Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.04.2015, 21:09:25
Luptatorul pentru Adevar Luptatorul pentru Adevar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2015
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul

A crea o faptura care nu-si doreste propria moarte, muritoare, este fundamental un act sadic.

Iar un refuz al nemuririi, alungarea din Eden, creioneaza un Dumnezeu iudaic potential gelos pe insasi propria creatura.
Daca omul era creat asa incat sa aiba o existenta eterna atunci deja era un soi de zeu(semi-zeu ma rog...) Eu ti-am dat citate din Scriptura nu din inchipuirile mele. Si da-mi voie sa-ti mai spun ca YHWH este gelos dar nu pe om ci pe alti zei, ca de pilda:Moloch, Baal-Hadad, Ashera, Astarte etc(Exod 20:2 "Eu sunt Yahweh Elohim/Dumnezeul tău, Care te-a scos din pământul Egiptului și din casa robiei. 3 Să NU AI ALTI ELOHIM AFARA DE MINE! 5 Să NU TE INCHINI LOR , NICI SA LE SLUJESTI, că Eu, Yahweh Elohim/Dumnezeul tău, SUNT UN ELOHIM/DUMNEZEU GELOS, care pedepsesc pe copii pentru vina părinților ce Mă urăsc pe Mine, până la al treilea și al patrulea neam, 6 Și Mă milostivesc până la al miilea neam către cei ce Mă iubesc și păzesc poruncile/mitzvoh Mele.)
Omul a primit in stapanire Pamantul, acesta il administreaza-Geneza 2:28 Și Elohim i-a binecuvântat, zicând: "Creșteți și vă înmulțiți și UMPLETI PAMANTUL SI-L SUPUNETI; și STAPANITI peste peștii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietățile ce se mișcă pe pământ și PESTE TOT PAMANTUL!"
Subiect închis