Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.02.2010, 21:25:15
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Sambetele Postului Mare

http://www.crestinortodox.ro/paste/p...are-88138.html
__________________
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.02.2010, 21:30:27
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Amarnic de sufletul ei.... GREU raspuns va da Infrocosatorului Judecator! Batranul nu are nicio vina! Desi putea sa puna pe altcineva din neam sa ii tina traditia Orotodoxa la Inmormantare. Dar sotia daca nu a vrut... sufletul lui sa se fi mantuit acum... Macar sa se faca pt sufletul lui ca a murit crestin ortodoxsa faca timp de 40 de zile Prastasele necesare si mai ales Pomenirea la Sf.Liturghie! SI sa nu se inceteze pomenirile cand face Bisrica! Acest post care vine acum e nemaipomenit pt a fi pomenit in fiecare Sambata! Asa a lasat Biserica, ca in toate sambetele postului Mare sa se faca Pomenirea Mortilor!

Dumnezeu sa il ierte!!!

Ai face bine daca ai pune numele Batranului sa il pomenim si noi la Sf.Slujbe! Si dati milostenie in numele lui cat puteti de mult!

DRAGOS RADU - acesta este numele batranului.
Dumnezeu sa va binecuvanteze pe cei care va ganditi sa-l pomeniti
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.02.2010, 21:32:45
mary20's Avatar
mary20 mary20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
DRAGOS RADU - acesta este numele batranului.
Dumnezeu sa va binecuvanteze pe cei care va ganditi sa-l pomeniti
...are doua nume? Care e numele de Botez?
__________________
Ție, Stãpâne, Iubitorule de oameni, Îți încredințãm toatã viața și nãdejdea noastrã, și cerem și ne rugãm și cu umilințã la Tine cãdem..."
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.02.2010, 21:35:11
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mary20 Vezi mesajul
...are doua nume? Care e numele de Botez?


Are doua nume de botez. N-am scris si numele de familie, ca nu e important
Multumesc. Dumnezeu sa va ajute
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.02.2010, 22:01:12
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
Slujba de inmormantare ne va ajuta si la trecerea vamilor, si la judecata.

Eu cred ca il ajuta mult. Orice rugaciune ajuta pe cel adormit. Daca rugaciunea unui strain ajuta , cu atat mai mult cea a preotului.
Nu indeajuns sa mantuiasca sufletul , dar Dumnezeu strange putin de la toti pt mantuirea lui.


Daca ii stii numele pune-l la 40 de Sfinte Liturghii ,el se va bucura in rai iar rudele se vor bucura ca i-au facut-o, dar cine sapa groapa altuia in ea va cadea.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.02.2010, 21:05:10
mc2009 mc2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2009
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Referitor la ce s-a spus mai inainte: Oare as putea sa fac eu pomenirea, fara stirea nimanui din familie?
Parintele Cleopa - daca nu ma insel - recomanda, ca fapta de milostenie, sa fie trecute pe pomelnicul de morti al familiei si cateva nume din cele pe care nu are cine sa le pomeneasca. Cu atat mai mult ar trebui sa fie aceasta; insa sa vorbiti cu duhovnicul, ca sa cereti binecuvantare.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.02.2010, 22:37:56
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mc2009 Vezi mesajul
Parintele Cleopa - daca nu ma insel - recomanda, ca fapta de milostenie, sa fie trecute pe pomelnicul de morti al familiei si cateva nume din cele pe care nu are cine sa le pomeneasca. Cu atat mai mult ar trebui sa fie aceasta; insa sa vorbiti cu duhovnicul, ca sa cereti binecuvantare.
Multumesc.
Si va rog mult, ca stiu ca aveti suflet mare, cine poate si isi aminteste atunci cand scrie pomelnicul pentru cei adormiti, sa pomeneasca si acest batran, care a iubit Biserica (Ortodoxa) si pe Dumnezeu, dar au hotarat altii pentru el unde si cum sa fie inmormantat.
Stau acum si ma intreb: oare chiar nu are nimeni nici un cuvant, daca sotia, care totusi ar trebui sa-si asculte barbatul, sau sotul, care ar trebui sa-si iubeasca si respecte femeia, hotaraste sa faca asa ceva? Nu stiu: Biserica, preotul, fratii lui de credinta? Nu se poate nimeni impotri intr-un fel acestui act de ura (ca altfel nu-l pot numi)... Am inteles ca ea ar fi spus: "Lasa ca daca n-ai vrut tu sa te "pocaiesti" viu si te-ai inchinat la "idoli" (Iart-o, Doamne ca nu stie ce zice), am sa te "pocaiesc" eu, mort." Oare poti converti pe cineva si dupa moarte?....
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.02.2010, 23:35:40
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Totusi poti 'converti pe cineva' daca acel cineva vrea altfel....
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.02.2010, 23:28:50
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Am auzit recent de o familie de ortodocsi in sanul careia capul familiei, sotul, s-a imbolnavit de cancer. Tatal bolnavului insa era penticostal, iar pastorul i-a spus ca daca se boteaza fiul sau si sotia se boteaza, se va tamadui.
Sotia nu a acceptat, inaintete cu vreo 2-3 saptamani inainte de moarte sotia credincioasa a chemat preotul sa-l impartaseasca. Tatal sau insa a insistat mult pe langa el facandu-l sa se boteze (aici as adauga faptul ca a ajuns intr-o stare jalnica, de mancat nu mai putea manca caci cancerul ii impanzise intreg organismul). L-au imormantat cu pastorul, dupa care sotia credinciosa a chemat preotul acasa sa-i faca SFESTANIE, iar l-a 6 saptamani i-a pus parastas.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.02.2010, 23:47:03
ar14rai
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb trist...

Cred ca slujba de inmormantare nu mai poate face mare lucru pt mantuirea lui.
Asta nu insemna deloc. Sau ca rugaciunile pt adormiti nu sunt ascultate...
Insa ma gandesc acum la Botezul dorintei...
Pe front, 2 soldati... obuze, mitraliere, tancuri, zgomot... unul crestin unul nu...
Erau buni prieteni.... Si din vb in vb... azi, maine... auzind vb de Dumnezeu pe cel crestin, curios, pune intrebari, si mai multe intrebari... si invata sa se roage, isi plange pacatele, isi da seama cat de ratacit este si fagaduieste ca atunci cand se va termina razboiul, se va boteza si el la crestini. (e vb de ortodocsi)... pe front neavand unde...
Pilda spune ca nu a mai apucat, pt ca a murit pe front...
Intreb si eu... Hristos il va fi primit?

Sunt multi crestini care nu merg dupa Crucea lui Hristos decat 1 in viata. Si atunci la prohod...
Nu e tarziu?
Avem si noi prapaditi, alcoolici, curvari, hoti... care mor in pacatele astea si nu-i stie preotul de la spovedanie... dar au parte de inmormantare obisnuita, crestineasca... au si cruce la cap in cimitir....

Nu vreau sa judecam pe unii si pe altii...dar eu cred ca fratele asta al nostru, ortodox fiind, e primit de Hristos ca un dreptmaritor. Chiar daca la sfarsit nu a avut parte de slujba crestina (si asta nu din vina lui).

Ce se poate face pt el:
1. sa fie pomenit in rugaciuni
2. sa i se puna o cruce de lemn pe mormant.(chiar si mai mica...) da, chiar acolo in cimitirul sectarilor... langa piatra funerara...

Mie mi-e mila si mi-e sila de iehovista aia... Dar va asigur ca majoritatea (secatrilor) sunt la fel...
Dumnezeu sa il ierte si sa il odihneasca!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 09.06.2013 00:58:51
Despre Biserica Ortodoxa... amatyyy Despre Biserica Ortodoxa in general 0 03.07.2009 12:19:58
Biserica Ortodoxa din Ucraina SSB Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 5 18.04.2008 16:40:07
cum catehizati un fost sectant? urzicuta Biserica Ortodoxa Romana 28 29.08.2007 01:51:30
Cum ati prezenta Biserica Ortodoxa? Va_iubesc Despre Biserica Ortodoxa in general 244 20.05.2007 01:46:46