Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.07.2008, 14:30:36
alexandra17 alexandra17 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2008
Mesaje: 2
Implicit

am si eu o intrebare.studiez Biblia si mereu gasesc diferente in ea de la editie la editie.intrebare e dc?
care e motivul pentru care se schimba mereu?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.07.2008, 22:11:08
alexandra17 alexandra17 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2008
Mesaje: 2
Implicit

dc nu imi rasp nimeni?
Traditie,unde esti?
sunteti cu gura asa mare sa vb de rau alte religii si cand va intreb ceva despre Biblie nu stiti?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.07.2008, 22:44:50
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pai da si tu un exemplu ce diferente ai gasit, si spune exact despre ce editie e vorba. asa poate ai sanse sa iti dea cineva niste explicatii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.07.2008, 12:06:18
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Acum depinde si daca citesti doar Biblia ortodoxa sau si alte "biblii" adica ale sectarilor. Iar pt "diferentele" din Bibliile ortodoxe din editii diferite, vei gasi mereu explicatii logice si rationale. Dar iti "vand un pont": spune si o rugaciune sau macar fa semnul crucii, daca esti ortodoxa, cand citesti din Biblie. Dumnezeu sa te lumineze, si sa lucreze in tine cuvintele Sale!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.07.2008, 20:42:09
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Alexandra, parerea mea e ca Biserica a cautat dintodeauna teminologia cea mai potrivita cu textul de baza. Si e posibil ca traducerea in romaneste sa nu fi fost din prima multumitoare, deaceea pe parcurs, in functie de iluminare, s-a mai schimabat teminologia.

Vezi si tu daca e chestie de terminologie ori de schimbarea sensului!

Cand mai gasesti diferente, afiseaza-le aici sa le vedem si noi!
Reply With Quote
Răspunde