Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.03.2007, 09:40:34
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian
Citat:
În prealabil postat de CTIN
Pot fi citite molitvele Sfantului Vasile cel Mare, precum si cele ale Sfantului Ioan Gura de Aur de catre credinciosi fara a fi in primejdie, sau numai de catre preoti si ieromonahi?
Si pentru preoti e primejdie a citi moliftele... Dar pentru crediciosi?...
poi daca te-apuci sa citeshti rugaciuni si celelalte, nu se supara familia ca nu prea mai faci nimic pentru situatzia ta? se cam supara si nu cred ca e foarte indicat nici sa te omori cu prea multa lectura... :dozingoff: si asha e destul de greu dapoi daca incepi sa citesti cartzi intregi de asha ceva... personal, pentru mine sper ca nu e cazul :satisfied: desi a fost odata cand o carte de rugaciuni m-a salvat la propriu... am trait niste zile de coshmar... si acum le tzin minte ???
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.03.2007, 22:18:15
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

AFISEZ CANONUL DE RUGACIUNE INDICAT CREDINCIOSILOR DE PARINTELE PAISIE:
ZILNIC:DE 10-20 ORI TATAL NOSTRU,DE 7 ORI PSALMUL50,DE 3 ORI CREZUL,DE 100 ORI -DOAMNE IISUSE HRISTOASE FIUL LUI D-ZEU MILUESTEMA PE MINE PACATOSUL ,DE100 ORI PREA SFINTA NASCATOARE DE DUMNEZEU MILUESTEMA.
SEARA SI NOAPTEA 1 ACATISTSI PARACLISUL MAICII DOMNULUI,2-3 CATISME DIN PSALTIRE 30-50 MATANII PINA LA 100[CINE POATE].
REGULAT A CITI UN CAPITOL PE ZI DIN SFINTA SCRIPTURA ,VIATA SFINTULUI ZILEI.CITEVA PAGINI DIN INVATATURILE SFINTILOR PARINTI SI ALTE CARTI SFINTE.
Va mai puteti orienta dupa CARTEA PRAVILA CRESTINULUI ORTODOX de GHE. BABUT[man. PRILOG-Satu-mare]
mai ar fi bine zic eu[de data asta] a se citi CELE 7 PLINSURI ALE LUI SF. EFREM SIRUL;,canonulRASTIGNIRII DOMNULUI si PLINGEREA PREA SFINTEI NASCATOARE DE DUMNEZEU.;
Inchinare CATRE mintuitorulNOSTRU siMAICA DOMNULUI;ACATISTUL PREA SFINTULUI SI DE VIATA facatorului DUH,DUMNEZEUL NOSTRU si inainte de spovedanie si impartasanie ACATISTUL SFINTEI IMPARTASANII[care e de o mare sensibilitate]
Insaptamina mare trebuie citit zilnic ACATISTUL SFINTELOR PATIMI si ACATISTELE[2]SFINTULUI MORMINT[care iar sint f. frumoase].
Mai exista si ACATISTUL DE POCAINTA;PARACLISUL siACATISTUL SFINTULUI NUME A LUI IISUS[F.F.FRUM. ],apoi ACATIST LA VREME DE NECAZ SI ISPITA.ACATISTUL Slava lui Dumnezeu pt. toate [extrem de frumos si de o deosebita sensibilitate] ULTIMELE PORT FI CITITE PE INTREG PARCURSUL ANULUI IN CAZ DE NEVOIE SAU DUPA UN PROGRAM STABILIT DE DVS. IN FUNCTIE DE TIMPUL DISPONIBIL. DACA NU LE AVETI MERITA SA LE CUMPARATI DE LA BISERICI SAU MANASTIRI.
ACUM IN ACEAST SAPTAMINA SE CITESTE Canonul cel mare al sf. Andrei Criteanul SI Acatistul Bunei Vestiri.
Mai exista apoi PSALTIREA MAICII DOMNULUI siCANOANELE MAICII DOMNULUI ca si o carte intitulata CELE MAI FRUMOASE RUGACIUNI ALE ORTODOXIEI[rug sf. parinti]culese de SF. NICODIM AGHIORITUL.
ORTODOXIA ESTE FRUMOASA SI ARE MULTE RUGACIUNI F. FRUMOASE,numai sa ne facem timp pt ele.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.05.2007, 02:32:13
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de volga
Citat:
În prealabil postat de nicoleta34
Am si eu o nelamurire ca de la o crestina catre fratii si surorile mele:
Sunt atatea acatiste, rugaciunile specifice ( de seara etc) psaltirile ca sunt mai multe in special ale Maicii Domnului si acatistele Domnului Nostru Iisus Hristos si ale multor sfinti si sfinte plus ca am aflat si de Ceaslov de o vreme ( si nici macar nu stiu cum trebuie citit) eu ma simt neputincioasa ca nu stiu pe care sa le citesc!
Voi (daca se poate stii) cum procedati? Exista un anumit ritual de rugaciune pt un crestin?
Iertare!
Cel mai bine e sa-ti cumperi o carte de rugaciuni. Cu siguranta pe urma vei cumpara si altele.
Uite ce stiu eu.(Tot ce-ti spun am citit in cartile pe care mi le-am cumparat de la biserici, manastiri sau librarii si bineinteles am vorbit si cu duhovnicul meu si dansul m-a sfatuit).
Dimineata cand te scoli primul lucru pe care-l faci e sa-i multumesti lui Dumnezeu ca te-a aparat peste noapte si ca ti-a mai dat o noua zi cu toate ale ei.
Dupa ce te-ai spalat iti faci semnul crucii si citesti rugaciunile pentru dimineata.
Slava Tie Dumnezeul nostru, slava Tie; Imparate Ceresc, Tatal Nostru, Sunt trei tropare, pe urma Psalmul 50, Crezul, rugaciune catre Mantuitorul Iisus Hristos, Rugaciune catre Maica Domnului. (Toate sunt in cartea de rugaciuni).
Rugaciunile de seara: Slava Tie Dumnezeul nostru, slava Tie; Imparate Ceresc, Tatal Nostru,Rugaciune catre Nascatoarea de Dumnezeu, Rugaciune catre Domnul nostru Iisus Hristos, Rugaciune de la Pavercernita MAre. Mai sunt rugaciunile de peste zi, las masa, pentru diferite trebuinte, Sa stii ca nu e greu si cu timpul, daca le citesti cu dragoste si cu credinta le inveti. Daca iti doresti sa te rogi o sa-ti fie usor. Dar nimic nu vine dintr-o data. Cu rabdare si cu smerenie, reusim. Esti fericita ca iti doresti sa te rogi de acum, cand esti tanara. Eu am inceput mult, mult mai tarziu. Si mi-e tare rusine. Dar e bine sa stii ca puterea rugaciunii este mare. Sunt unele rugaciuni asa de frumoase ca simti mereu nevoia sa le spui. Bine... ai sa afli din cartile pe care sigur ai sa le cauti, ca e bine daca ai timp sa citesti acatistul sfantului zilei, seara daca poti si ai timp e bine sa citesti acatistul Maici Domnului sau Paraclisele Maicii Domnului. E foarte frumoasa Psaltirea Maicii Domnului... Cand esti tanar ai mai putin timp. Cand esti mai varstinic te navalesc virtutile. Mie mi-e rusine ca am inceput sa ma rog adevarat, mai tarziu. Sper in milostivirea lui Dumnezeu si ma bucur ca acum stiu cum sa-l iubesc.
Dumnezeu sa te ajute sa te rogi si sa crezi in puterea rugaciunii. Ma bucur pentru tine
Fericita este persoana care poate zilnic sa citeasca toate aceste rugaciuni enumerate. Nici eu nu m-am rugat de tanara si acum imi pare tare rau, mi-e rusine si-mi cer iertare de la bunul Dumnezeu, dar am nadejdea ca: " mai bine mai tarziu decat niciodata ".
Marturisesc din tot sufletul, ca am simtit puterea rugaciunii si CRED ca suntem ajutati daca ne rugam sincer si cerem ajutor in rezolvarea diverselor probleme.DOAMNE AJUTA-NE !
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.09.2011, 19:58:18
petrica80 petrica80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.09.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit as

buna sunt nou intrat pe forum si as vrea sa vb cu un preot sa mi de a niste sfaturi duhovnicesti daca se poate
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.09.2011, 20:01:20
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrica80 Vezi mesajul
buna sunt nou intrat pe forum si as vrea sa vb cu un preot sa mi de a niste sfaturi duhovnicesti daca se poate
Sigur că da, fă-ți un pic de timp și găsește o biserică unde, cu siguranță, ai să primești sfaturi duhovnicești de la un preot.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Moliftele Sf. Vasile citite in noaptea de revelion sagetuta Generalitati 20 02.01.2013 20:05:52
Bibliile sectante si eretice trebuiesc arse colaps Generalitati 329 31.01.2011 16:59:44
Cum trebuie citite acatistele Dutzu Generalitati 10 25.09.2009 00:06:48
Cum trebuie citite rugaciunile de la Liturghie? costel Sfanta Liturghie 2 22.07.2009 17:44:52