrimi. Părea un monah din Pateric, rătăcit prin vremuri vitrege, trăind special în timpurile noastre, pentru a da mărturie despre adevărata viață - cea întru Hristos.
Îl întâlneam la lumina discretă a lămpii, scormonind prin vechile izvoare istorice și prin scrierile teologice și monahale de altădată și de azi; slujind și predicând în biserică, ori așteptându-și cu drag ucenicii în pragul chiliei sale, pentru a-i ajuta să descopere adevărul și să fie liberi duhovnicește, să îi elibereze prin spovedanie și sfat cu putere multă, de apăsarea păcatelor.
În vremuri grele, în care Biserica era umilită și izolată, părintele arhimandrit Ioanichie Bălan apăra credința noastră strămoșească prin scrierile și predicile sale, prin sfaturile și îndemnurile către o viață morală înaltă.
A descris frumusețile monahismului românesc, pe care l-a îmbrățișat din fragedă tinerețe la mănăstirea Sihăstria, mănăstire cunoscută atunci și acum pentru viața duhovnicească înaltă practicată, într-o vreme a marilor duhovnici, pe care și i-a ales drept model; și a descris frumusețile vieții creștine, pe care a trăit-o exemplar.
Nu este o exagerare a spune că părintele Ioanichie Bălan a făcut pentru monahismul românesc ceea ce a făcut bunul său prieten - părintele profesor Dumitru Stăniloae - pentru teologia ortodoxă română. Dacă părintele Stăniloae a fost numit „patriarhul teologiei academice românești“, părintelui arhimandrit Ioanichie Bălan îi revine marele, covârșitorul merit de a fi pus în lumină, în vremuri dintre cele mai tulburi și mai frământate, modelele de viețuire monahală românească. Și la fel, nu este nici un fel de exagerare a face sublinierea că nici un alt popor ortodox nu are opere similare celor alcătuite cu atâta sârg de părintele Ioanichie, referitoare la trecutul monahal și la portretele de sfinți din vechime și mai noi, precum avem noi, românii.
Toate scrierile sale, dar mai presus de ele, viața sa, au fost o jertfă vie pe altarul credinței și al neamului.
Însă prea cuvioșia sa i-a învățat pe ierarhii și teologii de astăzi, pe monahii, preoții și creștinii acestor vremuri că, oricât de multe și înalte cunoștințe profane și religioase ar avea, acestea trebuie legate de o viață duhovnicească înaltă și în mod deosebit de rugăciune, pe care sfinția sa o socotea un dialog și o convorbire de taină a sufletului cu Dumnezeu.
Principala sa grijă nu a fost doar aceea de a ne descoperi și face cunoscut un trecut de cinste al neamului, al Bisericii și al monahismului românesc, ci și de a continua această tradiție, formând teologi și monahi vrednici, ucenici și ucenice demne de duhovnicul lor. Astfel, printre cei care i-au urmat în viața monahală ori au fost purtați sub mantia sa se numără ierarhi, arhimandriți, stareți, egumeni, monahi și monahii vrednice din Biserica noastră contemporană.
Sfaturile și îndemnurile sale au fost primite și împlinite de creștini și creștine care au văzut în prea cuvioșia sa un adevărat „Apostol“ al neamului și al vremurilor actuale, un neînfricat luptător pentru păstrarea dreptei credințe și un puternic rugător către Dumnezeu, care știa să acopere distanța dintre erudiție și evlavie cu multă căldură sufletească și cu deosebită grijă duhovnicească, cu o sensibilitate și bunătate de adevărat părinte, a cărui singură grijă nu era decât folosul fiilor și al fiicelor sale întru Hristos-Domnul.
Când și-a dat seama că și-a împlinit vocația cărturărească, s-a întors la paternitatea duhovnicească, spovedind și sfătuind, iar mai apoi, încercat fiind, s-a adâncit într-un dialog cu Părintele Ceresc, prin rugăciune și prin lacrimi.
Biserica Ortodoxă și neamul românesc au pierdut unul dintre cei mai mari duhovnici ai acestor vremuri, dar au câștigat un mijlocitor peste veacuri în fața Tronului ceresc. Am pierdut cu toții un duhovnic rugător și un erudit teolog, dar am câștigat în ceruri un bun mijlocitor către Dreptul Judecător, pentru neamul și pentru tot sufletul românesc.
Prea cuviosul părintele nostru Ioanichie Bălan s-a mutat trupește dintre noi, adăugându-se turmei sale, intrând în comuniunea sfinților, pe care i-a iubit și urmat și pe care i-a făcut cunoscuți, și părinților cu viață sfântă ai acestei sfinte mănăstiri: Ioanichie Moroi, Paisie Olaru, Cleopa Ilie. S-a adăugat la aceștia pentru a-și lua plata ostenelilor sale de român și creștin, de călugăr și teolog.
Ca și aceștia, rămâne însă viu în sufletelor tuturor celor ce l-au cunoscut, ca un exemplu sublim de credință și jertfelnicie, de iubire și rugăciune.
Noi, cei ce rămânem oarecum orfani și pustiiți, să ne unim rugăciunile într-un gând și să-L rugăm pe Împăratul veacurilor și Dreptul Judecător să așeze sufletul său curat și bun în lumina Sa cea neînserată; să ne cerem iertare de la sfinția sa și să zicem: „Prea cuvioase părinte Ioanichie, roagă-te mai departe lui Dumnezeu pentru noi!“
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.11.2008, 14:36:49
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa ne amintim de iubitul nostru parinte...ca si sfintia sa sa isi aminteasca de noi acolo sus.... maine este Sfantul Ioanichie cel Mare. Preacuvioase parinte Ioanichie roaga-te Lui Hristos Dumnezeu pentru noi pacatosii!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.11.2008, 14:51:03
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

-Binecuvantati preacuvioase parinte Ioanichie!
-Bine a venit maica..
-Parinte, dar nu sunt maica..parintele rade..
-Ai sa vezi tu...
Astfel a inceput acum 11 ani viata mea alaturi de parintele...cate au urmat...
Au fost cei mai frumosi ani din viata mea credeti-ma! Timpul a fost de partea mea.. am avut langa mine mari duhovnici care m-au iubit, rabdat, crescut ca pe copilul lor. De ar fi ramas macar o fara din iubirea lor in inima mea ..bine ar fi fost.. acum, au plecat nu stiu daca ii voi mai vedea vreodata....ceea ce STIU insa...e.. ca SIMT ca Nu l-am pierdut ci l-am castigat! Preacuvioase parinte Ioanichie roaga-te Lui Hristos pentru mine mult pacatoasa.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.11.2008, 15:22:08
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[COLOR=Red]"na si tie"...[/COLOR]

Cand am venit prima data in Sihastria stiam f.putine lucruri despre credinta ortodoxa. Stiam insa 2 lucruri elementare. Ca femeie e bine sa intri cu capul acoperit si ca e bine sa ceri binecuvantare de la parintii batrani. Astefl am asistat la prima Liturghie. Mi-a ramas in inima parintele ce slujea. La sfarsit am vrut sa cer binecuvantare dar femeia pe care o intrebasem imi raspunde: la care dintre ei?? Asa am descoperit ca erau 3.. Pr.Iacov, Pr. Simeon si Pr Ioanichie. Am sarit inaintea pr Ioanichie dar el a refuzat sa am binecuvinteze. Vazand-ma mahnita un calugar imi spune, Nu te necaji dar stii..parintele cu greu da binecuvantarea sa ..o da numai aceluia ce merita. Plangand am inteles ca mai aveam multtt de lucru la inima mea. Alta data cand am venit in Sihastie stateam langa coloana din mijlocul bisericii, renuntasem....nu mai cutezam a cere blagoslovenie..insa! Vad cum parintele se apropie de mine , se apleaca si spune zambind [COLOR=Red]“na si tie”[/COLOR]…si imi pune mana pe crestetul capului a binecuvantare.. Am inteles!! In sfarsit am inteles , el parintele era barometrul meu. Stiam ca trebuia sa mai lucrez la suflet..Invatasem ca nu trebuie sa ma intristez sau nu..ci sa invat cum trebuie sa primesc pe Domnul din…binecuvantari….
(Natalia)
Din cartea parintelui “In memoriam” parintele Ioanichie Balan
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.11.2008, 15:46:40
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[COLOR=Red]Si fetita..binecuvantam si fetita…[/COLOR]

Ne spunea parintele ca noi, ca si crestini ortodocsi, trebuie sa pastram credinta curate san e vedem de ale noastre, ca trebuie sa fim consineti ca Ortodoxia are multi dusmani iar noi trebuie sa o pastram cu pretul vietii.. Unei crestine ce urma sa plece in Italia si care se spovedise si se impartasise i-a spus ca: mai degraba sa iti ajunga acestea pentru 1 an decat sa se duuca la alta biserica (de alta confesiune). Intr-o zi venind la manastire ne-am intalnit cu parintele. Unul din ucenici l-a intrebat:
-Parinte sunteti obosit?
Parintele cu privirea departe raspunde:
[COLOR=Red]-Nu, ma uit ca atata mai este cat un varf de deget…[/COLOR]
[COLOR=Red]Nicunul dintre noi nu a indraznit sa intrebe la ce se referise, daca la mutarea sa la cele vesnice (care se adeverise la scurt timp)[/COLOR] sau la altecva. Parintele iubea mult tinerii si-l durea sufletul cand ii vedea pe acesti deparatandu-se de la calea ce buna. Despre elevii de liceu spunea ca sunt dezorientati, despre stundenti ca sunt mai copti insa multi dintre ei au copiat occidental..dorguri, desfranare..yoga..si daca nu tin legatura cu biserica e grav..
Referindu-se la vremurile de acum spunea ca femeile prin portul si comportamentul lor grabesc sfarsitul!! Inainte erau comunistii..erau rai , dar stiai de CINE sa te feresti insa acum sunt mai periculosi ptr ca sunt ascunsi.. Cativa tinerii spun< Vai de noi parinte ca nu mai avem crestini rugatori.. parintele insa spune: Inca avem multi crestini adevarati in tarisoara noastra..


Eram insarcinata si cum stateam eu asa langa patul parintelui imi vine un gand:
Doamne sa nu moara parintele pana nu aduc fetita sa o binecuvinteze.. In aceea clipa parintele flutura cam la inaltimea la care era fata mea atunci si ca si cum ar fi fost si ea langa mine spune:
“Si fetita si fetita. Binecuvantam si fetita!!”….
[COLOR=Black]Marturii “In memoriam” Parintele Ioanichie Balan[/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ioanichie cel Nou de la Muscel (Argeș) studentu Generalitati 1 28.09.2009 15:58:31
Pr. Proclu de la Mitocu Balan? BogdanF Generalitati 4 04.05.2008 23:30:55
Cum se ajunge la Pr. Proclu de la Mitocu Balan? BogdanF Generalitati 4 19.02.2008 14:18:54
Remember Pr. Ioanichie Balan jenica Generalitati 25 16.01.2008 17:10:49
Pr Ioanichie Andreos Stiri, actualitati, anunturi 0 01.12.2007 22:37:03