Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #5  
Vechi 11.03.2010, 21:17:41
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Uneori, pacatul si ispita, deoarece au acelasi stapan, se pot identifica prin diverse iluzii - olfactive, vizuale sau auditive.

Articolul cu pricina imi aminteste de perioada cand incercam sa renunt la tigari si nu reuseam.
Constientizam starea pacatoasa in care ma aflam prin mirosuri din ce in ce mai greu de suportat pe care le simteam permanent, dar nefacandu-mi probleme din punct de vedere al igienei proprii, eram ferm convinsa ca se datoreaza neaerisirii biroului. Pana intr-o zi cand, in disperare de cauza, cautand prin tot biroul, am constatat ca mirosul ingrozitor venea din locul pe care stam eu de obicei. Abia atunci am realizat ca este vorba de starea de pacat in care ma aflam, pe care o constientizam dar din care nu reuseam sa ma desprind.

Dupa o perioada de aproximativ 20 de ani, tigarile devenisera pentru mine refugiu si idol totodata. Nimic, nici una dintre retete nu a functionat in cazul meu. Credeam ca niciodata nu voi putea renunta la tutun. Doar un singur lucru am putut face insa:a-mi exprima dorinta de schimbare si rugaciunea de neputinta adusa Domnului. Promisiunea facuta Lui ca dupa impartasanie voi renunta la vechile metehne. Aveam sa constat mai apoi ca traiesc continuu o minune.

In aprilie se implineste un an de cand nu mai fumez, dar pot spune cu sufletul impacat ca de atunci nu mai simt acea nevoie imperioasa de dinainte, nu mai am nevoie nici de acel refugiu si momente de relaxare - desi nu de greutati am dus lipsa, nici mirosul de tutun din jur nu ma deranjeaza. Dar, ceea ce pentru mine este foarte important, n-a fost nici macar o data sa pot spune ca tusesc din cauza renuntarii la tutun.

Acea prima impartasanie dupa o perioada de mai multi ani de absenta, a fost si va ramane pentru mine o bucurie a sufletului, o raza de lumina nesperata si un ajutor concret pe care l-am primit de la Dumnezeu, dovada vie a dragostei cu care ne vegheaza pe toti.

(Ps:inainte am mai avut cateva tentative de renuntare, insa am fost nevoita sa renunt destul de repede din pricina tusei destul de agresive. )

Doamne, ajuta!
Reply With Quote
 

Tags
impartasire, lingurita



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ispitele incepatorului sau Impartasire cu nevrednicie? skicolour Impartasania (Taina Euharistiei) 1 11.05.2011 21:46:58
impartasire bebelus ginabadea Impartasania (Taina Euharistiei) 11 21.02.2011 18:53:29
Deasa Impartasire NECTARIE Impartasania (Taina Euharistiei) 2 18.01.2011 15:46:52
Postul fara impartasire gavriil Postul 23 29.11.2009 19:54:37