Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.12.2007, 12:00:23
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Draga Alexandra-Ioana, vezi ca Hristos cand s-a aratat celor doi credincioshi in drum spre Emaus, dupa ce au discutat shi a fost chemat shi primit in casa, Hristos i-a indemnat sa se tzina de Apostoli shi sa se intorca in Ierusalim, deci sa se tzina de Biserica shi apoi a frant painea, a binecuvantat-o shi le-a dat-o shi s-a facut nevazut, dar i-a shi mustrat ca erau trishti shi plecasera la casele lor shi nu-shi mai aduceau aminte de scripturi ca Hristos dupa trei zile v-a invia...

Iar dumneata spui despre dreptate shi adevar shi realism, poi sigur ca da ca Hristos platind fiecaruia dupa faptele lor, ne vom trezi cu totzii ca vom fi alaturi de pagani, sau sectantzi sau catolici sau protestantzi sau cineshtie ce culte cum ar fi musulmanii sau budishtii, sau chiar unii din sinagogile satanei, aceshtia vor fi mantuitzi shi din multzi fratzi ortodocsi care s-au lasat pe tanjeala shi s-au pilioqq-tizat, se vor trezi dezamagitzi ca vor fi facutzi de rushine de propriile lor fapte spurcate shi nedesavarshite.... deci intr-adevar e bine sa vezi shi sa respectzi adevarul, dreptatea, dragostea de Hristos shi aproape shi smerenia cu oricechip ne trufizata...

Totushi dumneata nu pricepi nishte lucruri elementare, vorbind intr-adevar ca shi unii sectantzi sau musulmani care te-au pacalit sustzinand ca obiectele sau materialele sunt idoli... poi shtim noi interpreta legea II a calauzei catre Hristos? Cand se spune acolo sa nu-tzi faci chip cioplit? Poi ne dezvaluie Hristos sensul ei, cand afirma cu putere catre fatzarnici:
"Daca ochiul tau sau mana ta sau vre-un madular sau organ al tau te duce in ispita sa cazi in pacat shi din pacat in obijnuintza shi din obijnuintza in patima shi din patima in robie shi din robie in veshnicia iadului, atunci itzi este mai de folos sa il scotzi de la tine shi sa intri in imparatzia cerurilor orb sau schiop sau fara un madular sau fara un organ, dar sa intrii" Deci iata cum i-a indreptat Hristos pe cei ce ishi slujeau cu legea la fatzarnicie... shi oricum multe mai sunt in legea respectiva, de exemplu, sa nu-tzi faci tu chip cioplit ca sa te inchini lor shi sa le slujeshti deoarece primeshti de la Dumnezeu daca ceri din abundentza, ca Dumnezeu pe care le da nu sunt facute de mana omeneasca sa potzi spune ca le-a intinat mana shi unealta ta, ca sa nu ai impresia ca te mantuieshti tu singur prin lucrarea ta fara Dumnezeu, ci sa fii convins ca Mantuitorul te mantuie dupa voia lui Dumnezeu dar shi cu ajutorul tau ca doar te lasa shi chiar te cheama mereu sa participi daca vrei air daca itzi tai voia ta complet pentru a face voia lui Hristos atunci mergi spre desavarshire... Deci iata cum ne traduce Hristos legea II pe care n-a stricat-o, ca Dumnezeu ne-a Mantuit inclusiv de Legea veche prin noua Lege a Harului nestricand-o asha cum n-a stricat lacashul mormantului de unde nu el a dat piatra la oparte shi nici ingerul, asha cum a intrat prin ushile incuiate la apostoli shi asha cum s-a zamislit in Preasfanta Fecioara ca apoi tot nestricand, ci prin minune sa se nasca prunc shi Fiu al Omului.

Dar acum revenind la obiectele shi materialele in sine, sigur ca ai dreptat ca nu orice cruce este purtatoare de Har shi orice icoana este cu Duhul shi cu roade de mantuire, sigur ca sunt shi obiecte shi materiale stricate, dar Hristos le trece prin foc shi le sfintzeshte shi le curatzeshte shi le face mantuitoare shi le daruieshte apoi oamenilor ca sa se inchine prin ele shi in fatza lor lui Dumnezeu, caci i-a spus sf Ap Petru: "Ce a curatzat Dumnezeu, sa nu numeshti dumneata necurat" shi pe masa aceia venita din cer erau tot felul de animale socotite spurcate : sherpi, shobolani, porci, caini, pisici, tzapi, insecte, scoici, melci shi alte lighioane ale pamantului, dar era vorba ca le curatzase Dumnezeu, deci nu asha ca ne apucam noi shi mancam lighioane sau ne facem tot felul de chipuri sau cruci sau alte obiecte shi materiale shi ne inchinam la ele sau le mancam... ca Dumnezeu shi din aceshti bolovani ishi poate ridica fi ai imparatziei sale, asha ca nu va mai datzi urmashii sau ca reprezentatzi voi autoritatea lui Dumnezeu, ci in inimile voastre sa tzinetzi cele ale lui Dumnezeu (legea shi proorocii, sau ce a urmat shi a dat peorma) ca asha se adresa-se Gura ieshita in pustie care ieshise sa netezeasca cararile shi sa pregateasca calea Domnului, adica strigand cu glas puternic, "Pocaitzi-va ca imparatzia lui Dumnezeu s-a apropiat" ... sigur ca este vorba despre Ioan Botezatorul, cel mai mare dintre oameni shi totushi mai mic decat cel mai mic din imparatzia cerurilor, caci imparatzia lui Dumnezeu este din adevar shi dreptate shi sfintzenie shi smerenie shi multa dragoste biunivoca dintre Dumnezeu shi fiintzele sale, semenii sai, fii sai nu numai creatzi dar de data asta nascutzi din nou.... :) Ca daca nu se v-a nashte cineva din nou, de sus, din Duh shi din Apa cu neputintza ii va fi sa intre in imparatzia cerului....

Dar sa nu uitam ca imparatzia lui Dumnezeu, din duh shi apa este in materie shi forme shi se raspandeshte in chip vazut sau nevazut prin ele ca Dumnezeu este cu oamenii pana la sfarshitul veacurilor... "Doamne care vi in taina printre oameni, iarta-ne ca toata ziua tzinem la noi shi te uitam pe tine ca sa facem mare cearta din tot felul de nimicuri," cum spunea ceva asemanator parintele prooroc Arsenie Boca.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.12.2007, 15:30:46
Alexandra-Ioana Alexandra-Ioana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.11.2007
Mesaje: 91
Implicit

Ce am vrut eu sa spun si ce s-a inteles. :(
Anita, probabil ca nici nu vei mai citi, dar macar vsovi.

Dragii mei, cand am spus ca tin cu dreptatea si adevarul faceam referire la postul anterior si chiar din propozitia pe care am format-o, facand referire la "nume" vroiam sa spun urmatorul lucru: nu ma intereseaza ca esti "de-al meu" sau "de al altuia", daca nu ai dreptate, nu ai.. si Anita nu are dreptate, atunci cand ii dengireaza pe sectanti, pentru ca ii judeca, desi nu are dreptul acesta si ii vorbeste de rau, desi nu are nici dreptul asta. Cand am spus ca tin cu dreptatea si adevarul, ma refeream la faptul ca a judeca NU e corect si ca nu pot sa fiu de acord cu ea si nu pot sa o sustin in asa ceva. In cazul asta, le-as da dreptate sectantilor care se simt judecati de ortodocsi. La asta ma referam.

Vsovi, nimeni nu imi baga in cap nimic (din nici o directie... nici ortodocsi, nici sectanti, nici musulmani)... nu stiu daca ati observat, dar nu am venit pe forumul asta sa ma slavesc pe mine, sau vreun cult, sau vreo biserica, ci pe Cel ce este totul. Nu v-am indemnat la necredinta, ci la credinta. Nu v-am indemnat sa nu va inchinati, ci v-am indemnat sa va inchinati Lui.
Cred ca daca Iisus ar umbla astazi pe pamant si ar vedea ce am ajuns, ne-ar plange de mila, asa cum plangea la un moment dat pentru Ierusalim. Nu a venit sa ne rascumpere si sa ne scoata din mocirla pacatului, pentru ca odata rascumparati de El, sa ne luam intre NOI gatul unul altuia.:(
Iubiti-L pe Dumnezeu si iubiti-va aproapele (caci asta e legea si proorocii vsovi). Pastrati poruncile Lui si ramaneti in El, nu va mai uitati in stanga si in dreapta si nu mai va dati cu parerea despre lucruri pe care nu le cunoasteti, ci mai degraba cautati sa fiti voi placuti Lui in tot ceea ce faceti. Cei care nu fac binele si nu urmeaza calea dreapta , isi vor primi rasplata lor, asa ca nu e nevoie sa va faceti voi griji cu privire la ei.

Am trecut "testul initial" si recunoastem existenta lui Dumnezeu si bine facem! De acum, sa traim intr-un mod vrednic de El, stiind ca El cunoaste toate lucrurile... si cand stam jos si cand ne ridicam, nu ne vede doar duminica la biserica, sau doar cand ne rugam Lui, ci intotdeauna, pentru ca El cunoaste totul, asa ca nu poate exista domeniu in viata noastra din care sa Il "inlaturam", ci in tot ceea ce facem, trebuie sa fie vizibila credinta noastra vie, care se presupune ca ar trebui sa arate tuturor ca suntem "altfel", tocmai datorita Lui si lucrarii pe care El a facut-o.
Mi-am vorbit mie, v-am vorbit si voua, daca vreti sa primiti cuvintele mele.
Cat cu privire la restul, nu as vrea sa comentez... nu sunt nici a lui "Apolo", nici a lui "Pavel"... sunt a lui Hristos cel dintai.

Multa pace si binecuvantari va doresc!:)

Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.12.2007, 18:05:40
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Foarte bine Alexandra-Ioana, shi iarta-ma daca te-am suparat, dar sectantzii de ce s-ar supara daca sunt judecatzi dupa adevar shi dreptate, ca nu sunt judecatzi spre a li se acorda osanda ci spre a se deslushi adevarul de care sunt purtatzi... ca cine le are treaba? dar oare nu ei judeca scotziand shi taind shi facand cum li se pare lor dupa judecatzile lor? shi atunci de ce sa te superi daca ei judeca mai inainte shi ei osandesc, shi de ce sa le tzi partea? Ca ei spun tot felul de lucruri ciudate shi fac afirmatzii neacoperite de scripturi shi rastalmacite spre a lor pierzare, noi ce sa facem, sa tacem sa ii indreptatzim prin tacere? Sa le raspundem sa intram in vrajba? Nu, noi aratam doar ce a fost dat asha cum a fost dat shi nu noi facem asta ci Biserica shi Duhul care ii intareshte pe cei dreptcredincioshi...

Deci iarta-ma daca te-am ofensat sau amarat crezand ca mesajul meu se refera doar la tine shi la felul tau de a te comporta pe forum shi de a marturisi, ca nu se referea numai la tine ci doar am sperat ca mesajul meu sa itzi fie shi tzie poate de folos, nu sa te fac sa vezi ca shi mine, ci durandu-ma vazand cum se infiltreaza credintzele spurcate in inima celor care il respecta cu adevarat pe Hristos, credintze venite sa intineze cu minciuni shi nedreptate lucrurile date noua de Hristos, ca sa ne mantuiasca ele asha cum au fost date, shi cum s-au pastrat pana la noi.... deci iarta-ma shi itzi multzumesc pentru frumoasa ta incredere in Dumnezeu observata din felul cum scrii... incaodata imi cer iertare shi sa nu ne fie noua spre judecata shi spre osanda....
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.12.2007, 18:48:06
Alexandra-Ioana Alexandra-Ioana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.11.2007
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Foarte bine Alexandra-Ioana, shi iarta-ma daca te-am suparat, dar sectantzii de ce s-ar supara daca sunt judecatzi dupa adevar shi dreptate, ca nu sunt judecatzi spre a li se acorda osanda ci spre a se deslushi adevarul de care sunt purtatzi... ca cine le are treaba? dar oare nu ei judeca scotziand shi taind shi facand cum li se pare lor dupa judecatzile lor? shi atunci de ce sa te superi daca ei judeca mai inainte shi ei osandesc, shi de ce sa le tzi partea? Ca ei spun tot felul de lucruri ciudate shi fac afirmatzii neacoperite de scripturi shi rastalmacite spre a lor pierzare, noi ce sa facem, sa tacem sa ii indreptatzim prin tacere? Sa le raspundem sa intram in vrajba? Nu, noi aratam doar ce a fost dat asha cum a fost dat shi nu noi facem asta ci Biserica shi Duhul care ii intareshte pe cei dreptcredincioshi...

Deci iarta-ma daca te-am ofensat sau amarat crezand ca mesajul meu se refera doar la tine shi la felul tau de a te comporta pe forum shi de a marturisi, ca nu se referea numai la tine ci doar am sperat ca mesajul meu sa itzi fie shi tzie poate de folos, nu sa te fac sa vezi ca shi mine, ci durandu-ma vazand cum se infiltreaza credintzele spurcate in inima celor care il respecta cu adevarat pe Hristos, credintze venite sa intineze cu minciuni shi nedreptate lucrurile date noua de Hristos, ca sa ne mantuiasca ele asha cum au fost date, shi cum s-au pastrat pana la noi.... deci iarta-ma shi itzi multzumesc pentru frumoasa ta incredere in Dumnezeu observata din felul cum scrii... incaodata imi cer iertare shi sa nu ne fie noua spre judecata shi spre osanda....
Vsovi,

Apreciez mult mesajul tau si da, mi-a fost intr-adevar de folos.:)
Cat cu privire la faptul ca ei judeca intai... dragul meu:), amandoi stim ca trebuie sa intoarcem bine pentru rau, nu?:) Trebuie sa dai socoteala celor care intreaba de credinta ta cu verticalitate, dar si cu dragoste si mila. Daca nu ai dragoste...e degeaba, iar mila... ea biruieste judecata! Cat de adevarat, dar cat de greu de aplicat uneori.:(

Iti doresc multa pace si binecuvantare!:)

Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.01.2008, 00:56:56
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Dezbracand ( de putere) incepatoriile si stapaniile, le-a dat de ocara in vazul tuturor, biruind asupra lor prin cruce." ( Coloseni 2,15)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.06.2008, 13:55:36
traian05's Avatar
traian05 traian05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2008
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru traian05
Implicit

Biserica noastra drept maritoare este singura biserica apostolica restul locuinte unde se tin sezatori asa zise religioase.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.07.2009, 16:02:30
orlandosorin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Nu exista Biserici protestante.

Cuvantul protestant inseamna razvratire. Impotriva cui ? Rebeliunea diavolilor ? Calvinii - primii protestanti sunt opera bancherilor elvetieni de origine evreiasca. Sa nu credeti ca miliardarii evrei il iubesc pe Cristos. La fel si celelalte secte. Martin Luther cand a fost intrebat de mama lui daca sa treaca la luterani acesta ia raspuns: ,,daca vrei sa traisti usor si sa mori greu vii la noi iar daca vrei sa traiesti greu si sa mori usor ramai in Biserica Catolica''. (deci Martin Luter inventatorul luteranilor a dat raspunsul cel mai exact) Ce vor sectele ?
A-L demola pe Cristos in mod direct este imposibil. In fata Adevarului Absolut minciuna si nici banul nu merge. Atunci a doua cale este a sfasia Biserica Lui Cristos (prescurtat BC sau Biserica Catolica - ce coincidenta !!). Toti sectarii si schizmaticii asta vor de cand s-au apucat de lucrarile lor (ma refer la ideologii lor nu de oamenii de rand care unii chiar cred sincer). Incurcatura in care intra este ca oamenii de rand rugandu-se si invatand aceiasi invatatura a Lui Cristos ajung mai devreme sau mai tarziu tot la Adevarata Biserica. Vedeti cati de la alte secte vin si se roaga in BC. Aici nu prea le iese treaba domnilor anticatolici. Desi incerca sa sfasie camasa lui Cristos, sa rupa plasa lui Sf.Petru acesta se tot umple cu peste. Nu degeaba a fost ales dintre cei mai destoinici pescari. Acesta-i armaghedonul: lupta intre cei care vor sa destrame Biserica lui Cristos si Biserica in spatele careia se afla Dumnezeu. Nimeni nu-si propune sa sfasie vreo secta sau vreo biserica schizmatica (acelea se sfasie singure nu mai au nevoie de dusmani). Toti vor sa sfasie Biserica Catolica - cu BC au ce au toti. BC este acuzata de acelasi rechizitoriu ca Isus Cristos insusi. Cel mai atacat om in presa este Papa. Ba ca nu recomanda prezervativul ba ca le-a zis la musulmani sa-si reviziuasca interpretarea poruncii a-5-a din Coran cu razboiul sfant etc. De cele mai multe ori sunt rastalmacite cuvintele in mod fariseic (exact ca farisei si saducheii din Evanghelie care incercau sa rastalmaceasca Cuvantul Domnului). Satanistii imita pana la detaliu slujbele catolice ca sa creeze confuzie. Toti incerca cum pot sau cum le dicteza stapanii lor si ai lumii acesteia. Rezultatul este undeva spre marja de eroare a oricarui sondaj sociologic. Cati adepti au Martorii lui Yehova (dupa cati bani au investit in parade) intr-o tara crestina ???? Si putem continua cu ce secta vreti. Dumnezeu nu va lasa Biserica Sa sa fie cucerita de Cel Rau (Matei 16:18,19). Deja, dupa cum se vede vrajmasii se incurca in propriile sofisme filosofice. Au ajuns deja sa se concureze intre ei si sa se certe intrucat temelia de baza a Biserici nu au cum sa o ia aceasta fiind formata din cei alesi pescuiti in plasa lui Sf.Petru (i-ar pacali si pe cei alesi daca ar putea).
Laudat sa fie Isus ! Invecii vecilor Amin.

Last edited by orlandosorin; 21.07.2009 at 16:18:41.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.07.2009, 17:38:00
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orlandosorin Vezi mesajul
Atunci a doua cale este a sfasia Biserica Lui Cristos (prescurtat BC sau Biserica Catolica - ce coincidenta !!). Toti sectarii si schizmaticii asta vor de cand s-au apucat de lucrarile lor (ma refer la ideologii lor nu de oamenii de rand care unii chiar cred sincer).
Cea mai mare secta e biserica catolica (ce coincidenta cu cacofonia asta!).
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.08.2009, 14:32:58
Iulia11's Avatar
Iulia11 Iulia11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Locație: Strasbourg
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Aici in Franta si Germania sunt multe biserici protestante.
Cele vechi au o arhitectura pur gotica, clasica. Cele noi au un design de-a dreptul ciudat si indepartat de traditia crestina de a construi o casa a Domnului.
Interiorul lor e simplu, rece, ciudat.
Imi place ca trag clopotele frumos duminica si cand e sarbatoare la ei. Se aud in tot orasul asa de frumos....
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.11.2009, 10:09:08
Floryan9 Floryan9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit NU sunt de acord

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Cea mai mare secta e biserica catolica (ce coincidenta cu cacofonia asta!).
Sunt crestin ortodox, dar nu sunt de acord cu afirmatia ta. Biserica catolica nu este considerata sectara, ci daor eretica. In mare parte a pastrat invatatura de la sf apostoli. Sf Traditie,Sf Scriptura, Cele 7 Taine, Cultul Sfintilor etc. Din pacate din cauza mindriei s-a ajuns la schisma. Mai trist este ca au adus adaugiri noi invataturii data de Hristos cum ar fi purgatoriul, imacultata conceptie sau filioque.
In aceasi situatie se afla si bisericile ortodoxe din India, sau cea din Egipt, copta, care pastreaza toata invatura dar nu recunosc Sf Sinoade, nu recunosc dubla natura a Domnului Hristos (om si Dumnezeu) sunt monofiziti.
Biserica protestanta a luat nastere din sinul celeli catolice - protesteaza impotriva papei si catolicismului. Dar din pacate bisericile protestante cint si cele neoprotestante abia daca le mai recunosti ca sunt crestine.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biblia protestanta sau Bibila ''Cornilescu'' Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 22 13.03.2015 18:43:49
reforma protestanta catalinabalhui Biserici Protestante 154 17.02.2015 00:14:20
Pictura bizantina intr-o biserica protestanta Mihailc Pictura si Sculptura Bisericeasca 10 10.06.2012 21:13:05
Casa ateilor si casa noastra Man Teo Alte Religii 7 04.09.2011 02:54:53