Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.02.2010, 09:35:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Dependența de internet și hipersexualitatea , pe lista bolilor mintale !

Pe lista afecțiunilor psihice , vor fi incluse noi afecțiuni precum : dependența de internet și hipersexualitatea. Alături de ele se regăsesc lenea , numită "sindromul tempoului cognitiv lent" și furia "sindromul temperamentului exploziv intermitent". În ediția de astăzi a cotidianului ADEVĂRUL , pe două pagini se dezbate această temă de actualitate ( pag.26-27 ) , o temă pe care BISERICA a "dezbătut-o"cu mult timp înaintea speciliștilor, trăgând numeroase semnale de alarmă neluate în seamă mai de nimeni. "Adevărul"începe să iasă la suprafață ! O societate bolnavă ? Noile tulburări psihice vor avea codificări proprii ! ( dependența de internet, sindromul alcoolismului fetal, doliul complicat <doliu traumatic>, sindromul tempoului cognitiv lent<lenea>. . . ) .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.02.2010, 10:07:43
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

As adauga si dependenta de forumuri...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.02.2010, 10:21:58
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

S-a subainteles, forumul face parte din latura internetului, dar trebuie analizata clar situatia, fiindca, nu toti sunt dependenti, chiar daca au perioade cand intra mai des pe net, sau cand nu intra aproape deloc o perioada de cateva luni de zile.
Despre lene, putem sa o mai spunem de " n " ori, nu doar ca ma incadrez si eu, dar privesc in jur si ma uimeste cata mizerie si ignoranta exista, la propriu, bine-nteles. Ma uimeste cat de aranjate sunt femeile in societate, in acelasi timp in care acasa mizeria a ajuns o rutina .
Ne autodistrugem, fiindca toata aceasta delasare ne afunda spre depresii de neimaginat, lasam prea mult timp mintii sa proceseze numai tampenii, sa se delecteze cu iluzii si lucruri abstracte, ii dam prea mult timp sa-si constientizeze partea cea intunecata si sa se complaca sedentarismului.
Am observat concret ca oamenii ocupati, mai ales cei ocupati cu indeletniciri fizice diverse, sunt mai sanatosi si mai echilibrati emotional, acestia dau randament din punct de vedere social, ocupatia in sine, chiar daca pare uneori injositoare si anevoioasa, le confera satisfactie si sanatate. Degeaba ne bucuram atunci cand ne permitem financiar sa lenevim fiindca detinem resurse consistente, nu facem decat sa ne afundam in probleme psihice , lent si sigur, inconstient si atat de frustrant.
De aceia Dumnezeu a lasat munca pe pamant, nu doar pentru intretinerea trupului , ci si a mintii, pentru sanatatea acestora, sanatate de care depinde existenta si viata insasi.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 19.02.2010 at 10:25:10.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.02.2010, 11:13:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
S-a subainteles, forumul face parte din latura internetului, dar trebuie analizata clar situatia, fiindca, nu toti sunt dependenti, chiar daca au perioade cand intra mai des pe net, sau cand nu intra aproape deloc o perioada de cateva luni de zile.
Despre lene, putem sa o mai spunem de " n " ori, nu doar ca ma incadrez si eu, dar privesc in jur si ma uimeste cata mizerie si ignoranta exista, la propriu, bine-nteles. Ma uimeste cat de aranjate sunt femeile in societate, in acelasi timp in care acasa mizeria a ajuns o rutina .
Ne autodistrugem, fiindca toata aceasta delasare ne afunda spre depresii de neimaginat, lasam prea mult timp mintii sa proceseze numai tampenii, sa se delecteze cu iluzii si lucruri abstracte, ii dam prea mult timp sa-si constientizeze partea cea intunecata si sa se complaca sedentarismului.
Am observat concret ca oamenii ocupati, mai ales cei ocupati cu indeletniciri fizice diverse, sunt mai sanatosi si mai echilibrati emotional, acestia dau randament din punct de vedere social, ocupatia in sine, chiar daca pare uneori injositoare si anevoioasa, le confera satisfactie si sanatate. Degeaba ne bucuram atunci cand ne permitem financiar sa lenevim fiindca detinem resurse consistente, nu facem decat sa ne afundam in probleme psihice , lent si sigur, inconstient si atat de frustrant.
De aceia Dumnezeu a lasat munca pe pamant, nu doar pentru intretinerea trupului , ci si a mintii, pentru sanatatea acestora, sanatate de care depinde existenta si viata insasi.
Ai pus, ca de obicei, degetul pe rană ! Da, trândăvia, lenevia este cu adevărat o boală, îi putem spune și mai dur , nesimțire , pentru că ea nesimțirea se face prezentă mai peste tot . Suntem de multe ori atât de nesimțiți încât nu ne mai vedem nici cele mai grosolane lipsuri, dar în schimb descoperim cu ușurință paiele din ochiul altora . Uite o altă "tulburare"a modernismului specifică japonezilor, "Sindromul olfactiv de referință". Sună aiurea , dar această "afecțiune", este o tulburare ce se concretizează printr-o teamă obsesivă că propriul corp emite mirosuri neplăcute, ducând la izolare și la evitarea locurilor publice. Apăi, chiar că-i sucită lumea !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.02.2010, 12:05:47
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Izolarea a jucat un rol foarte important in educarea acestui popor, pe de o parte benefic, dar pe de alta parte rece si plin de prejudecati.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 19.02.2010 at 12:47:20.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.03.2010, 16:11:59
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

eu nu cred ca sunt sindromuri ale lumii moderne..sunt metehne vechi..cu o alta fatza..cunosc un asa-zis dependent de internet..si nu cred ca internetul este cauza comportamentului sau..Mai degraba faptul ca nu vrea sa interactioneze cu lumea din jurul lui,..are posibilitatea de a fi un lenes ,prin parintii care ai ofera mai tot cu toate ca are o varsta destul de mare si multa nesimtire..Uneori cred ca-i cam place situatia.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.03.2010, 16:36:44
eugenia petre eugenia petre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Locație: nuthouse
Mesaje: 26
Implicit

Intr-adevar internetul e foarte periculos, ne distrage atentia de la adevarata comunicare, ne izoleaza mai mult pentru ca nu putem sa percepem in totalitate ca la capatul firului sunt alti oameni ca si noi, de aceea cei care nu sunt stapani pe ei devin agresivi atat de usor. Un suflet slab poate cadea foarte usor in dependenta si in comportamente schizoide sau macar pasiv-agresive. Vremurile se schimba si apar din ce in ce mai multe tentatii, e usor de vazut ca sfarsitul e aproape. Lupta dinte bine si rau e stransa si trebuie sa deschidem ochii nu cumva sa fim pe partea gresita a baricadei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintii hiper-protectori = o cauza majora a bolilor psihice UNNOOM Generalitati 10 11.12.2012 02:10:29
Sfantul Gherasim din Kefalonia, vindecatorul bolilor psihice ursulica Intrebari utilizatori 0 15.04.2011 23:04:44
Ce boala, din lista de sapte, aveti ? Mihnea Dragomir Pocainta 75 15.05.2010 23:08:46
O alta lista cu pacate, din Filocalie Florin-Ionut Pocainta 219 12.08.2009 15:56:35