Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.03.2010, 17:23:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Ce boala, din lista de sapte, aveti ?

Suntem învățați că păcatele sunt de multe feluri, dar sunt încadrabile unor tipuri de păcat care sunt ireductibile unele la altele. Acestea sunt cele șapte păcate capitale (sau poate că vicii ar fi mai corect). Aceasta este "fiara cu șapte capete". Lista lor este: mandria, zgârcenia, desfranarea, invidia, lacomia, mania, lenea. Interesant e că le-am găsit înșiruite și în altă ordine, dar întotdeauna orice fel de listă începe cu mândria și se termină cu lenea.

Dacă este adevărat că nimeni nu este înzestrat cu toate cele șapte virtuți (cele trei teologale și cele patru cardinale), la fel de adevărat este că, din fericire, nimeni nu suferă de toate cele șapte vicii. Suntem bolnavi de unul, două, sau trei, mai mult decât de altele. Iar cunoașterea bolii noastre dominante e de mare importanță pentru războiul interior: nu putem să luptăm eficient cu un dușman pe care nu îl cunoaștem. Reflecția asupra bolilor sufletului nostru e cu deosebire importantă în acest timp penitențial.

Păcatele de care sufăr eu cel mai mult sunt cele cauzate de lăcomie. Foarte des mă mai chinuie predispoziția spre luxură. Dacă mai mă gândesc că nici trufia nu mi-e complet străină, mă încadrez în categoria tristă a celor care suferă de 3 păcate capitale.

Voi de care boală sau boli aveți ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.03.2010, 17:57:10
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Suntem învățați că păcatele sunt de multe feluri, dar sunt încadrabile unor tipuri de păcat care sunt ireductibile unele la altele. Acestea sunt cele șapte păcate capitale (sau poate că vicii ar fi mai corect). Aceasta este "fiara cu șapte capete". Lista lor este: mandria, zgârcenia, desfranarea, invidia, lacomia, mania, lenea. Interesant e că le-am găsit înșiruite și în altă ordine, dar întotdeauna orice fel de listă începe cu mândria și se termină cu lenea.

Dacă este adevărat că nimeni nu este înzestrat cu toate cele șapte virtuți (cele trei teologale și cele patru cardinale), la fel de adevărat este că, din fericire, nimeni nu suferă de toate cele șapte vicii. Suntem bolnavi de unul, două, sau trei, mai mult decât de altele. Iar cunoașterea bolii noastre dominante e de mare importanță pentru războiul interior: nu putem să luptăm eficient cu un dușman pe care nu îl cunoaștem. Reflecția asupra bolilor sufletului nostru e cu deosebire importantă în acest timp penitențial.

Păcatele de care sufăr eu cel mai mult sunt cele cauzate de lăcomie. Foarte des mă mai chinuie predispoziția spre luxură. Dacă mai mă gândesc că nici trufia nu mi-e complet străină, mă încadrez în categoria tristă a celor care suferă de 3 păcate capitale.

Voi de care boală sau boli aveți ?
Hm, eu cu siguranta sufar de toate.

Dar poate in masura mai mare sufar de lacomie, mandrie si lene.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.03.2010, 19:15:55
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Toate mai putin invidia.Chiar mi-e prea lene sa imi pese de ce are altul.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.03.2010, 20:00:11
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Exclamation Atentie la neatentie!

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Suntem învățați că păcatele sunt de multe feluri, dar sunt încadrabile unor tipuri de păcat care sunt ireductibile unele la altele. Acestea sunt cele șapte păcate capitale (sau poate că vicii ar fi mai corect). Aceasta este "fiara cu șapte capete". Lista lor este: mandria, zgârcenia, desfranarea, invidia, lacomia, mania, lenea. Interesant e că le-am găsit înșiruite și în altă ordine, dar întotdeauna orice fel de listă începe cu mândria și se termină cu lenea.

Dacă este adevărat că nimeni nu este înzestrat cu toate cele șapte virtuți (cele trei teologale și cele patru cardinale), la fel de adevărat este că, din fericire, nimeni nu suferă de toate cele șapte vicii. Suntem bolnavi de unul, două, sau trei, mai mult decât de altele. Iar cunoașterea bolii noastre dominante e de mare importanță pentru războiul interior: nu putem să luptăm eficient cu un dușman pe care nu îl cunoaștem. Reflecția asupra bolilor sufletului nostru e cu deosebire importantă în acest timp penitențial.

Păcatele de care sufăr eu cel mai mult sunt cele cauzate de lăcomie. Foarte des mă mai chinuie predispoziția spre luxură. Dacă mai mă gândesc că nici trufia nu mi-e complet străină, mă încadrez în categoria tristă a celor care suferă de 3 păcate capitale.

Voi de care boală sau boli aveți ?
Fiecare le ale pe ale lui si poate pe unele nici nu le banuieste si nici nu le cunoaste. Prin urmare, oricum ai lua-o, raspunsul ar fi incomplet.
Exista ipoteza ca, chiar daca le cunosc, sa nu am prea multa putere sa le schimb in virtuti. ,, caci nu fac binele pe care il vreau, ci raul pe care nu il vreau, pe acela il savarsesc,,.

Totusi ale mele, din ce stiu, ar fi mandria si lenea.
Mandria se hraneste si cu postarile pe care le fac, iar lenea cu timpul pe care il petrec in polemici in loc sa ma folosesc de el citind un acatist sau din Evanghelie.
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.03.2010, 20:00:40
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Suntem învățați că păcatele sunt de multe feluri, dar sunt încadrabile unor tipuri de păcat care sunt ireductibile unele la altele. Acestea sunt cele șapte păcate capitale (sau poate că vicii ar fi mai corect). Aceasta este "fiara cu șapte capete". Lista lor este: mandria, zgârcenia, desfranarea, invidia, lacomia, mania, lenea. Interesant e că le-am găsit înșiruite și în altă ordine, dar întotdeauna orice fel de listă începe cu mândria și se termină cu lenea.

Dacă este adevărat că nimeni nu este înzestrat cu toate cele șapte virtuți (cele trei teologale și cele patru cardinale), la fel de adevărat este că, din fericire, nimeni nu suferă de toate cele șapte vicii. Suntem bolnavi de unul, două, sau trei, mai mult decât de altele. Iar cunoașterea bolii noastre dominante e de mare importanță pentru războiul interior: nu putem să luptăm eficient cu un dușman pe care nu îl cunoaștem. Reflecția asupra bolilor sufletului nostru e cu deosebire importantă în acest timp penitențial.

Păcatele de care sufăr eu cel mai mult sunt cele cauzate de lăcomie. Foarte des mă mai chinuie predispoziția spre luxură. Dacă mai mă gândesc că nici trufia nu mi-e complet străină, mă încadrez în categoria tristă a celor care suferă de 3 păcate capitale.

Voi de care boală sau boli aveți ?
Hmmm interesant, eu cred ca sufar un pic de mandrie, un pic de lacomie si un pic mai mult de manie, ma manie repede dar imi trece repede.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.03.2010, 20:22:35
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Nu prea stiu cum e pe la altii,dar am revelatia ca de fapt ortodoxia e singura care te face sa iti vezi cu adevarat pacatele,si care indreapta spre adevarata smerenie.Cred ca ajuta mult aici si exemplul sfintilor,care dupa o viata de pustnicie tot cei mai mari pacatosi se socoteau.
Eu ma regasesc clar si apasat in cele 7 pacate,fara falsa smerenie,si poate doar de manie sa sufar mai putin.Dar celelalte 6 pacate le am din belsug.
Ba chiar raman socat cand ma vad suferind de toate pacatele.
'Doamne Iisuse Hristoase ,Fiul lui Dumnezeu milostiv fi mie pacatosului"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.03.2010, 22:24:15
CRIS2010
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Nu prea stiu cum e pe la altii,dar am revelatia ca de fapt ortodoxia e singura care te face sa iti vezi cu adevarat pacatele,si care indreapta spre adevarata smerenie.Cred ca ajuta mult aici si exemplul sfintilor,care dupa o viata de pustnicie tot cei mai mari pacatosi se socoteau.
Eu ma regasesc clar si apasat in cele 7 pacate,fara falsa smerenie,si poate doar de manie sa sufar mai putin.Dar celelalte 6 pacate le am din belsug.
Ba chiar raman socat cand ma vad suferind de toate pacatele.
'Doamne Iisuse Hristoase ,Fiul lui Dumnezeu milostiv fi mie pacatosului"
Ortodoxia e cam singura religie , credinta cu picioarele pe pamant si cu mintea ridicata la cele de sus , cat despre pacate , din cele 7 , tot omul are cate putin din fiecare , iar avand cate putin din fiecare , le are din plin pe toate , asa ca nu va mai osteniti in a adauga sau a sterge cate ceva . . . !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.03.2010, 11:06:51
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Lista lor este: mandria, zgârcenia, desfranarea, invidia, lacomia, mania, lenea.
Si in mine se regasesc acestea toate, fiecare intr-o masura mai mica sau mai mare.
Ordinea descrescatoare ar fi aceasta: mandria, mania, desfranarea, lacomia, zgarcenia, invidia, lenea.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.03.2010, 15:39:42
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Unhappy sincer?! pe toate!

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Suntem învățați că păcatele sunt de multe feluri, dar sunt încadrabile unor tipuri de păcat care sunt ireductibile unele la altele. Acestea sunt cele șapte păcate capitale (sau poate că vicii ar fi mai corect). Aceasta este "fiara cu șapte capete". Lista lor este: mandria, zgârcenia, desfranarea, invidia, lacomia, mania, lenea. Interesant e că le-am găsit înșiruite și în altă ordine, dar întotdeauna orice fel de listă începe cu mândria și se termină cu lenea[...]Voi de care boală sau boli aveți?
Sincer?! In ceea ce ma priveste, spre marea mea rusine, eu cred ca... pe toate!... (in diferite 'doze') din pacate
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.03.2010, 23:04:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Sincer?! In ceea ce ma priveste, spre marea mea rusine, eu cred ca... pe toate!... (in diferite 'doze') din pacate
Simpatic esti , dar daca versi lacrimi adevarate esti pe drumul cel bun . Sperante sunt oricum caci personal dupa mai bine de 50 de ani , am scapat de : lacomie , zgarcenie , lene si desfranare , in rest : La lupta inainte !. . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lista parohiilor din Mitropolia Ortodoxa Romana pentru Germania, Europa Centrala si de Nord valinu Intrebari utilizatori 0 25.04.2011 00:04:56
Dependența de internet și hipersexualitatea , pe lista bolilor mintale ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 6 22.03.2010 16:36:44
O alta lista cu pacate, din Filocalie Florin-Ionut Pocainta 219 12.08.2009 15:56:35
epilepsia: o boala obisnuita sau o boala demonica? pacifistul Generalitati 4 18.05.2008 21:24:49