Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.08.2011, 13:22:43
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Mai multe acatiste ale acelorasi sfinti

Nu sunt lamurita asupra acatistelor.
De exemplu in perioada care tocmai s-a incheiat, cautam un acatist al Sf.Nectarie si m-am incurcat rau.

Eu am avut unul (carticica), ma obisnuisem cu el si imi placea. L-am dat cuiva aflat in nevoie si acum am vrut sa-mi cumpar altul.
Mai intai ca nu m-am descurcat cu numele sfantului.
Am gasit Sf. Nectarie Taumaturgul, sau ma vazusem aici in forum un alt nume.

Exista mai multi Sf. Nectarie? Eu il stiu pe cel din Eghina.

Pe urma am gasit alt acatist decat cel cautat. Pe urma am mai gasit altul, pe care scria ca este pentru cancer.

In fine intr-un tarziu am gasit la taraba unei femei, ceea ce cautam, adica acel acatist pe care il avusesem eu.
Am gasit greu, dar m-am bucurat sa gasesc, iconita mica, din aceea plastifiata, a Sf.Nectarie, cu o rugaciune pe spate.

Se schimba acatistele, sau exista mai multe pentru fiecare sfant? Dar atunci cum sa le diferentiem? Eu nici nu stiam ce sa intreb, ce caut.
O fi asa si pentru alti sfinti? Stiu ca pentru Maica Domnului sunt mai multe acatiste, dar macar au titluri (Nasterea, Acoperamntul, Bucuria celor necajiti etc.)

Cine scrie acatistele? Ca nu au autori pe ele. Poate ca asa am putea sa le diferentiem si sa stim ce cautam, ce avem nevoie.

Deruta este si mai mare cand mai apar si preoti si calugari pe care ii cheama tot Nectarie de ex. si au mai scris si ei ceva.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.08.2011, 16:10:21
steliana-steli steliana-steli is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.08.2011
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu sunt lamurita asupra acatistelor.
De exemplu in perioada care tocmai s-a incheiat, cautam un acatist al Sf.Nectarie si m-am incurcat rau.

Eu am avut unul (carticica), ma obisnuisem cu el si imi placea. L-am dat cuiva aflat in nevoie si acum am vrut sa-mi cumpar altul.
Mai intai ca nu m-am descurcat cu numele sfantului.
Am gasit Sf. Nectarie Taumaturgul, sau ma vazusem aici in forum un alt nume.

Exista mai multi Sf. Nectarie? Eu il stiu pe cel din Eghina.

Pe urma am gasit alt acatist decat cel cautat. Pe urma am mai gasit altul, pe care scria ca este pentru cancer.

In fine intr-un tarziu am gasit la taraba unei femei, ceea ce cautam, adica acel acatist pe care il avusesem eu.
Am gasit greu, dar m-am bucurat sa gasesc, iconita mica, din aceea plastifiata, a Sf.Nectarie, cu o rugaciune pe spate.

Se schimba acatistele, sau exista mai multe pentru fiecare sfant? Dar atunci cum sa le diferentiem? Eu nici nu stiam ce sa intreb, ce caut.
O fi asa si pentru alti sfinti? Stiu ca pentru Maica Domnului sunt mai multe acatiste, dar macar au titluri (Nasterea, Acoperamntul, Bucuria celor necajiti etc.)

Cine scrie acatistele? Ca nu au autori pe ele. Poate ca asa am putea sa le diferentiem si sa stim ce cautam, ce avem nevoie.

Deruta este si mai mare cand mai apar si preoti si calugari pe care ii cheama tot Nectarie de ex. si au mai scris si ei ceva.
este acatustul sf nectarie 1 si 2.dar pe ele scrie acatistul sf nectarie traumaturgul sau acatistul sf nectarie izbavitorul de cancer.stai linistita ca e vorba de acelasi sf nectarie nu sunt mai multi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acatiste Antimos Rugaciuni 5 28.01.2010 13:16:58
Acatiste patinina34 Rugaciuni 51 02.06.2009 04:43:21
Acatiste andreicosminus Rugaciuni 11 19.03.2008 21:06:20
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 19:46:05