Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.05.2010, 16:14:22
savudanmihai savudanmihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru savudanmihai
Implicit Ce este Har,Harul?

Cine poate spune?
  #2  
Vechi 30.05.2010, 16:55:51
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Cuvantul har se refera la un dar nemeritat, dar nu doar atat. Acesta se refera la o situaie când meriti pedeapsa, dar primesti ceva în dar, în loc de pedeapsa. Biblia spune ca toti oamenii au pacatuit si sunt lipsiti de slava lui Dumnezeu, si ca plata pacatului este moartea, dar darul fara plata a lui Dumnezeu este viata veșnica în Hristos Iisus. Iata , aceasta este har... Când meritai moartea și primesti viata vesnica.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #3  
Vechi 30.05.2010, 16:59:11
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Va indemn la cumpatare...de data asta.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
  #4  
Vechi 30.05.2010, 17:19:39
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit Harul este darul lui Dumnezeu

Harul este un dar al lui Dumnezeu revarsat asupra unor oameni alesi de El (de ex. asupra Sfintilor sau a preotilor si episcopilor, la hirotonie etc) si se manifesta diferit, in functie de mai multe considerente si dupa cum binevoieste si considera Dumnezeu de cuviintza (ca are trebuintza fiecare)...

Harul este darul Duhului Sfant care lucreaza prin unii oameni cu viata sfanta (sau foarte apropiata de masura sfinteniei), dar mai ales prin Sfintii Bisericii lui Hristos, in frunte cu Maica Domnului care, conform rugaciunii, este 'cea plina de har(uri)'...

Harul vindecator de pacate si de tot felul de neputintze, este darul lui Dumnezeu care lucreaza in lume prin Maica Domnului si prin Sfintii vindecatori (tamaduitori/taumaturgi, izbavitori)...

'8.Vântul suflă unde voiește și tu auzi glasul lui, dar nu știi de unde vine, nici încotro se duce. Astfel este cu oricine e născut din Duhul.' (cap. 3 din Sfânta Evanghelie după Ioan - http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=35&cap=3)

Last edited by cherub; 30.05.2010 at 17:23:59.
  #5  
Vechi 30.05.2010, 17:25:13
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Harul este un dar al lui Dumnezeu revarsat asupra unor oameni alesi de El.... lucreaza prin unii oameni cu viata sfanta
Ceea ce ai spus tu e frumos, dar poti dovedi ?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #6  
Vechi 30.05.2010, 18:41:10
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit Viata si minunile Mantuitorul Hristos si ale Sfintilor - cele mai bune dovezi

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ceea ce ai spus tu e frumos, dar poti dovedi ?
Nu trebuie sa dovedesc eu nimic, fiindca sunt atatea dovezi de manifestari ale Harului, de-a lungul timpului, atat din Viata si minunile Mantuitorului Iisus Hristos si cea a Maicii Sale, cat si din Vietile si faptele Sf. Apostoli, dar si Vietile Sfintilor... dar daca unii dintre noi nu au ochii mintii si ai sufletului deschisi pt. a le observa, daca sunt mai putin sau chiar deloc receptivi, asta e pb lor, din pacate... nu ne ramane decat sa ne rugam Bunului Dumnezeu sa ne lumineze tuturora mintile si sa ne deschida ochii sufletesti spre a observa mai bine lucrarea Harului in lume...
  #7  
Vechi 30.05.2010, 18:45:13
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de savudanmihai Vezi mesajul
Cine poate spune?
Din teologia Sfintilor Parinti, pe temeiul Sfintei Scripturi, harul este o energie necreata ce izvoreste din Fiinta comuna a Celor Trei Persoane ale sfintei Treimi- Sfantul Grigorie Palama, o manifestare a iubirii lui Dumnezeu- Parintele Staniloae.
Rugaminte. Inainte de a infiinta topicuri, te rog sa dai o cautare, deja sunt topicuri infiintate.
Bun venit pe forum.
  #8  
Vechi 30.05.2010, 19:24:19
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Nu trebuie sa dovedesc eu nimic, fiindca sunt atatea dovezi de manifestari ale Harului, ..
Eu nu te-am rugat sa dovedesti manifestarile harului, ci definitia harului. Ai incercat s te uiti in Biblie unde scrie "har" si sa inlocuiesti cuvantul cu definitia ta sa vezi ce iese?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #9  
Vechi 30.05.2010, 20:01:28
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sf apPavel arata deosebit de clar ca harul divin este un dar al lui Dumnezeu,fara de care nu putem ajunge la mintuire efes2,1-18.de nu se va naste cineva de sus,spune Mintuitorul,nu va putea sa vada imparatia lui Dumnezeu..cel nascut din trup ,trup este;cel nascut din duh duh este ioan3, 3-5.aceasta nastere din duh NE vine de sus,de la Dumnezeu printr-o energie necreata care apartine si isvoraste din fiinta SF,Treimi.aceasta energie este harul divin.noi il primim ca lucrare a SF.Duh prin umanitatea lui Hristos.in felul acesta, harul este asemenea sevei care uneste in aceias comuniune de viata duhovniceasca"mladita si vita"adica pe credincios cu Hristos.
  #10  
Vechi 30.05.2010, 20:09:55
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Din teologia Sfintilor Parinti, pe temeiul Sfintei Scripturi, harul este o energie necreata ce izvoreste din Fiinta comuna a Celor Trei Persoane ale sfintei Treimi- Sfantul Grigorie Palama, o manifestare a iubirii lui Dumnezeu- Parintele Staniloae.
Rugaminte. Inainte de a infiinta topicuri, te rog sa dai o cautare, deja sunt topicuri infiintate.
Bun venit pe forum.
iata raspunsul comprimat care il da georgeval f.corect:harul este o energie necreata ce isvoraste din fiinta comuna a celor trei persoane ale Sf.Treimi.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce este Harul ,mai pe inteles? iustin10 Despre Biserica Ortodoxa in general 37 04.05.2016 18:13:11
Harul nu se impartaseste doar prin Sacramente Decebal Dogmatica 142 10.11.2013 12:05:30
Harul costel Spiritualitatea ortodoxa 72 06.02.2013 14:11:04
Harul lui Dumnezeu Florin-Ionut Generalitati 7 05.09.2008 20:24:15
Harul Dumnezeiesc Sylvie Generalitati 6 21.08.2007 11:46:31