Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.06.2006, 18:37:26
arifa arifa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2006
Mesaje: 14
Implicit

Buna!Vreau sa va spun ca am o problema foarte mare, si ma gandeam daca poate cineva sa ma ajute cu cateva sfaturi.
Am invatat la o scoala de la tara si eram una dintre cele mai bune eleve, am mers apoi la oras la cel mai bun liceu la care am intrat a 14-a, in 4 ani de zile am reusit sa fiu a 5 ceea ce ma bucurat enorm, vreau sa va spun ca aveam o forta de a invata care ma depasea puteam sa fac orice imi propuneam. Dupa ce am terminat clasa a 12-a am vrut sa dau la fac de Drept din Bucuresti, dar parinti mei au considerat ca e mai bine sa merg la Craiova.Atat de tare am inceput sa urasc facultatea asta ptr ca m-au pus sa merg acolo, fiind printre cei mai buni Bucuresti sau Cluj erau locatiile spre care trebuia sa ma indrept,drept ptr care nu am reusit sa iau nici un examen.Dupa ce am vb mai mult cu parinti mei i-am convins sa ma lase sa ma inscriu in nou in anul 1 la Bucuresti.Au acceptat saracii astfel ca m-am inscris in anul 1 dar nu la Drept(desi nu pot sa inteleg de ce?)ci la Geografie.Am reusit sa intru la buget, m-am chinuit un an intreg dar nu stiu ce am de nu reusesc sa-l termin.Nu pot sa invat pentru examene,intradevar pe cele care le dau le iau cu 9,10....dar pana acum am vreo 8 restante din 10 pe primul sem iar pe al doilea am fost doar la 2 la care la unu am luat 10 iar la unu 9,si nu erau ex usoare, dar atat mai mult nu mai pot.....si nu inteleg de ce?Nu stiu ce am de nu pot termina anul 1.Cred ca daca as reusi sa termin anul 1 la orice facultate atunci as reusi sa termin si facultatea,,,,,,VA rog care poate sa ma ajute cu niste sfaturi....Ca sunt pe punctul de a renuntat si al aceasta....VA ROG din toata inima AJUTATI_MA!!!!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.06.2006, 00:45:40
Danuta's Avatar
Danuta Danuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

Draga arifa nu dispera. Esti sigura ca asta este facultatea pe care-ti doresti sa o faci? Nu am inteles prea bine. Ai 8 restanta pt ca nu ai dat examenele, sau ai dat si nu ai luat? Sa stii ca si eu am patit ceva asemanator ducandu-ma la psihologie pt ca imi placea, dar cand am intrat in materie mi-am dat seama ca nu e ceea ce vreau sa fac. Ca este mult mai complex si implica multe lucruri cu care poate nu eram de acord. Trebuie sa te rogi, ca Dumnezeu sa-ti lumineze mintea pt a vedea de ce nu dai sau nu iei examenele. Poate te concentrezi mult prea tare pe a fi printre cei mai buni ( ceea ce nu este un lucru chiar asa de rau ), si uiti sa te mai relaxezi sa mai faci si altceva. Oricum tot ce pot sa-ti spun este ca tot ceea ce ni se intampla este spre binele nostru, pt a invata ceva si ca oricat de greu ti-ar fi sa nu disperi, roagate si sigur Dumnezeu te va lumina. Daca vrei sa mai vorbim sau sa-mi dai mai multe detalii : dana_faget@yahoo.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.06.2006, 08:53:54
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

sa stii ca exista un acatist "Acatistul catre Preasfintul si de viata facatorul Duh,Dumnezeul nostre"-aducator de multa intelepciune si luminare a mintii pentru invatare si reusita la examen.Nici eu nu stiam de el dar l-am primit si acuma le zic la toti ca exista ca sa se bucure si ei asa cum ma bucur si eu de el.:)
in rest sa stii ca nu ma pricep eu sa dau sfaturi dar cred ca ar fi bine , pentru inceput , sa nu mai fi asa de stresata si de disperata.Maica Domnului sa te ocroteasca si sa te ia sub aripile ingrijirii sale!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.06.2006, 14:26:14
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul/pacatoasa!

Nu-mi prea place sa dau sfaturi...cred ca este foarte importanta SMERENIA, daca ai reusit sa inveti, sa obtii rezultate frumoase, atunci, intreaba-te unde ai gresit, acum?
Am citit ca nimic din ceea ce facem noi nu ar fi cu adevarat bun daca Dumnezeu nu ne-ar binecuvanta... sa incercam sa invatam ADEVARATA SMERENIE de la Acela care a urcat pe Golgota...suflet drag, toti suntem niste bieti pacatosi, sa incercam sa privim de la nimcnicia noastra la EL, la LUMINA lumii, care ne iubeste atat incat S-a jertfit pentru binele nostru!

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi pacatosii!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.06.2006, 15:11:21
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Poate ai nevoie si de odihna.
Te-ai odihnit cu adevarat in ultimii ani? Se mergi undeva unde te poti desprinde stresul si de grijile pe care le-ai acumulat, poate si sa capeti o liniste interioara.

Facultatea nu e o problema, dar intr-adevar sa te gandesti bine daca iti place, suna frumos. Acum destul de multi tineri hotarasc sa-si schimbe ocupatia cam dupa 10 ani de practica, cei mai multi din domeniile cele mai de varf ale tehnicii.

E mult mai greu atunci sa faci schimbarea si nici nu te mai ajuta nimeni.
Astea sint doar incercari, din care vei iesi mai intarita, cu ajutorul lui Dumnezeu.

Si roaga-te, asta sa nu uiti niciodata :-)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.06.2006, 21:00:35
arifa arifa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2006
Mesaje: 14
Implicit

Vreau sa va spun ca v-am ascultat sfaturile si am inceput sa ma rog: si pentru inceput cu toate ca e greu am hotart sa nu renunt la facultate, si sa merg la examene.Va multumesc,.Acum stiu ca Dumnezeu e langa mine si ma indruma.
Dumnezeu sa va miluiasca.Doamne ajuta!!!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.10.2006, 19:01:29
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arifa
Vreau sa va spun ca v-am ascultat sfaturile si am inceput sa ma rog: si pentru inceput cu toate ca e greu am hotart sa nu renunt la facultate, si sa merg la examene.Va multumesc,.Acum stiu ca Dumnezeu e langa mine si ma indruma.
Dumnezeu sa va miluiasca.Doamne ajuta!!!
e bine sa te rogi, dar sa nu ignori ca ai un corp care poate este mai sensibil, invata cat poti, nu de zece la toate examenele. Faptul ca ai invatat 12 clase foarte bine poate te-a obosit, deci ia-o mai usor, totul este sa salvezi anul, mananca miere de albine, ia vitamine, dormi noaptea,inca o data nu trebuie sa ignoram faptul ca avem un corp limitat, care se poate epuiza. Iti doresc numai bine, sanatate si succes!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.12.2006, 16:37:23
olo olo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2006
Mesaje: 14
Implicit

Citeste acatistul Sfantului Duh pentru reusite la examene, si pentru luminarea mintii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.01.2007, 18:30:01
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Trebuie sa te ingrijesti si de sanatate, nu numai sa te rogi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.01.2007, 18:52:41
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Incearca sa nu-ti ridici pretentiile prea sus. Unii oameni sint prea exigenti cu ei insasi.Doresc prea mult si mintea se apara. Propune-ti sa treci examenele. Nu cu 10 ci doar sa le treci. Cu vremea o sa ajungi si la notele dorite.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog sa ma ajutati!:( nectariepv Generalitati 0 21.07.2011 13:00:04
va rog ajutati-ma florentina_bl Intrebari utilizatori 18 14.01.2011 17:39:30
ajutati-ma va rog paulika Generalitati 2 07.06.2010 22:26:40
ajutati galeryiu Umanitare 0 25.04.2008 20:39:24
Ajutati-ma ioanhodean Pocainta 1 31.03.2008 00:25:17