Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 10.03.2015, 22:13:28
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

În timpul monofizitismului, TOATĂ(!!!) Biserica, toată Ortodoxia, ORTODOXIA era în erezie! Era eretică. TOT creștinismul de pe pământ.

NU MAI EXISTA absolut nici un creștin pe pământ, nici în Apus, nici în Răsărit. Toți erau eretici. Nici unu singur, înafară de Maxim.

Maxim spunea: scuipați pe jos Împărtășania că e de la diavol. Scuipați jos împărtășania și călcați-o în picioare. Hristos are două lucrări și două voințe! Nu o lucrare și o voință. Erezia monofozită nu are taine, nu are har, scuipați pe jos împărtășania, ca să vă mântuiți !

Și așa, Maxim a fost arestat de 8 ori, în decurs de peste 30 de ani, cât a stat toata, întreaga Biserică în erezie. Toată Ortodoxia ! A fost trimis în 3 locuri în exil. Și rechemat ca să-și schimbe mărturisirea și atitudinea. Și mai cu putere vorbea de fiecare dată împotriva monofizitismului ! Și mai viu ! De se mirau cu toții !

Timp de peste 30 de ani, el, Maxim, a fost singurul(!!!) creștin de pe pământ. El, Maxim, și 2 ucenici ai lui, apropiați.

Nu spun că eu sunt ca Sfântul Maxim Mărturisitorul, că sunt foarte mulți teologi greci și ruși, care atrag atenția Sfintelor Sinoade ale Bisericilor Autocefale, să nu mai pomenească pe Augustin, că e eretic.
Dar cred că sunt alte interese la mijoloc, altfel nu îmi explic de ce un eretic a fost introdus de la bun început în calendare și mai ales că a rămas deja de peste 30 de ani în calendare, din 1982, de când a fost băgat în calendare, ereticul Augustin.

Nu sunt eretic, nu sunt sectar !
Nu sunt împotriva Bisericii, tocmai pentru că îmi iubesc foarte mult Biserica, de aceea studiez și cercetez, sunt absolut fascinat de Teologie, de studiul Patristic și Biblic, cu cât aprofundez mai mult, și iubesc mai mult, și mă smeresc mai mult, așa după puterea mea cea slabă, cu atât totul devine mai frumos, mai limpede, mai adânc, mai înalt, în toate direcțiile, parcă se deschid orizonturi și parcă se ridică ceața și vezi minunile... E inexplicabil.

Vă rog să mă iertați dacă v-am smintit, eu îmi susțin teologumena, că Augustin este eretic, dovedind scriptic, palpabil, dogmatic, biblic, că Augustin are cel puțin 8 erezii.

Degeaba se spune și despre alți sfinți că au erezii. Este eroare. Nimeni, nici un Sfânt, nu mai are erezii, afară de Augustin, care nu e sfânt, slavă Domnului.

Voi sunteți liberi, să credeți și să faceți ce vreți, nu eu vă judec, Hristos o să vă judece. Și sfinții Lui. Și pe mine și pe voi.

Vă spun doar că Biserica Creștină, nu cinstește un sfânt, ci un "fericit", cu un motiv bine întemeiat: tocmai că nu e sfânt. Dar ce-i?

Și spun clar, cu adânc de iubire de la Dumnezeu și limpezime în cuvinte și gândire, Augustin, nu are ce căuta în pleiada Sfinților lui Hristos, Augustin este rudenia satanei, este unealta diavolului. Datorită lui Augustin s-a separat Apusul de Răsărit, datorită ereziilor lui Augustin, Apusul, azi, e mort. Bisericile din Apus sunt goale, secularismul s-a născut și a plecat din Apus; din locurile unde nu a mai fost harul Sfintei Liturghii; pentru că Apusul nu a mai avut Sfintele Taine, har, Sfântul Duh, nimic bun; Închiziția, cruciadele, predestinația. Revoluția Franceză, emanciparea feminină; războaiele mondiale; protestantismul; neo-protestantismul; evoluționismul; ateismul; TOTUL, ca rădăcină, a plecat din nebuniile lugubre și sinistre, ale slujitorului diavolului și îngerilor lui, Augustin de Hipponia, prăznuit ca "fericit", de Biserică, nu ca sfânt. Din Apusul, care nu și-a mai dezvoltat teologia, decât prin prisma învățăturilor lui Augustin, a venit tot întunericul care există azi pe pământ. Și e foarte greșit, ce se întâmplă azi în Apus. Foarte greșit. Total lipsit de Dumnezeu. Și toate acestea, sunt o reacție. O consecință. Datorită unui "ceva" ce a fost și din care a ieșit și a rezultat ce e azi în Occident, în Apus. Nebuniile toate, lipsite de Dumnezeu. Și vin și spre noi, cu viteză nemipomenită.

Propun Sfintei Biserici, prin Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, să scoată din calendarul ei, pe ereticul Augustin, datorită căruia, Doamne ferește, nu numai că e toată nebunia de azi de pe pământ, dar prin învățăturile lui, va veni și antihristul.

Iertare din nou, dacă am smintit, dar rămân întărit pe ce am spus, că știu și simt că e de la Dumnezeu ce spun, și nu, Biserica nu e în erezie, că a pus titlul de "fericit", unui eretic, cerându-i rugăciunile, și nu a pus numele "sfânt" lui Augustin, spun doar că Biserica se află în primejdie. Mare primejdie.
Că unui fericit putem să cerem rugăciunile, mama și tata nostru, duhovnicul adormit în Domnul, un trăitor la care avem evlavie, sau alt cunoscut, sau un om necanonizat încă de Biserică, da, ce e greșit? Îi putem numi fericiți pe foarte mulți. Dacă noi credem că e în Ceruri, îi putem cere rugăciunile, ne rugăm pentru el, fericit fiind, sau dacă credem că e în iad, cerem Domnului să îl scoată de acolo, căci Biserica poate să facă acest lucru. Sau un om cu viață sfântă pentru noi, dar necanonizat, putem să-i alcătuim propriile noastre rugăciuni și laude, acelui suflet nobil și să îl pomenim chiar și pe pomelnicul nostru personal, deci pe calendarul nostru personal. Dar nu în Calendarul Bisericii. Deci ce face Biserica, nu e greșit, dar Biserica e la marginea prăpastiei. E în cumplită primejdie. Primejdie de erezia cea mai mare a tuturor secolelor: ecumenismul. Foarte posibil, ca ecumenismul, la fel ca tot întunericul ce a venit până acum, datorită lui Augustin, la fel și ecumenismul, să vină tot datorită lui Augustin. Strecurat cu minciuna, ca șarpele în Rai, să ne spună să mâncăm din fructul oprit. Of, Doamne, ai milă de turma Ta cea mică și ne miluiește.

Deci n-am cum să fiu împotriva Bisericii, fiindcă ce face Biserica e perfect normal, să ceară rugăciunile unui "fericit", problema ar fi atunci când l-ar numi sfânt, el fiind eretic. Dar câtă vreme, îl numește fericit, e bine. Fericit poate fi și bunicul nostru ce a trăit curat și minunat, îi putem cere rugăciunile, și îi putem alcătui un acatist. Evlavia e o virtute, nu e nimic greșit în ea.

Să rămânem în Cuvântul lui Dumnezeu din Biblie, și în tâlcuirile și învățăturile Sfinților Părinți, să luptăm cu întunericul care caută să ne stingă iubirea și să ne piardă prin erezii și patimi și alte șiretlicuri, și cu rugăciune multă, cu luptă, silință, voință, și rugăciunile Preacuratei, și ale tuturor Sfinților, să ne mântuim.

Post binecuvântat pe mai departe. Iertați-mă.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 11.03.2015 at 01:45:06.
  #132  
Vechi 11.03.2015, 09:46:55
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.863
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Frate drag Daniel_Ortodox, tu propovăduiesti că Biserica îi cinstește pe ereticii din iad?
Asta cam miroase putin a teologie sectara.
unde se afla acum Augustin, doar Dumnezeu stie!
  #133  
Vechi 11.03.2015, 10:41:06
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Eretic fiind și Augustin, cum am dovedit, se află în iad.
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Augustin este eretic, dovedind scriptic, palpabil, dogmatic, biblic.

Ce face Biserica e perfect normal, să ceară rugăciunile unui "fericit",

Zici ca e normal să fie cerute rugăciunile unui fericit eretic din iad?
  #134  
Vechi 12.03.2015, 13:18:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
În timpul monofizitismului, TOATĂ(!!!) Biserica, toată Ortodoxia, ORTODOXIA era în erezie! Era eretică. TOT creștinismul de pe pământ.
NU MAI EXISTA absolut nici un creștin pe pământ, nici în Apus, nici în Răsărit. Toți erau eretici. Nici unu singur, înafară de Maxim.
Daca ai citit despre Sfantul Maxim, acolo scria si despre Sfantul Papa Martin. In al doilea rand e vorba de monotelism (o singura vointa). Biserica apuseana nu impartasea monotelismul, doar Constantinopolul. http://ro.wikipedia.org/wiki/Maxim_M%C4%83rturisitorul
Citat:
Nu sunt împotriva Bisericii, tocmai pentru că îmi iubesc foarte mult Biserica, de aceea studiez și cercetez, sunt absolut fascinat de Teologie, de studiul Patristic și Biblic, cu cât aprofundez mai mult, și iubesc mai mult, și mă smeresc mai mult, așa după puterea mea cea slabă, cu atât totul devine mai frumos, mai limpede, mai adânc, mai înalt, în toate direcțiile, parcă se deschid orizonturi și parcă se ridică ceața și vezi minunile... E inexplicabil.
De fapt, dupa parerea mea, iti creste si mai mult mandria si asta te face sa crezi ca esti mai intelept ca Biserica si sa nu mai vezi bine adevarul.
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dar cred că sunt alte interese la mijoloc, altfel nu îmi explic de ce un eretic a fost introdus de la bun început în calendare și mai ales că a rămas deja de peste 30 de ani în calendare, din 1982, de când a fost băgat în calendare, ereticul Augustin.
Raspunsul e simplu: tu te inseli si Biserica are dreptate. Dar tu, din cauza mandriei, nici macar nu ai luat in calcul aceasta varianta evidenta.
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Degeaba se spune și despre alți sfinți că au erezii. Este eroare. Nimeni, nici un Sfânt, nu mai are erezii, afară de Augustin, care nu e sfânt, slavă Domnului.
Nu cunosti foarte multe. majoritatea celor de pe forum stiu de apocatastaza la Sf. Grigorie de Nyssa. http://www.sfantulvasile.ro/sf-grigorie-de-nyssa/
Cine spune ca sfintii au fost fara greseala cad in idolatrie, facand sfintii infailibili, ca Dumnezeu. Diferenta intre un eretic si un sfant care a sustinut o greseala dogmatica este smerenia. Ereticii s-au impotrivit adevarului, chiar cand l-au aflat, sfintii au facut-o din nestiinta.
Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Iertare din nou, dacă am smintit, dar rămân întărit pe ce am spus, că știu și simt că e de la Dumnezeu ce spun, și nu, Biserica nu e în erezie, că a pus titlul de "fericit", unui eretic, cerându-i rugăciunile, și nu a pus numele "sfânt" lui Augustin, spun doar că Biserica se află în primejdie.
Iar scrii fara sa te informezi. Fericitul e tot sfant, e numit asa doar pentru ca are si greseli dogmatice. Citez: "Fericit: este un apelativ folosit uneori pentru Sfinții a căror operă teologică nu întrunește integral acordul Bisericii, precum Fericitul Augustin de Hippona. Distincția de sorginte romano-catolică între Sfinți (sancti) și Fericiți (beati) nu se face însă cu rigurozitate în Biserica Ortodoxă, asfel că apelativele de Sfânt și Fericit tind să fie considerate echivalente și să fie folosite alternativ (ex: Sfântul/Fericitul Ieronim)."
Nu Biserica se afla in promejdie, ci tu, nu spun asta ironic. Ti-am scris aceste lucruri si cand erai Daniel. Dar nu e nimic pierdut, am incredere in tine.
  #135  
Vechi 12.03.2015, 18:55:37
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Igor, Daniel, Emilian... si ce alte personalitati mai poate mintea ta inventa... am si eu doua intrebari. Bine trei.
1. Este posibil ca tu sa te inseli si ca Biserica sa aiba dreptate?
2. Este posibil sa ai probleme ce ar putea avea nevoie de tratament medical? (nu este o intrebare tendentioasa)
3. Ai luat in calcul pana acum cele doua posibilitati de mai sus si le-ai analizat?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #136  
Vechi 12.03.2015, 18:57:55
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Degeaba se spune și despre alți sfinți că au erezii. Este eroare. Nimeni, nici un Sfânt, nu mai are erezii, afară de Augustin, care nu e sfânt, slavă Domnului.
Afirmatia asta nu lasa loc de interpretari. Ce faci daca iti demonstrez cu citat ca gresesti si ca exista Sfinti cinstiti de Biserica si care au invataturi eretice?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #137  
Vechi 12.03.2015, 21:06:37
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca ai citit despre Sfantul Maxim, acolo scria si despre Sfantul Papa Martin. In al doilea rand e vorba de monotelism (o singura vointa). Biserica apuseana nu impartasea monotelismul, doar Constantinopolul. http://ro.wikipedia.org/wiki/Maxim_M%C4%83rturisitorul
1. Monotelism, ai dreptate, m-am gândit la monofizitism. Greșeala mea.
2. Dar erezia monotelită era și în apus, gândește logic, frățior, altfel, nu aduna Sfântul Martin, Patriarhul Romei, sinodul de la Lateran în 649, să combată erezia monotelită, dacă nu exista erezia monotelită în apus, logic, nu? Fi mai atent, te rog.
3. Iar când mai dai trimiteri la wikipedia, dă trimiteri la wikipedia ortodoxă, e mai amplă. http://ro.orthodoxwiki.org/Maxim_M%C4%83rturisitorul
4. Iar "papa", care înseamnă părinte, tată, este dat Patriarhului, cu titlul onorific. Nu înseamnă că trebuie să numim Patriarhii "Papi", Patriarh este exprimarea corectă, ortodoxă, altfel, atribuim unuia sau câtorva mai multe merite, față de ceilalți Patriarhi. Și asta nu-i creștinește. Toți Patriarhii sunt egali și ei știu asta. Ori spui Patriarhi la toți, ori spui Papi la toți, nu numai la unu.
Înainte de Marea Schismă, pe bună dreptate se numea la Roma, Patriarhul Romei, patriarhi ai Romei, care sunt și câțiva Sfinți. După căderea apusului în erezii, Patriarhul Romei, devine Patriarhul apostat, eretic și schismatic al Romei, în Licența "Ereziile romano-catolice", în exprimare oficială, este numit doar Patriarhul Romei de după 1054, în semn de respect pentru demnitatea lui de ființă umană, totuși. Preferam totuși, în exprimare oficială, Patriarhul eretic al Romei. Deși și titlul de Patriarh, la toți patriarhii, este onorific, ei fiind tot episcopi, și ei știu asta de asemenea. Dar pentru funcția administrativă ce o au în plus, sunt numiți Mitropoliți și Patriarhi. După anul 1054, în Ortodoxie, se evită denumirea de "papă", fiind folosit doar cel de Patriarh, chiar și în amintirea "papilor" din apus, înainte de căderea apusului de după 1054, tocmai pentru a se evita confundarea termenului care după cădere, apusul la autoînsușit, violând pe nedrept folosirea terminologiei de "papă", pentru susținerea ereziei primatului papal, la fel cum au violat pe nedrept termenul "romano-catolic".

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De fapt, dupa parerea mea, iti creste si mai mult mandria si asta te face sa crezi ca esti mai intelept ca Biserica si sa nu mai vezi bine adevarul.
Da, frățior iubit, iartă-mă. Știu că sunt mândru, mă lupt cu mândria. Nu am spus că sunt smerit, ci spun că sunt mândru. Sunt vai de capul meu. Dacă Sfântul Apostol Pavel se numește pe sine, cel dintâi dintre păcătoși, eu atunci ce sunt? Doamne, ai milă de mine. Să te rogi, să mă pomenești, frățior, că dacă mor, nu pot merge în Rai, fiindcă sunt vrednic de iad.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Raspunsul e simplu: tu te inseli si Biserica are dreptate. Dar tu, din cauza mandriei, nici macar nu ai luat in calcul aceasta varianta evidenta.
N-am spus că Biserica nu ar avea dreptate. Spun doar să fie atentă, Biserica, care suntem noi, să fie atentă să nu cadă în ereziile augustiniene. Că dacă Sfântul Sinod cade în ereziile augustiniene, cele 8 exprimate, există Sfânta Neascultare. Și sincer, eu nu vreau schismă în Biserică. Destule tulburări au fost la ruși. Ajunge.
Cât despre mine, pomenește-mă, că sunt vrednic de iad, din cauza mândriei, cum bine spui și de nimic nu am fost vreodată vrednic, decât de iad. Nici să respir nu sunt vrednic, la câte păcate fac și ce mult supăr pe Dumnezeu, în fiecare zi, vai mie, preaspurcatului... Vai mie... Pomenește-mă și iartă-mă.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu cunosti foarte multe. majoritatea celor de pe forum stiu de apocatastaza la Sf. Grigorie de Nyssa. http://www.sfantulvasile.ro/sf-grigorie-de-nyssa/
Cine spune ca sfintii au fost fara greseala cad in idolatrie, facand sfintii infailibili, ca Dumnezeu. Diferenta intre un eretic si un sfant care a sustinut o greseala dogmatica este smerenia. Ereticii s-au impotrivit adevarului, chiar cand l-au aflat, sfintii au facut-o din nestiinta.
Greșit!
Eram sigur că te referi la "apocatastaza" Sfântului Grigorie de Nyssa. Aici nu îți permit. Gata. Acuzi un Sfânt al Bisericii de erezie? Nu îți permit!
Deci te rog frumos să îmi dai texte reale, cu trimiteri la PG sau PL, sau alte surse de bibliografie serioase, cu pagină, citate exacte, nu trimiteri de pe net. Să fim clar înțeleși. Că ales sunt copilării, articole fără autor, fără bibliografie cu pagini, surse, etc. Texte reale din care reiese că Sfântul Grigorie de Nyssa, ar spune că dracii se mântuiesc.
Ce mi-ai dat de pe net, articolul acela, spune că Sfântul Grigorie de Nyssa a spus: răul va avea un sfârșit". Și apoi spune că Biserica a respins apocatastaza.
Stai puțin frate, că acolo nu-i apocatastază. Autorul articolului, poate să facă altceva, că-i este somn, sărăcuțul, dar nu să acuze pe Sfântul Grigorie de Nyssa, un titan al Creștinismului de apocatastază. Autorul articolului e foarte obosit, a aruncat în fix ultimele două rânduri, e gogoașă cât capul lui de mare și smintește pe cei mici, care citresc și iau de bun ce elucubrații spune el acolo.
Să fim clar înțeleși când spui: "răul va avea un sfârșit", NU este erezia apocatastazei ! Limpede ! Păi în Împărăția Cerurilor va mai exista răul? Normal că va avea un sfârșit. Sfârșit de unde? Unde se va sfârși răul? Din turma lui Hristos, dintre sfinții Lui. În Rai, este odihnă, este bucurie, desfătare, este BINELE, acolo răul, ce l-au trăit aici pe pământ, sfinții, nu îl vor mai trăi acolo. Acolo răul va avea sfârșit. Nu vor mai fi ispite, cum a fost în Rai, înainte de câderea lui Adam. De ce? Pentru că firea umană, a dobândit cunoștiința binelui și răului, prin consumarea fructului oprit, și neascultarea de Dumnezeu. Și din al doilea motiv, nu vor mai fi ispite în Împărăția Cerurilor, pentru că acolo vom fi îndumnezeiți, prin Hristos.
Deci nici pomeneală de răutate în Împărăția Cerurilor. Iadul "cel gătit diavolului și îngerilor lui" cum ne spune Hristos, la Matei, da? Cei din Împărăția Cerurilor, nu vor mai avea contact cu iadul, cu răul, căci, vedem la săracul Lazăr, dreptul lui Dumnezeu, Lazăr, care odată ajuns în sânul lui Avraam, nu vedea pe bogatul care se chinuia în iad. Dar bogatul îl vedea. Sfântul Isaac Sirul spune că Raiul și Iadul, au fost, sunt și vor fi pline de Iubirea lui Dumnezeu, doar că pe cei din iad, tocmai asta îi va arde, Iubirea lui Dumnezeu. De aceea cei din iad văd Raiul, pentru că totul va fi plin de iubire și de har, dar pe ei tocmai asta îi va chinui, iubirea. Cum că au putut să creadă și să accepte cea numită "ortodoxia", adică creștinismul adevărat, dar nu au vrut, s-au răzvrătit, li s-a dat mii și mii de șanse, în decursul vieții lor să fie creștini, și să nu fie eretici, păgâni, hinduși, atei, etc., dar nu au vrut, nu le-a păsat, nu s-au interesat, au ponegrit, au negriat, au judecat, au urât pe creștinii adevărați.
Deci de asta cei din iad văd pe cei din Rai, pentru că se vor alfa efectiv în lumină, în iubire, în har, în slava lui Dumnezeu, iar asta îi va chinui. Iar cei din Rai, nu vor vedea pe cei din iad, pentru că ei, cei din iad, înauntrul lor, înauntrul esenței lor, al ființei lor, al persoanei lor create, vor fi în întuneric, în chin, vor urâ pe Dumnezeu și pe aproapele, vor fi veșnic răzvrîtiți și veșnic nemulțumiți. Ăsta va fi chinul lor veșnic. Iadul deci este un loc, unde Dumnezeu îi va aduna pe toți aceștia, iad care inițial a fost gătit, cum spune Hristos "diavolului și îngerilor lui" și care în întuneric fiind, zice la pilda săracului Lazăr, câ între cei din iad și din Rai, este o prăpastie de netrecut, și adunați acolo fiind, așa se vor chinui. Singuri se vor chinui. Nu îi vor chinui dracii în cazane cu smoală, ci ei ca esență, se vor chinui. Că zice Psalmistul David: "și de mă voi coborâ la iad, Tu acolo ești". Deci vor fi chinuiți de ura lor, de neiubirea lor, se vor autochinui, veșnic, cu toții. De aceea mai spune Scriptura că "Împărăția Cerurilor e înăuntrul nostru". Deci și iadul e înăuntrul nostru. Și cum Împărăția Cerurilor se poate trăi încă de aici de pe pământ, la fel și iadul, se trăiește și se dobândește încă de aici de pe pământ. Și trăit în veșnicie, ca o continuare.
Înțelegi, frățior? Fi mai atent de acum, când faci acuzări la adresa Sfinților, precum Sfântul Grigorie de Nyssa. Că toți au același glas, al Duhului Sfânt, și noi, prin ei, la fel.
Fi foarte atent, că poți cădea foarte ușor în ispite. Ispitele, mai ales în vremurile astea, sunt tot mai mari. Dar se pot birui. Slavă Domnului.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #138  
Vechi 12.03.2015, 21:07:23
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Iar scrii fara sa te informezi. Fericitul e tot sfant, e numit asa doar pentru ca are si greseli dogmatice. Citez: "Fericit: este un apelativ folosit uneori pentru Sfinii a căror operă teologică nu întrunete integral acordul Bisericii, precum Fericitul Augustin de Hippona. Distincia de sorginte romano-catolică între Sfini (sancti) i Fericii (beati) nu se face însă cu rigurozitate în Biserica Ortodoxă, asfel că apelativele de Sfânt i Fericit tind să fie considerate echivalente i să fie folosite alternativ (ex: Sfântul/Fericitul Ieronim)."
Nu Biserica se afla in promejdie, ci tu, nu spun asta ironic. Ti-am scris aceste lucruri si cand erai Daniel. Dar nu e nimic pierdut, am incredere in tine.
Greșit. Sfântul nu e tot una cu fericitul. Să-ți intre bine în căpșor.
Nu ești tu de vină, iei și tu ce prostii le debitează mințile altora, de la prea multă odihnă sau prea multă oboseală. Scriu articole, fără binecuvântare, fără rugăciune, etc.
Deci prea-fericitul Daniel, e Prea-sfântul Daniel, Patriarhul României? Prea-beatificatul? Vezi ce prostii spui? Te faci de rușine, frățior iubit și nu vreau să fiu eu ăla care te face de rușine, dar dacă trebuie, fac și asta, mustrarea trebuie să fie și în public, conform Scripturii, spre îndreptare.
Citatul tău e o teologumenă. Teologumenele, sau părerile teologice, pot fi uneori niște prostii mari cât casa. Nu e dogmă. Nu e verset Scripturistic, nu e citat al Sfinților Părinți. Clar, iubite frățior? Să ai grijă, mare grijă.
Nu mai da exemple cu "sancti" și "beati", că latina-i vai și-amar de ea limbă. Praf și pulbere. Cea mai săracă limbă de pe pământ, în sensuri, în traduceri, etc. Și limba greacă veache, e cea mai bogată limbă de pe pământ, declar ce spun lingviștii, nu ce spun eu, ne-a spus părintele de greacă și latină în facultate, nu vorbesc de pe pereți.
Vai și-amar de ei "romano-catolici", cu beatificările și sfinții lor falși. Vai și-amar de ei. Iadul ei îl încep și îl trăiesc încă de aici de pe pământ. Neiubirea lor și mândria lor grosolană, bădărană și nesimțită.
Deci frate, da, și eu mă aflu în pericol, la fiecare ispită ce o primesc și mai ales că în multe ispite cad. Și mă trezesc când am săvârșit păcatul. De aceea ne spune Hristos: "rugați-vă, ca să nu cădeți în ispită." Nu spune că dacă ne rugăm, nu vor mai fi ispite. Nu, vor fi. Pentru că prin suferință vine mântuirea, cum am spus și în alt topic. E valabil. Ci spune ca să ne rugăm, ca să nu cădem în ispită. Adică să putem birui ispita.
Deci sunt și eu, și Biserica este în primejdie. Dacă va numi sfânt pe ereticul Augustin, e în primejdie. Da, și nu am spuso eu primul, ci părintele Ioannis Romanides, înaintea mea. Datorită lui Augustin e fericit, și nu sfânt. Părintele Romanides, vroia să fie scos definitiv din calendare, cum și eu vreau, pe bună dreptate, fiindcă e eretic.
Mulțumesc, și eu am încredere în tine.

Ai grijă de tine, Cătălin, frate. Fi foarte atent, trezvie, discernământ, dreaptăa socotință, îmbrăcate în iubire, cât mai mare, cât mai mare cu putință. Mai ales că ai hainele și statura de teolog, ca și mine, noi suntem primii atacați de vrăjmașii nevăzuți, suntem primii doborâți și biruiți, cum spune Scriptura "bate păstorul și se risipește turma". Dar în același timp, noi primim și cel mai mare har, și cea mai mare putere asupra întunericului. Dacă ne facem inimile de copii și mințile de bărbați. Dacă nu mai suntem la măsura laptelui, ci la măsura cărnii. Pentru că până nu vom fi precum pruncii, nu vom moșteni Împărăția Cerurilor, spune Scriptura.

Hai, curaj la rugăciune, cu mila Domnului ! Doamne miluiește ! Ajutor de la Domnul, Cel ce a făcut Cerul și pământul !

Iertare !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #139  
Vechi 12.03.2015, 21:14:16
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Zici ca e normal să fie cerute rugăciunile unui fericit eretic din iad?
Tu nu mă prea iubești, deci nu vei crede ce îți spun eu.
Dute și vorbește cu duhovnicul tău, cel îmbunătățit, care nădăjduiesc să fie măcar curățit, dacă nu luminat sau îndumnezeit, iar dacă nici măcar curățit nu e, găsește un ierarh, un preot, diacon, sau chiar un monah sau monahie, care să fie măcar curățit, în cel mai profund sens creștinesc, dacă nu va fi și luminat sau și îndumnezeit, și îți va răspunde el sau ea, viu, mântuitor, la întrebarea ta.
Nu te îndrum la nimeni, e lupta ta, nu o pot eu purta în locul tău, ce pot să fac, e să te sprijin, ceea ce fac acum, în aceste cuvinte, cu rugăciunile Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, să ne miluiască pe noi.
Iartă-mă dacă te-am ofensat sau mâhnit în orice fel.
Post cu biruințe și belșug de har și bucurie pe mai departe.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #140  
Vechi 12.03.2015, 21:18:40
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Igor, Daniel, Emilian... si ce alte personalitati mai poate mintea ta inventa... am si eu doua intrebari. Bine trei.
1. Este posibil ca tu sa te inseli si ca Biserica sa aiba dreptate?
2. Este posibil sa ai probleme ce ar putea avea nevoie de tratament medical? (nu este o intrebare tendentioasa)
3. Ai luat in calcul pana acum cele doua posibilitati de mai sus si le-ai analizat?
Prefer Igor, îți spun a 3-a oară, mulțumesc pentru înțelegere.
1. Am răspuns deja la Cătălin, la întrebare asta, să cauți mai sus, te rog frumos.
2. Da, sunt puțin răcit, aș avea nevoie de tratament medicamentos, dar nu mă prea împac eu cu medicina chimică, prefer prevenție, prin medicina naturistă, și rugăciune și multă iubire, când ești bolnav, e cam târziu. Dar cum scopul Ortodoxiei, e strict medical, de vindecare, Dumnezeu lucrază minunat prin sfinții Lui, nu? Ce minunat e scopul Bisericii. Ce minunată e întreagă creștinătatea. Toată Ortodoxia de pa pământ, ce minunată e, nu?
3. Da, desigur. Slavă Domnului.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Subiect închis