Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.03.2012, 19:02:13
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Nu cred ca legionarismul a fost benefic pentru crestinism,pentru ortodoxie.
Atata doar ca a dat o gramada de sfinti marturisitori, ale caror moaste au ramas neputrezite, care izvorasc mir si care fac minuni. A fost o miscare de regenerare a crestinismului ortodox, dupa cum spune par. Iustin Parvu. Sa stii ca si par. Iustin, si Arsenie Papacioc, si par. Calciu, si par. Boca au fost legionari sau au avut simpatii legionare.

Daniel, cred ca ar trebui sa studiezi putin problema inainte de a face astfel de judecati de valoare.

Ii multumesc pe aceasta cale lui Arwein, care mi-a daruit anul trecut volumul "Marturisitorii din temnitele comuniste".

Cand voi avea timp mai mult, ar trebui sa postez din ea pe acest topic.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 11.03.2012 at 19:04:26.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.03.2012, 19:38:30
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Daca nu era legionar de ce s-a asociat cu ei?
Acesta nu este un forum istoric. Oricine ar un dram de cunostinte de istorie stie ca Antonescu nu era legionar.
Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
De ce erau pseudo-crestini? Pentru ca in miscarea lui Codreanu legionarii mergeau la biserica, se spovedeau, se impartaseau, ajutau oamenii?
Ce isi spovedeau, crimele pe care le faceau in numele apararii credintei si a neamului? Am spus deja ca foloseau demagogic sau prost inteles invataturile credintei, dar nu le urmau.
Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Iubirea de tara inseamna mai nou ultranationalism?
Niciodata. Ultranationalismul include ura sau intoleranta fata de altii si credinta ca un neam este superior sau are o misiune speciala. Toate neamurile au o misiune speciala: mantuirea.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.03.2012, 20:33:04
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Atata doar ca a dat o gramada de sfinti marturisitori, ale caror moaste au ramas neputrezite, care izvorasc mir si care fac minuni. A fost o miscare de regenerare a crestinismului ortodox, dupa cum spune par. Iustin Parvu. Sa stii ca si par. Iustin, si Arsenie Papacioc, si par. Calciu, si par. Boca au fost legionari sau au avut simpatii legionare.

Daniel, cred ca ar trebui sa studiezi putin problema inainte de a face astfel de judecati de valoare.

Ii multumesc pe aceasta cale lui Arwein, care mi-a daruit anul trecut volumul "Marturisitorii din temnitele comuniste".

Cand voi avea timp mai mult, ar trebui sa postez din ea pe acest topic.
Uitati care e problema,am studiat si eu situatia,si am ajuns la urmatoarea concluzie.Nu legionarismul a dat sfintii din inchisorile comuniste,ci Biserica,crestinismul,ortodoxia insasi.

Oamenii erau crestini si si'au marturisit credinta in Iisus Hristos.Un exemplu ,de om exemplar ,care nu a fost legionar ,este Mircea Vulcanescu,care a fost si el martir in temnita,si nu a fost legionar.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.03.2012, 21:34:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

De curand am citit articolul de pe wikipedia despre Zelea Codreanu. Se pare ca tatal lui era polonez, si si-a schimbat numele in Zelea. Mama era de origine germana, s-au convertit la ortodoxie odata cu copilul Corneliu. Corneliu Zelea a incercat sa isi construiasca apoi o descendenta romaneasca.
A studiat in Germania unde a participat la mitinguri hitleriste si a fost atras de aceasta doctrina, dar si de actiunile paramilitare ale acestora.
Asadar ideea miscarii legionare este copiata dupa miscarea hitlerista. Azi am vazut ca atunci cand s-a casatorit a avut coroane cu svastica mare pe frunte. Svastica e un simbol religios hindus, pagan si idolatru. Culmea e ca prima data a fost folosit de bolsevici pe bancnote si uniformele armatei, iar apoi preluat si de nazisti.
La noi a imbracat si o forma religioasa crestina, spre deosebire de nemti unde era mai mult combinata cu un fel de new-age si religia lor pagana antecrestina. Dar tot o miscare extremista, zelotista, a ramas.
Acum... multi care fac yoga sau alte pratici orientale devin apoi credinciosi, asta nu inseamna ca acestea ar fi bune. Poate a avut si parti bune aceasta miscare. Desi e asociata cu antisemitismul pana la moartea lui Codreanu nu a fost omorat niciun evreu si nici in timpul guvernarii legionare.
Antonescu era nationalist, el era impotriva tutuor celor ce nu erau romani.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.03.2012, 21:48:33
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De curand am citit articolul de pe wikipedia despre Zelea Codreanu. Se pare ca tatal lui era polonez, si si-a schimbat numele in Zelea. Mama era de origine germana, s-au convertit la ortodoxie odata cu copilul Corneliu. Corneliu Zelea a incercat sa isi construiasca apoi o descendenta romaneasca.
A studiat in Germania unde a participat la mitinguri hitleriste si a fost atras de aceasta doctrina, dar si de actiunile paramilitare ale acestora.
Asadar ideea miscarii legionare este copiata dupa miscarea hitlerista. Azi am vazut ca atunci cand s-a casatorit a avut coroane cu svastica mare pe frunte. Svastica e un simbol religios hindus, pagan si idolatru. Culmea e ca prima data a fost folosit de bolsevici pe bancnote si uniformele armatei, iar apoi preluat si de nazisti.
La noi a imbracat si o forma religioasa crestina, spre deosebire de nemti unde era mai mult combinata cu un fel de new-age si religia lor pagana antecrestina. Dar tot o miscare extremista, zelotista, a ramas.
Acum... multi care fac yoga sau alte pratici orientale devin apoi credinciosi, asta nu inseamna ca acestea ar fi bune. Poate a avut si parti bune aceasta miscare. Desi e asociata cu antisemitismul pana la moartea lui Codreanu nu a fost omorat niciun evreu si nici in timpul guvernarii legionare.
Antonescu era nationalist, el era impotriva tutuor celor ce nu erau romani.
Nu va pierdeti timpul cu prostii de genul wikipedia . Asta merge la mate, fizica, chimie , sudura , polizari, canalizare, vinete, cucurbitacee, stuparit, insecticide si ceasuri elvetiene .

Pt. a cunoaste istorie cititi carti de istorie scrise de autori seriosi si nepartinici sau de cei care au participat la istorie si au probitate morala. Altminteri veti innota in promiscuitate istorica fara macar sa stiti.

Este parerea mea . Dvs. nu este musai sa procedati cum va propun. Puteti alege orice cale.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.03.2012, 22:32:36
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Nu va pierdeti timpul cu prostii de genul wikipedia . Asta merge la mate, fizica, chimie , sudura , polizari, canalizare, vinete, cucurbitacee, stuparit, insecticide si ceasuri elvetiene .

Pt. a cunoaste istorie cititi carti de istorie scrise de autori seriosi si nepartinici sau de cei care au participat la istorie si au probitate morala. Altminteri veti innota in promiscuitate istorica fara macar sa stiti.

Este parerea mea . Dvs. nu este musai sa procedati cum va propun. Puteti alege orice cale.
Daca nu va suparati, cartile de istorie nu vorbesc de nenumaratele crime facute de legionari, atat asasinatele politice cat si lagarele ale opozantilor? Cartile de istorie nu vorbesc de promisionea lui Zelea Codreanu de a incarca evreii in vagoane de vite si trimiterea lor in alte tari? Asta e atitudinea crestina a legionarilor?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.03.2012, 22:45:28
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Daca nu va suparati, cartile de istorie nu vorbesc de nenumaratele crime facute de legionari, atat asasinatele politice cat si lagarele ale opozantilor? Cartile de istorie nu vorbesc de promisionea lui Zelea Codreanu de a incarca evreii in vagoane de vite si trimiterea lor in alte tari? Asta e atitudinea crestina a legionarilor?
Nu ma supar dar nici nu doresc sa continui discutia pe presupuneri .

NB: Nu confundati , pe viitor, cartile de istorie cu manualele de istorie . Nu are nici o legatura coada vacii cu usa primariei !
Am spus intr-un post anterior ca sunt atitea carti de istorie despre subiect incit citind cite 100 de file pe zi , cam in 5 ani epuizam subiectul pe documentele publicate pina in prezent si nu pe arhive.
Dar bine inteles ca ati crezut ca glumesc cind am facut aceasta afirmatie sau nici macar nu i-ati dat atentie !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 11.03.2012 at 22:50:13.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.03.2012, 23:25:07
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Gasiti-mi in Biblie un punct de sprijin pentru asemenea miscari si voi rasturna crestinismul!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.03.2012, 23:37:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonim97 Vezi mesajul
Intrebarea mea este: Miscarea Legionara este chiar o miscare crestina?
Fiinca eu nu pot sa imi imaginez cum poate o asa miscare sa fie antisemita, fascista, si mai ales rasista (aici vorbesc despre deportarea tiganilor in Transnistria facuta de Ion Antonescu, unde au murit in conditii inumane 11.000 de tigani).
Voi ce parere aveti?
Hai sa-ti fac un rezumat: majoritatea de aici nu cred ca o miscare politica poate fi crestina, inclusiv sus numita care a dovedit in N randuri cu exemple practice cum ca politica si morala crestina nu fac casa buna, in ciuda aspiratiilor si declaratiilor pompoase.

Ar mai fi totusi pe aici cativa care ar vrea sa confunde miscarea in cauza cu unii din membrii si simpatizantii ai ei care au avut intr-adevar o viata crestina dar asta in general dupa ce au rupt-o cu Legiunea sau Legiunea a rupt-o cu politica membrii ei ajungand in puscarii.

Pentru mai multe detalii, cauta topicurile care s-au deschis deja pe tema asta si nu sunt putine.

Iar daca vrei sa gasesti un cuibuletz legionar, cauta mai bine in alta parte.

Last edited by AlinB; 11.03.2012 at 23:40:27.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.03.2012, 23:44:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
A fost o miscare de regenerare a crestinismului ortodox, dupa cum spune par. Iustin Parvu. Sa stii ca si par. Iustin, si Arsenie Papacioc, si par. Calciu, si par. Boca au fost legionari sau au avut simpatii legionare.
O fi spus dar nu inseamna ca ceea ce a spus e adevarat.

Poti cita de ex. "Oastea Domnului" ca o miscare care a avut ca intentie regenerarea crestinismului ortodox (chit ca a esuat intr-un fel), dar in nici un caz ML a carei intentii si actiuni au fost clar politice pe filiera nationalista si servindu-se pana la un punct de crestinism si ortodoxie care la modul practic, ca si miscare politica, au ajuns sa le sfideze dpdv moral prin asasinatele comiste in numele "poporului" exact asa cum au facut si comunistii cativa ani mai tarziu, inclusiv cu legionarii (ironic, nu?).

Si tu daca ai fi fost pionera sau utecista sau ai fi avut simpatii comuniste si peste 10 sau 50 ani ai fi fost un bun crestin si chiar sfant cu acte, nu inseamna ca respectivile fapte/simpatii scuza sau legitimeaza intr-un fel abuzurile comunismului sau chiar si numai doctrina.

Last edited by AlinB; 11.03.2012 at 23:46:25.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A fost Miscarea Legionara o miscare cruciato-cavalereasca? mihailt Generalitati 6 03.11.2010 21:11:49
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Miscarea Sfantului Graal alexandra28again Generalitati 4 16.07.2008 19:40:13