Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.08.2010, 17:03:04
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Asa m-am simtit si eu dupa ce am intrat intr-o biserica de penticostali, chiar daca a fost din obligatie.. Cereti iertare de la Dumnezeu.. Si vezi ca n-are intovarosire Hristos cu Veliar.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.08.2010, 17:06:55
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Este interesant de citit indemnurile unora:
"Arde cartile"
altul
"Arunca-le pe foc"
Din cite stiu nu suntem nici in Evul mediu si nici in fascism sau maoism
:)))
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.08.2010, 17:13:38
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Este interesant de citit indemnurile unora:
"Arde cartile"
altul
"Arunca-le pe foc"
Din cite stiu nu suntem nici in Evul mediu si nici in fascism sau maoism
:)))
Andrei, sunt carti care poarta cu ele duhul antihristic, in acelasi fel in care Sfanta Scriptura poarta Duhul Sfant.

Arderea cartilor este unicul mijloc prin care te asiguri ca nimeni nu va mai fi vatamat de scrierea respectiva.

Mi-as arde si casa daca as sti ca ma ajuta la mantuire.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.08.2010, 17:31:16
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Este interesant de citit indemnurile unora:
"Arde cartile"
altul
"Arunca-le pe foc"
Din cite stiu nu suntem nici in Evul mediu si nici in fascism sau maoism
:)))
Dar DIN PACATE suntem in plin NATIONALISM, asa cum au afirmat si multi ginditori actuali( M Dinescu cel mai recent, pa care l-am auzit)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.08.2010, 17:36:38
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit

Apropo de rusine, am patit-o cand eram studenta. Era o tipa care tot venea prin camere cu biblia in mana, si mi-a fost rusine sa o refuz, si am ascultat ce avea de zis apoi a zis ca o sa mai vina si a doua zi, insa am reusit sa o evit cu ajutorul colegelor de camera. Ideea e ca cu cat iti vorbesc mai mult cu atat ti-e greu sa-i refuzi, si de aia mai bine ii evit din prima. O chestie ciudata e ca parca ma urmarea fata aia, ca o vedeam cam peste tot unde mergeam. Am pus-o pe seama unor coincidente.

Deunazi si eu m-am trezit cu personaje din astea la usa, cu o biblie veche in mana, ziceau ei ca ortodoxa, ce pot sa spun e ca sunt foarte ademenitori. Erau de undeva din Alba, si le-am spus ca eu sunt ortodoxa si ca nu vreau sa-i ascult iar ei mi-au raspuns ca si ei sunt ortodocsi, ca ortodox inseamna dreapta credinta, cu greu le-am inchis usa in nas, ca tot insistau sa-mi explice
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.08.2010, 18:18:42
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Puterea cuvintului

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Este interesant de citit indemnurile unora:
"Arde cartile"
altul
"Arunca-le pe foc"
Din cite stiu nu suntem nici in Evul mediu si nici in fascism sau maoism
:)))
Andrei de la o vreme ori esti f. superficial ori ai chef de harta!
O carte te poate intoarce de pe drumul gresit sau pe drumul gresit.
Noi avem responsabilitate si fata de cel de linga noi, asa ca o carte care sminteste este mai bine sa fie arsa decit aruncata si sa sminteasca pe altul. Aici nu-i vorba de valoarea ei literara si ea este mai mult decit o simpla maculatura. Cuvintul este cel care si dupa care vom fi judecati!
Pe mine un roman m-a facut sa devin crestin.
Citeva pagini dintr-o alta carte (citiva ani mai tirziu) m-a facut sa-mi pierd linistea pentru aproape un an. Era relatarea unui satanist iesit din secta. Blasfemiile pe care le-am citit acolo nu mi-ar fi trecut mie niciodata prin cap! Ce trebuia sa fi facut cu respectiva carte dupa parerea ta? Sa o las posteritatii?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.12.2010, 22:29:18
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Tocmai aveam o nelamurire referitoare la un interviu cu parintele Arsenie Papacioc, care nu se aude prea bine si in care spunea despre un monah care pentru faptul ca nu i-a luat apararea Lui Hristos, s-a considerat aceasta drept lepadare de Hristos si venise balaurul peste el, dar tot nu am priceput situatia in care era mai exact...

In cartea Vindecarea arborelui genealogic, doctorul Kenneth Mc All ajunge sa se ocupe de cazuri de psihiatrie, si are un copil grav afectat de faptul ca tatal sau tinea in casa niste carti legate de spiritism, mediumuri si dealtfel avea si o prietenie cu o astfel de persoana si credea in asa ceva. Pentru ca tatal a refuzat sa arda acele carti si sa renunte la acea credinta, doctorul a plecat, dar copilul a avut crize mai grave, dupa care probabil ca si datorita rugaciunilor comunitatii crestine din care facea parte doctorul, tatal a fost dispus sa renunte la credinta vatamatoare.

Iar eu dupa ce am citit toate acestea si m-am gandit nitel, am cautat toate cartile de prin cotloanele casei mai vatamatoare, intrebandu-ma daca nu cumva chiar am citit dandumi-le mama inaintea unor perioade de trista amintire-unele dintre ele, si le-am dat intrebandu-ma insa de ce oare nu sunt notate efectele lor nocive, pentru ca totusi...curiozitatea, una, alta tot ajung sa i impinga pe unii sa le cerceteze si n-au habar in ce se baga...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.12.2010, 03:23:00
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

legat de subiectul asta, mi-am amintit o intamplare din viata mea de acum un an
eram in librarioara unei cunostinte
si au venit 2 persoane iehovisti cu carti religioase pt copii
i-au propus patronului sa-i lase vreo 20 de carti nu spre vanzare ci sa le dea copiilor
acesta, dupa ce-au plecat, le-a pus la vanzare
eu am insistat inca de cand erau acolo iehovistii (ca rasfoind cat au stat de vorba am vazut ca Dumnezeu era numit acolo Iehova si n-aveau aprobarea patriarhiei sau BOR deci era clar ca nu sunt ortodoxe) sa nu le primeasca dar nu m-a ascultat, el nefiind religios.
la cateva luni dupa intamplarea asta am aflat ca a inchis libraria desi o avea de 20 de ani!
acum ca am citit postarea asta mi-am amintit de intamplare
sa mai spui ca nu conteaza...
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.12.2010, 12:18:53
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de istina Vezi mesajul
Buna ziua eu sunt Cristina si vreau sa va povestesc ce am patit acum o luna mia venit in casa o femeie si un barbat mia batut la usa am deschis miau cerut voie sa intre nu miau zis de ce dar intrun final au scos din genti niste carti cu iehova si au inceput sa ma dea peste cap mie imi era rusine sai dau afara si am stat si mam uitat la ei ,ba chiar miau lasat si trei patru carti in casa sa le citesc ei leam primit apoi au plecat din acel moment am avut numai esecuri in casa si apoi mam dus la biserica si am vb cu duhovnicul si mia zis sa nu ii mai primesc in casa au mai venit si leam spus ca eu numi schimb religia si sa ma lase in pace ,au plecat dar sau uitat la mine cu mare ura si dusmanie mia ramas un gust amar ce vreau sa va spun este ca am ramas cu o frica si nu stiu de ce am acea frica in mine parca stau si ma gandesc ca Dumnezeu este suparat pe mine pentru ca am stat si am ascultat la ei fara sa imi pun punctul de vedere ce sa fac sa nu ma mai simt asa vinovata ,parca mie rusine sa ma uit la o icoana sau sa citesc intro carte de rugaciuni simt ca lam tradat pe Dumnezeu ascultand mijeriile iehovistilor va rog un sfat daca se poate ,multumesc .
stare de frica poate sa apara si din cauza unor vise, poate chear legat de ce ai spus tu[vizita lor] iata reteta duhovniceasca:in unele carti de rugaciuni ortodoxe este o rugaciune speciala pt.intristare,spaima si visuri ce tulbura pe om,sau citesti un grup de psalmis.6;ps66;ps76.citesti de cite ori este nevoie,poti sa iti alegi si zile in mod special in care sa si postesti.si sa nu-ti mai faci de lucru, cu asemenea persoane ii poftesti afara fara nici o remuscare,nu inainte de ai intreba de nu doresc o bucata de piine sau o cana de apa,si vor pleca rusinati ca iai tratat ca pe cersetori, ceia ce si sunt.ti-o spun din practica.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.01.2011, 09:56:23
Rearbottoms Rearbottoms is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.11.2010
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de istina Vezi mesajul
Buna ziua eu sunt Cristina si vreau sa va povestesc ce am patit acum o luna mia venit in casa o femeie si un barbat mia batut la usa am deschis miau cerut voie sa intre nu miau zis de ce dar intrun final au scos din genti niste carti cu iehova si au inceput sa ma dea peste cap mie imi era rusine sai dau afara si am stat si mam uitat la ei ,ba chiar miau lasat si trei patru carti in casa sa le citesc ei leam primit apoi au plecat din acel moment am avut numai esecuri in casa si apoi mam dus la biserica si am vb cu duhovnicul si mia zis sa nu ii mai primesc in casa au mai venit si leam spus ca eu numi schimb religia si sa ma lase in pace ,au plecat dar sau uitat la mine cu mare ura si dusmanie mia ramas un gust amar ce vreau sa va spun este ca am ramas cu o frica si nu stiu de ce am acea frica in mine parca stau si ma gandesc ca Dumnezeu este suparat pe mine pentru ca am stat si am ascultat la ei fara sa imi pun punctul de vedere ce sa fac sa nu ma mai simt asa vinovata ,parca mie rusine sa ma uit la o icoana sau sa citesc intro carte de rugaciuni simt ca lam tradat pe Dumnezeu ascultand mijeriile iehovistilor va rog un sfat daca se poate ,multumesc .
Aceeasi problema am intalnit-o si la bunicamea. De cand efectiv nu are ce face, urmareste OTV si toata ziua sta cu frica in san ca daca vine cutremuru' ca vezi-doamne asa a zis nu stiu ce nebun de-acolo.
Ce aveti in comun e lipsa unei vieti active, si daca omul nu are probleme pe cap, si le fabrica singur - doar ca sa nu se plictiseasca.

Vai de lume..
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca ma puteti ajuta! Flory86. Umanitare 22 17.05.2013 14:38:10
Ma puteti ajuta? mirela1990 Generalitati 10 12.09.2010 23:40:20
Ma puteti ajuta? truthtostone Generalitati 1 26.10.2009 07:39:34
Daca puteti ajuta...un om care are nevoie de ajutor... pacatoasa Umanitare 0 13.10.2009 20:01:26
Ma puteti ajuta ioanhodean Preotia (Hirotonia) 3 27.03.2008 00:14:44