Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.01.2010, 15:34:56
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Deruta in credinta si intrebarile - care este cauza?

Tot intreband aici si necajind lumea, gasind mai apoi si unele raspunsuri, am ajuns sa ma intreb de unde vine atata deruta in noi si de ce avem atatea nelamuriri, de ce bajbaim.
Uite mai jos pe un fir ne intrebam (inca fara raspuns) asupra formulei pe care o spune preotul la euharistie. Deci chiar si acolo nu este clar, ca sunt doua. Ce sa mai spunem de lucruri mai complicate?
E bine ca macar avem unde sa punem intrebari sa discutam.

Mai intai: este cineva pe lumea asta care sa fii citit tot in materie de credinta si sa fie perfect, sfant, atoatestiitor? Exista cineva care sa nu aibe nelamuriri, intrebari, derute. Si Sf. Apostoli stim ca intrebau si erau "prostuti".
Restul de Sfinti Parinti le stiau pe toate clar? Nu greseau/n-au gresit niciodata?
Este normal sa nu stim, sau sa avem intrebari si indoieli?

Intrebari la subiect acum, legat de cauzele derutei noastre. Posibile cauze:
1. informatii prea imprastiate, ne-sistematizate (cate putin in fiecare carte, link de pe internet) si ne pierdem in ele? Pentru fiecare problema ar trebui scrisa cate o carte, dar fiecare autor scrie doua trei-vorbe si a terminat.
2. informatii prea multe, sau prea putine?
3. prea multe lasate la latitudinea duhovnicului, bisericii locale (arhiereu etc.), dezlegari. Fiecare face in alt fel (in cadrul B.O.R vorbesc), nu mai spun intre bisericile surori (grecesti, ruse, etc.).
4. lipsa de profesor, care sa sistematizeze materia si sa raspunda prompt la intrebarile ce apar?
Fiecare lucru se invata in scoala, in facultate, de obicei cu profesor, mai rar la fara frecventa si si mai rar de unul singur (imi scapa acum termenul). Deci un profesor este util.
Dar credinta? Cum s-o invatam? La biserica nu (nu este catehism in ortodoxie), la scoala este scandal cu orele de religie, in facultate nu toti au voie (femeile de ex.).
5. informatii vechi, sau pierdute in timp (de ex.traditia ortodoxa), ne-actualizate, ne-reluate (ne-republicate).
6. informatii greoaie, scrise in limba arhaic, greu de inteles, sau prea filozofice?

alte cauze?

Mai sunt si alte aspecte: unele lucruri nu trebuie sa le stim (usa inchisa la altar si accesul interzis, rugaciuni spuse in secret de preoti in altar (nu pentru urechile noastre), Sf. Taine si alte taine. Altele nu au fost/nu sunt scrise..., sau difera de la caz la caz, etc.

Last edited by sophia; 05.01.2010 at 15:48:39.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.01.2010, 15:45:34
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Sophia, eu nu inteleg cum de strangi atatea nemultumiri.
(Nu o lua personal).
Fiecare greseste, evident. Important este sa stim ca suntem supusi greselii si pacatului si sa ne ridicam de fiecare data. Tu aduci (implicit) o pretentie absurda, cum ca daca ai avea suficiente informatii nu ai mai gresi!
Eu stiu ca gresesc indiferent cate lucruri cunosc! Gresesc pt. ca nu ma straduiesc destul (deci din vina mea), nu pentru ca nu am avut acces la informatii (adica o vina exterioara, difuza).
Unde nu stiu il intreb pe Dumnezeu. Punct.
De ex. si mie mi-a spus duhovnicul sa vin trei zile la impartasanie (threadul deschis de tine). L-am rugat pe Dumnezeu sa ma ajute daca este voia Lui sau sa ma impiedice daca este sa iau cu nevrednicie Sf. Taine. Ca urmare m-am impartasit pe 25 dec, iar pe 26, 27 nu am mai ajuns la biserica. Am considerat acesta un raspuns (dar evident ca nu pot sa fac recomandari altora bazandu-ma pe experienta mea personala).
Si in multe alte situatii, Dumnezeu imi arata ce este bine si ce este rau, dar eu refuz sa vad! Iar daca imi inchid ochii mult timp, voi fi "scuturata" bine ca sa ma trezesc! Si acesta este un lucru minunat pentru care-i multumesc lui Dumnezeu: imi mai da si cate o palma, din dragoste, nu ma lasa sa zac in nesimtirea mea.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.01.2010, 16:37:07
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Anna21 - nu am pretentia asta.
Ma intreb numai de ce este atat deruta si nestiinta in credinta.
Ma includ si pe mine si incerc sa-mi dau seama de cauza, ca stiu cum sa ma corectez.
Dar ceva este, la orice lucru marunt apare deruta, apar intrebari, nelamuriri, nesiguranta. Priveste in forum la multitudinea de intrebari si nelamuriri si controverse.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.01.2010, 16:43:33
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Tot intreband aici si necajind lumea, gasind mai apoi si unele raspunsuri, am ajuns sa ma intreb de unde vine atata deruta in noi si de ce avem atatea nelamuriri, de ce bajbaim.
Uite mai jos pe un fir ne intrebam (inca fara raspuns) asupra formulei pe care o spune preotul la euharistie. Deci chiar si acolo nu este clar, ca sunt doua. Ce sa mai spunem de lucruri mai complicate?
E bine ca macar avem unde sa punem intrebari sa discutam.

.
:) Din cate vad eu, mai mult tu esti in deruta, sau cel putin tu esti cea mai nemultumita de faptul ca nu le stii pe toate si nu poti afla raspunsuri la orice intrebare iti trece prin cap, oricat de insignifianta ar fi ea. Personal nu ma deranjeaza atat de tare ca nu este un raspuns fix la o anumita chestiune, sau ca sunt lucruri pe care le inteleg mai putin, mi se pare chiar normal.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.01.2010, 16:49:02
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

cred ca pentru a scapa de aceste derutari in materie de dogme, de invatatura bisericeasca, de practici si asa mai departe, trebuia sa cautam raspunsuri la sfintii parinti. acolo vom gasi raspunsuri intregi si foarte important - unirea in cuget. insa multe din textele bisericesti vechi par destul de grele, ca mod de expunere. in acest caz recomand calduros cartile parintelui Serafim Rose, un american convertit la ortodoxie, cu viata sfanta, care pur si simplu a reusit sa aduca la zi, pe intelesul tuturor, invataturile sfintilor parinti (fara a schimba ceva). la parintele Serafim am gasit o claritate si o limpezime de necrezut, pentru vremurile in care traim. Carti precum "Ortodoxia si religia viitorului", "Cartea Facerii, crearea lumii si a intaiului om - o perspectiva ortodoxa", "Sufletul dupa moarte", "Viitorul Rusiei si sfarsitul lumii", "Locul Fericitului Augustin in Biserica ortodoxa" sunt pur si simplu o comoara pentru generatia moderna. se pot gasi separat sau adunate in acest volum:
http://www.sophia.ro/Scrieri-de-Sera...-ro-395-o1.htm
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.01.2010, 17:08:38
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ma intreb numai de ce este atat deruta si nestiinta in credinta.
Imi dau si eu cu parerea in ceea ce priveste deruta: aceasta exista pentru ca unii oameni doar pun intrebari, dar nu au rabdare sa asculte si raspunsul, sau sa-l caute singuri. Poate ca acestia au deja o parere formata, a lor personala...
Exista oameni care cred, si oameni care nu cred.
Iar nestiinta este lipsa de stiinta. Cine doreste sa stie, are la dispozitie un intreg univers ortodox, din care sa-si traga cunoasterea. Dumnezeu nu ne-a lasat singuri, adica fara invatatori, sau fara cunoastere. Totul e sa vrem sa stim. Daca vrem sa stim, trebuie doar sa-L rugam pe Dumnezeu sa ne ajute, si El ne va trimite pe cel in stare sa ne invete. Adevarul s-a revelat; nu trebuie sa-l descoperim singuri. Efortul nostru consta in a primi acest Adevar.
Am constatat pe parcursul a 3 ani de forum, ca nu au lipsit raspunsurile la multiplele intrebari puse de mine si de altii. Am invatat multe de aici, si multi au invatat si ei la randul lor, dupa cum afirma ei insisi. Totul e sa vrem.
Dar cine nu vrea, ramane in deruta... Cauza derutei insa le apartine. Si aici isi spune cuvantul liberul arbitru.
Dar cum de ti-a venit ideea de a intreba despre deruta si nestiinta in credinta, sophia draga?!? In general trebuie sa ne preocupe lipsurile noastre personale, pentru a le indrepta, nu ale altora, asupra carora nu avem control.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.01.2010, 18:22:07
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Miha-Anca - pai ma refer si la mine categoric, mai ales la mine. Incerc sa pricep care este cauza derutei mele.
Inainte nu citeam, nu stiam si gata. Acum am intrat in carusel: citesc, ma informez, ma afund in ceata, intreb, iar caut si citesc si tot asa. Ceva nu este in regula.
Da, sunt persoane aici in forum care ma lamuresc f.bine. De ex. GeorgeS., uneori si Geo. Vezi, e nevoie totusi de preot sa-l intrebi si sa-ti raspunda. Chiar si aici in forum.

Ma refer si la altii si chiar am intrebat mai la inceput in postarea initiala daca exista oameni care le stiu pe toate si nu au nelamuriri. Vad cel putin aici in forum ca sunt multi care bajbaie si de aceea m-am gandit ca poate ii intereseaza si pe ei sa afle cauze, sa se corecteze, sa stim cu totii ce avem de facut ca sa ne lamurim.

Credinta este f.grea si voluminoasa ca materie si cum are si multe, multe necunoscute, cel putin pentru omul de rand, care nu are acces la multe, este si o recunoastere a neputintei umane, dar... si a unei necesitati de a se veni in ajutorul si intampinarea omului obisnuit, de a deschide niste usi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.01.2010, 18:34:55
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Credinta este f.grea si voluminoasa ca materie si cum are si multe, multe necunoscute, cel putin pentru omul de rand, care nu are acces la multe, este si o recunoastere a neputintei umane, dar... si a unei necesitati de a se veni in ajutorul si intampinarea omului obisnuit, de a deschide niste usi.
Teologia ca materie de studiu este uneori grea si voluminoasa. credinta insa... nu stiu ce sa zic.. e o conexiune permanenta intre cuget si fapta. nu trebuie sa ne grabim a cugeta spre cele inalte prea mult cand noi nici pe cele smerite nu le-am facut. aici e vorba de patimi, de pacate la care un crestin nici nu ar avea voie sa se gandeasca. acele gesturi minime de "toaleta crestina" cum zicea Dan Puric. e bine sa ne gandim la cum lucreaza Dumnezeu, la creatie, la dogme, dar in primul rand sa ne gandim la cum lucreaza Dumnezeu in noi. ne vedem neputintele, cerem ajutor, si asa vom vedea cum lucreaza Dumnezeu. aici nu e nimic greu de inteles, e greu doar cu vointa noastra...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.01.2010, 00:14:03
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

IPS Serafim Joanta ne da un raspuns bun aici:
http://www.crestinortodox.ro/ips-ser...si-occident-01
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.01.2010, 00:42:20
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

@sophia
Si eu am aceleasi indieli ca si tine.
Si nici nu consider ca e ceva rau sa cauti(sa cautam) ,sa pui intrebari ,'Caci cine cauta gaseste'
Ca raspuns strict la intrebarea ta ,mie cauza principala a neintelegeri mi se pare stilul greoi al scrierilor sfintilor parinti din vechime .Pur si simplu e greu de inteles,dar si materialul e foarte vast si descurajeaza.
Asa ca,atent la ce au spus prientenii de pe site,incep sa le dau dreptate ,ca un duuhovnic are un alt har decat tu insati,in a culege si a te indruma in picaturile esentiale de adevar,care le extrage din aceasta foarte bogata traditie .Si predica de Duminica de la Liturghie are acest har,de a te imbogati cu lucruri neasteptate,pe care mintea ta nu le-ar gasi singura.
Deci desi aceste sfaturi de la ceilalti,nu pot fi decat picaturi,caci materialul este imens,totusi caliatatea acestor sfaturi venite de la cei cu har ,duce la construirea unei conceptii,acolo unde nu parea a fi decat haos.
In concluzie ,au dreptate cei care zic ca nu cu mintea noastra descoperim acestea,ci daca ne lasam purtati de Har .
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O minune...Un om care cu credinta in Dumnezeu este acum viu tigerAvalo9 Generalitati 32 04.05.2013 14:39:46
Care este credinta adevarata? gpalama Biserici Protestante 51 27.01.2013 18:10:24
Cu ce criterii se determina care este credinta corecta si ceea falsa? Bast-et Generalitati 14 30.09.2010 16:26:07
Dumnezeu nu este cauza raului Paisie Aghioritul Teologie si Stiinta 2 05.03.2010 07:10:28
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11