Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 26.05.2013, 14:27:50
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
Daca ar crede in dumnezeirea Fiului ar cinsti-o si pe Maica Domnului ca Nascatoare de Dumnezeu. Ori cred ca stiti ce fel vorbesc ei despre Maica Domnului.
Martin Luther a sustinut toate cele 4 dogme mariane, inclusiv aceea ca ea este Deipara (Theotokos).
"Oamenii au incoronat toata gloria ei intr-o singura fraza: Maica lui Dumnezeu. Nimeni nu poate spune ceva mai inalt despre ea, nici chiar daca ar avea mai multe limbi in gura decat au copacii frunze" (Martin Luther, comentarii la "Magnificat").

Si Calvin a cinstit-o pe Sf Maria, desi, spre deosebire de Luther, nu mai foloseste explicit sintagma "Nascatoare de Dumnezeu".

Cultul Maicii Domnului a decazut tot mai mult, pe masura ce studiem diversele doctrine protestante care au rezultat una din alta, de la baptisti la iehovisti. Uneori ma gandesc ca daca Martin Luther insusi ar mai predica, azi, intr-o biserica sau casa de adunare (neo)protestanta, ar produce consternare si ar fi dat afara ca fiind prea...catolic.

Toate schismele incep ca schisme, dar sfarsesc ca erezii, schimband invatatura chiar a celor care le-au generat. Partea ironica este ca schismele se nasc, in general, in numele neschimbarii si combaterii inovatiei.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #222  
Vechi 26.05.2013, 14:29:23
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
Doar un pic mascat caci se vede clar arianismul lor pentru cine are ochi. Daca ar crede in dumnezeirea Fiului ar cinsti-o si pe Maica Domnului ca Nascatoare de Dumnezeu.
Iarăși faceți o mare confuzie. Titlul de Theotokos al Sfintei Fecioare nu are legătură cu dogma dumnezeirii Fiului și implicit cu combaterea arianismului, probleme care s-au dezbătut și tranșat la Niceea, ci cu dogma cristologică a uniunii hipostatice, respectiv cu combaterea ereziei nestoriene, care s-a dezbătut și tranșat la Efes.
Reply With Quote
  #223  
Vechi 26.05.2013, 14:59:30
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Așa este, Amistad, însă eu am țintit un aspect, zic eu, mai profund al lucrurilor, anume legătura dintre credința în dumnezeirea Fiului și pătimirea efectivă a lucrării dumnezeirii Fiului. Și ce ai spus dumneata este corect însă cred că eu am avut în vedere ceva mai profund: credința lor, deși este una formal exprimată, este una falsă tocmai pentru că dumnezeirea și umanitatea îndumnezeită a lui Hristos ei nu le percep, pentru că ei Îl văd pe Hristos mai mult ca pe un om, mai mult din exterior, pe când dumnezeirea și umanitatea Lui îndumnezeită le este străină inimilor lor. Necunoscându-L pe Hristos în mod misterial și mistic, dumnezeirea Lui și umanitatea Lui îndumnezeită rămân ascunse ochilor inimilor lor, iar mărturisirea dumnezeirii lui Hristos este mai mult mărturia unui fapt exterior duhurilor lor, care nu îi afectează așa încât să miște inimile lor în Duh ortodox. De aici vine și erezia lor de facto; Hristos este văzut ca un trimis al lui Dumnezeu, iar neexperimentarea dumnezeirii Lui precum și a umanității Lui îndumnezeite în Sfintele Mistere ale Bisericii precum și în viața morală și ascetică și mistică duc așadar la o mărturie formală dar în esență neconvingătoare și neortodoxă. Dumnezeirea și umanitatea îndumnezeită a lui Hristos este experimentabilă, nu doar așadar la un nivel de credință ca acord mental cu o anumită doctrină, în Sfintele Mistere, mai ales atunci când abordarea lor este una ortodoxă, iar nu heterodoxă, în viața spirituală, iar aici mărturiile unora ca Simion Teologul și Grigorie Palama sunt edificatoare, precum și în viața morală, pentru că știm și din Filocalie că Hristos este ascuns în poruncile Sale, iar o dimensiune a îndumnezeirii este hristificarea prin împlinirea poruncilor lui Hristos, pe măsura împlinirii autentice a poruncilor Hristos Însuși devenind mai transparent cu dumnezeirea și umanitatea Lui îndumnezeită. Altfel spus hristologia ortodoxă este strâns legată de ecleziologie și misteriologie, precum și de morală și spiritualitate, nu doar deci de triadologie.
Reply With Quote
  #224  
Vechi 26.05.2013, 15:06:12
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Domnule Decebal, rămân uimit că încă nu ați binevoit să răspundeți la o întrebare pe care v-am pus-o de mai multe ori, ca să putem și noi aprecia cu privire la ortodoxia dumneavoastră.

Repet întrebarea: dacă un copil botezat ortodox moare imediat după botez, va ajunge în Rai sau în Iad ?

Vă atrag atenția: faptul că vă eschivați cu obstinație de la răspunsul la întrebarea de mai sus este cel puțin îngrijorător, cât privește ortodoxia convingerilor dumneavoastră.

Spun cele de mai sus pentru că în altă parte ați afirmat așa:

Nefiind născut din Dumnezeu în mod autentic, real ci doar spălat de păcate prin apa botezului un prunc nu este apt pentru împărăția lui Dumnezeu și nefiind apt nu poate să ajungă acolo.

Last edited by MihaiG; 26.05.2013 at 15:12:51.
Reply With Quote
  #225  
Vechi 26.05.2013, 18:59:22
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Iarăși faceți o mare confuzie. Titlul de Theotokos al Sfintei Fecioare nu are legătură cu dogma dumnezeirii Fiului și implicit cu combaterea arianismului, probleme care s-au dezbătut și tranșat la Niceea, ci cu dogma cristologică a uniunii hipostatice, respectiv cu combaterea ereziei nestoriene, care s-a dezbătut și tranșat la Efes.
Din nou - nu fac nici o confuzie. Chiar daca titlul de Theotokos s-a dat la Efes, cand cineva nu recunoaste pe Sfanta Maria ca Nascatoare de Dumnezeu automat ca loveste in Dumnezeirea lui Hristos pentru ca ea L-a nascut pe Hristos. Daca L-a nascut pe Hristos si Hristos este Dumnezeu automat ea este Nascatoare de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #226  
Vechi 26.05.2013, 19:04:03
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
credința lor, deși este una formal exprimată, este una falsă tocmai pentru că dumnezeirea și umanitatea îndumnezeită a lui Hristos ei nu le percep, pentru că ei Îl văd pe Hristos mai mult ca pe un om, mai mult din exterior, pe când dumnezeirea și umanitatea Lui îndumnezeită le este străină inimilor lor.
Au dogma Dumnezeirii Fiului doar "in acte". Harul lui Hristos, Harul Duhului Sfant nu este la ei, asta e clar. Nu au cum sa Il cunoasca pe Hristos viu si lucrator in sufletul omului pentru ca sufletul lor este supus altor duhuri. Nu au cum sa se impartaseasca de Hristos Cel viu si lucrator. Unde este intuneric nu este lumina.
Reply With Quote
  #227  
Vechi 26.05.2013, 19:14:24
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
Din nou - nu fac nici o confuzie. Chiar daca titlul de Theotokos s-a dat la Efes, cand cineva nu recunoaste pe Sfanta Maria ca Nascatoare de Dumnezeu automat ca loveste in Dumnezeirea lui Hristos pentru ca ea L-a nascut pe Hristos. Daca L-a nascut pe Hristos si Hristos este Dumnezeu automat ea este Nascatoare de Dumnezeu.
Eu mă bucur că vă socotiți mai înțelept decât Părinții Bisericii care s-au întrunit în Sinodul de la Efes. Problema uniunii hipostatice, a celor două naturi, umană și divină, a Mântuitorului, pe care Sfinții Părinți au dezbătut, cu argumente teologice ? Ce problemă ?! Nicio problemă ! Zero !!!

Dacă era Amistad prezent la Efes, ce lecție ar fi dat el Sfinților Părinți.... Parcă vă văd, spunând cu emfază: "Ce atâtea dezbateri teologice, ce atâtea argumente, ce invocarea Sfântului Duh pentru a ne arăta adevărul ?! AUTOMAT !!!"

Ei bine, nu e chiar așa de automat. Dacă ar fi fost automat, nu ar fi existat nestorienii, nu ar fi existat bisericile necalcedoniene, nu ar fi fost nevoie de argumentele Părinților de la Sinodul al Treilea ecumenic.

Last edited by MihaiG; 26.05.2013 at 19:35:31.
Reply With Quote
  #228  
Vechi 26.05.2013, 20:02:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Ei bine, nu e chiar așa de automat. Dacă ar fi fost automat, nu ar fi existat nestorienii, nu ar fi existat bisericile necalcedoniene, nu ar fi fost nevoie de argumentele Părinților de la Sinodul al Treilea ecumenic.
Da, nu era asa de automat atunci, pe vremea in care fiecare dintre propozitiile heterodoxe a fost luata in discutie. Dar discutiile au avut loc, Biserica a dat o solutie. Este puterea lucrului judecat. Acum, e altceva, acum e automat. Asa ar trebui sa fie.

In practica de pe teren, din cauza spiritului schsimatic, oamenii se comporta ca si cand nu au avut loc hotarari dogmatice ale atator Concilii si Papi. Si asa vedem ca iconoclasmul pe care il credeam apus dupa Conciliul al VII-lea renaste azi. Asa vedem arianismul pe care il credeam apus dupa Conciliul I renaste azi. S.a.m.d.

Nu asa vad eu lucrurile. Daca oameni cu o instructie de care eu sunt departe, cu o intelegere de care sunt si mai departe, cu o viata sfanta de care sunt departe de tot, au hotarat ceva, inseamna ca asa este. Iar cand in ceea ce au hotarat aceia exista parti pe care nu le inteleg (si exista !), atunci inseamna ca am eu o dificultate si nu ca Biserica are una.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #229  
Vechi 26.05.2013, 20:13:43
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Da, nu era asa de automat atunci, pe vremea in care fiecare dintre propozitiile heterodoxe a fost luata in discutie. Dar discutiile au avut loc, Biserica a dat o solutie. Este puterea lucrului judecat. Acum, e altceva, acum e automat. Asa ar trebui sa fie.

In practica de pe teren, din cauza spiritului schsimatic, oamenii se comporta ca si cand nu au avut loc hotarari dogmatice ale atator Concilii si Papi. Si asa vedem ca iconoclasmul pe care il credeam apus dupa Conciliul al VII-lea renaste azi. Asa vedem arianismul pe care il credeam apus dupa Conciliul I renaste azi. S.a.m.d.

Nu asa vad eu lucrurile. Daca oameni cu o instructie de care eu sunt departe, cu o intelegere de care sunt si mai departe, cu o viata sfanta de care sunt departe de tot, au hotarat ceva, inseamna ca asa este. Iar cand in ceea ce au hotarat aceia exista parti pe care nu le inteleg (si exista !), atunci inseamna ca am eu o dificultate si nu ca Biserica are una.
Domnule doctor, am impresia că îmi bateți niște apropouri.. :)

Pe de altă parte, sunt dispus să accept că oameni cu instrucție, înțelegere și viață sfântă superioare celor ale mele au existat și există atât în Biserica Catolică, cât și în cea Ortodoxă, cele reformate, ba chiar, de ce nu, în alte religii și poate chiar, paradoxal, printre atei.
Reply With Quote
  #230  
Vechi 26.05.2013, 20:33:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Pe de altă parte, sunt dispus să accept că oameni cu instrucție, înțelegere și viață sfântă superioare celor ale mele au existat și există atât în Biserica Catolică, cât și în cea Ortodoxă, cele reformate, ba chiar, de ce nu, în alte religii și poate chiar, paradoxal, printre atei.
Ce citesc eu in Biblie este ca Duhul Sfant s-a coborat peste Petru si peste ceilalti apostoli impreuna cu el. Nu am citit sa se fi coborat si peste Biserica Ortodoxa, peste "Bisericile" reformate, peste Aeropagurile pagane sau peste adunarile ateilor.

Va intreb: daca va indoiti de adevarul hotararilor Sf Sinoade Ecumenice in materie de credinta sau morala, va mai puteti, in buna constiinta, numi catolic ? Oare nu ar fi mai potrivit sa va considerati ceva de genul "crestin nedominational" si sa stergeti incadrarea de "catolic", asa cum ati mai facut-o ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 22:50:26
Despre lume si lepadarea de lume buiacu gabriel Intrebari utilizatori 12 10.08.2010 11:27:11