Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 12.07.2009, 00:49:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
DAR ESTE STIUT CA DIAVOLUL NU DOARME! Tocmai de aceea trebuie sa ne indeletnicim cu rugaciunea continua: ii baram orice acces.
Am folosit TATAL NOSTRU ca rugaciune continua si ajuta extraordinar de mult.
Diavolul lucrează și când te rogi . El îți împrăstie mintea în timpul rugăciunii, el te îndeamnă la amânarea ei . Nu-i suficientă rugăciunea Anca , ea trebuie însoțită de multă răbdare, voință , întelepciune si de un echilibru bine pus la punct, apoi Rugăciunea Inimii a lui Iisus este cea mai indicată ca rugăciune continuă pe tot parcursul zilei, este o rugăciune scurtă , la îndemâna oricui și este de mare folos.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #202  
Vechi 12.07.2009, 01:07:55
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Diavolul nu doarme, Cristian. Ne ataca incontinuu, mai ales cand ne rugam. Suntem f bine aparati oricare dintre aceste rugaciuni le spunem, numai sa le spunem. Orice secunda, in care gandul nostru nu e la rugaciune, e o poarta deschisa pentru cel rau sa ne atace.
Sa luam aminte si sa ne aparam!
Reply With Quote
  #203  
Vechi 12.07.2009, 01:13:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Diavolul nu doarme, Cristian. Ne ataca incontinuu, mai ales cand ne rugam. Suntem f bine aparati oricare dintre aceste rugaciuni le spunem, numai sa le spunem. Orice secunda, in care gandul nostru nu e la rugaciune, e o poarta deschisa pentru cel rau sa ne atace.
Sa luam aminte si sa ne aparam!
Da așa este, dar lupta e tare grea, mai ales în aste vremuri, iar diavolul și-a perfecționat stilul , e mai perfid , mult mai perfid. Mi-aduc aminte la ultima împărtășanie că Părintele mi-a atras atenția să am grijă că diavolul va veni întărit cu mai multe cete asupra mea . Era vorba tot de lupta cu fumatul !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #204  
Vechi 12.07.2009, 01:30:39
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Da așa este, dar lupta e tare grea, mai ales în aste vremuri, iar diavolul și-a perfecționat stilul , e mai perfid , mult mai perfid. Mi-aduc aminte la ultima împărtășanie că Părintele mi-a atras atenția să am grijă că diavolul va veni întărit cu mai multe cete asupra mea . Era vorba tot de lupta cu fumatul !
Atunci ia aminte! Ti-ai schimbat modul de manifestare; nu mai esti cum te stiam, si imi pare nespus de rau! Mai multa rugaciune, Cristian! Cand se intampla asa ceva, trebuie sa ne atentionam unii pe altii, asa ca ia aceste cuvinte ca pe un semn de dragoste crestina. Ma ingrijorezi si nu glumesc.
Reply With Quote
  #205  
Vechi 12.07.2009, 01:50:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Atunci ia aminte! Ti-ai schimbat modul de manifestare; nu mai esti cum te stiam, si imi pare nespus de rau! Mai multa rugaciune, Cristian! Cand se intampla asa ceva, trebuie sa ne atentionam unii pe altii, asa ca ia aceste cuvinte ca pe un semn de dragoste crestina. Ma ingrijorezi si nu glumesc.
Stai linistită , aparențele înșală și acum ne-am înmulțit aici, iar ispitele sunt mult mai mari . Rugăciunea o săvârșesc după program și continuu . În afară de forum, Rugăciunea e tot Anca . Rugăciunea e starea mea de a fi alături de Dumnezeu, iar rugăciune nu înseamnă așa una două , ci am program de Psalmi, Acatiste a 9 sfinți , Rugăciunile obligatorii, etc. Rugăciunea îmi redă liniștea , mă readuce în starea firească de normalitate , ea , Anca e totul pentru mine. Nu pot dormi fără ea !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #206  
Vechi 12.07.2009, 01:53:18
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E bine atunci; inseamna ca forumul te irita prea mult; lasa-l o vreme...
Reply With Quote
  #207  
Vechi 12.07.2009, 02:01:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
E bine atunci; inseamna ca forumul te irita prea mult; lasa-l o vreme...
Sincer da, dar e ca un drog ! Și tot sincer îl iubesc, il detest , îl admir , îl urăsc ! Este singurul loc unde sunt ai noștri din toată lumea. Acum find foarte mulți , e normal să crească tensiunea puțin și ispita la fel. Trebuie ca discernământul să lucreze mai bine și totul va fi OK !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #208  
Vechi 12.07.2009, 02:52:49
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O scurta pauza de scris iti va face bine. Dependenta nu e buna; si eu o simt. Sfatul e si pentru mine.
Reply With Quote
  #209  
Vechi 12.07.2009, 04:07:12
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Poți să dai niște exemple, să nu mai folosim cuvinte mari, citate, sau preluate din altă parte, să terminăm cu lozincăraia . Mult mai de folos să spunem lucruri concrete, mai ales cele care ne frământă, pentru ca și alții să aibă ce învăța .
Meseria mea este scrisul... Cand dau citate, le asez intre ghilimele, cu numele emitatorului alaturi...
Reply With Quote
  #210  
Vechi 12.07.2009, 07:06:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Meseria mea este scrisul... Cand dau citate, le asez intre ghilimele, cu numele emitatorului alaturi...
Mă refeream și la lucruri concrete, precum a scris Anca, Fani , Ory , etc. Îti înțeleg că ai tendința asta spre literatură, dar suntem totuși pe un forum Ortodox, iar Ortodoxia nu este literatură , ea este ancocorată în realitate, este legată de viață, de problemele ei concrete. Aici nu facem doar narațiune , și folosim cuvinte amestecate frumos doar pentru a fi plăcute urechilor și a impresiona nu știu pe cine .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 15:34:34
Ce boala, din lista de sapte, aveti ? Mihnea Dragomir Pocainta 75 15.05.2010 23:08:46
Dependența de internet și hipersexualitatea , pe lista bolilor mintale ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 6 22.03.2010 16:36:44
Iarasi despre grafice,sondaje, filocalie, scl.... alecsandru Generalitati 4 15.05.2007 09:16:13