Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 23.11.2012, 15:04:28
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Implicit

eu cred ca tu de la radiatii ai albit, cum se vede-n avatar ... sau nu ?
Reply With Quote
  #102  
Vechi 26.11.2012, 11:00:46
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
eu cred ca tu de la radiatii ai albit, cum se vede-n avatar ... sau nu ?
Nu contează cât de alb ai părul,
Important e cât de mult iubești.
Nu contează cât de lung ai părul,
Important e cât și cum gândești.

Lume gLume sooro lume,
De ce ești prea rea de gură,
De ce ne privești cu ură?

Lume gLume soro lume,
Vinovații fără vină
Cer să se facă Lumină.

(Dacă te-ai fi uitat mai bine ai fi remarcat că nu e părul meu ci e altceva pe post de șapcă, pentru ca să nu o pățesc ca iepurașul descoperit de la urs și de la lup ca-n bancu' ăla sadic: '...da' căciula unde-ți-i?', așa ca-n armată: descoperiți! Acoperiți! Descoperiți! Acoperiți! Că doar știi ce înseamnă să-ți saluți superiorii fără bonetă sau caschetă!)

Last edited by vsovivivi; 26.11.2012 at 11:36:17.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 26.11.2012, 11:31:46
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Nu contează cât de alb ai părul,
Important e cât de mult iubești.
Nu contează cât de lung ai părul,
Important e cât și cum gândești.
Felicitari pentru raspunsul de nota 10 !
Reply With Quote
  #104  
Vechi 29.11.2012, 16:32:57
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

N-au ajuns americanii pe lună, nici pe marte n-a ajuns niciun roboțel, filmele sunt trucate și transmisia în direct e dintr-un studio, un stadion acoperit sau o sală imensă și sunt efecte speciale și dată de parcă ar fi în direct fără întârzieri, însă iată că voi credeți ca fraierii în mincinoși și necredincioși, păi atunci vă doresc 'să fiți sănătoși'.

Pozele cu pământul sferic sunt fabricate în studio, în photoshop sau alte softuri.., din satelit se vede un cerc cu linia orizontului convexă sau concavă în funcție de direcția spre care e orientat obiectivul așa cum a demonstrat Florin Ionuț.

Concluzie: Oamenii de știință mint iar prostimea care-i urmează habar nu are de nimic, ei văd crezând că văd ceea ce le-a spus lor științificii.

Luna se vede la răsărit, apus și zenit identică, fața lunii e aceiași, iar așa ceva la o sferă care se vede prin intermediul luminii sau imaginilor care vin drept este IMPOSIBIL!.. deci fața ei rondă de la zenit din pricina curburii imaginilor și a luminii prin mediu se vede aceiași oriunde s-ar afla, exact ca ochii Giocondei care par că te privesc direct oriunde te-ai afla în fața tabloului.

Tot așa se întâmplă cu soarele, vedem fața lui plană de disc de la zenit chiar dacă el se află la apus sau la răsărit, deci noi nu vedem alte porțiuni din presupusa 'sferă' a soarelui decât fața lui plană de la zenit.

Din moment ce la eclipsa maximă de soare nu se mai vede lumină deviată sau reflectată din lună sau de lateral și nici aură luminoasă e clar că soarele și luna formează la eclipsa de soare preț de câteva clipe o sferă perfectă tot așa cum a fost întuneric preț de 3 ore în momentul răstignirii Domnului Iisus Hristos.

Soarele am putea presupune că e doar un disc plan însă atât semisfera lunii cât și necesitatea unui depozit energetic imens ne trimit cu gândul la ideea că ar fi semisferic și el și nu un disc plan, deși nu este exclus ca să fie un cilindru cu partea circulară spre noi. Acest lucru l-am putea știi dacă ne aflăm la aceiași înălțime cu soarele față de pământul plan denivelat la suprafață și rond în adânc aflat în mijlocul mărilor care-l scaldă în lături.

Deci Soarele și Luna sunt semisfere și la eclipsa de lună formează o sferă perfectă altfel ar lumina spre lateral și s-ar putea pune în evidență fenomene luminoase observabile.

Avem de la o anumită înălțime imponderabilitatea, adică de acolo în sus apele nu mai curg și nu se mai adună în adunările lor, practic acolo este nivelul de jos la care țeava tăriei a măsurat despărțirea apelor. Sub marginea de jos a țevii verticale, deci sub ea apele după ce au fost despărțite prin mijlocul lor de tărie au început să se adune în adunările lor formând mările ca să se arate uscatul și astfel după ce s-a arătat pământul cerul a coborât până la nivelul pământului și a mărilor tot așa cum a coborât până pe fundul mării roșii pe care a despărțit-o Moise cu toiagul împreună cu Dumnezeu care era cu el.

Sub soare și lună avem 'planetele' ca formațiuni de gaz, apă, foc, ghiață, fără pământuri și deasupra avem stelele din foc care strălucesc. Deasupra tuturor sunt apele de deasupra care nu se adună în adunările lor. Stelele se învârt cele din nord în jurul axei cerești polare iar cele din sud în jurul centrului ceresc sudic. Astfel ele formează un câmp electro-magnetic cu fluxuri ce intră pe axa polară și ies pe axa cerească sudică iar busola se orientează pe direcția liniilor de câmp. Tot acest câmp și câmpul produs de mișcarea lunii și a soarelui produc mișcarea 'planetelor' care strălucesc din pricina luminii solare și cea care vine din oglinda plană a pământului tot așa cum se vede că e luminată luna care luminează noaptea pământul, căci ea nu este luminată direct de soare ci doar din oglinda plană a pământului și mărilor luminată în altă zonă de soare.

Noi mergând drept pe mări și pe pământ ajungem de unde am plecat lucru care ne dă concluzia nu că suntem pe o sferă ci că suntem într-o creație mică și finită deci într-o CREAȚIE altfel ajungem din aproape în aproape la iluziile infinitului care nu este decât o cunoaștere extrapolată în necunoaștere și necuprindere!

Dedesubt stăm pe nimic adică pe nimic creat, deci mai jos fizic nu există nimic așa că pământul ca fiind cel mai greu stă la centru până pe nimic iar lateral stau mările în părți, în lături.

Totul era, este și va fi o inimă curată și bună de forma unui ochi, ochiul cel drept al Domnului care vede în ascuns prin CREDINȚĂ iar pe pământ își poată pașii Săi.

Domnul va birui tot ce mai are de biruit căci este scris ca să biruiască El împreună cu cei ce sunt cu El și dacă este scris atunci o va face după Cuvântul : 'Noi le fac, noi le facem, noi le fac pe toate!'

Last edited by vsovivivi; 29.11.2012 at 17:05:08.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 29.11.2012, 16:46:50
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
(Dacă te-ai fi uitat mai bine ai fi remarcat că nu e părul meu ci e altceva pe post de șapcă, pentru ca să nu o pățesc ca iepurașul descoperit de la urs și de la lup ca-n bancu' ăla sadic: '...da' căciula unde-ți-i?', așa ca-n armată: descoperiți! Acoperiți! Descoperiți! Acoperiți! Că doar știi ce înseamnă să-ți saluți superiorii fără bonetă sau caschetă!)
eu cred că este un mop :)
Reply With Quote
  #106  
Vechi 29.11.2012, 16:53:26
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit vsovivi

nu știu dacă ai cunoștință, dar la fiecare aselenizare echipajele au montat niște aparate, dotate cu un soi de oglindă, având că scop măsurarea distanței Pământ-Luna.
acele oglinzi sunt observate și astăzi, fiind una dintre cele mai solide dovezi ale aselenizarii.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 29.11.2012, 16:56:12
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu știu dacă ai cunoștință, dar la fiecare aselenizare echipajele au montat niște aparate, dotate cu un soi de oglindă, având că scop măsurarea distanței Pământ-Luna. acele oglinzi sunt observate și astăzi, fiind una dintre cele mai solide dovezi ale aselenizarii.
eu am auzit ca au montat si un WC public, pentru aia care vor veni dupa ei ... sa colonizeze Luna.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 29.11.2012, 16:57:21
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
eu am auzit ca au montat si un WC public, pentru aia care vor veni dupa ei ... sa colonizeze Luna.
Dinala de scandura cum este la sate?
Reply With Quote
  #109  
Vechi 29.11.2012, 16:58:48
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
eu am auzit ca au montat si un WC public, pentru aia care vor veni dupa ei ... sa colonizeze Luna.
poți să râzi cat vrei ... adevărul nu este o democrație.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 29.11.2012, 17:00:26
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Dinala de scandura cum este la sate?
nu, că polueaza pânză freatica :))
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suprapopularea: minciuna minciunilor Va_iubesc Generalitati 151 21.03.2013 17:10:49
Minciuna Sanduu Generalitati 2 07.04.2012 22:19:55
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Despre minciuna IulianaM Generalitati 34 21.05.2011 08:28:29
Minciuna din noi Anca-Miha Pocainta 21 03.07.2009 23:55:06