Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 08.04.2011, 19:28:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Denia Acatistului Nascatoarei de Dumnezeu ( un scurt fragment )

http://www.youtube.com/watch?v=PoPF4fz4Qoo
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #122  
Vechi 11.04.2011, 14:36:04
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Neînfruntată nădejdea ta, Născătoare de Dumenzeu, având, mă voi mântui. Folosința ta agonisind, Precurată, nu mă voi mântui. Izgoni-voi pe vrăjmașii mei și-i voi birui pe ei, îmbrăcându-mă numai cu acoperământul tău ca și cu o platoșă; și întru ajutorul tău cel atotputernic rugându-mă, strig către tine: Stăpână, mântuiește-mă cu rugăciunile Tale și mă scoală din întunecatul somn, spre a ta slăvire, cu puterea Celui ce S-a întrupat din tine, a Fiului lui Dumnezeu.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #123  
Vechi 12.04.2011, 14:25:54
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

BINECUVÂNTARE ȚIE, CEA MAI SFÂNTĂ ÎNTRE FEMEI!

Binecuvântare Ție,
Cea mai Sfântă-tre femei,
Ție-mi plec cu bucurie
Ochii și genunchii mei.

Tu ai fost aleasă
Cerului Mireasă,
Duhului Altar
Și iubirii Har.

Te cinstește fericită
Inima, cântând pios
Ție, UNA-nvrednicită
A fi MAICA lui HRISTOS.

Fața Ta străluce unic
De smerenie și har,
Tu i-ai fost Dumnezeirii
Leagăn, lacrimă și-altar.

Tot ce-a fost mai sfânt pe lume
Pân-la Tine-ai întrecut
Și-ntre toți cei mai din urmă,
Seamăn încă n-ai avut.

Dumnezeu putea alege
Și alt drum spre ce-a voit,
Dar Tu, Vas curat și unic,
I-ai fost cel mai fericit.

În toți Sfinții a fost vreo pată
Osândită-n vreun cuvânt,
Dar în tine, PREACURATĂ,
Numai Rod din Duhul Sfânt…

Amin!

VELA GHEORGHE
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #124  
Vechi 13.04.2011, 21:09:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugaciune - Mihai Eminescu

Noi cei din mila sfantului / Facem umbra pamantului , / Rugamu-ne-ndurarilor , / Luceafarului marilor / Asculta-a noastre plangeri , / Regina peste ingeri ; / Din neguri te arata , / Lumina dulce , clara , / O , Maica Preacurata / Si pururea Fecioara , / Marie ! / Craiasa alegandu-te , / Ingenunchem rugandu-te / Inalta-ne , ne mantuie / Din valul ce ne bantuie , / Fii scut de intarire / Si zid de mantuire . / Privirea-ti adorata / Asupra-ne coboara , / O, Maica Preacurata / Si pururea fecioara , / Marie !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #125  
Vechi 30.04.2011, 21:47:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Doamne Iisuse Hristoase , Care ai voit pentru milostivirea Ta , sa Te nasti din Preacurata Maica si Pururea Fecioara Maria, pentru mantuirea oamenilor , primeste-o pe aceasta mijlocitoare pentru mine nevrednicul . Nadajduind la ajutorul si apararea ei , cad la nemasurata ta bunatate si iubire de oameni , ca sa primesc iertarea pacatelor mele pe care le-am facut inaintea ta , Doamne , ca Tie se cuvine slava , cinste si inchinaciunea , cu Tatal si cu Duhul Sfant , acum si pururea si in vecii vecilor . Amin!+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #126  
Vechi 01.05.2011, 21:06:59
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Psaltirea Maicii Domnului - fragment- urmatorii 5 psalmi

Psalmul 31
fericiti sunt aceia ale caror inimi te iubesc pe tine, preabinecuvantata pururea Fecioara! Caci prin Cel ce S-a intrupat din tine, pacatele lor cu milostivire se vor curata si faradelegile lor se vor acoperi, caci din Rodul sfitelor si preacuratelor tale coapsese va revarsa asupra tuturor pacatosilor care se caiesc bunavointa lui Dumnezeu. Si tu, Stapana, esti o carare dreapta catre imparatia cerurilor. Pe cei ce ratacesc in noaptea intunecata a pacatului ii luminezi, iar pe cei ce se abat spre hatisurile calcarii de porunca ii indrepti cu milostivire la calea cea dreapta.
Slava tie, grabnica ajutatoare si aparatoare a tuturor credinciosilor!
Tropare dupa catisma 4, gl. 4
Cand inot pe mare, cand calatoresc pe cale, cand dorm noaptea, cand veghez, lumineaza mintea mea, Doamna, si povatuieste-ma sa fac voia Domnului, ca sa dobandesc in ziua judecatii dezlegare de pacatele savarsite de mine in viata, alergand la acoperamantul tau binecuvantat!
Nu intra cu mine la judecata, Hristoase, caci imi cunosc pacatele care ma osandesc, ci pe Tine Te chem: cu rugaciunile aceleia ce Te-a nascut, miluieste-ma pe mine, smeritul si nevrednicul, ca pe talharul si ca pe desfranata, ca pe vamesul si ca pe pacatoasa. Iubitorule de oameni, caci nu ai venit sa-i mantuiesti pe cei drepti, ci mai ales pe pacatosi.
Indulcindu-ne de cinstitele tale daruri, nu vom inceta a canta, Nascatoare de Dumnezeu, milele tale, intotdeauna noi, robii tai, care te chemam si graim: Preasfanta Fecioara, scoate-ne pe toti din toate cursele vrajmasului, din nevoi si din toata caderea, ca tu esti aparatoarea noastra.
Rugaciune
O, Stapana! Preabinecuvantata aparatoare a neamului omenesc! Scaparea si mantuirea celor ce alearga la tine! Stiu, cu adevarat stiu ca am gresit foarte mult si L-am maniat, preamilostiva Doamna, pe Cel ce S-a nascut dupa trup din tine, pe Fiul lui Dumnezeu! Dar avand multe chipuri ale celor ce mai inainte de mine au maniat bunavointa Lui: vamesii, desfranatele si alti pacatosi carora li s-a dat iertarea pacatelor pentru pocainta si marturisirea lor, acele chipuri, dar, de pacatosi miluiti, punandu-le in fata ochilor sufletului meu celui pacatos si privind la atata milostivire dumnezeiasca cu care i-ai primit pe ei, am indraznit si eu, pacatosul, sa alerg cu pocainta, la mijlocirea ta cea binevoitoare, puternica si neincetata.
O, preamilsotiva Stapana! Da-mi mana de ajutor si cere de la Fiul tau si Dumnezeul nostru, cu rugaciunile tale sfinte de mama, iertarea pacatelor noastre celor grele. Crec si marturisesc ca Acela pe Care L-ai nascut, Fiul tau, este cu adevarat Hristos, Fiul lui Dumnezeu celui Viu, Judecatorul viilor si al mortilor, Care da fiecaruia dupa faptele sale. Cred iarasi si marturisesc ca tu esti cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, izvorul milostivirii, mangaierea celor ce plang, cautarea celor pierduti, puternica si neincetata mijlocitoare la Fiul tau si chezasia pocaintei. Cu adevarat, oamenii nu au alt ajutor si acoperamant afara de tine, o, Doamna preamilostiva! Si nimeni din cei ce au nadajduit spre tine nu s-a rusinat candva, si rugandu-se Fiului tau prin tine, nimeni nu a fost parasit. Drept aceea, rog bunatatea ta cea nemasurata: deschide usile milostivirii tale mie, celui ce m-am ratacit si am cazut in adancuri intunecate! Nu te scarbi de mine, spurcatul, nu trececu vederea ruga mea cea pacatoasa, nu ma parasi pe mine, ticalosul, pe care vrajmasul cel rau m-a dus la pieire. Ci indupleca-L, milostiva, pe Cel ce S-a nascut din tine, pe Milostivul Dumnezeu, ca sa-mi ierte multele mele pacate si sa ma izbaveasca din pierzarea mea, ca si eu, dimpreuna cu toti cei ce au primit iertare, sa cant si sa proslavesc nemasurata milostivire a lui Dumnezeu si apararea ta, care ma face sa nu ma rusinez nici in viata aceasta, si nici in veacul cel nesfarsit. Amin!
Catisma 5
Psalmul 32
Bucurati-va, dreptilor, intru Domnul, bucurati-va, si intru pururea Fecioara Maria, cantati-i cantece de cantare noua si Stapanei noastre cu strigate de bucurie. Beti din dulceata harului ei ceresc, caci ea indulceste inimile si gurile inteleptilor. Sa se veseleasca dar sufletul nostru de Maica Domnului, caci ea este ca mana cea mai dulce care ne hraneste in pustietatea lumii acesteia si ea va izbavi de moarte sufletele noastre.
Psalmul 33
Voi binecuvanta pe Doamna Maria in toata vremea: nicicand lauda ei nu se va micsora in gura mea. Mariti-o cu mine toti cei ce v-ati hranit cu mierea si cu laptele ei. In nevoi si in necazuri chemati-o pe ea si in durerile voastre veti dobandi ajutor si odihna. Priviti cu bucurie sfantul chip al vietii sale si ravniti la dragostea si la smerenia ei, caci blanda si smerita este Preasfanta Fecioara! Cuvantul cel necreat a primit trup de la ea, prin Sfantul Duh!
Slava...
Psalmul 34
Judeca, Doamna, pe cei ce ma necajesc, ridica-te impotriva lor si pazeste nevinovatia mea! sufletul meu se va veseli de tine si cu rugaciunile tale ma voi bucura. De milele tale sunt pline cerurile si intreg pamantul. Intinse erau peste tot locul cursele iadului, dar tu, Stapana, cu bunatatea ta, m-ai aparat in fata lor. Slava tie, ajutatoarea mea! Toate oasele mele graiesc: Doamna Maria, dupa Dumnezeu, cine este asemenea tie?
Psalmul 35
Cel prea fara de lege graieste cuvinte de hula impotriva numelui Tau, o, Preasfanta Imparateasa si cauta sa nascoceasca minuni mai presus de fire. Graiurile gurii sale spurcate sunt faradelege si lingusire, dar noi credem si marturisim ca tu te-ai infatisat cu trupul in ceruri si acum stai inaintea Prestolului lui Dumnezeu. Miunile tale si milele tale sunt adanc mult si toti cei ce te cinstesc se vor acoperi cu nadejde sub aripile tale.
O, Maica lui Dumnezeu! Cu mijlocirea ta, apleaca prea sfanta față a Fiului tau prea iubit si Mantuitorului nostru spre noi. Fa-L, cu rugaciunile tale, milostiv spre noi, pacatosii! Arata-ti mila ta celor ce te cunosc pe tine! Harul tau s-a revarsat peste tot pamantul! Stapanirea si puterea se afla in bratul tau.Taria si intarirea - in dreapta ta.
Binecuvantata este lauda ta in ceruri, binecuvantata este maretia ta si pe pamant!
Slava...
Reply With Quote
  #127  
Vechi 01.05.2011, 23:30:29
simona's Avatar
simona simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Locație: italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
abia in seara asta am sesizat ca am gresit topicul pentru ca aici voi ati trecut doar rugaciuni catre Preacurata Fecioara iar eu credeam ca am scris in cel cu rugaciuni care misca sufletul nostru.
sper sa-mi fie iertata greseala
Eu va multumesc pentru aceasta rugaciune,Maica Domnului sa va ocroteasca.Doamne -ajuta!
__________________
simona.m.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 02.05.2011, 11:16:40
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Îngerul a strigat
Către cea plină de daruri
Curată Fecioară bucură-te
Și iară zic bucură-te
Că Fiul Tău a înviat
A treia zi din mormânt
Și pe morți i-a înviat
Veseliți-vă popoarelor, popoarelor
Luminează-te, luminează-te
Noule Ierusalime
Că slava Domnului peste Tine-a răsărit
Saltă acum și te bucură Sioane
Iar tu curată Născătoare de Dumnezeu
Veselește-ntru-nvierea Celui Născut
Născut al Tău.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #129  
Vechi 03.05.2011, 20:13:47
Hristos Pastorul Cel Bun Hristos Pastorul Cel Bun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Mesaje: 3
Implicit

Cristina ONOIU : Rugaciune catre Maica Domnului

O, Măicuță, Preacurată!
Născătoare, dulce nume,
Mulțumesc încă odată,
Că ești alături de mine,

Mulțumesc că mă ajuți,
Că mă protejezi mereu,
Tu nicicând să nu mă uiți,
Roagă-Te la Dumnezeu.

Roagă-L, Sfântă Născătoare,
Pe Fiul Tău, Iisus,
Să mă-ndrepte spre cărare,
Pe calea spre ceruri, sus.

Roagă-L, Maică, să mă ierte,
Să aibă milă de mine,
Spre Tine să mă îndrepte,
Să ajung și eu la Tine.

Știu că nu sunt vrednică
Să Îți văd Preasfânta-Ți Față,
Dar Tu ești puternică,
Adu-mă, din nou, la viață.

Vreau să cad, Măicuță Sfântă,
La Preasfintele-Ți Picioare,
Să strig : Maică Preacurată,
Ajută –mă, Născătoare,

Să-Ți sărut, Măicuță Dulce,
Sfintele-Ți Tale Picioare,
Știind c-am dus a mea cruce
Și să vărs lacrimi amare.

Du–mi, Măicuță, rugăciunea
La Preaiubitul Tău Fiu,
Roagă- L să facă minunea
Din păcate să înviu.

Trandafir strălucitor,
Răsărit printe mulți spini,
Până când eu o să mor,
Durerile să-mi alini.

Crin ales dintre fecioare,
Cea mai pură dintre flori,
Ești, Preasfântă Născătoare,
Luminează-mă în zori,

Luminează–mi, Maică, viața,
Curățindu-mi sufletul,
Fă s-ascult mereu povața,
De-a fi una cu pământul,

Să pun strajă gurii mele,
De Fiul Tău să ascult,
Să nu mai fac fapte rele,
Pe Voi să Vă iubesc mult,

Să urmez calea cea bună,
Să învăț, să am răbdare,
Pentru a primi cunună,
De la Tine, Născătoare.

Știu, Măicuță, că nu merit,
Nimic în această viață,
Și nici în Cerul Iubit,
Dar, încă, mai am speranță,

Că Te vei milostivi,
De mine, o păcătoasă,
Să Vă pot și eu slăvi
Și să mă întorc acasă.

Nădăjduiesc, Născătoare,
Că Te vei ruga mereu,
Fii a mea ocrotitoare
Și du-mă la Dumnezeu,

În a Sa Împărăție,
Sus, în Cerul cel Divin,
Să fiu cu Voi pe vecie
Și Vouă să mă închin.

Măcar într-un colț să stau,
Să simt și eu bucurie,
Binecuvântări să iau,
Că sunt în Împărăție.

Poate că visez prea mult,
Dar cât pe pământ trăiesc,
Vreau mereu să Vă ascult
Și pe Voi să Vă slăvesc.

Iartă-mă c-am îndrăznit
Astfel eu, să Îți vorbesc,
Mulțumesc că m-ai primit,
Nu mă lăsa să greșesc.

Mulțumesc și pentru darul,
De-a putea scrie în versuri,
Știu că nu meritam Harul,
Dar Tu ai vrut să mă bucuri.

Și m-ai bucurat, Preasfântă,
Chiar dacă nu meritam,
Tu m-ai făcut fericită
Și-Ți datorez tot ce am.

Sunt, Măicuță, fericită,
Fericită în Hristos
Și de Tine ocrotită,
Crin ales cu sfânt miros.

Împărăteasă Preasfântă,
Mereu Ție mă închin,
Ție Îngerii Îți cântă,
Du-mă-n cer la Tine. Amin.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 03.05.2011, 20:14:59
Hristos Pastorul Cel Bun Hristos Pastorul Cel Bun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Mesaje: 3
Implicit

Rugãciunea Sfântului Bernard

Adu-ti aminte, o, preablândã Fecioarã Marie, cã nu s-a auzit niciodatã sã fi fost pãrãsit cel ce a alergat sub ocrotirea ta, cel ce a cerut ajutorul si mijlocirea ta.
Însufletit de aceastã încredere, alerg la tine, o Maicã, Fecioara fecioarelor. La tine vin si stau gemând înaintea ta ca un pãcãtos. Maica Cuvântului, nu dispretui cuvintele mele, ci auzi-mã cu milã si ascultã-mã. Amin.



Rugãciunea Sfântului Alfons Maria de Liguori

Preasfântã, neprihãnitã Fecioarã si Maica mea, Marie, la tine, care esti Maica Domnului meu, Regina lumii, mijlocitoare, nãdejdea si scãparea pãcãtosilor, alerg astãzi, eu, care sunt cel mai sãrman dintre toti. Mã închin tie, mare Reginã, si-ti multumesc pentru atâtea haruri pe care mi le-ai dãruit pânã acum, mai ales cã m-ai ferit de iad, pe care l-am meritat de atâtea ori.
Te iubesc, Stãpâna mea vrednicã de iubire si, pentru dragostea ce o am cãtre tine, îti fãgãduiesc cã-ti voi sluji totdeauna si cã-mi voi da toatã osteneala sã te iubeascã si altii. În tine îmi pun toatã nãdejdea, de la tine astept toatã mântuirea mea. Primeste-mã ca fiu al tãu si ia-mã sub mantia ta, Maicã a îndurãrii.
Si pentru cã ai atâta putere la Dumnezeu, scapã-mã de toate ispitele, ori dobândeste-mi puterea sã le biruiesc pânã la moarte. De la tine cer adevãrata dragoste cãtre Isus Cristos, de la tine nãdãjduiesc sã am o moarte bunã.
Maica mea, pentru dragostea ce o ai cãtre Dumnezeu, te rog sã mã ajuti pururea, dar mai ales în ultima clipã a vietii. Nu mã lãsa, pânã nu mã vei vedea în cer, ca sã te binecuvântez si sã cânt îndurãrile tale toatã vesnicia. Amin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni care au miscat sufletul nostru claudiu-marius Rugaciuni 208 18.02.2019 20:00:38
Bunavestire a Preasfintei,Stapanei noastre de Dumnezeu Născătoarei ... dorinastoica14 Diverse Sarbatori 18 25.03.2018 04:20:35
Ce se intampla cu sufletul nostru ? anisoara Generalitati 108 14.05.2011 16:57:10
Rugaciune catre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu alecsandru Rugaciuni 20 06.02.2010 18:42:59
Maria Nascatoare de Dumnezeu danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 28 29.08.2008 12:39:39