Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.01.2012, 19:30:52
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Culmea este că se aduc argumente din Psalmi, când Psalmii au fost scriși pentru a fi cântați în acompaniament de instrumente muzicale.

Părintele Cleopa ar fi trebuit să spună: "orga risipește cu mintea", nu să generalizeze.

Pe milioane de creștini catolici, muzica de orgă îi apropie de Dumnezeu.

Dumneavoastră ați ascultat vreodată, de exemplu, un Ofertoriu de Bach ?
Daca unii vor sustine ca pe ei ii apropie de Dumnezeu Rammstein, BC va introduce astfel de muzica in biserica?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.01.2012, 19:41:31
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Daca unii vor sustine ca pe ei ii apropie de Dumnezeu Rammstein, BC va introduce astfel de muzica in biserica?
Eu nu am spus că unii "susțin", ci că pe unii muzica de orgă chiar îi aproprie. Iar acest lucru se vede prin fapte.

Când o să-mi arătați zeci de milioane de credincioși creștini și mii de sfinți care s-au format spiritual în acorduri de Rammstein, mai discutăm.

Spuneți-mi, vă rog, pe evreii care recitau Psalmi în sunet de gitith și de psaltire (instrument cu coarde), acestea îi înălțau spre Dumnezeu ?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.01.2012, 19:59:43
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Domnule, Biserica are autoritate în probleme liturgice. Are autoritate să creeze, modifice, lungească sau să scurteze Liturghia.
Da, aveti dreptate. La fel cum are autoritate si sa schimbe dogmele, are autoritate si sa schimbe Liturghia. Dar cu precizarea ca e vorba de BC.


Ce relevanță are să cunosc un lucru despre care îmi permit să fac aprecieri ?! Sunteți incredibil.

Haideți să vă spun și eu un lucru: Sunteți urât. Aveți nasul strâmb, și vorbiți bâlbâit, și cu accent rusesc.[/quote]
Exact. Are exact aceeasi relevanta.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.01.2012, 20:04:30
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ca să îndrăznesc și eu un răspuns față de tânărul care a pus întrebarea inițială: instrumentele muzicale sunt autorizate sau nu să împodobească Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în acord cu judecata fiecărei Biserici Particulare și cu propria lor tradiție de spiritualitate. Fiecare Biserică Particulară știe cel mai bine care este modalitatea de a înălța inimile credincioșilor într-o anumită epocă: cu sau fără instrumente. Astfel, Bisericile Apusene, precum Biserica Romano-Catolică, permit (cu anumite restricții) utilizarea instrumentelor. Bisericile Răsăritene, așa cum este Biserica Greco-Catolică sau Biserica Ortodoxă, nu permit instrumente în cultul lor.
Sa stiti ca nu ma cert cu dvs. Chiar va respect parerile. Dar explicati-mi cum se poate ca in Biserici Particulare sa difere modalitatea de a inalta inimile credinciosilor?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.01.2012, 20:11:07
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Da, aveti dreptate. La fel cum are autoritate si sa schimbe dogmele, are autoritate si sa schimbe Liturghia. Dar cu precizarea ca e vorba de BC.

Deci BO nu are dreptul să modifice forma Liturghiei ?!!! Sunteți foarte sigur ?

Înseamnă că Sfântul Ioan Gură de Aur a călcat pe bec atunci când a introdus o nouă Liturghie, care era o formă prescurtată a Liturghiei Sfântului Vasile cel Mare ?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.01.2012, 20:11:12
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Unele biserici particulare au har altele nu , nu intotdeauna Dumenzeu se yuita la pastor ci mai degraba la oi.

iar la care nu au har ., li se da exact ca pe vremaa VT sau ca pe vremea cit harul a fost inchis dupa acea putina vreme.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.01.2012, 20:12:04
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Sa stiti ca nu ma cert cu dvs. Chiar va respect parerile. Dar explicati-mi cum se poate ca in Biserici Particulare sa difere modalitatea de a inalta inimile credinciosilor?
Înainte de a primi un răspuns la această întrebare, vă rog să meditați la faptul că există Biserici Ortodoxe de rit latin.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.01.2012, 20:15:55
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Deci BO nu are dreptul să modifice forma Liturghiei ?!!! Sunteți foarte sigur ?

Înseamnă că Sfântul Ioan Gură de Aur a călcat pe bec atunci când a introdus o nouă Liturghie, care era o formă prescurtată a Liturghiei Sfântului Vasile cel Mare ?
eh , toate bisericile au dreptul sa faca ce vor , chiar si biblia sa o modifice daca considera ca aduce vre=un verst atingere imaginii -in virtutea apararii credintei, biseicii .

In definitiv Biblia a si fost modificata de mei multe ori in istorie cu buna stiinta , ultima data in 2005 cind s-au scos verset chiar din Apocalispa desi chiar in ea se specifica ca nimeni sa nu scoata sau sa adauge la ea nimic.

dar deh ,,

daca o fi sa ne trebuiasca vreodataacele scoateri si fra ele chiar nu se poate u siguranta pronia va face ca cinevas a le scoata la lumina fiindca ele se cunosc la nivel de experti .
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.01.2012, 20:17:29
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Eu nu am spus că unii "susțin", ci că pe unii muzica de orgă chiar îi aproprie. Iar acest lucru se vede prin fapte.
1. Asta este o parere personala. Si unii si ceilalti sustin ceva. Unii sustin ca pe ei ii apropie de Dumenzeu sa asculte Orga, iar pe altii Rammstein.
2. Ce facem cu ceilalti?

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Când o să-mi arătați zeci de milioane de credincioși creștini și mii de sfinți care s-au format spiritual în acorduri de Rammstein, mai discutăm.
Si eu naivul care credeam ca invatatura si trairea ei i-a transformat spiritual.

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Spuneți-mi, vă rog, pe evreii care recitau Psalmi în sunet de gitith și de psaltire (instrument cu coarde), acestea îi înălțau spre Dumnezeu ?
Spuneti-mi va rog, cand omorau cu pietre desfaranatele evreii nu faceau tot voia lui Dumnezeu?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.01.2012, 20:19:03
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Deci BO nu are dreptul să modifice forma Liturghiei ?!!! Sunteți foarte sigur ?

Înseamnă că Sfântul Ioan Gură de Aur a călcat pe bec atunci când a introdus o nouă Liturghie, care era o formă prescurtată a Liturghiei Sfântului Vasile cel Mare ?
Sf Ioan Gura de Aur nu a scurtat Liturghia Sf Vasile ci i-a adus o noua forma spre slava lui Dumnezeu, nu pentru comoditatea oamenilor.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Pomana ,instrumentele,SF Canoane Gyulia Generalitati 22 13.09.2010 12:00:26
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 15:04:27
Hiper si super marketurile instrumentele Satanei de omorat sufletul si trupul mihailt Generalitati 26 13.03.2010 23:01:16
Recomandari muzicale Z.Lidia Muzica Bisericeasca 9 15.01.2008 21:31:33