Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.12.2006, 07:38:58
Dia Dia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2006
Mesaje: 2
Implicit

Imi doresc tare mult un copil si de un an jumate tot speram si inca nimic. Va rog sa-mi spuneti ( cei care stiti ) ce acatiste si rugaciuni ar fi bine sa spun. Va multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.12.2006, 10:27:24
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Poti face rugaciuni catre Sf.Stelian,nu stiu daca are acatist,dar poti cauta si intreba ca sa poti sa-i citesti si acatistul.El este ocrotitorul bebelusilor,poti cauta si icoana lui care-l infatiseaza cu o cocuta mica-n brate si sa o pastrezi. Iar daca vei face baiat(sa-ti dea Dumnezeu implinirea acestei dorinte),n-ar fi rau sa-i pui numele Stelian,este frumos!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.12.2006, 11:58:54
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dya
Are dreptate Ory...acatistul Sf.Stelian e foarte indicat(se gaseste la Bis.Sf Stelian de pe str. Udriste...unde este si Politia Rutiera...pe undeva prin spate la Unirea,daca esti din Bucuresti)si te mai poti ruga si la Sf.Nicolae si paraclisul Maicii Domnului.
Sa-ti ajute Maica Domnului si sa-ti implineasca visul.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.12.2006, 12:33:22
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Asa cum au zis si antevorbitorii, chiar daca nu esti din Bucuresti, fa-ti drum la Biserica Sf. Stelian de pe strada Udriste. Cunoaste toata lumea strada, este langa Politia rutiera cum a zis si Clausemi.
Sfantul este ocrotitorul copiilor si al mamicilor.
Te rogi lui din suflet si, cu toate ca poate parea ciudat, incearca sa nu te cramponezi de idee. Nu mai astepta luna de luna. Scoate-ti din cap asteptarea. Lasa ca rugaciunile tale sa lucreze pentru tine. Tu incearca sa ai alte preocupari. Cu alte cuvinte, detaseaza-te de idee, renunta la asteptari. Si tu si familia.
Astfel ruga isi va face efectul imediat. Cu cat te cramponezi mai mult de idee, cu atat indepartezi rezultatul.
Copilul va veni cand trebuie, nici mai devreme nici mai tarziu.
Inca ceva, ruga trebuie sa fie de multumire catre Sfantul.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.12.2006, 15:39:24
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia
Imi doresc tare mult un copil si de un an jumate tot speram si inca nimic. Va rog sa-mi spuneti ( cei care stiti ) ce acatiste si rugaciuni ar fi bine sa spun. Va multumesc anticipat.
Draga Dia,

Ma bucur sa aud ca iti doresti un copilas. Dar sa nu uitam ca acest copilas este un dar de la Dumnezeu. Iar ca orice dar, el vine cand e momentul, cand Cel Care daruieste doreste sa ti-l dea. Cand considera El ca e cel mai bine pentru voi (tu cu sotul tau) si pentru copilas.

Daca nu a venit pana acum, inseamna ca nu a venit acel moment. Lasa-L pe Dumnezeu sa lucreze in viata ta si vei vedea ca daca tu Ii dai Lui toata libertatea legata de tine si familia ta, El nu te va deceptiona niciodata. Poate ca acest copilas nu vine si fiindca voi (tu si sotul tau) nu sunteti pregatiti, suficient de maturi spirituali, suficient de curati cu inima si cu trupul, suficient de apropiati de Dumnezeu. Si atunci e normal ca Dumnezeu mai asteapta ca sa vada o schimbare.

Legat de rugaciunile pe care doresti sa le spui. Eu cred ca trebuie sa ne rugam pentru mantuirea noastra si a celorlalti, nu pentru alte aspecte. Dumnezeu stie foarte bine ce suntem, ce dorim, deci nu cred ca e nevoie sa Il tratam ca pe un necunoscator. Dar stii ce-I place lui Dumnezeu? Sa-I multumim pentru toate. Si trebuie sa recunoastem, fiecare dintre noi, ca-I multumim prea putin, si ca de multe ori suntem mai mult nemultumiti decat multumiti. Fii multumita cu ce ai si transforma-te pe tine si pe sotul tau in fii adevarati ai lui Dumnezeu, ca apoi Dumnezeu sa aiba incredere in voi si sa va dea si voua sa nasteti fii...pe care, prin botez si o viata in Hristos, sa-i faceti fii ai lui Dumnezeu.

Cu drag,
Elena
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.12.2006, 07:12:13
Dia Dia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2006
Mesaje: 2
Implicit

Va multumesc mult tuturor pentru sfaturi si pentru timpul acordat mesajului meu.
Elena, sa sti ca ai foarte mare dreptate si am sa-ti ascult sfatul. Am sa incerc sa nu ma mai gandesc asa mult la dorinta de a avea un copil, am sa ma rog in continuare la Dumnezeu si am sa las tot in voia lui Dumnezeu. Sa stii ca asa este :ii cerem multe lui Dumnezeu si de cele mai multe ori uitam Sa-i multumim.
Va multumesc inca odata pentru sfaturi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.12.2006, 17:45:00
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Draga Elena,
Foarte frumos mesajul tau dar, eu nu prea as fi de acord cu anumite fraze.
Te rog sa nu te superi dar, am vazut ca tendinta tuturor oamenilor este sa-i culpabilizeze pe ceilalti si fac acest lucru voluntar sau involuntar.
Nu cred ca poti sa spui cuiva care asteapta un copilas ca s-ar putea sa nu fie inca suficient de pregatiti spiritual sau apropiati de Dumnezeu pentru ca, slava Domnului, sunt atatia copii nascuti din parinti care chiar n-au nici o legatura cu Dumnezeu si totusi acei oameni fac copii fara probleme :)
Si mai exista varianta ca unii nu pot avea niciodata copii si ce inseamna asta, ca Dumnezeu nu-i iubeste, nu-i socoteste vrednici?
Din pacate am vazut ca destul de des, in alte discutii, se recurge la asemenea strategii psihologice, zic eu de culpabilizare.
Omul trebuie sa fie pregatit, in general, pentru orice, si daca nu coincide totdeauna vointa lui cu vointa Divina, trebuie sa ia lucrurile ca atare, fara a se invinovati mai mult decat o face.
Repet, nu doresc sa irit pe nimeni in post si in general dar, am considerat ca este necesara aceasta precizare.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.12.2006, 23:26:26
andradab andradab is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2006
Mesaje: 2
Implicit

buna,
sunt andrada si sunt de doar 5 min inregistrata pe acest site.
am intrat din pura curiozitate pe anuntul dia-nei
sunt de acord cu elena, a trimis un mesaj frumos, dar in acelasi timp cu CM, care a replicat, putin dur dar corect.
nici eu nu am copii. dar ii astept nu de un an...de...15...cred ca poate nu am fost pregatiti candva, dar,chiar niciodata de atunci si pana acum?
poate!doar Dumnezeu stie.dar...nu putem spune ca cineva nu merita sa aibe un copil NICIODATA.si totusi sunt atatea familii fara copii.
de ce?
numai Dumnezeu stie.
noi insa trebuie sa ne resemna!
eu una ii multumesc Lui Dumnezeu de cate ori vad copii bolnavi, suferinzi, cand aud de avorturi, de moartea copiilor cuiva...Ii multumewc din suflet csa M-A FERIT de asemenea necazuri.
e mult mai usor sa suporti lipsa unui copil decat sa-i vezi suferinta sau...sa-l pierzi.
Deci, Dia, Sa te ajute Dumnezeu sa ai copii, sa fii pregatita, sa fii demna si sa fii fericita si sanatoasa! Sa ai lungime de zile sa-i cresti!
Dar daca v-a fi sa nu fie...nu te mai gandi cu tristete! te chinui.
Lasa-te in voia Lui!
si totul v-a fi bine!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
dati-mi un sfat izmenuzza Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 64 10.09.2012 19:28:47
Dati-mi un sfat va rog! alinutzica Generalitati 14 06.07.2011 15:25:18
Dati-mi un sfat, va rog Ana_Maria Generalitati 97 23.06.2011 11:32:44
Dati-mi va rog un sfat mariuszamfirescu Nunta 8 08.02.2009 23:00:49
dati-mi un sfat sadiy Umanitare 5 21.07.2008 22:07:31