Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 19.10.2010, 17:48:34
wassabi wassabi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2010
Locație: Bucuresti
Mesaje: 144
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru wassabi
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Parerea mea- nu esti ortodox, - lovesti cu buna stiinta.Vocabularul tau este mai degraba al unui eretic.
asa este, asta e problema principala, daca sunt eu ortodox sau nu. bine, tanti, sunt eretic, daca asta e tot ce ai putut tu intelege.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 19.10.2010, 17:51:03
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
asa este, asta e problema principala, daca sunt eu ortodox sau nu. bine, tanti, sunt eretic, daca asta e tot ce ai putut tu intelege.
Se vede ca a durut! Nu am avut intentia...Uneori trebuie sa ne luam si cei sapte ani de acasa- daca i-am primit!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 19.10.2010, 18:04:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Parerea mea- nu esti ortodox, - lovesti cu buna stiinta.Vocabularul tau este mai degraba al unui eretic.
Ai pus degetul pe RANĂ ! ! ! "Spioni"infltrați în Ortodoxie !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #54  
Vechi 19.10.2010, 18:09:04
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
"Spioni"infltrați în Ortodoxie !
parca ar fi primul...mai avem noi unu..acu face si el ,,marturisiri de credinta,,din athos -vezi doamne
cunoastem fenomenul...
Reply With Quote
  #55  
Vechi 19.10.2010, 18:19:50
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

eu am practicat yoga ani de zile la secta satanica MISA a lui bivolaru si am citit carti despre yoga si hinduism,dar m-am lasat de aceasta practica diabolica si de aceasta secta satanica de vreo 8 ani.

dupa ce m-am lasat am citit cartii crestine si carti care aratau diferentele mari dintre hinduism si crestinism.
Danion Vasile este unul dintre fostii yoghini de la MISA care s-a lasat de mult de aceasta practica,a terminat teologia si a scris carti si impotriva practicilor yoga si reincarnarii.
O carte foarte buna care arata clar diferentele foarte mari dintre hinduism si crestinism este marii initiati ai indiei si parintele paisie:
http://www.crestinortodox.ro/carti-ortodoxe/marii-initiati-indiei-parintele-paisie/cuvant-catre-cititor-80884.html

In aceasta carte autorul un grec care a practicat yoga chiar si in ashramurile din india alaturi de "mari initiati " yoghini a fost in acelasi timp langa parintele paisie un om sfant care avea harul lui Dumnezeu alaturi de el in permanenta.

Scriitorul cartii vorbeste despre starile demonice pe care le-a simtit cand a practica atat hatha yoga si meditatia yoghina in ashramurile din india,se simtea aproape posedat,fara vointa,fara libertate.
Pe de alta parte povesteste si cum se simtea alaturi de parintele Paisie de la muntele athos:foarte liber,fericit,plin de har.
De aici se vede clar ca yoga este o practica satanica care duce yoghinul catre iad.De fapt yoga inseamna unire dar unire cu cine cu zeitatile hinduse,cu marile puteri cosmice (kali,tara..) cu brahma,shiva deci cu toti idolii hindusi etc
In psalmi citit ca :"toti idolii neamurilor sunt demoni: deci in concluzie PRACTICANTUL YOGA ,indiferent ce forma de yoga practica hatha,pranayama,meditatie,mantra yoga ,tantra yoga etc SE UNESTE CU DEMONII DIN VAZDUH.
Yoghinii de asemenea cred in reincarnare ,in karma,in vieti anterioare si viitoare,in chakre dar crestiinii,marii duhovnici,si sfintii ortodocsi care au fost luminati de dumnezeu si au vazut lumina necreata nici unul nu mentioneaza in cartile lui despre aceste lucruri.De ce pt ca ele nu exista .

Sinoadele ecumenice au hotarat ca nu exista reincarnare,transmigratia sufletelor deci nici karma.

Parintele Paisie a zis ca :"CEA MAI MARE INSELARE A DIAVOLULUI ESTE SA-L FACA PE OM SA CREADA CA EXISTA REINCARNARE".

Asa ca trebuie sa intelegem ca nu numai secta satanica a lui bivolaru,sau alte secte new-ageiste sunt rele ci orice practica yoghina de orice fel,de asemenea si credinta in reincarnare sau zeitatile hinduse,idoliii neamurilor care sunt de fapt demonii.

Last edited by antiecumenism; 19.10.2010 at 18:37:33.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 19.10.2010, 18:27:18
wassabi wassabi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2010
Locație: Bucuresti
Mesaje: 144
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru wassabi
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ai pus degetul pe RANĂ ! ! ! "Spioni"infltrați în Ortodoxie !
exact, mai ceva ca agentu 007. nu te simti penibil? banuiesc ca nu, ferice de tine.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 19.10.2010, 18:42:26
wassabi wassabi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2010
Locație: Bucuresti
Mesaje: 144
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru wassabi
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
Scriitorul cartii vorbeste despre starile demonice pe care le-a simtit cand a practica atat hatha yoga si meditatia yoghina in ashramurile din india,se simtea aproape posedat,fara vointa,fara libertate.
Pe de alta parte povesteste si cum se simtea alaturi de parintele Paisie de la muntele athos:foarte liber,fericit,plin de har.
De aici se vede clar ca yoga este o practica satanica care duce yoghinul catre iad
[/u][/b]
asa a zis unu, si tu l-ai crezut. tot stari demonice are si catolicul, protestantul, musulmanul? tu nu realizezi ca toate aceste carti ajung in final la mult ravnita concluzie: "nimic nu e bun in afara de ce zice biserica" ? de ce nu citesti si cartile altor oameni care au facut yoga si care sustin exact contrariul ? cred ca stiu ce-ai sa-mi spui, aia sunt posedati de satana. devine plictisitor.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 19.10.2010, 18:43:28
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit Pentru wassabi

Nu te nacaji ca incearca in fel si chip sa-ti inoculeze ideea ca esti eretic...In superficial...omul, acest "inger" cazut judeca si aplica etichete de parca ar avea dreptul sau ar fi atotstiutor..Hmm....TOTI uita ca FIECARE are dreptul la OPINIE....
Cat despre superioritate...nu cred ca e cazul sa se faca vorbire....se uita oare? TOTI suntem acelasi lut indumnezeit, chit ca mai gresim.....
Reply With Quote
  #59  
Vechi 19.10.2010, 18:50:31
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
Nu te nacaji ca incearca in fel si chip sa-ti inoculeze ideea ca esti eretic...In superficial...omul, acest "inger" cazut judeca si aplica etichete de parca ar avea dreptul sau ar fi atotstiutor..Hmm....TOTI uita ca FIECARE are dreptul la OPINIE....
Cat despre superioritate...nu cred ca e cazul sa se faca vorbire....se uita oare? TOTI suntem acelasi lut indumnezeit, chit ca mai gresim.....
Nu stiu, dar va asemanati atat de mult...cred ca aveti radacini comune.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #60  
Vechi 19.10.2010, 18:58:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
sunt eretic
Gura pacatosului adevar graieste . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
desfranare, yoghin



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre desfranarea intre sot si sotie ionut12 Generalitati 136 14.05.2011 13:04:54
desfranarea in casatorie jonzy30 Nunta 263 10.03.2011 02:52:51
Intrebare: Desfranarea gmariusg Generalitati 58 02.12.2010 21:44:18
Desfranarea intre sot si sotie part 2 ionut12 Generalitati 20 16.11.2010 08:06:45
Desfranarea kindly Generalitati 31 09.11.2010 13:53:39