Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.08.2010, 16:49:15
omosapiensi omosapiensi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2010
Mesaje: 5
Implicit Mijlocitori intre om si Dumnezeu?

Am o nelamurire cu privire la cum sunt priviti sfintii in ortodoxism. Am avut o discutie cu un prieten crestin dupa Evanghelie care zicea ca nu vede rostul citirii acatistelor sfintilor sau ceva in genul acesta, iar eu i-am raspuns ca le citim ptr ca ei sunt cumva mijlocitori intre noi si Dumnezeu si se roaga pentru noi dar el mi-a zis sa citesc 1 Timotei 1-6 iar dupa ce am citit sunt in ceata oarecum. Va rog sa imi raspundeti careva si de asemenea daca se poate sa scrieti cat de gresit este cultul crestin dupa Evanghelie si care sunt greselile mai semnificative. Va multumesc!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.08.2010, 17:14:44
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Rugăciunile sfinților

În numele lui Hristos, așadar, ne înfățișăm ca mijlocitori, ca și cum Însuși Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcați-vă cu Dumnezeu! (II Corinteni, V, 20)
Vă îmbrățișează Epafras, care este dintre voi, rob al lui Iisus Hristos, pururea luptând pentru voi în rugăciunile sale, ca să stați desăvârșiți și plini de tot ce este voința lui Dumnezeu. (Coloseni, IV, 12)
De aceea și noi, din ziua în care am auzit aceasta, nu încetăm să ne rugăm pentru voi și să cerem să vă umpleți de cunoașterea voii Lui, întru toată înțelepciunea și priceperea duhovnicească (Coloseni, I, 9)
Toate acestea sunt spuse de Sf. Apostol Pavel.
Sunt spuse de Sf. Ioan:
Și când a luat cartea, cele patru ființe și cei douăzeci și patru de bătrâni au căzut înaintea Mielului, având fiecare alăută și cupe de aur pline cu tămâie care sunt rugăciunile sfinților. (Apocalipsa, V, 8)
Și a venit un alt înger și a stat la altar, având cădelniță de aur, și i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu rugăciunile tuturor sfinților, pe altarul de aur dinaintea tronului. Și fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinților. (Apocalipsa, VIII, 3-4)

Mai sunt versete destule care pomenesc de rugăciunile sfinților:
http://www.bibliaortodoxa.ro
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.08.2010, 17:26:15
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Mare binecuvantare este cultul sfintilor pentru Biserica Ortodoxa si, mai ales pentru noi, care avem parte de mijlocirea sfintilor inaintea tronului Imparatului Ceresc!

Sfantul Ioan de Kronstadt scotea in evidenta cat de importante sunt slujbele noastre inchinate sfintilor, randuite in fiecare zi a anului bisericesc, in care facem pomenirea lor. El spunea ca ii pomenim si ii proslavim pe sfinti in biserici, avand nadejdea si credinta ca si ei ne pomenesc si mijlocesc pentru noi inaintea lui Dumnezeu.

Cat de minunat! Nu este vorba de legalism, ci de dragoatea pe care ne-o purtam unii altora. Biserica lui Hristos este un trup, o mare familie.

Sa ne rugam asadar, cu inima curata si fara nicio indoiala in suflet, tuturor sfintilor. Experienta Bisericii arata ca, in mod cert, exista "feedback". Rugaciunea nu este niciodata facuta in zadar.

Last edited by Marius22; 25.08.2010 at 17:30:14.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.08.2010, 19:21:57
omosapiensi omosapiensi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2010
Mesaje: 5
Implicit

Multumesc pentru raspunsuri!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.08.2010, 20:10:12
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

La I Corinteni 6,2 scrie ca: "Au nu știți că sfinții vor judeca lumea?"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.08.2010, 05:13:13
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Rugăciunile sfinților

În numele lui Hristos, așadar, ne înfățișăm ca mijlocitori, ca și cum Însuși Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcați-vă cu Dumnezeu! (II Corinteni, V, 20)
Vă îmbrățișează Epafras, care este dintre voi, rob al lui Iisus Hristos, pururea luptând pentru voi în rugăciunile sale, ca să stați desăvârșiți și plini de tot ce este voința lui Dumnezeu. (Coloseni, IV, 12)
De aceea și noi, din ziua în care am auzit aceasta, nu încetăm să ne rugăm pentru voi și să cerem să vă umpleți de cunoașterea voii Lui, întru toată înțelepciunea și priceperea duhovnicească (Coloseni, I, 9)
Toate acestea sunt spuse de Sf. Apostol Pavel.
Sunt spuse de Sf. Ioan:
Și când a luat cartea, cele patru ființe și cei douăzeci și patru de bătrâni au căzut înaintea Mielului, având fiecare alăută și cupe de aur pline cu tămâie care sunt rugăciunile sfinților. (Apocalipsa, V, 8)
Și a venit un alt înger și a stat la altar, având cădelniță de aur, și i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu rugăciunile tuturor sfinților, pe altarul de aur dinaintea tronului. Și fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinților. (Apocalipsa, VIII, 3-4)

Mai sunt versete destule care pomenesc de rugăciunile sfinților:
http://www.bibliaortodoxa.ro
Apreciez faptul că încercați să vă asezonați teoria cu texte biblice, însă am două observații:
1. Toți sfinții despre care pomenesc textele citate, sunt (erau la data scrierii epistolelor) sfinți în viață. Or cultul sfinților din Biserica Ortodoxă se referă la sfinții morți care chipurile ar mijloci pentru oamenii de pe pământ.
2. Cu ocazia aceasta am mai descoperit o gălușcă în versiunea ortodoxă a Bibliei:
"În numele lui Hristos, așadar, ne înfățișăm ca mijlocitori, ca și cum Însuși Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcați-vă cu Dumnezeu!" (2 Cor.5,20)
De unde și până unde a tradus ÎPSul "mijlocitori" un cuvânt care în original nu are nicio legătură cu expresia respectivă? [πρεσβεύομεν] = ambasadori, niște bătrâni distinși prin demnitate și experiență și deci învestiți cu autoritate. În NT termenul folosit pentu mijlocitor este [μεσίτης] și este atributul exclusiv al lui Iisus Hristos:

"Căci unul este Dumnezeu, unul este și Mijlocitorul între Dumnezeu și oameni: omul Hristos Iisus" (1 Tim.2,5)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.08.2010, 08:36:45
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Rugăciunile sfinților

În numele lui Hristos, așadar, ne înfățișăm ca mijlocitori, ca și cum Însuși Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcați-vă cu Dumnezeu! (II Corinteni, V, 20)
Vă îmbrățișează Epafras, care este dintre voi, rob al lui Iisus Hristos, pururea luptând pentru voi în rugăciunile sale, ca să stați desăvârșiți și plini de tot ce este voința lui Dumnezeu. (Coloseni, IV, 12)
De aceea și noi, din ziua în care am auzit aceasta, nu încetăm să ne rugăm pentru voi și să cerem să vă umpleți de cunoașterea voii Lui, întru toată înțelepciunea și priceperea duhovnicească (Coloseni, I, 9)
Toate acestea sunt spuse de Sf. Apostol Pavel.
Sunt spuse de Sf. Ioan:
Și când a luat cartea, cele patru ființe și cei douăzeci și patru de bătrâni au căzut înaintea Mielului, având fiecare alăută și cupe de aur pline cu tămâie care sunt rugăciunile sfinților. (Apocalipsa, V, 8)
Și a venit un alt înger și a stat la altar, având cădelniță de aur, și i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu rugăciunile tuturor sfinților, pe altarul de aur dinaintea tronului. Și fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinților. (Apocalipsa, VIII, 3-4)

Mai sunt versete destule care pomenesc de rugăciunile sfinților:
http://www.bibliaortodoxa.ro
subscriu la cele afirmate.
doresc sa mai adaug:

iata ce putere au Slujitorii lui Dumnezeu:
"Și umbla apa împrejurul jertfelnicului și șanțul se umpluse de apă.
36. Iar la vremea jertfei de seară, s-a apropiat Ilie proorocul și a strigat la cer și a zis: "Doamne Dumnezeul lui Avraam, al lui Isaac și al lui Israel! Auzi-mă Doamne, auzi-mă acum cu foc, ca să cunoască astăzi poporul acesta că Tu singur ești Dumnezeu în Israel și că eu sunt slujitorul Tău.
37. Auzi-mă, Doamne, auzi-mă, ca să cunoască poporul acesta că Tu Doamne ești Dumnezeu și că Tu le întorci inima la Tine!" " III regi 18,35-37.


slujitorii lui Dumnezeu au putere de viata si de moarte asupra oamenilor ("putere va dau voua, cate veti lega pe pamant vor fi legate si in cer si cate veti dezlega pe pamant vor fi dezlegate si in cer" Matei 16,19; 18,18). pe de alta parte observam si puterea rugaciunii si mijlocirea unui om nu doar pentru viata sa ci si pentru viata supusior sai. de remarcat ca (cea de a treia) capetenie nu se roaga direct lui Dumnezeu ci se roaga slujitorului lui Dumnezeu:
"9. Atunci regele a trimis la el o căpetenie peste cincizeci cu cei cincizeci ai lui; și acesta a venit la el, când Ilie sta pe vârful muntelui și i-a zis: "Omul lui Dumnezeu, regele îți zice: "Coboară-te!"
10. Iar Ilie a răspuns: "De sunt omul lui Dumnezeu, să se coboare foc din cer și să te ardă pe tine și pe cei cincizeci ai tăi!" Și s-a coborât foc din cer și l-a mistuit pe el și pe cei cincizeci ai lui.
11. Apoi a trimis regele la el altă căpetenie cu alți cincizeci. Acesta i-a zis: "Omul lui Dumnezeu, așa a zis regele: Coboară-te degrabă!"
12. Și răspunzând, Ilie i-a zis: "De sunt omul lui Dumnezeu, să se coboare foc din cer și să te ardă pe tine și pe cei cincizeci ai tăi!" și s-a coborât focul lui Dumnezeu din cer și l-a ars pe el și pe cei cincizeci ai lui.
13. Și a mai trimis regele a treia oară o căpetenie cu cincizeci. Dar a treia căpetenie, venind și căzând în genunchi înaintea lui Ilie, l-a rugat, zicând: "Omul lui Dumnezeu, să nu fie trecut cu vederea de ochii tăi sufletul meu și sufletul acestor cincizeci de robi ai tăi!
14. Iată s-a coborât foc din cer și a mistuit pe cele două căpetenii peste cincizeci și pe oamenii lor; acum insă să nu fie sufletul meu trecut cu vederea de ochii tăi!"

15. Atunci îngerul Domnului a zis către Ilie: "Du-te cu el și nu te teme de el!" Și s-a sculat Ilie și s-a dus cu el la rege. " IV Regi 1,9-15.


Ingerii duc rugaciunile noastre la Dumnezeu si ei sunt langa noi in toate zilele vietii noastre ajutandu-ne sa facem voia lui Dumnezeu intru slava lui Dumnezeu. Fara Hristos nu putem face nimic (Ioan 15,5). Hristos Domnul trimite pe ingerii sai sa ne ajute:
"Când te rugai tu și nora ta Sara, eu duceam pomenirea rugăciunii voastre înaintea Celui Sfânt și când îngropai tu pe cei morți, încă eram cu tine.
13. și când tu nu te-ai lenevit să te scoli și să-ți lași prânzul tău ca să te duci să ridici pe cel mort, binefacerea ta nu s-a ascuns de mine, ci eu eram cu tine.
14. Și acum Dumnezeu m-a trimis, să te vindec pe tine și pe nora ta, Sara.
15. Eu sunt Rafael, unul din cei șapte sfinți îngeri, care ridică rugăciunile sfinților și le înalță înaintea slavei Celui Sfânt". " Tobit 12,12-15


Maica Domnului si sfintii mijlocesc pentru oameni la Dumnezeu Fiul. (Asta reiese clar din Ioan cap 2).
Toate rugaciunile la Dumnezeu Tatal se fac doar in numele lui Hristos Iisus (Dumnezeu adevarat si om adevarat) si prin (singurul mijlocitor intre oameni si Dumnezeu TATAL - I Tim 2,5 - care este) Hristos Iisus , care ne-a facut fii ai lui Dumnezeu si frati ai Lui (nu prin fire asa cum este EL ci prin adoptie. " Ma sui la Tatăl Meu și Tatăl vostru și la Dumnezeul Meu și Dumnezeul vostru" Ioan 20,17 )

Last edited by Eugen7; 26.08.2010 at 08:43:19.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.08.2010, 20:39:43
vasinec77 vasinec77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Mare binecuvantare este cultul sfintilor pentru Biserica Ortodoxa
Era si mai multa binecuvantare daca:
- Sfintii Apostoli nu ar fi fost impotriva inchinarii in fata lor (nici maca atunci cand erau in viata); "Ridica-te, si eu sunt om" - spune Sfatul Apostol Petru, sutasului roman; "Oamenilor, de ce faceti lucrul acesta? si noi suntem oameni de aceeasi fire cu voi,"(Fapte 14:15 - Sfantul Apostol Pavel catre inchinatorii sai;
- in Sfanta Scriptura am gasi macar o marturie despre mijocirea facuta de cei care au murit;
- chiar ingerii nu ar fi impotriva inchinarii; "Eu, Ioan, am auzit si am vãzut lucrurile acestea. si dupã ce le-am auzit si le-am vãzut, m-am aruncat la picioarele îngerului, care mi le arãta, ca sã mã închin lui.Dar el mi-a zis: "Fereste-te sã faci una ca aceasta! Eu sunt un împreunã slujitor cu tine, si cu fratii tãi, proorocii, si cu cei ce pãzesc cuvintele din cartea aceasta. Închinã-te lui Dumnezeu."(Apocalipsa 22:8,9)

In Sfanta Scriptura gasim numai indemnuri de partasie si marturisire a pacatelor, unii altora, pentru a ne ruga unii pentru altii si a ne intari in credinta. De aici si pana la cultul sfintilor morti, este cale lata (calea celui rau).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.08.2010, 21:09:32
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Apreciez faptul că încercați să vă asezonați teoria cu texte biblice, însă am două observații:
1. Toți sfinții despre care pomenesc textele citate, sunt (erau la data scrierii epistolelor) sfinți în viață. Or cultul sfinților din Biserica Ortodoxă se referă la sfinții morți care chipurile ar mijloci pentru oamenii de pe pământ.
Dar cine se roagă la sfinți morți? Sfinții la care mă rog eu sunt vii, stimate tricesimusseptimus.
Pentru voi adventiștii - iehoviștii, morții sunt morți defintiv. Nu pentru adevărații creștini!

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
2. Cu ocazia aceasta am mai descoperit o gălușcă în versiunea ortodoxă a Bibliei:
Insulte tipice de creștini inventați la 1800 de ani după Iisus Hristos.

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
"În numele lui Hristos, așadar, ne înfățișăm ca mijlocitori, ca și cum Însuși Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcați-vă cu Dumnezeu!" (2 Cor.5,20) .... πρεσβεύομεν] = [i]ambasadori, niște bătrâni distinși prin demnitate și experiență ....
Deci, trebuie să traduc așa: "În numele lui Hristos, așadar, ne înfățișăm ca ambasadori, ca și cum Însuși Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcați-vă cu Dumnezeu!" (2 Corinteni V, 20)
Bine, te las cu traducerea ce sună a text diplomatic sau a proces verbal tipic adventist sau iehovist.

Mie îmi sună mai bine "mijlocitor". Iar ambasadorii ce sunt dacă nu mijlocitori? Dacă nu cei care intermediază, mijlocesc ...


Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
De unde și până unde a tradus ÎPSul "mijlocitori" un cuvânt care în original nu are nicio legătură cu expresia respectivă? [πρεσβεύομεν] = ambasadori, niște bătrâni distinși prin demnitate și experiență și deci învestiți cu autoritate. În NT termenul folosit pentu mijlocitor este [μεσίτης] și este atributul exclusiv al lui Iisus Hristos
Stimate tricesimusseptimus, nu vreau să te jignesc (și îmi cer iertare dacă o fac fără voia mea), dar aceasta este o altă mostră de cunoaștere netemeinică a limbii grecești antice (cei cu adevărat cunoscători vor înțelege ce vreau să spun și nu ești tu printre aceia, o spun în deplină cunoștință de cauză). Dar ce să mă aștept de la unul venit din direcția lui Cornilescu de adaptare și interpretare a Bibliei după versiunea engleză și aia tradusă prost? Ai citit Traducerea Lumii Noi? Pe mine m-a îngrozit. Ție, sigur o să-ți placă: vine în sprijinul ideilor tale.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 27.08.2010 at 21:15:43.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.08.2010, 21:43:12
vasinec77 vasinec77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Pentru voi adventiștii - iehoviștii, morții sunt morți defintiv. Nu pentru adevărații creștini!
1. Nu-i bagati pe adventistii in aceeasi oala cu martorii lui Iehova.
2. Mintiti cand spuneti ca, pentru adventisti,mortii sunt morti definitiv. Unul din puntele de baza ale credintei adventiste, este revenirea Mantuitorului si invierea mortilor (asa cum spune Sfanta Scriptura si Crezul).

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Ai citit Traducerea Lumii Noi? Pe mine m-a îngrozit. Ție, sigur o să-ți placă: vine în sprijinul ideilor tale.
Eu am citit-o dar nu in totalitate, pentru ca si pe mine m-a "ingrozit" (ca sa nu fiu mai prejos).

Adventistii din Romania prefera traducerile ortodoxe (inclusiv varianta Cornilescu - traducere la care s-a lucrat intr-o biserica ortodoxa din jud. Botosani, biserica ce mai exista si azi).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Egalitatea intre Dumnezeu si diavol . Templier Knight Generalitati 10 13.02.2012 20:47:59
Margelele mataniei podul intre filosofie si Dumnezeu florin.oltean75 Generalitati 0 11.11.2011 22:22:29
Cum sa ne impartim intre om si Dumnezeu in credinta? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 16 25.11.2009 15:33:06
"Între dobândă și Dumnezeu"( un articol apărut în Adevărul ) cristiboss56 Generalitati 3 10.11.2009 12:22:23
Diferente intre B.O. si B.C. Laurentiu Biserica Romano-Catolica 44 11.12.2007 19:15:09