Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.09.2012, 16:27:02
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Există discordanță între titlul topicului și articolul citat. Din articolul citat, nu reiese în niciun fel că BOR ar dori un monopol asupra cimitirelor.

Părerea mea este că fie ați citit cu rea voință, fie suferiți de logică deficitară, fie ambele variante sunt adevărate.
Mihnea,eu nu m-am "ostenit" sa citesc din articolul citat,ci am comentat(pe undeva pe site) fata de "Bor VREA
monopol asupra cimitirelor".Si da,STIU ca BOR VREA MONOPOL asupra cimitirelor,si ar cam vrea monopol pe ..multe...Si va face tot ce-i sta in putinta sa ..OBTINA!,pentru simplul motiv ca in tara asta,crestinii ortodocsi ,inteleg intr-un anumit fel lucrurile(indus,de vorbele mieroase si pline de "tilc" ale "minuitorilor" de ..vorbe,platiti anume intru aceasta!!),si daca cumva se gaseste vreunul(dintre ortodocsi) sa ridice capul,sare altul si-l aduce la index...cum ca..nu e crestin si ca asa nu e crestineste..bla..bla..ca parca a fi crestin (ortodox),este echivalent cu a fi ...retardat...
Voie buna!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.09.2012, 16:50:13
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Așa, și?
Ai cimitir? Alte probleme nu ai?
Dragos P,poate o fi avind si alte probleme.Dar,poate ca,aceasta este UNA dintre ele.Ce vezi rau in asta? Ori (poate) vrei sa scrie pe aici vreun ACATIST scris si re-re-scris de N ori de N persoane...sau vre-un ditai manuscrisu',din SCRIPT-ul nush-carui-parinte...In fond ,nu de asta este un FORUM?Pentru opinat. Unii intreaba,altii raspund,altii opineaza,dupa cum li-i cugetu.Care-i problema?Daca pentru tine,problema cimitirului,nu e o problema ,pentru o alta persoana ,de pe Forum,poate ca este.Sau poate te temi si tu,asa cum zic si altii pe aici,si pe "aiurea" ca daca se vorbeste despre "doleantele" Patriarhiei -in speta a patriarhului daniel- cu d mic-,si a SUITEI sale de gangsteri,din Deal ,se sminteste lumea si..fuge! Pai ,daca se tem ca vor sminti sa se abtina de la a crea SMINTEALA!Si , sa nu mai fie HULPAVI,si ,mai ales sa nu mai fie VICLENI! Nu mult vor mai amagi,poporul acesta, cu vorbele lor mieroase si cu blanurile lor de oaie,caci ei inisisi s-au "despuiat"...
Domnul Hristos spune clar: " dupa fatele lor ii veti cunoaste ca sint UCENICII Mei!" Ale cui fapte sint acestea pe care le vedem cu totii noi ,ortodocsii ,din tara asta ,precum si neortodocsii,si toat circaria cu pretinsul monopol? sau ..sa ne prefacem ca nu stim,ca nu vedem ca nu auzim? A fi ortodox ,nu este egal a fi fariseu! Asa ca atita timp cit voi vedea faptele nedreptatii,atit la unul mai "mic" ,precum si la unul mai "mare",voi lua atitudine.Eu,inca mai cred ,in rezolvarea problemelor prin..cuvint!
...fara DREPTATE ,nu exista sfintenie!
Voie buna!
PS: Si eu iti cer iertare daca te-am suparat! Precum si voua celor care nu sinteti in asentimentul meu!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.09.2012, 17:03:50
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ivanacristescu Vezi mesajul
Dragos P,poate o fi avind si alte probleme.Dar,poate ca,aceasta este UNA dintre ele.Ce vezi rau in asta?
Dragos P te ridiculiza! Asta e o tehnica folosita in discutiile pe forumuri pentru a "potoli" revolutionarii! Ei muta discutia de la subiectul topicului la cel care a lansat topicul! De obicei, pe astfel de oameni, nu ii intereseaza discutia ci doar sa "puna la colt" pe cei care deschid astfel de subiecte!

Putini au si un alt scop: acela de a ataca persoana care ii ataca interesele (dar nu cred ca este cazul aici)!

Cand un om nu e in stare sau ii e mai dificil sa aduca contraargumente, ataca persoana! Un simplu joc psihologic! Daca erai istet, nu l-ai fi bagat in seama! Sau puteai sa io intorci printr-o ironie si mai acida la adresa persoanei lui... daca el ataca persoana ta, nu ceea ce spui, ataci si tu persoana lui... (pe urma sa-l naucesti cu intrebari bine puse)!

Zilele trecute am intrat pe acest forum si-mi dau seama ca aici nu este un loc al ratiunii ci un teren de manifestare al "armelor oratorice" dar in varianta scrisa!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.09.2012, 20:01:48
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Eu ridiculizez prostia, reaua voința, vorbirea din auzite.
Vrei argument la tâmpenia din primul post? Vreau si eu linkul către hotărârea Sfântului Sinod.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.09.2012, 20:45:30
_ruxa_ _ruxa_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Mesaje: 56
Talking

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Eu ridiculizez prostia, reaua voința, vorbirea din auzite.
Vrei argument la tâmpenia din primul post? Vreau si eu linkul către hotărârea Sfântului Sinod.
Eu nu zic de nici o hotarare, ci de evidenta lor nemultumire ca nu au monopol pe cimitire.
Articolul e "semnat" BIROUL DE PRESA AL PATRIARHIEI ROMANE, si toata ideea articolului e ca nu sunt de acord cu cimiterele particulare.

Apropos de prostie si rea vointa, cum se pupa semnatura ta cu atacul la persoana si jignirile? Nu ca m-ar deranja cineva care urla frustrat dupa mine pe internet, dar cred ca atitudinea ta e cam necrestina. Esti iertat, ca nu stii ce faci.

Si pentru ca mi s-a ridicat mingea la fileu, iata si o hotarare a Sfantului Sinod:

http://www.patriarhia.ro/_upload/doc...0668522732.pdf (Punctul 7) Deci cum e, vrea monopol sau nu vrea?

Last edited by _ruxa_; 30.09.2012 at 21:22:41.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.10.2012, 15:00:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sunt niste persoane cu probleme evidente aici nu inteleg de ce oameni cu scaun la cap pierd timpul incercand sa poarte discutii care oricum nu duc la rezolvarea problemelor (f. serioase!) pe care le au respectivele persoane.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.10.2012, 15:04:27
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
Apropos de prostie si rea vointa, cum se pupa semnatura ta cu atacul la persoana si jignirile?
Mai încearcă. Dacă spun că cineva scrie o prostie, eventual din rea voință, nu înseamnă că-l jignesc. Dar chiar deloc.
Dar e mai simplu să rânjim emoticonește.

@AlinB: ai perfectă dreptate. Mulțumesc.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.02.2013, 15:24:51
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit "monopolul" Bor (srl)

[quote=DragosP;473491]Eu ridiculizez prostia, reaua voința, vorbirea din auzite.
Vrei argument la tâmpenia din primul post? Vreau si eu linkul către hotărârea Sfântului Sinod.[/QUOT
Nu stiu link-ul cu pricina,din care a citat,probabil,persoana care a lansat topic-ul,cel in legatura cu Hot "sf Sinod".Stiu doar ca este vb despre Hot 943,din febr 2012.Si ma intreb,retoric,evident,de ce va faceti ca nu pricepeti ,sau ca nu stiti ceea ce stie toata lumea...Haideti sa fim crestini ,nu farisei! Ma scuzi,DragosP! Poate tu chiar nu stii,desi ,personal,nu cred ca nu stii.Nu tre sa inaltam osanale,nici macar patriarhului (sub obladuirea caruia se afla acest "Sfint sinod",care decide "suprimarea" unora dintre crestinii care "ies din ascultare",pictind icoane sau care au ca obiect de activitate producerea si comercializarea ob de cult,cit si Cimitire -. Si ca sa te scutesc de ostenealea de a-mi aduce nu-stiu-ce argumente ca numa' biserica tre' sa faca si sa dreaga,in anumite privinte,vreau sa-ti aduc ca argument,legat de Cimitirele Private doar citeva ex,de persoane BIBLICE,care au fost inmormintate in Morminte Private:10Avraam si Sara,si-au cumparat un mormint de la fii lui Het;2) Lazar-prietenul Domnului Hristos,a fost inmormintat intr-un Cimitir Privat sub o piatra,
30Domnul Hristos ,Insusi,a fost inmormintat intr-un mormint daruit de Iosif din Arimateea,si exemplele pot continua...asa ca nu vad ,de unde si pina unde,"canonicizarea" asta cu titlu de Lege,la preafericitu' ,ca vezi Doamne,numa' daca s-ar ocupa ei,cei din Deal,de Cimitire,acestea ar fi ..sacre!!! Si fac asta,sub acompaniamentul armatei de crestini orbi,la cele ce sint de vazut...
Domnul Hristos,sa le dea DUH de POCAINTA si de smerenie,asemeni patriarhiulor din vechime ,nu sa-si vinda averile precum acestia si sa le dea saracilor,ci sa aiba frica de Dumnezeu incit sa nu ne saraceasca mai mult decit au facut-o (mai ales..spiritual),si sa aibe dragsote fata de cei care le-au cazut lor (celor din Deal) la invoiala,atit fata de preoti cit si fata de crestini...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.02.2013, 15:36:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ivanacristescu,

vrei sa-ti deschizi si tu cimitir particular?

Sau care e interesul tau pana la urma?

Pe langa cel pe car toti il stim si ne-am obisnuit, atac cu invective si cuvinte murdare la adresa BOR?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.02.2013, 15:45:42
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Unhappy

Nu mi se pare in regula sa fie monopolizate de biserica cimitirele dar nici sa prospere cei care deschid cimitire private. In fond pamantul apartine tuturor si fiecare in el ajungem mai iute sau mai tarziu. Ma gandesc ca si unii si altii ar castiga de pe urma cimitirelor, insa durerea celor care raman cand ingroapa pe cei dragi cine o poate patrona, ca nu aduce monetar...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Efectele televiziunii asupra mintii umane jenica Generalitati 54 25.05.2011 00:18:13
Introspectie asupra ce inseamna sa renunti la Dumnezeu patinina34 Generalitati 22 14.05.2009 11:16:32
Perspectiva crestin asupra sportului.. florinbrasov0 Generalitati 16 26.03.2009 13:45:09
Impactul religiei asupra copiilor suntunOM Biserica Ortodoxa Romana 32 02.09.2007 19:32:05