Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.08.2011, 15:07:42
daniel36 daniel36 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2011
Mesaje: 2
Implicit o intrebare

pe 24 februarie sotia mea insarcinata in 7 luni a plecat la cer de fapt 2 suflete am pierdut in urma unui infarct,saraca nici macar nu stia ca sufera cu inima desi paraea ca totul merge f bn cu analize la zi vazuta de medici nimeni nu ia recomandat un ekg avea ceva sufocari di ianuarie au dat vina pe sarcina etc,eu mai am un baietel de 3 ani pe care il cresc aproape singur,imi este greu sincer dar sanatos sa fiu nu ma grabesc sa caut pe cineva insa as vrea sa stiu cand as putea incerca sa cunosc pe cineva el are nevoie de un suflet si dragoste de mama si de aceea as vrea sa fac acest pas numai sa stiu cand as putea incerca
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.08.2011, 18:32:01
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Implicit

Nu cred ca sunt in masura eu sa iti raspund dar am cunoscut un caz putin diferit de al tau asta nu are importanta,ce am inteles eu de la pers respectiva a fost k nu conteaza timpul cand trebuie sa cunosti o noua pers chiar daca tie iti este destul de greu....totul este sa gasesti pers potrivita...care sa te inteleaga sa iti iubeasca copilul si pe tine...oricat ti-ar placea tie daca nu este potrivita pt copilul tau adik in ceva timp iti vei da seama care este relatia intre ea si copil...mai bine sincer stai si astepti mai mult decat sa regreti o viata intreaga si poate k ea sa iti si reproseze mai tarziu...nu stiu se pot intampla multe...cel mai bine cred sa poti avea ajutorul lui Dumnezeu mergi la un preot bun spovedestete si cere un canon care sa te ajute in aceasta problema...Dumnezeu sigur va vedea jertfa ta si te va ajuta iti va trimite pe cineva asa cum iti doresti!Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.08.2011, 19:20:59
EmaSimona's Avatar
EmaSimona EmaSimona is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Unhappy

Condoleanțe! Îmi pare sincer rău pentru acest mare necaz.
După părerea mea PERSONALĂ, cred că după jumătate de an ar fi ok. Dumnezeu să vă ocrotească pe amândoi!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.08.2011, 19:21:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniel36 Vezi mesajul
pe 24 februarie sotia mea insarcinata in 7 luni a plecat la cer de fapt 2 suflete am pierdut in urma unui infarct,saraca nici macar nu stia ca sufera cu inima desi paraea ca totul merge f bn cu analize la zi vazuta de medici nimeni nu ia recomandat un ekg avea ceva sufocari di ianuarie au dat vina pe sarcina etc,eu mai am un baietel de 3 ani pe care il cresc aproape singur,imi este greu sincer dar sanatos sa fiu nu ma grabesc sa caut pe cineva insa as vrea sa stiu cand as putea incerca sa cunosc pe cineva el are nevoie de un suflet si dragoste de mama si de aceea as vrea sa fac acest pas numai sa stiu cand as putea incerca

Teribilă încercare, frate ! Niciunul dintre oameni, ci numai Dumnezeu te poate alina. El este Doctor al sufletelor și a tot trupul, El, prin persoana Duhului Sfânt, este Consolator al oamenilor. Citește seara cele mai frumoase poezii care s-au scris vreodată, citește seara Psalmii și vei găsi în acele dumnezeiești cuvinte multă mângâiere. Ca și în rugăciune.

Acuma, referitor la înterbarea dumitale concretă: nu există prescripții. Legătura pe care o face Domnul între soți este până când moartea îi va despărți. Din punct de vedere social, în caz de mare doliu (care se cuvinte în astfel de caz trist) se recomanda mai demult un an în care creștinul să nu meargă la nunți și petreceri (înțelegându-se inclusiv nunta sa proprie). Dar acest lucru nu este prescripție dumnezeiască, ci e făcută de om pentru om, ca să existe un timp în care sufletul răscolit să-și găsească tihna.

Deci, lasă-te condus de Dumnezeu: nu te grăbi, dar roagă-te și lucrează pentru ca să îi fie bine copilului și dumitale, că greu este omului să trăiască singur.

Cu frățietate în Cristos
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.08.2011, 19:37:34
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Dumnezeu sa te intareasca, sa iti dea puterea sa cresti copilasul si sa te ajute sa gasesti o mamica credincioasa si potrivita pentru amandoi!
Reply With Quote
Răspunde