Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.07.2005, 13:09:53
Tudor Tudor is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2005
Mesaje: 88
Implicit

Aici putem discuta despre rugaciune si daca aceasta ne ajuta in viata sau nu.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.07.2005, 10:40:42
ionut
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In zilele noaste, in general, noi crestinii ortodocsi ne aducem aminte de Dumnezeu doar cand suntem in fata vreunui examen sau a unui necaz.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.07.2005, 13:40:51
mirella mirella is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2005
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut
In zilele noaste, in general, noi crestinii ortodocsi ne aducem aminte de Dumnezeu doar cand suntem in fata vreunui examen sau a unui necaz.
Din pacate, ai mare dreptate. Ne "strangem" langa Dumenezeu cand ne asalteaza problemele. I-am rezervat un locsor special, pentru SOS-uri, situatii ce par insolubile.
E bine totusi ca macar in astfel de situatii ne aminitim Cine este El. Ar fi mai grav daca nici atunci n-am face-o. Am cadea in deznadejde si in multe alte rele.
Chiar de curand o cunostinta de-a mea a incercat sa se sinucida. SI, SLAVA DOMNULUI, NU A REUSIT!!!!!
Ce crezi despre sinucidere? Cum ai ajuta un om care a avut astfel de tentative?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.08.2005, 12:26:01
Tudor Tudor is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2005
Mesaje: 88
Implicit

Sincer, eu cred ca sa te sinucizi e cea mai mare prostie. Nu cred ca prin a-ti lua viata iti rezolvi problemele. N-am trecut si sper sa nu trec niciodata printr-o situatie critica dar nu cred ca as face lucru asta. Mi se pare un act de lasitate.
Nu stiu cum as putea ajuta pe cineva care e pe cale sa se sinucida dar e clar ca as face tot posibilul a se razgandeasca.
Doamne ajuta!

[size=1][color=green]Mesaj editat la Ianuarie 1st, 1:59 AM[/color][/size]
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.10.2005, 17:59:08
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Rugaciunile au rol foarte important in viata unui crestin. Prin ele comunicam cu Dumnezeu (chiar daca El le stie pe toate)si bine ar fi sa o facem si cand nu avem probleme. Sunt atat de multe rugaciuni de lauda pentru Dumnezeu si eu cred ca trebuie rostite.
Cat despre sinucidere ... trebuie sa stai langa o asemenea persoana si sa-i arati cat de impotant e un suflet pentru Dumnezeu. Sinuciderea nu-i va aduce mai putina suferinta ci mai multa (omul vrea sa se sinucida ca sa scape de toate) si de fapt abia de acolo incepe adevarata suferinta in Iad.
Aici si rugaciunile ajuta tare mult, pentru ca el sa inteleaga marile adevaruri ale Lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.10.2005, 15:08:18
ecaterina ecaterina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Mesaje: 18
Implicit

Doamne Ajuta!
Intrebarea mea era cum e mai bine sa ne rugam? Am citit ca e bine sa ne rugam prin rugaciunile deja scrise (cele din cartile de rugaciune) pentru ca ele ne aduc in minte cuvintele potrivite si sunt elaborate de parinti imbunatatiti care stiau ei ce spuneau. Dar daca ne rugam cu cuvintele noastre? Ar trebui sa facem asta? Si cum?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.10.2005, 16:09:40
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ecaterina
Doamne Ajuta!
Intrebarea mea era cum e mai bine sa ne rugam? Am citit ca e bine sa ne rugam prin rugaciunile deja scrise (cele din cartile de rugaciune) pentru ca ele ne aduc in minte cuvintele potrivite si sunt elaborate de parinti imbunatatiti care stiau ei ce spuneau. Dar daca ne rugam cu cuvintele noastre? Ar trebui sa facem asta? Si cum?
Mantuitorul Iisus Hristos a fost Cel Care la rugamintea Apostolilor, ne-a invatat sa ne rugam dandu-ne rugaciunea Tatal Nostru! La aceasta se adauga rugaciunea ingereasca catre Maica Domnului pe care o gasim de asemenea in Scriptura!
O rugaciune de mare folos si foarte scurta este rugaciunea inimii Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul/pacatoasa, despre care stiu ca este bine sa fie repetata tot timpul, cat mai des.
Cred ca intrebarea ta se refera si la modul cum ne rugam: 1. In comunitate si comuniune cu ceilalti, la sfanta Liturghie, slujbe, ........2. De unul singur....... Precum si la felul rugaciunilor noastre de slava, de multumire, de cerere........ si aici cred ca intervin si propriile noastre cuvinte!

Si mai este ceva, pe drumul rugaciunii, musai sa te calauzeasca un duhovnic priceput, daca chiar iti este draga vorbirea cu Dumnezeu!

Si am un mesaj si pentru admin, ce se intampla oare cu site-ul si cu netul?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.10.2005, 18:10:09
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ecaterina
Dar daca ne rugam cu cuvintele noastre? Ar trebui sa facem asta? Si cum?
Daca dorim ca Dumnezeu sa raspunda specific la nevoile noastre cred ca este bine sa-I spunem si noi specific problemele si bucuriile noastre. Dumnezeu vrea cuvinte iizvorate dintr-o inima sincera. Cu siguranta ii plac cuvintele inspirate si pline de har rostite de inaintasii nostrii dar deasemenea cred ca vrea sa comunicam cu El ca un tata cum frumos spune rugaciunea Tatal Nostru. Dumnezeu nu e limitat de cuvinte si cred ca in spatele lor vrea o inima iubitoare si plina de credinta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.10.2005, 20:18:30
alexandra alexandra is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.10.2005
Locație: Cluj, Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

RUGACIUNEA ESTE UNIRE CU DUMNEZEU, FARA RUGACIUNE OMUL NU SE POATE MANTUI, RUGACIUNEA ESTE DE MAI MULTE FALURI: CU GURA, CU MINTEA SI CU SUFLETUL(cea mai importanta). RUGACIUNEA CU MINTEA ESTE DOAR PE JUMATATE PE CAND CEA CU SUFLETUL ESTE CEA ADEVARATA.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.10.2005, 16:40:14
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra
RUGACIUNEA ESTE UNIRE CU DUMNEZEU, FARA RUGACIUNE OMUL NU SE POATE MANTUI, RUGACIUNEA ESTE DE MAI MULTE FALURI: CU GURA, CU MINTEA SI CU SUFLETUL(cea mai importanta). RUGACIUNEA CU MINTEA ESTE DOAR PE JUMATATE PE CAND CEA CU SUFLETUL ESTE CEA ADEVARATA.
Ai dreptate alexandra rugaciunile nu sunt doar simple cuvinte Biblia spune in 1Corinteni 14:15....Mă voi ruga cu duhul, dar ma voi ruga şi cu mintea;... pentru ca ma pot ruga cu duhul meu Domnului. Rugaciunea e o atitudine interioara a inimii, o comunicare reala cu Dumnezeu. Priveste doar in Psalmi si vei vedea adevarate rugaciuni din inima Psalmul 50 de exemplu a lui David.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre RUGACIUNE misterteo Intrebari utilizatori 9 23.03.2012 20:06:41
Despre rugaciune Eutifiev_EMI Despre Sfanta Scriptura 16 22.12.2010 00:04:36
Pr. Serghie despre rugaciune cristina2012 Rugaciuni 5 01.10.2009 03:51:20
Despre rugaciune danielghergic Rugaciuni 10 16.09.2009 07:42:34