Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #391  
Vechi 26.10.2009, 21:07:53
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Doar cineva cu nobel poate contrazice pe cineva cu nobel?
Topcat, tu daca vezi ca e alb si toti spun ca e alb, zici ca e negru!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #392  
Vechi 26.10.2009, 21:30:52
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Topcat, tu daca vezi ca e alb si toti spun ca e alb, zici ca e negru!
Deci majoritatea are intotdeauna dreptate. Corect, asta spunea si Copernic...
Reply With Quote
  #393  
Vechi 26.10.2009, 21:47:13
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Deci majoritatea are intotdeauna dreptate. Corect, asta spunea si Copernic...
Imi pastrez ideea: Tu daca vezi ca e alb si toti zic ca e alb, zici ca e negru. Copernic descoperise el ceva, tu nu ai descoperit nimic, vrei sa darami niste lucruri, nebazandu-te pe nimic. Spirit de fronda.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #394  
Vechi 27.10.2009, 09:03:10
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Imi pastrez ideea: Tu daca vezi ca e alb si toti zic ca e alb, zici ca e negru. Copernic descoperise el ceva, tu nu ai descoperit nimic, vrei sa darami niste lucruri, nebazandu-te pe nimic. Spirit de fronda.
Daca am argumente pot contrazice pe oricine, inclusiv pe nenea nobelul, care din cite se vede nu a inteles cum e cu evolutia si cu probabilitatile.
Si se pare ca nici tu :)
Reply With Quote
  #395  
Vechi 27.10.2009, 11:40:11
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Daca am argumente pot contrazice pe oricine, inclusiv pe nenea nobelul, care din cite se vede nu a inteles cum e cu evolutia si cu probabilitatile.
Si se pare ca nici tu :)
Mai, mai, dar cata trufie! Unde erai tu cu argumentele tale in timpul in care s-a intemeiat Biserica noastra, acum 2000 de ani? Atatia sfinti, atatia martiri si s-a gasit nenea Topcat sa rada tot! :=)))
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #396  
Vechi 27.10.2009, 11:54:47
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Mai, mai, dar cata trufie! Unde erai tu cu argumentele tale in timpul in care s-a intemeiat Biserica noastra, acum 2000 de ani? Atatia sfinti, atatia martiri si s-a gasit nenea Topcat sa rada tot! :=)))
:)
Nu au nici o legatura sfintii si martirii cu evolutia si probabilitatile. Si nici nenea nobelul :)
Reply With Quote
  #397  
Vechi 27.10.2009, 12:01:57
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
:)
Nu au nici o legatura sfintii si martirii cu evolutia si probabilitatile. Si nici nenea nobelul :)
Se vede ca nu au. Iertare, Topcat, dar o sa ma retrag pentru un rastimp din conversatia cu tine, ai intrecut masura, ai lovit mult prea tare in crestinism.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #398  
Vechi 27.10.2009, 15:20:52
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Se vede ca nu au. Iertare, Topcat, dar o sa ma retrag pentru un rastimp din conversatia cu tine, ai intrecut masura, ai lovit mult prea tare in crestinism.
Nici o problema, imi pare rau doar ca tu nu iei in considerare decit bucati din crestinism, noroc ca sint cele pozitive :)
Oricum, cind ai chef de o contra, ma gasesti pe-aici :)
Reply With Quote
  #399  
Vechi 28.10.2009, 08:59:09
Danialex Danialex is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Arges
Religia: Ortodox
Mesaje: 50
Implicit

Doamne-ajuta!
Am urmarit subiectul acesta si vad ca sunt multe puncte de vedere in contradictie, fiecare venind cu argumentele lui.
Topcat, ai spus ca teoria creationismului inchide mintea unui copil, daca este predata in scoala. Oare evolutia si probabilitatile (care, de fapt, fara Dumnezeu ar insemna ca sunt aleatoare) i-ar stimula mai mult pe copii sa gandeasca? Chiar mi se pare absurd! Faptul ca Dumnezeu a creat lumea si omul arata ca este o ordine in toate si ca nimic nu este intamplator, deci toate au un rost si un sens final. Pe langa legi fizice, Dumnezeu a lasat legi duhovnicesti in toate (de exemplu, pacatele si urmarile lor in viata omului), asa incat omul sa inteleaga ce se intampla in viata lui si ce urmari pot avea faptele lui si sa distinga binele de rau. Mi se pare mult mai interesant decat sa spui "totul este evolutie si hazard". De fapt, nu au existat niciodata suficiente dovezi stiintifice ca omul de trage din maimuta. Stiu ca nu vei fi de acord cu asta, pentru ca tu vrei sa contrazici, dar gandeste-te bine... Religia nu inseamna doar parte din educatia civica, religia (ma refer la cea crestin-ortodoxa) arata sensul adanc al vietii, petru ca viata nu este doar ce vedem noi aici, ci se continua in vesnicie. Si ar mai fi un aspect foarte important: daca intr-adevar totul ar fi doar evolutie si omul n-ar fi fost creat de Dumnezeu, de ce s-a mai intrupat Hristos si s-a rastignit pentru pacatele lumii? De ce a mai fost Inviere? Faptul ca Hristos a inviat si a biruit moartea arata clar ce sens are viata noastra.
De fapt, nu cred ca tu esti chiar ateu, cum ai scris... eu cred ca tu cauti niste explicatii ca sa te convingi. E parerea mea :)
Reply With Quote
  #400  
Vechi 28.10.2009, 09:10:39
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danialex Vezi mesajul
Doamne-ajuta!
Am urmarit subiectul acesta si vad ca sunt multe puncte de vedere in contradictie, fiecare venind cu argumentele lui.
Topcat, ai spus ca teoria creationismului inchide mintea unui copil, daca este predata in scoala. Oare evolutia si probabilitatile (care, de fapt, fara Dumnezeu ar insemna ca sunt aleatoare) i-ar stimula mai mult pe copii sa gandeasca? Chiar mi se pare absurd! Faptul ca Dumnezeu a creat lumea si omul arata ca este o ordine in toate si ca nimic nu este intamplator, deci toate au un rost si un sens final. Pe langa legi fizice, Dumnezeu a lasat legi duhovnicesti in toate (de exemplu, pacatele si urmarile lor in viata omului), asa incat omul sa inteleaga ce se intampla in viata lui si ce urmari pot avea faptele lui si sa distinga binele de rau. Mi se pare mult mai interesant decat sa spui "totul este evolutie si hazard".
Evolutia nu inseamna NUMAI aleator si hazard, intelegeti odata! Selectia naturala este cea care alege numai citeva din variantele care apar aleator.
Selectia naturala nu e aleatoare, din contra.
Citat:
În prealabil postat de Danialex Vezi mesajul
De fapt, nu au existat niciodata suficiente dovezi stiintifice ca omul de trage din maimuta. Stiu ca nu vei fi de acord cu asta, pentru ca tu vrei sa contrazici, dar gandeste-te bine... Religia nu inseamna doar parte din educatia civica, religia (ma refer la cea crestin-ortodoxa) arata sensul adanc al vietii, petru ca viata nu este doar ce vedem noi aici, ci se continua in vesnicie.
Am sa ma las convins ca ai gasit sensul vietii cind imi vei spune care e sensul vietii vesnice.
Citat:
În prealabil postat de Danialex Vezi mesajul
Si ar mai fi un aspect foarte important: daca intr-adevar totul ar fi doar evolutie si omul n-ar fi fost creat de Dumnezeu, de ce s-a mai intrupat Hristos si s-a rastignit pentru pacatele lumii? De ce a mai fost Inviere?
Foarte corect
Citat:
În prealabil postat de Danialex Vezi mesajul
Faptul ca Hristos a inviat si a biruit moartea arata clar ce sens are viata noastra.
Sensul vietii tale se bazeaza pe niste povesti
Citat:
În prealabil postat de Danialex Vezi mesajul
De fapt, nu cred ca tu esti chiar ateu, cum ai scris... eu cred ca tu cauti niste explicatii ca sa te convingi. E parerea mea :)
Te inseli :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 12:50:25
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Predarea religiei in scoli Mirean Biserica Ortodoxa Romana 229 05.10.2010 21:46:18
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44