Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #18  
Vechi 02.09.2011, 09:48:05
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Pai sa ia fiecare femeie exemplu personal de la ea (pentru sine insasi), dar sa NU ii dai cu exemplul in cap aproapelui tau !!! (surorii tale care poate ca nu stie sau nu simte asa)
Daca chiar vrei sa o iei ca exemplu pe Maica Domunlui (acum am vazut ca esti femeie), pai atunci ia-o ca exemplu pina la capat - ia-o ca exemplu si in faptul ca Maica Domnului nu s-a impus ca exemplu nimanui nici pe ea, nici pe nimeni altcineva, decat pe Hristos in sensul de a-i indemna pe ceilalti sa faca cum zice El! Daca Maica Doimnului, in smerenia ei, desi este nu numai o sfanta, ci chiar Maica Lui Dumnezeu nu a dat nimanui in cap cu exemplul ei (nu a pretins nimanui sa o urmeze ci a acordat - tocmai pt ca era smerita- libertate tuturor - aceeasi libertate pe care a acordat-o si Hristos), atunci sa nu devina nimeni din cele ce vror sa ii ia exemplul, o terorista care pretinde sau ii impune exemplul Maicii Domnului pe care Ea insasi nu si l-a impus. Daca Maica Domnului a respectat libertatea de alegere a tuturor, rezumandu-se sa dea doar un indemn - nu a judecat ce fac unele femei sau ce fac altele, sau ce ii este de folos uneia sau alteia care doreste/alege sa mearga in casa Lui Dumnezeu, atunci cei care vor sa-i urmeze exemplul, sa faca la fel, nu?! Sa nu dea cu exemplul Maicii Domnului in cap aproapelui sau!

Cat despre ce ii place sau nu Lui Dumnezeu, nu mai judeca tu ce-i place sau nu Lui Dumnezeu referitor la altul si cum ii cheama pe fiecare sa Il caute, sau cum actioneaza Dumnezeu in viata fiecaruia pentru a-l mantui (caci nu vrea moartea pacatosului ci sa se intoarca) - poate ca Lui Dumezeu ii place mai mult ca acea fata si-a dorit sa Ii viziteze casa Lui, biserica, chiar si in pantaloni scurti, decat sa stea acasa (este si asta un inceput de intoarcere) si de aceea nici nu i-a inchis usa in nas (ca doar o putea face, nu, ca e Dumnezeu - si astfel ar fi vazut fata respectiva si anuntul de pe usa bisericii ;-) Chiar crezi ca stii tu ce gandeste Dumnezeu fata de alt om in fiecare clipa si cum alege El sa-i cheme pe fiecare?
Dragul meu prieten,
Vad ca te-a tulburat rau cele scrise de mine si ma certi foarte tare. Intr-o oarecare masura ai dreptate, nu-mi este mie a judeca pe nimeni... dar nu am avut intentia sa judec ci voiam sa scot in evidenta ca uneori chiar daca avem intentii bune putem gresi. Cazul dezbatut aici este de acest fel. Exprimarea mea nu a fost prea clara, probabil.
Nu retrag nimic din cele ce am scris, ba chiar le-as repeta chiar daca tu nu esti in asentimentul meu.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O stranie intamplare cozia Din Vechiul Testament 6 02.11.2011 11:41:21
O intamplare banala ElisabetaM Generalitati 10 09.06.2011 00:27:14
O intamplare Laurentiu Generalitati 0 08.02.2007 11:24:16