Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 22.02.2010, 15:57:16
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nobodyin Vezi mesajul
Prietene ai auzit cumva cuvintele MANTUITORULUI care ne spune ca HULA IMPOTRIVA DUHULUI SFINT NU SE VA IERTA NICI IN VEACUL ACESTA NICI IN CEL CE VA SA VINA?VAD CA LE CAM IEI PARTEA ACESTOR HULITORI!!!ESTI CUMVA UN LUP IN HAINA DE OAIE?DACA VREI SA AFLI MAI MULTE DESPRE ACEASTA SECTA CARE DE-A LUNGUL TIMPULUI A AVUT NUMAI PROFETII MINCINOASE CAUTA PE ORICE INSTITUT DE RESURSE RELIGIOASE SI VEI AFLA ADEVARUL DESPRE MARTORII LUI IEHOVA!!!(asta asa ca sa vezi ca TU esti total dezimformat)
NU MA INTERESEAZA NIMIC DIN TEORIILE IEHOVISTE SI NICI ALTCEVA.Unde vezi tu hula impotriva duhului sfant..arata-mi sa vad!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 22.02.2010, 15:58:12
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
OAMENI BUNI...ATI INNEBUNIT CU TOTII?Ce tot ii trageti cu iehovistii,..nu am nimic de a face cu nici o secta ,si chiar daca as fi nu cred ca ar trebui sa-mi fie rusine.Sant ortodox prin nastere,ma simt bine in ortodoxie,dar nu voi crede niciodata ca noi santem niste pastratori ai adevarului suprem...imi ajunge sa ma uit doar la reprezentatii Bor,la discordia ce exista printre inaltii prelatii si nu mai vorbesc de cei mici.Am intrat pe acest forum..cu speranta de a-mi face prieteni,sa schimbam opinii fara sa ne jignim..dar e exact cotrariul.Cu cel putin jumatate de aici nu se poate discuta..sant persoane habotnice,impietriti in ideile lor pe care le expun insotite de citate si canoane ortodoxe,Am spus ca se practica dezgropatul mortilor la 7 ani..in toata Moldova,special la tara..pentru ca in oras e mai dificil.Verificati si-mi veti da dreptate.


Suntem totusi in postul Pastelui... Asa ca haideti sa fim oameni.
E clar ca esti ortodox doar cu numele si pentru ca "te simti bine in ortodoxie"...Punct
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #43  
Vechi 22.02.2010, 18:22:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
OAMENI BUNI...ATI INNEBUNIT CU TOTII?Ce tot ii trageti cu iehovistii,..nu am nimic de a face cu nici o secta ,si chiar daca as fi nu cred ca ar trebui sa-mi fie rusine.Sant ortodox prin nastere,ma simt bine in ortodoxie,dar nu voi crede niciodata ca noi santem niste pastratori ai adevarului suprem...imi ajunge sa ma uit doar la reprezentatii Bor,la discordia ce exista printre inaltii prelatii si nu mai vorbesc de cei mici.Am intrat pe acest forum..cu speranta de a-mi face prieteni,sa schimbam opinii fara sa ne jignim..dar e exact cotrariul.Cu cel putin jumatate de aici nu se poate discuta..sant persoane habotnice,impietriti in ideile lor pe care le expun insotite de citate si canoane ortodoxe,Am spus ca se practica dezgropatul mortilor la 7 ani..in toata Moldova,special la tara..pentru ca in oras e mai dificil.Verificati si-mi veti da dreptate.
Fara doar si poate chiar daca ai fost botezat ortodox si "te simti bine in ortodoxie" (chiar, ce intelegi prin asta?) nu inseamna ca esti neaparat ortodox.

Chiar, cunosti Crezul? Cu care parti din el esti de acord si cu care nu?

Lasa dezgroparea mortilor ca n-are nici o legatura cu Biserica, este un obicei practic ca altfel n-ar mai ajunge locurile de ingropare.

Ca tie ti se par nasoale unele lucruri (chiar, despre autopsie ce parere ai?) nu inseamna ca ele nu sunt bune sau altceva.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 22.02.2010, 20:17:06
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Uite aici:

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
NU MA INTERESEAZA NIMIC DIN TEORIILE IEHOVISTE SI NICI ALTCEVA.Unde vezi tu hula impotriva duhului sfant..arata-mi sa vad!
HULA-HULIRE ;A HULI:cuvint injurios rostit la adresa lui Dumnezeu si a celor sfinte,prin care se jigneste maretia si puterea Lui.HULA este pronunterea injuriei fata de numele lui Dumnezeu sau al uneie din PERSOANELE SFINTEI TREIMI(Rom. 2,24:1 Tim.6,1 ;Apoc.13,6; 16,9,11,21)Tot HULA este si injosirea numelui,a cuvantului si a invataturii lui Dumnezeu(1 TIM. 6,1) ERETICII,IMENEU SI ALEXANDRU,au hulit dreapta credinta,pe care PAVEL i-a dat anatemei,ca sa nu mai huleasca(1 TIM. 1, 20; 2TIM. 2, 17-18)
IN TEXTELE (ll TIM.3,2;ll PETRU 2,11)SE VORBESTE DE ERETICII HULITORI ASTFEL:"vor veni vremuri grele-ZICE APOSTOLUL-ca vor fi oameni iubitori de sine,iubitori de arginti,laudarosi,trufasi,HULITORI,NECUCERNICI,ING AMFATI...avind infatisarea adevaretei credinte,dar tagaduind puterea ei...mereu invatand si neputand niciodata sa ajunga la CUNOASTEREA ADEVARULUI"(ll TIM.3,1-7) De astfel de eretici si "INVATATORI MINCINOSI SI HULITORI''vorbeste si sfintul apostol PETRU:"CARE ERETICI HULESC CE NU CUNOSC,SPRE A LOR PIEIRE"(ll PETRU 2,11-12)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 22.02.2010, 20:30:54
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Inca ceva

Nu dragul meu nu am inebunit cu toti,dar daca tu vii pe un forum ortodox sa iti faci prieteni lasa-i acasa pe martorii lui iehova ca in felul acesta nu prea ai cum sa iti faci prietenii!!!este de datoria orcarui ortodox sa apera adevarul!!!chiar cu pretul vietii!!!asa ca daca vrei sa iti faci prieteni incearca sa fii citusi de putin ortodox daca tot esti botezat!!!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 22.02.2010, 21:06:39
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nobodyin Vezi mesajul
Nu dragul meu nu am inebunit cu toti,dar daca tu vii pe un forum ortodox sa iti faci prieteni lasa-i acasa pe martorii lui iehova ca in felul acesta nu prea ai cum sa iti faci prietenii!!!este de datoria orcarui ortodox sa apera adevarul!!!chiar cu pretul vietii!!!asa ca daca vrei sa iti faci prieteni incearca sa fii citusi de putin ortodox daca tot esti botezat!!!
Draga frate,..unii de pe acest forum sant mai fanatici decat talibanii din Afganistan.Bine ca IIsus nu a fost fanatic..ci a gandit mai modern decat multi "sfinti "de pe aici.Cand o sa ajungeti in rai..rugativa si pentru noi pacatosii ,daca atat ne-a dus mintea.ARRIVEDERCI..
Reply With Quote
  #47  
Vechi 22.02.2010, 21:27:48
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
OAMENI BUNI...ATI INNEBUNIT CU TOTII?Ce tot ii trageti cu iehovistii,..nu am nimic de a face cu nici o secta ,si chiar daca as fi nu cred ca ar trebui sa-mi fie rusine.Sant ortodox prin nastere,ma simt bine in ortodoxie,dar nu voi crede niciodata ca noi santem niste pastratori ai adevarului suprem...imi ajunge sa ma uit doar la reprezentatii Bor,la discordia ce exista printre inaltii prelatii si nu mai vorbesc de cei mici.Am intrat pe acest forum..cu speranta de a-mi face prieteni,sa schimbam opinii fara sa ne jignim..dar e exact cotrariul.Cu cel putin jumatate de aici nu se poate discuta..sant persoane habotnice,impietriti in ideile lor pe care le expun insotite de citate si canoane ortodoxe,Am spus ca se practica dezgropatul mortilor la 7 ani..in toata Moldova,special la tara..pentru ca in oras e mai dificil.Verificati si-mi veti da dreptate.
Tu ai intrat pe forum, insa ai pasit cu stangul. In log sa vii sa vorbesti de lucrurile frumoase di BISERICA ORTODOXA, tu vii sa ne spui ce fac "UNII" dintre INALTII PRELATI.
Trebuia sa vorbesti de lucruri frumoase si interesante, iar apoi incet, incet, sa spui si ce te STRESEAZA in BO...tu nu ai facut decat sa dai prilej de satisfactie IEHOVISTILOR si tuturor sectarilor si cultelor antihristice.
....
Reply With Quote
  #48  
Vechi 22.02.2010, 21:58:13
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Iarta-ma

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
draga frate,..unii de pe acest forum sant mai fanatici decat talibanii din afganistan.bine ca iisus nu a fost fanatic..ci a gandit mai modern decat multi "sfinti "de pe aici.cand o sa ajungeti in rai..rugativa si pentru noi pacatosii ,daca atat ne-a dus mintea.arrivederci..
dragul meu eu nu am facut nimic altceva decit sa imi apar credinta!!!acuma ca sint uni fanatici pe aici eu nu zic nu dar tu nu trebuie sa te smintesti,asa cum nu trebuie sa te smintesti nici de faptele celor din bor!!!dumnezeu te va intreba la judecata de faptele tale,nicidecum de cele ale lor!!!
Poti sa gasesti si aici prieteni dar incearca sa nu mai judeci ca e pacat!!!mai sint si ne-fanatici pe aici!!!studiaza putin ortodoxia si ai sa intelegi mai bine!!!sper din tot sufletul ca nu te-am suparat,si daca am facut-o te rog inca o data iarta-ma!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Despre Biserica Ortodoxa... amatyyy Despre Biserica Ortodoxa in general 0 03.07.2009 11:19:58
Biserica Ortodoxa din Ucraina SSB Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 5 18.04.2008 15:40:07
cum catehizati un fost sectant? urzicuta Biserica Ortodoxa Romana 28 29.08.2007 00:51:30
Cum ati prezenta Biserica Ortodoxa? Va_iubesc Despre Biserica Ortodoxa in general 244 20.05.2007 00:46:46