Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.04.2010, 19:04:25
MARUSIANA MARUSIANA is offline
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Mesaje: 1
Implicit Minunea Sfantului Nectarie

Minunea Sfantului Nectarie
Mareste imaginea. Dumnezeu, daca ai credinta se uita in inima ta, iar prin Sfintii mijlocitori infaptuieste minuni. Si despre minunile Sfantului Nectarie, care pe mine m-a ajutat in mod direct... va voi trimite o carte care se va publica pe tema aceasta despre cum m-a ajutat, si care va aparea cat de curant.Curaj!

Sa cautati desavarsirea sufletului. Doresc sa va intariti atat de mult in virtute, incat sa puteti spune si simti: „Nu eu traiesc, ci Hristos traieste in mine.” (...) Doamne Dumnezeule, cat de multe poate cuprinde acest cuvant iubirea... Si imi aduc aminte cat de multe intamplari cu oameni mi-au descoperit ca Dumnezeu ne-a iubit El pe noi, mai intai sa Il iubim noi pe El.

Stiu ca de atatea ori si eu L-am rastignit pe Iisus Hristos cu gandurile mele, cu faptele mele... si El a fost bun, milostitiv si iertator cu mine, m-a luat in brate ca pe un prunc nevinovat, m-a hranit cu dragostea Sa nespusa si m-a cercetat in necazurile mele. De la aproapele este viata si moartea. Ca de vom dobandi pe fratele, pe Hristos dobandim; iar de vom sminti pe fratele, lui Hristos gresim.

Rugaciunea este intalnirea noastra cu Dumnezeu, este datoria noastra sa Ii multumim si sa Ii dam slava pentru tot ce face pentru noi, ca altfel nu suntem nimic, este cea mai puternica arma in lupta noastra cu diavolul si in necazurile si in ispitele noastre.

Mantuitorul nostru Iisus Hristos ne invata sa iertam celor care ne gresesc noua: „Si ne iarta noua greselile noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri.”

Deci sa iertam, ca si Dumnezeu sa ne ierte noua greselile. Asta-i viata, lupta duhovniceasca, rugaciune multa. Si ai sa vezi ca atunci cand stai la rugaciune mai tare iti zboara mintea la tot felul de griji, datorii, probleme, la cutare si cutare ce rau ti-a facut, cum te-a jignit. Diavolul ne sileste pe noi sa ne traga de la rugaciune, vrand sa lucreze si in noi ceea ce a patimit el.

Tu asa sa zici in tot timpul, pe strada, la metrou, in tramvai, cand vorbesti cu cineva, cand altul te cearta, cand dormi, cand mananci, cand lucrezi, tot timpul: „Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, Miluieste-ma si ma Mantuieste pe mine pacatosul si robul tau.Iisuse, Ajuta-mi.”

Si tu cand vrei sa te rogi acasa, aprinde candela la icoane, acolo-i si ingerul pazitor al casei si Lumina si incepe cu Tatal Nostru, apoi sa multumessti lui Dumnezeu pentru tot, pentru binefacatori si raufacatori si lasa-te in voia lui Dumnezeu:

„Tu insa cand te rogi, intra in camara ta si, inchizand usa, roaga-te Tatalui Tau, Care este in ascuns, si Tatal tau, care vede in ascuns, iti va rasplati tie.” (Matei, cap. 6-6)

Nu incepe cu filozofii, ca la Dumnezeu nu merge cu viclesuguri sau sa cerem nu stiu ce case, sau masini, am auzit si din astea, El ne cerceteaza si sufletele si gandurile si mintea noastra.La Dumnezeu nu poti lucra cu jumatate de norma, ori esti cu Hristos , ori nu.

Asa ar trebui sa ne rugam in tot ceasul, si mai ales sa ne cerceteze Dumnezeu mintea si gandurile noastre.

Acolo sunt cele mai grele pacate, din minte se coboare si gandurile ucigatoare, pizma, ura, rautatea, viclenia, preacurvia si multe alte pacate, din mintea noastra. Si la Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu sa ne rugam, mare mijlocitoare pentru noi oamenii la Dumnezeu si la toti Sfintii, grabnici ajutatori.

Dar ce stiu eu, om netrebnic si pacatos, ca eu sunt cel mai pacatos om de pe pamant, atat de multe pacate am ca Dumnezeu m-a lasat pe pamant. Si dupa ce spui Tatal Nostru, spui asa ca o lista intreaga zilnic, tot timpul sa te rogi pentru ceilalti oameni: „Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, Miluieste-i si Mantuieste-i pe ei, pacatosii si robii tai.”

Si mai intai il pomenesc pe preotul meu duhovnic, apoi maici si preoti cu nume si toti preotii din lumea aceasta cu enoriasii lor cu tot.Apoi, nasii de botez, care sunt parintii spirituali, apoi parintii naturali, si socrii dupa caz.Apoi imi pomenesc copilul, apoi eu, sotul dupa caz.

Apoi pe cei apropiati care ii sti in nevoi si ultima oara pe toti binefacatorii si raufacatorii, pentru toti copiii din lumea aceasta si pentru toti oamenii din lumea aceasta.

Si pentru toti ma rog la fel, pentru sanatate, smerenie, intelepciune, ca Sfantul Nectarie sa le tamaduiasca bolile trupesti si sufletesti, ca PreaSfanta Nascatoare de Dumnezeu sa-I miluiasca pe toti si ca bunul Dumnezeu sa le cerceteze mintea si gandurile la toti.

Omul are tot felul de lucrari, e din ce in ce mai ocupat, nu mai stie ce functii sa mai ia, sa fie mai realizat, nu stiu ce casa, ce masina... dar lucrarea cea mai desavarsita este ca inima sa ia aminte la Dumnezeu tot timpul.

Ca mintea omului nu poate singura, nu are putere, incep gandurile sa-i umble prin ea, sa-i tulbure linistea si apoi sa coboare in inima si in suflet sa o nimiceasca, dar daca alearga la Dumnezeu are scapare.

Gandurile nu se curata decat prin rugciune.

Aceasta e rugaciunea si toate le rezolva si in toate ai scapare prin rugaciune.

Dar ce spun eu, cel mai pacatos om de pe pamant...astea toate ne invata Dumnezeu si PreaSfanta Nascatoare de Dumnezeu si toti Sfintii Parinti. Insa veti vedea ca Dumnezeu e mare si dragostea Lui pentru noi nu are multumire din partea noastra si ca acesta lucreaza zi de zi prin fapte,ispite, caci altfel nu ne-am putea mantui, prin lucruri si oameni.

Dumnezeu nu vine sa bata la usa noastra asa fizic cum o percepem noi, ci El bate la poarta inimii, la sufletul nostru.Iar noi oamenii putem sa ii raspundem sau nu.

„Sfinte Nectarie, Tamaduieste-mi si mie bolile trupesti si sufletesti.Tamaduieste bolile trupesti si sufletesti ale tuturor oamenilor din lumea aceasta. Ai grija de toti copii din lumea aceasta, asa cum ai grija de copilul meu si de bolile oamenilor asa cum ai grija de mine.”

Sfantul Nectarie a fost mijlocitorul meu la Dumnezeu, ca m- a ajutat, m-a sprijinit si a facut minuni pentru mine. Stiu, nici oamenii nu cred in minuni, pentru ca o minune sa se intample, trebuie sa crezi in ea, sa ai credinta din tot sufletul in Dumnezeu, sa il iubesti cu toata fiinta ta, din tot sufletul tau. Iar oricine va citi aceste randuri, sa-i fie de invatatura si de mare folos duhovnicesc, si sa creada, exista minuni!

Sfantul Nectarie face minuni !

Cea mai mare putere si slava este pentru Dumnezeu!

Ca noi oamenii suntem in viata aceasta atat de scurta si de trecatoare, suntem in aceasta lume pentru ca Dumnezeu ne iubeste pe toti oamenii la fel, indiferent cat de saraci, bogati suntem, in fata Lui suntem egali.

Si ca pentru Dumnezeu intoarcearea unui om din pacate este o bucurie, iar El din marea Lui dragoste se milostiveste asupra noastra. Si eu pot astazi sa fiu din mila lui Dumnezeu, iar maine nu...toate acestea sunt de la Dumnezeu si spre slava Lui. Milostiv fi mie pacatoasa. Faca-se voia Ta Doamne in viata mea. Amin.

Marusiana

Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.04.2010, 00:04:58
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb un site cu marturii despre minunile Sfantului Nectarie

www.sfantulnectarie.ro
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minunea Sfântului Spiridon EMANUELA Intamplari adevarate 5 04.03.2018 22:13:52
Slava Sfantului Nectarie! Julieta Generalitati 21 05.01.2014 19:30:11
Moastele Sfantului Nectarie vicentiu68 Moaste 7 02.12.2013 21:38:10
Minunea Sfantului Nectarie: Nectaria Tiberia Intrebari utilizatori 2 18.04.2010 23:51:52