Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.02.2014, 12:12:14
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit De ce citesc intelectualii Biblia?

Cateodata mai stau si ma gandesc, de ce citesc intelectualii Biblia? care e motivatia lor? daca nu ii intereseaza mantuirea, pentru ce o mai citesc? pentru ca este cea mai citita carte din lume? si vor sa le dea o bifare?, inca o carte in plus la intelectul lor? Nu e rau sa citeasca si ei, bine ar fi sa se intoarca la credinta, dar din pacate nu o fac. Astept pareri
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.02.2014, 12:20:16
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

-curiozitate intelectuala;
-pt ca a modelat civilizatia a jumatate de planeta timp de 2 milenii;
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.02.2014, 15:12:59
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

E foarte posibil ca eu sa nu ma incadrez la ceea ce intelegi prin "intelectual", dar eu sunt unul dintre oamenii care au citit Biblia fara sa cred in dumnezeu si fara sa am nici un interes pentru ceea ce crestinii numesc "mantuire".

Am citit aceasta carte din curiozitate si pentru a ma convinge ca intr-adevar contine anumite intamplari/povestiri. Per total insa, mi s-a parut o carte foarte plicticoasa; mitologia greaca, de exemplu, mi s-a parut o lectura mult mai placuta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.02.2014, 16:20:43
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
bine ar fi sa se intoarca la credinta, dar din pacate nu o fac. Astept pareri
Din fericire, măcar că nu sunt chiar foarte mulți, unii intelectuali se întorc la credință.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.02.2014, 19:07:46
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Cateodata mai stau si ma gandesc, de ce citesc intelectualii Biblia? care e motivatia lor? daca nu ii intereseaza mantuirea, pentru ce o mai citesc? pentru ca este cea mai citita carte din lume? si vor sa le dea o bifare?, inca o carte in plus la intelectul lor? Nu e rau sa citeasca si ei, bine ar fi sa se intoarca la credinta, dar din pacate nu o fac. Astept pareri
Parerea mea este ca induci de la bun inceput in discutie conditii false, cum ca nu ii intereseaza mantuirea fiindca sunt intelectuali; cu alte cuvinte faci proces de intentie fara nici un rost.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.02.2014, 20:43:30
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Marcel, eu cunosc multi intelectuali credinciosi si practicanti. Sa-mi fie cu iertare, dar prin acest topic lezezi o gramada de credinciosi intelectuali care participa in Sfanta Biserica si o gramada de sfinti care au fost intelectuali de mare calibru.


Nu stiu de unde ideea asta ca daca esti intelectual e musai sa fiu ateu. Un intelectual autentic nu are cum sa fie iubitor de Hristos. E ca si cum ai spune ca Biblia trebuie sa fie doar pentru cei cu intelect redus si ca numai oamenii prosti sunt crestini. Istoria te contrazice, caci de-a lungul multor secole, credinta si cititul Bibliei si al cartilor duhovnicesti au mers mana in mana cu cultura de cea mai buna calitate. Cele mai mari focare culturale au fost manastirile. Uite ai aici un articol mai larg - http://ziarullumina.ro/opinii/biseri...-prin-credinta

De fapt, ce intelegi tu prin a fi intelectual, de fapt?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.02.2014, 21:06:01
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ce-i aia "intelectuali" frate?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.02.2014, 23:29:30
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Eu cand am intrebat, ma refeream la cei care nu prea au tangente cu biserica , nu ca ar fi atei, desi sunt si atei care citesc biblia. Of...
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.02.2014, 23:47:28
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit sa nu amestecam borcanele

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Eu cand am intrebat, ma refeream la cei care nu prea au tangente cu biserica , nu ca ar fi atei, desi sunt si atei care citesc biblia. Of...
Termenul are o conotatie sociala si cateodata politica, nicidecum religioasa.


Intelectual in sensul comun al termenului, e unul care are studii universitare solide, care e om de carte si lucreaza cu lucruri abstracte - idei, notiuni, evenimente... Intelectualii, cum sunt oameni de carte, normal ca citesc si Biblia (care, in traducere, inseamna carti).


INTELECTUÁL, -Ă, intelectuali, -e, adj., s. m. și f. 1. Adj. Care aparține intelectului, care se referă la activitatea minții, la intelect. 2. S. m. și f. Persoană care posedă o pregătire de specialitate temeinică și lucrează în domeniul artei, al științei, tehnicii etc.; persoană care aparține intelectualității. [Pr.: -tu-al] – Din fr. intellectuel, lat. intellectualis.

INTELECTUÁL2 ~i m. Persoană care se ocupă cu munca intelectuală; om cu pregătire specială care lucrează în domeniul științei, artei, învățământului etc. [Sil. -tu-al] /<lat. intellectualis, fr. intellectuel


Cei care nu prea au tangente cu biserica se numesc... nepracticanti, care au diverse grade de (in)cultura. Poate ca citesc Biblia pentru a se cultiva / culturaliza - e, totusi, o carte fundamentala a omenirii - sau pentru a-i combate pe crestini cu propriile arme. Bine ar fi daca si noi, crestinii, am cerceta dinainte lucrurile pe care le infieram, ca sa stim la ce facem referire!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.02.2014, 00:26:56
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Eu cand am intrebat, ma refeream la cei care nu prea au tangente cu biserica , nu ca ar fi atei, desi sunt si atei care citesc biblia. Of...
Poate vor avea tangenta cu Biserca dupa ce o vor citi .
Pot incepe citirea Bibliei din curiozitate intelectuala,si pot sfarsi prin credinta .
Biblia se adreseaza in mare masura ratiunii ,ca si tuturor celorlalte laturi ale constiintei.
Poti incepe sa o analizezi ,dar sfarsesti prin a o iubi.
Nu este o simpla carte ,este glasul adevarului .
Nici exclusiv intellectual ,nici filozofic ,nici doar practic ,nici poiezie .
Este putin din toate si deasupra tuturor
Este singura carte din lume in care autorul spune direct, la persoana intaia : "Eu sunt Cel ce sunt"
Nici o alta creatie omeneasca sau de alta natura nu poate egala Biblia caci nimeni nu poate vorbi despre sine ca fiind Dumnezeul intregului univers .
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare