Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 11.09.2009, 12:38:18
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Ok, este vorba de o gena, dar genomul uman are sute de mii de gene. Nu stiu cate gene are genomul vacii sau al gorilei. In plus, acesta este un doar un exemplu.
Si de ce trebuiau sa se uneasca moleculele? Nu le era mai simplu sa ramana in aceeasi stare? Acum de ce nu se mai unesc? Din cate stiu, in laborator experimentele nu prea au dat rezultatele scontate.
Si? ID spune ca totul e proiectat si aduce ca argument ireductibilitatea complexitatii. Tocmai ti-am dat un exemplu de complexitate reductibila. Or mai fi si altele, nu crezi?

Atomii din molecula de apa de ce stau uniti?
Nu se mai unesc pentru ca sint deja unite, nu mai este materie prima.
Din cite stiu eu, experimentele de laborator au reusit sa sintetizeze urme de ARN, nu mai tin minte exact, dar poti cauta.
Reply With Quote
  #282  
Vechi 11.09.2009, 12:38:56
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Imbatrinirea nu are legatura cu cheia de control, insa cu manipularea genetica are.
Dar de ce consideri asta o problema?
N-as vrea sa incep sa-ti pun si tie intrebarile despre copilul african, dar poate ai vrea sa imi spui perspectiva pe care ti-o da viata urmatoare si dualitatea in aceasta chestiune
Bolile... un bau-bau de care toti ne ferim (aici intru si eu), nu ar trebui sa ne sperie prea tare pentru ca in economia vietii urmatoare, orice suferinta aici e un castig dincolo. Adica, Dumnezeu ne da boli pentru a ne ajuta in mantuire. Este mai bine sa suferim aici, decat sa suferim dincolo. Asta este perspectiva crestina.
Pacat, exista atatea si atatea povestiri ale oamenilor care prin boala si-au schimbat cursul vietii acesteia, deci si a celei viitoare. De ce nu cauti?
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #283  
Vechi 11.09.2009, 12:42:27
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Atomii din molecula de apa de ce stau uniti?
Nu se mai unesc pentru ca sint deja unite, nu mai este materie prima.
Nu poti sa compari fortele atomice cu fortele moleculare si intermoleculare. Sunt de mii si poate sute de mii de ori mai mici. Exemplul nu e bun.
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #284  
Vechi 11.09.2009, 12:55:15
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Bolile... un bau-bau de care toti ne ferim (aici intru si eu), nu ar trebui sa ne sperie prea tare pentru ca in economia vietii urmatoare, orice suferinta aici e un castig dincolo.
Si daca nu cred in nimic din ce e dincolo? Daca eu cred ca this is it?

Poate ma insel, si pot intelege de ce e comod si tentant sa crezi intr-o alta viata, dupa asta. Si nu zic ca nu exista, dar avand in vedere ca nu stiu sigur, incerc sa o traiesc din plin pe asta.

Ar trebui sa nu facem nimic pentru a vindeca bolile, sau sa ne impacam ca exista boli pe care nu le putem vindeca, doar pentru ca suferinta de aici ne aduce "puncte" intr-o ipotetica viata de dupa?

Economia vietii urmatoare e una ipotetica, la care tu si alti crestini spera. Dar, daca avem mijloacele de a rezolva boli si suferinte inca din existenta asta, de ce sa nu o facem?

Si argumentul lui TopCat e unul valabil. Daca ni se spune ca omul e rezultatul designului inteligent, de ce sunt atatea caracteristici fizice ale omului care nu sunt inteligent proiectate? Partea de genetica folosita mai sus ca exemplu e doar unul din exemple.
Reply With Quote
  #285  
Vechi 11.09.2009, 13:02:35
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Nu poti sa compari fortele atomice cu fortele moleculare si intermoleculare. Sunt de mii si poate sute de mii de ori mai mici. Exemplul nu e bun.
Vorbeam de atomi IN molecula, ordinul de marime e apropiat
Reply With Quote
  #286  
Vechi 11.09.2009, 13:06:34
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
orice suferinta aici e un castig dincolo.
Asta se numeste masochism
Reply With Quote
  #287  
Vechi 11.09.2009, 13:27:04
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Asta se numeste masochism
Tie daca in timpul anului profesorul iti dadea o nota proasta la un partial ca sa te indemne sa inveti pentru examen, il numeai sadic?
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #288  
Vechi 11.09.2009, 13:34:25
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Tie daca in timpul anului profesorul iti dadea o nota proasta la un partial ca sa te indemne sa inveti pentru examen, il numeai sadic?
Da, daca meritam 10
Reply With Quote
  #289  
Vechi 11.09.2009, 13:34:41
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Vorbeam de atomi IN molecula, ordinul de marime e apropiat
Nu cred. Fortele sunt cu atat mai puternice cu cat atomii/moleculele sunt mai mici si mai putine. Nu poti sa compari ca marime molecula de apa cu molecula unei proteine.
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #290  
Vechi 11.09.2009, 13:35:26
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Da, daca meritam 10
Si daca nu?
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 12:50:25
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Predarea religiei in scoli Mirean Biserica Ortodoxa Romana 229 05.10.2010 21:46:18
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44