Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.09.2010, 10:18:04
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Draga Scotiene, cer eu scuze pentru ortodocsii care nu au respect, si voi
suporta eu pietrele din partea lor. Imi face bine cate un masaj cu pietre.
Har, smerenie si jertfa de sine.
nu trebuie sa suportati dumneavostra "pietrele" care imi erau adresate... eu imi asum responsabilitatea pentru postarile mele. daca am suparat pe cineva cu ceva imi cer iertare... nu asta a fost intentia (sa aduc ofensa credintei cuiva).

daca am postat ceva rau sau gresit va rog sa ma corectati! am incercat sa fiu cat mai obiectiv cu putinta in a arata ca diferenta fundamentala intre crestinismul ortdox si cel protestant si neoprotestant, anume Taina Sfintei Euharistii.

noi ortodocsii marturisim ca ne impartasim intr-o unire reala cu adevarat trupul si sangele Domnului Hristos Iisus (caci painea si vinul sunt tranformate de catre Duhul Sfant in adevarat trupul si sangele Mantuitorului), iar cultele protestante neoprotestante sustin ca manaca paine si vin care simbolileaz trupul si sangele Domnului.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.09.2010, 10:30:07
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Dupa cum puteti observa, vi s-a spus si ce simtim,si in ce credem si ce gresim si mai ales ati aflat si de ce este inutil ca noi, protestantii, sa mai spunem ceva in afara de asta.Facem abstractie de faptul ca noi nu apucasem sa spunem nimic,lasam lucrurile cum sunt si mergem mai departe,avand certitudinea ca orice opinie am avea, ea va fi oricum contestata si se va pune problema utilitatii ei pe un forum ortodox.Prin urmare ratiunea si nu inima ma determina sa va cer scuze pentru ca nu va pot oferi acum informatiile solicitate. Cu deosebit respect.
stiti bine ca nu asta a fost intentia... "sa va inchid gura" fara "drept de replica". am spus in nenumarate randuri ca apreciez modul dumneavoastra de abordare al subiectelor si argumentatia logica pe care o expuneti.

eu chiar va rog sa ma corectati daca am spus ceva gresit in postarile mele despre doctrina cultelor protestante si neoprotestante.

evident ca informatiile prezentate au fost succinte si am aprecia o explicare mai nuantata (ca sa intelegem mai bine puctul dumneavoastra de vedere), desi stim bine ca nu putem fi de acord cu invatatura protestanta si neoprotestanta cu privire la Sfanta Impartasanie (am fi ipocriti sa nu recunoastem asta), intrucat pentru noi crestinii ortodocsi, fara Sfanta Litrughie, fara Taina Sfintei Euharistii, fara unirea reala a fiecarui credincios cu Hristos Iisus prin impartasirea cu adevarat trupul si sangele LUI, nu exista Biserica si viata!

Sfanta Euharistie este inima ortodoxiei crestine. (Ca si oameni, ne putem pierde o mana, un picior, un ochi... dar nu ne putem pierde inima caci murim.)

"Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumenzeu miluieste-ma pe mine pacatosul".
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.09.2010, 10:48:49
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
Gresit! Intrebarea nu am pus-o ca sa ma apuc eu sa ii combat, stiu si ei singuri sa citeasca Biblia, eu doresc doar sa aflu ce cred ei despre Cina Domnului, pentru ca protestantii sunt mereu acuzati de Bisericile traditionale ca nu au Taina Euharistiei, ori eu am cativa prieteni protestanti (baptisti) si ei mi-au spus cu totul altceva. Asa ca as dori, daca se poate, sa aud parerile mai multor protestanti ca sa ma lamuresc cum sta treaba si la altii, nu numai la putinii mei prieteni baptisti.
Multumesc celor care au raspuns deja!
sincer cred ca m-ai mult v-am incurcat cu raspunsurile mele... intrucat nu am luat-o gradual ci am punctat exclusiv esentialul

eu doar am subliniat diferentele... nu poate fi vorba de combatere pe acest topic. Ati observat ca nu am spus ca "de ce nu e bine ce cred si ce fac ei" ci am spus succint doar "ce cred ei".

Cu tot respectul, cultele neoprotestante (inclusiv cel Baptist) nu au Euharistia ca Taina ci doar ca simbol. este o diferenta colosala.

iata ce spune Wikipedia (o enciclopedie obiectiva, deci nu putem fi acuyati de subiectivism)

http://ro.wikipedia.org/wiki/Tain%C4%83_%28sacrament%29
Taina sau sacramentul (în greacă μυστήριον, mystérion, în latină sacramentum) este în creștinism semnul văzut prin care se administrează harul nevăzut, în vederea sfințirii sau mântuirii credincioșilor.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Bisericile_baptiste
Bisericile baptiste
Bisericile Baptiste sunt parte a unei mișcări creștine considerată îndeobște o confesiune protestantă evanghelică.

Două simboluri (botezul și Cina Domnului)
În general, cele mai multe biserici baptiste recunosc doar două simboluri care trebuie să fie practicate în mod obișnuit: botezul și cina Domnului. Unii baptiști primitivi și baptiști arminieni practică și spălarea picioarelor ca un al treilea simbol.

Euharistia (Cina Domnului)
Euharistia, numită și Cina Domnului (mulți baptiști evită folosirea cuvântului "euharistie" datorită folosirii sale mai ales în Biserica Ortodoxă) este un simbol modelat după Cina cea de Taină relatată în Evanghelii, în care Isus poruncește "să faceți lucrul acesta spre pomenirea mea" [Luca 22:19]. Participanții laolaltă mănâncă pâinea și beau vinul reprezentând trupul și sângele lui Isus. Baptiștii accentuează că elementele doar simbolizează trupul lui Cristos și resping, pe baza textului din Ioan 6, concepțiile transubstanțialistă și consubstanțialistă susținute de alte grupări creștine. Pasajul din 1 Corinteni 11:23-34 este de asemenea citat adeseori, conținând instrucțiuni pentru practica euharistiei.
Pâinea folosită poate fi dospită sau nedospită (cea din urmă variantă e preferată în cele mai multe cazuri în Statele Unite, considerându-se că ar fi mai aproape de prima Cină). Promovarea de către baptiști a abstinenței de la alcool a dus la practica pe scară largă a folosirii pentru euharistie a sucului de struguri fără alcool, deși unele biserici folosesc vin. Vinul este împărțit în mici pahare individuale, deși unele biserici folosesc o singură cupă pentru întreaga adunare. Ambele elemente sunt, de obicei, servite de către pastor diaconilor, iar de diaconi congregației. În cele mai multe cazuri, elementele sunt luate succesiv.
În România, în general, serviciile de Cina Domnului au loc lunar, după un serviciu divin obișnuit, iar participarea e permisă tuturor membrilor botezați ca adulți ai bisericilor neo-evanghelice, cu excepția celor disciplinați sau a celor care se abțin din motive de conștiință.


Ca sa va faceti o parere obiectiva va recomand sa cititi Dogmtica (ortodoxa) a Sfantului Ioan Damaschin (despre taina Sfintei Euharistii veti gasi scris in parte-a a IV a capitolul 13)
http://www.resurse-ortodoxe.ro/carti...ioan-damaschin
http://www.resurse-ortodoxe.ro/carti...e-ale-domnului
si bineiteles o carte care expune invatatura cultului baptist (evident scrisa de un reprezentat al cultului baptist).
http://www.uniuneabaptista.ro/istoric

Last edited by Eugen7; 03.09.2010 at 11:29:37.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.09.2010, 23:34:51
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit Cine e curios

Sa vada daca protestantii cred sau nu in Sfintele Taine sa nu-i intrebe pe acestia din urma care acum 10 ani nu aveau o singura biserica cu cruce pe ea ci sa citeasca din Luther sau din dogmele lor de la inceput! Si un mormon s-a mirat cand i-am zis ca biserica sa a practicat poligamia! Astia se schimba dupa cum bate vantul. Si interesant ca toti deodata deoarece au acelasi tata!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.09.2010, 21:18:26
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
sincer cred ca m-ai mult v-am incurcat cu raspunsurile mele... intrucat nu am luat-o gradual ci am punctat exclusiv esentialul

eu doar am subliniat diferentele... nu poate fi vorba de combatere pe acest topic. Ati observat ca nu am spus ca "de ce nu e bine ce cred si ce fac ei" ci am spus succint doar "ce cred ei".

Cu tot respectul, cultele neoprotestante (inclusiv cel Baptist) nu au Euharistia ca Taina ci doar ca simbol. este o diferenta colosala.

iata ce spune Wikipedia (o enciclopedie obiectiva, deci nu putem fi acuyati de subiectivism)

http://ro.wikipedia.org/wiki/Tain%C4%83_%28sacrament%29
Taina sau sacramentul (în greacă μυστήριον, mystérion, în latină sacramentum) este în creștinism semnul văzut prin care se administrează harul nevăzut, în vederea sfințirii sau mântuirii credincioșilor.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Bisericile_baptiste
Bisericile baptiste
Bisericile Baptiste sunt parte a unei mișcări creștine considerată îndeobște o confesiune protestantă evanghelică.

Două simboluri (botezul și Cina Domnului)
În general, cele mai multe biserici baptiste recunosc doar două simboluri care trebuie să fie practicate în mod obișnuit: botezul și cina Domnului. Unii baptiști primitivi și baptiști arminieni practică și spălarea picioarelor ca un al treilea simbol.

Euharistia (Cina Domnului)
Euharistia, numită și Cina Domnului (mulți baptiști evită folosirea cuvântului "euharistie" datorită folosirii sale mai ales în Biserica Ortodoxă) este un simbol modelat după Cina cea de Taină relatată în Evanghelii, în care Isus poruncește "să faceți lucrul acesta spre pomenirea mea" [Luca 22:19]. Participanții laolaltă mănâncă pâinea și beau vinul reprezentând trupul și sângele lui Isus. Baptiștii accentuează că elementele doar simbolizează trupul lui Cristos și resping, pe baza textului din Ioan 6, concepțiile transubstanțialistă și consubstanțialistă susținute de alte grupări creștine. Pasajul din 1 Corinteni 11:23-34 este de asemenea citat adeseori, conținând instrucțiuni pentru practica euharistiei.
Pâinea folosită poate fi dospită sau nedospită (cea din urmă variantă e preferată în cele mai multe cazuri în Statele Unite, considerându-se că ar fi mai aproape de prima Cină). Promovarea de către baptiști a abstinenței de la alcool a dus la practica pe scară largă a folosirii pentru euharistie a sucului de struguri fără alcool, deși unele biserici folosesc vin. Vinul este împărțit în mici pahare individuale, deși unele biserici folosesc o singură cupă pentru întreaga adunare. Ambele elemente sunt, de obicei, servite de către pastor diaconilor, iar de diaconi congregației. În cele mai multe cazuri, elementele sunt luate succesiv.
În România, în general, serviciile de Cina Domnului au loc lunar, după un serviciu divin obișnuit, iar participarea e permisă tuturor membrilor botezați ca adulți ai bisericilor neo-evanghelice, cu excepția celor disciplinați sau a celor care se abțin din motive de conștiință.


Ca sa va faceti o parere obiectiva va recomand sa cititi Dogmtica (ortodoxa) a Sfantului Ioan Damaschin (despre taina Sfintei Euharistii veti gasi scris in parte-a a IV a capitolul 13)
http://www.resurse-ortodoxe.ro/carti...ioan-damaschin
http://www.resurse-ortodoxe.ro/carti...e-ale-domnului
si bineiteles o carte care expune invatatura cultului baptist (evident scrisa de un reprezentat al cultului baptist).
http://www.uniuneabaptista.ro/istoric

Wikipedia nu este o sursa neaparat obiectiva. Obiectiva este o carte de dogmatica. O sa citesc ce scrie despre baptisti la ultimul link pe care mi l-ati dat.
Din ceea ce am inteles pana acum din mesajul dumneavoastra este faptul ca cel putin o parte din protestanti cred ca painea si vinul sunt Trupul si Sangele Domnului, insa modul in care painea si vinul de transforma in Trup si Sange al Domnului nu este la fel ca in biserica ortodoxa care opteaza pentru transsubstantialitate (transformarea unei substante in alta substanta), ci alti crestini cred in consubstantialitate (adica painea si vinul isi pastreaza substantele proprii impreuna cu care coexista cele ale Trupului si Sangelui Domnului), si am gasit ca asta este credinta protestantilor luterani.
Domnul nu a zis niciunde despre modul in care se face transformarea (transsubstantial sau consubstantial), a zis doar ca se transforma, si de aceasta ramane o Taina, pentru ca nimeni nu vede carne si sange cand ia Impartasania(!). Si a mai zis Domnul ca cine nu mananca Trupul Lui si nu bea Sangele Lui, nu poate intra in Imparatie. Ce inseamna sa mancam Trupul Domnului si sa bem Sangele Lui? Raspunsul logic ar fi ca trebuie sa ne Impartasim cu acea paine si acel vin care sunt Trupul si Sangele Domnului. Cum ar putea baptistii sa nege ca painea si vinul sunt Trupul si Sangele Domnului din moment ce ei sunt mereu cu Biblia in mana? Nu este vorba mai degraba depre faptul ca baptistii sunt prost intelesi de ceilalti? Pentru ca, prietenii mei baptisti, cand ii intreb, imi raspund mereu cu ceea ce scrie in Biblie.
Si legat de faptul ca cine nu mananca Trupul Domnului si nu bea Sangele Lui, am totusi o intrebare: cum de talharul care era pe cruce alaturi de Iisus a ajuns in Imparatie nefiind nici Botezat si nici Impartasit?

Last edited by adiandrea6; 07.09.2010 at 21:21:46.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.09.2010, 09:20:53
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
Domnul nu a zis niciunde despre modul in care se face transformarea (transsubstantial sau consubstantial), a zis doar ca se transforma, si de aceasta ramane o Taina, pentru ca nimeni nu vede carne si sange cand ia Impartasania(!).
Unde anume scrie acest lucru?

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
Si legat de faptul ca cine nu mananca Trupul Domnului si nu bea Sangele Lui, am totusi o intrebare: cum de talharul care era pe cruce alaturi de Iisus a ajuns in Imparatie nefiind nici Botezat si nici Impartasit?
Urmăriți vă rog modul bâlbâit și încâlcit în care vi se va răspunde la această întrebare. Doamne ajută!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.09.2010, 10:36:46
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
Wikipedia nu este o sursa neaparat obiectiva. Obiectiva este o carte de dogmatica. O sa citesc ce scrie despre baptisti la ultimul link pe care mi l-ati dat.
Din ceea ce am inteles pana acum din mesajul dumneavoastra este faptul ca cel putin o parte din protestanti cred ca painea si vinul sunt Trupul si Sangele Domnului, insa modul in care painea si vinul de transforma in Trup si Sange al Domnului nu este la fel ca in biserica ortodoxa care opteaza pentru transsubstantialitate (transformarea unei substante in alta substanta), ci alti crestini cred in consubstantialitate (adica painea si vinul isi pastreaza substantele proprii impreuna cu care coexista cele ale Trupului si Sangelui Domnului), si am gasit ca asta este credinta protestantilor luterani.
Domnul nu a zis niciunde despre modul in care se face transformarea (transsubstantial sau consubstantial), a zis doar ca se transforma, si de aceasta ramane o Taina, pentru ca nimeni nu vede carne si sange cand ia Impartasania(!). Si a mai zis Domnul ca cine nu mananca Trupul Lui si nu bea Sangele Lui, nu poate intra in Imparatie. Ce inseamna sa mancam Trupul Domnului si sa bem Sangele Lui? Raspunsul logic ar fi ca trebuie sa ne Impartasim cu acea paine si acel vin care sunt Trupul si Sangele Domnului. Cum ar putea baptistii sa nege ca painea si vinul sunt Trupul si Sangele Domnului din moment ce ei sunt mereu cu Biblia in mana? Nu este vorba mai degraba depre faptul ca baptistii sunt prost intelesi de ceilalti? Pentru ca, prietenii mei baptisti, cand ii intreb, imi raspund mereu cu ceea ce scrie in Biblie.
Si legat de faptul ca cine nu mananca Trupul Domnului si nu bea Sangele Lui, am totusi o intrebare: cum de talharul care era pe cruce alaturi de Iisus a ajuns in Imparatie nefiind nici Botezat si nici Impartasit?
Discutia aceasta despre Sfanta Impartasanie nu este usoara si necesita un studiu teologic foarte atent intrucat asa cum ati obervat si dumneavoastra sunt diferente evidente intre invataturile crestine dar sunt si diferente care nu se vad doar la o examinare teologica foarte atenta (spre exemplu transsubstantial sau consubstantial).

Rferitor la "asa scrie in Biblie" aceasta este o afirmatie capcana, pentru ca intr-adecar adevarul este unul dar multi sunt cei care se pierd pentru ca este greu de inteles (II petru 3,15).

iar la intrebarea cum pot sa nege (toate) cultele neoprotestante si cele protestante (mai putin luteranii dar nici la ei nu este foarte clar) ca Sfanta Euharistie este impartasirea cu adevarat trupul si sangele lui Hristos Iisus... va dati seama ca nu o sa spuna direct pe fata ca ei manaca doar este paine si vin... ci ei spun discret ca manaca simbolurile trupului si ale sagelui Domnului. simbolul e una iar realul este altceva.

Prietenii dumneavoastra baptisti sunt diplomti si inteligenti.
Va rog sa nu ma intelegeti gresit, nu zic ca sunt oameni rai (ci doar ca invatatura lor este incompatibila cu cea crestin ortodoxa) ci doar vreau sa subliniez diferentele intre credintele noastre. Pentru un ortodox crestin nu exista viata fara unirea reala cu Hristos in sfanta Impartasanie... nu exista deplinatatea Duhului Sfant fara Sfanta Impartasanie... nu exista unirea cu deplinatatea fiintei Dumnezeiesti (II petru 1,4 ) fara Sfanta Impartasanie.

O alta mare diferenta intre credinta ortodoxa si cea protestanta si neprotestanta este cea cu privire la mantuire si predestinare. Ortodoxia crestina spune clar ca nu exista mantuire doar prin har (sola gratia) independent de dorinta si faptele omului ci omul trebuie sa conlucreze cu Hristos (Ioan 15,5) la mantuirea lui personala (Filipeni 2,12). Pe de alta parte ortodoxia crestina marturiseste ca omul este liber sa decida prin ratiune pentru actiunile lui in viata si astfel poate fi judecat pentru faptele sale (daca nu ar fi liber nu ar putea fi nici judecat) si rasplatit corespunzator pentru alegerea lui cu rai sau iad.
Cultele neoprotestante si cele protestante accepta si predestinarea si "sola gratia".

Refertitor la talharul de pe cruce care s-a pocait in clipa mortii lui, era evident ca el nu se mai putea nici boteza nici impartasi, caci daca ar fi putut Hristos Domnul l-ar fi trimis la Sfintii Sai Apostoli sa primeasca Botezul in numele Sfintei Treimi si Impartasania cu adevarat trupul si sangele Lui.
Spre exemplu cand l-a vindecat pe cel lepros l-a trimis la templu, la preoti ca sa duca darul cuvenit lui Dumnezeu petnru vindecarea lui (Matei 8,4), pentru ca acesta era liber si putea sa mearga... dar talharul de pe cruce nu a mai putut.

Sunt Sfinti care vad la Sfanta Impartasanie adevarat trupul si sangele Domnului... au fost si cazuri de minuni cand oameni care se indoiau de Sfanta Impartasanie au simtit carene si sange... sunt cazuri de minuni cand in Sfantul Potir, dupa Epicleza (rugaciunea de invocare a Duhului Sfant pentru trasformarea darurilor de paine si vin in adevarat trupul si sangele Domnului Hristos Iisus) a fost carne si sange.

In cartea lui Tobit se arata clar ca Dumnezeu si ingerul se arata omului potrivit nivelului de intelegere al omului:
"Când te rugai tu și nora ta Sara, eu duceam pomenirea rugăciunii voastre înaintea Celui Sfânt și când îngropai tu pe cei morți, încă eram cu tine.
13. și când tu nu te-ai lenevit să te scoli și să-ți lași prânzul tău ca să te duci să ridici pe cel mort, binefacerea ta nu s-a ascuns de mine, ci eu eram cu tine.
14. Și acum Dumnezeu m-a trimis, să te vindec pe tine și pe nora ta, Sara.
15. Eu sunt Rafael, unul din cei șapte sfinți îngeri, care ridică rugăciunile sfinților și le înalță înaintea slavei Celui Sfânt".
16. Atunci s-au înspăimântat amândoi și au căzut cu fața la pământ, căci erau cuprinși de frică.
17. Dar el le-a zis: "Nu vă temeți! Pace veți avea! Binecuvântați pe Dumnezeu în veac!
18. Căci eu n-am venit de voia mea, ci după voia Dumnezeului nostru, de aceea să-L și binecuvântați în veac.
19. În toate zilele am fost văzut de voi, dar eu n-am mâncat nici n-am băut, ci numai ochilor voștri s-a părut aceasta. " Tobit 12,12-19


Sper ca informatiile pe care le-am postat sa fie utile pentru dumneavoastra si sa va indemne sa cercetati mai in amanunt credinta crestin ortodoxa si celelate invataturi.

Domnul sa ne binecuvinteze.

Last edited by Eugen7; 08.09.2010 at 10:48:29.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.09.2010, 10:54:03
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
... Urmăriți vă rog modul bâlbâit și încâlcit în care vi se va răspunde la această întrebare. Doamne ajută!
aveti cumva harul proorociei si "vedeti" viitorul (si deci stiati ce voi raspunde)? sau v-ati hazardat sa faceti o afirmatie puerila si evident fara sustinere...

teologia crestin ortodoxa este foarte clara.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.09.2010, 11:43:24
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
aveti cumva harul proorociei si "vedeti" viitorul (si deci stiati ce voi raspunde)? sau v-ati hazardat sa faceti o afirmatie puerila si evident fara sustinere...
Nu am darul proorociei și deocamdată nici nu ați răspuns la întrebare (de fapt, nici nu m-am referit la dvs.):
Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
cum de talharul care era pe cruce alaturi de Iisus a ajuns in Imparatie nefiind nici Botezat si nici Impartasit?
Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
teologia crestin ortodoxa este foarte clara.
Este clară d.p.d.v. al teologiei ortodoxe.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.09.2010, 13:18:15
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
... deocamdată nici nu ați răspuns la întrebare ... :
Citat:
În prealabil postat de adiandrea6
cum de talharul care era pe cruce alaturi de Iisus a ajuns in Imparatie nefiind nici Botezat si nici Impartasit?
Daca ati fi citit cu atentie ati fi vazut raspunsul la intrebare, insa am sa repet pentru ca dialogul sa fie fara echivoc:

Refertitor la talharul de pe cruce care s-a pocait in clipa mortii lui, era evident ca el nu se mai putea nici boteza nici impartasi, caci daca ar fi putut Hristos Domnul l-ar fi trimis la Sfintii Sai Apostoli sa primeasca Botezul in numele Sfintei Treimi si Impartasania cu adevarat trupul si sangele Lui.
Spre exemplu cand l-a vindecat pe cel lepros l-a trimis la templu, la preoti ca sa duca darul cuvenit lui Dumnezeu petnru vindecarea lui (Matei 8,4), pentru ca acesta era liber si putea sa mearga... dar talharul de pe cruce nu a mai putut.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Euharistia - Întîlnirea Cu Hristos iRoDiOn Impartasania (Taina Euharistiei) 3 05.12.2014 16:56:39
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 18:23:24
euharistia si demonizatii symbian01 Exorcismul 12 11.07.2011 17:51:59
Jertfa Euharistică sau Euharistia ca Jertfă doctor_faustus Impartasania (Taina Euharistiei) 0 10.10.2010 20:41:27
Euharistia alecsandru Impartasania (Taina Euharistiei) 42 21.05.2009 16:17:52