Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 01.06.2013, 21:14:39
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un film care tocmai m-a impresionat: The Thin Red Line (La hotarul dintre viață și moarte).
Este un film de război, cu imagini realiste și brutale, însă e mai mult de atât. Totul este văzut prin ochii unui soldat aflat în mijlocul evenimentelor, și care, deși foarte implicat, contemplă parcă totul din afară, cu o pace de dincolo de lume.
Moartea e la tot pasul, însă o pace, o lumină care vin din lăuntru, învăluie totul.

Last edited by N.Priceputu; 01.06.2013 at 21:19:46.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 31.08.2014, 19:48:09
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

http://filmehd.net/the-fault-in-our-...me-online.html

Am vazut filmul asta de doua ori si de fiecare data sint coplesit de mesajul lui, in cel mai sensibil si mai detaliat mod cu putinta! Iata, trecem prin viata asta, fara sa pretuim cu adevarat nimic din ceea ce conteaza, ba dimpotriva cautand mereu si mereu altceva, vrand cu orice pret sa ne extindem exponential infinitatea de lucruri frumoase intr-o viata de altfel... limitata!!! Si totusi, alaturi de noi, cineva traieste intr-o altfel de "infinitate", un alt criteriu de valori, un alt gen de emotie sufleteasca ce acopera, parca, intreaga risipa de fericire dupa care alergam noi, cei mici si ignoranti! Vizionati acest film, cu ochii sufletului, o data, de doua ori, de zece ori alaturi de prieteni vechi. Eu vad in acest film o "cheie speciala" care ma ajuta sa pretuiesc mai mult ceea ce am, in timp ce altii sunt atat de saraciti de privilegii, nu de bani sau faima, ci de simpla posibilitate de a vedea, de a auzi, de a respira normal, de a alerga, etc!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 31.08.2014, 22:58:35
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Un film care tocmai m-a impresionat: The Thin Red Line (La hotarul dintre viață și moarte).Este un film de război, cu imagini realiste și brutale, însă e mai mult de atât. Totul este văzut prin ochii unui soldat aflat în mijlocul evenimentelor, și care, deși foarte implicat, contemplă parcă totul din afară, cu o pace de dincolo de lume.Moartea e la tot pasul, însă o pace, o lumină care vin din lăuntru, învăluie totul.
Si mie mi-a placut foarte mult acest film atipic despre razboi, cu actori mari si un scenariu foarte profund gandit.Ai sintetizat excelent esenta asa ca nu am nimic de adaugat cu exceptia unui fapt: dialogurile dintre cinicul sergent interpretat de Sean Penn si eroul filmului, acel soldat ( interpretat de Jim Caviezel, cel care l-a interpretat pe Iisus in filmul lui Mel Gibson) care se incapatana sa creada ca mai exista lumina,dragoste si speranta in afara acelui oribil masacru, sunt memorabile iar coloana sonora este de exceptie.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 31.08.2014 at 23:21:11.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 01.09.2014, 00:53:59
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
http://filmehd.net/the-fault-in-our-...me-online.html

Am vazut filmul asta de doua ori si de fiecare data sint coplesit de mesajul lui, in cel mai sensibil si mai detaliat mod cu putinta! Iata, trecem prin viata asta, fara sa pretuim cu adevarat nimic din ceea ce conteaza, ba dimpotriva cautand mereu si mereu altceva, vrand cu orice pret sa ne extindem exponential infinitatea de lucruri frumoase intr-o viata de altfel... limitata!!! Si totusi, alaturi de noi, cineva traieste intr-o altfel de "infinitate", un alt criteriu de valori, un alt gen de emotie sufleteasca ce acopera, parca, intreaga risipa de fericire dupa care alergam noi, cei mici si ignoranti! Vizionati acest film, cu ochii sufletului, o data, de doua ori, de zece ori alaturi de prieteni vechi. Eu vad in acest film o "cheie speciala" care ma ajuta sa pretuiesc mai mult ceea ce am, in timp ce altii sunt atat de saraciti de privilegii, nu de bani sau faima, ci de simpla posibilitate de a vedea, de a auzi, de a respira normal, de a alerga, etc!
-si mie mi-a placut filmul,e "Okay" , "€žFără suferint›ă, cum am putea s™ti ce e bucuria?"€
-exista si cartea: John Green - Sub aceeasi stea: https://www.uploady.com/#!/download/...WtLWmMmrjuHnGh

Last edited by cristirg; 01.09.2014 at 01:03:06.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 01.09.2014, 22:39:27
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-si mie mi-a placut filmul,e "Okay" , "€žFără suferint›ă, cum am putea s™ti ce e bucuria?"€
-exista si cartea: John Green - Sub aceeasi stea: https://www.uploady.com/#!/download/...WtLWmMmrjuHnGh
Multumesc din suflet. Am urmat link-ul si deja am citit jumatate. Chiar voiam sa citesc cartea si sa "amplific" anumite detalii! In primul moment am fost dezamagit de ideea de "fictiune", dar mi-am amintit ca eu insumi am procedat candva astfel. La baza oricarei fictiuni... sta o intamplare reala sau cel putin una extrem de posibila! Ca autorul mai slefuieste anumite nuante, asta tine de arta. Scopul in sine este mesajul care trebuie sa ramana si sa schimbe in bine propria noastra constiinta!
Multumesc inca o data!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 02.09.2014, 13:54:12
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Multumesc din suflet. Am urmat link-ul si deja am citit jumatate. Chiar voiam sa citesc cartea si sa "amplific" anumite detalii! In primul moment am fost dezamagit de ideea de "fictiune", dar mi-am amintit ca eu insumi am procedat candva astfel. La baza oricarei fictiuni... sta o intamplare reala sau cel putin una extrem de posibila! Ca autorul mai slefuieste anumite nuante, asta tine de arta. Scopul in sine este mesajul care trebuie sa ramana si sa schimbe in bine propria noastra constiinta!
Multumesc inca o data!
-cu placere,doamne ajuta !
Reply With Quote
  #57  
Vechi 21.12.2014, 00:02:57
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit


Still Alice


Un film care dezvaluie intr-un mod tulburator drama de fond a "personalitatii", daca este privit din perspectiva filosofica.
Cine esti cu adevarat atunci cand pierzi toate reperele conventionale? Cand tot ceea ce ai cunoscut si care te-a definit ca persoana se estompeaza si dispare gradual?

Altfel, un film tragic, o poveste destin despre afectiune si compasiune, despre lupta, infrangere si acceptarea sfasietoare a inevitabilului.

O interpretare de exceptie a actritei Julianne Moore. Poate cea mai buna din intreaga ei cariera.
__________________

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Filme criogenicul Generalitati 57 11.10.2017 21:29:45
Filme ortodoxe Adriana Cluj Resurse ortodoxe on-line 216 27.04.2017 18:30:50
filme? scutariusilviu Generalitati 18 23.08.2015 13:46:10
CD/DVD filme si documentare religioase ovid Pelerinaje la locuri Sfinte 13 03.09.2011 21:39:07
Filme - tema religioasa IonutS Generalitati 49 19.05.2011 20:18:31