Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 21.08.2008, 22:32:59
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

S-ar putea sa te pot ajuta!Dar imi trebuie un diagnostic corect.Un chist ovarian poate avea si o cauza hormonala!nu cred ca un chist de 12 mm este malign...si eu am cunostinte de specialitate!Pacatoasa fa o descriere mai amanuntita(eventual pe mp,daca te jenezui aici!Medicina baturista s-ar putea sa fie utila aici!
Reply With Quote
  #112  
Vechi 21.08.2008, 22:34:58
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Baturist=naturist in dictionarul unora neatenti la tastatura!
Reply With Quote
  #113  
Vechi 21.08.2008, 23:29:33
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

dorstor:) Multumesc mi ati dat o speranta...
Reply With Quote
  #114  
Vechi 22.08.2008, 05:16:59
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Mos Gheorghe care umbla descult iarna si nu avea nimic (daca-l cunoasteti), a avut o astfel de ispita! Si mergand la parintele Cleopa i-a zis, ca trebuie sa moara in ziua aceea la nu mai stiu ce ora. Si parintele Cleopa, stiind despre ce e vorba dar fara sa-i spuna, s-a intins la vorbe pana noaptea tarziu. Si la un moment dat "isi aduce aminte"parintele Cleopa si-i spune in gluma. "-Mai Gheorghe nu cumva trebuia sa mori la ora cutare! Iarta-ma ca te-am tinut atata de vorba! " Asa si-a dat seama si Mos Gheorghe cu ce ispita a avut dea face! asa a plecat Mos Gherghe care stia psaltirea pe de rost fredonand din psalmi..."voi trai si voi fi viu si voi povesti la toti minunile lui Dumnezeu..."
Poveste similara dar gasita in cartea cu sfaturi ale parintelui Argatu:
" Cand eram la Boroaia, pe la ora 5 a amiezii a venit la mine un barbat ff agitat, sa-l spovedesc urgent ca la ora 7 seara moare!
-De unde stii matale ca o sa mori? l-am intrebat
-Am visat parinte!
-Ce ai visat?
-Am visat o femeie care, cred ca era o sfanta, nu stiu cine era, dar mi-a spus:"stii cand erai sa patesti necazul... cutare, eu te-am scapat, acum iti spun ca vei muri la ora 7 in aceasta seara, du-te la Argatu si te spovedeste, ca sa mori linistit!"
-Si matale ai crezut ce ti-a spus ea?
-Da parinte, ptr ca cele ce mi-a spus ca am patit, erau adevarate si de data asta am venit sa ma spovediti urgent.

Eu l-am vazut cat era de agitat si disperat, tamplele i se zbateau de credeai ca vor sa iasa de sub piele,i-am spus ca-l spovedesc, dar mai am putina treaba cu lumea. Erau multi oameni veniti si eu trebuia sa-i povestesc lucruri deosebite si interesante ptr a-i capta atentia, sa-l fac curios si sa uite ca va muri, pana ce va trece de ora 7.In timp ce-i povesteam ma tot uitam la fatza lui sa vad cum mai arata.
Venele de la gat si de la tample i se umflasera si se zbatea sangele in ele de parca se mutase inima la gat.Din cauza asta trebuia sa moara.
Diavolul i-a dat termen limita si in acelasi timp disperarea care-l tensiona pana ce crapa inima sau venele in el.
Visul era de la diavol, prin el diavolul vroia sa il piarda.Uneori se mai linistea apoi iar isi amintea.
-Parinte, e 5 jumate ceasul, cand ma mai spovediti?
Acusi, numai putin, hai sa fac si o rugaciune ptr toti.
Trebuia sa fac cumva sa treaca cele 2 ore.Ptr a-l salva, trebuia sa il duc cu vorba pana dupa ora 7. Am facut rugaciuni, apoi de fatza cu lumea am povestit cateva intamplari si lucruri interesante, unii dintre oameni mai adaugau si ei cateva povestiri si deodata il vad ca se uita la ceas si ma intreaba speriat:
-Parinte, e 8 ceasul si n-am murit!?
Se pipaia si nu stia ce sa creada. Atunci i-am zis:
-Hei, Hei!Mosul Gheorghe e mort de o ora!Ce te-a pacalit visul!!!... Femeia din vis care ti-a zis ca ai sa mori nu era sfanta, era o dracoaica care vroia sa ne prinda pe amandoi in aceasta cursa.
Daca eu te spovedeam, eram vinovat de moartea matale, iar matale puteai sa mori cu adevarat de frica
-Va multumesc parinte! Doamne ce era sa patesc!?
-Sa nu mai crezi in vise si i-am argumentat de ce este asa pacat sa crezi in ele. Unii pot visa ca au patit un accident si se gandesc tot timpul la ce-au visat, nu mai sunt atenti cum merg pe jos sau cu masina si isi fac singuri necazul.
Diavolul e tatal minciunii, pe toti vrea sa ii pacaleasca si pe noi preotii!"
Reply With Quote
  #115  
Vechi 22.08.2008, 05:32:27
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa
...Mi a spus ca nu o sa fie asa si ca chiar daca ar fi asa nu conteaza cand mori ci cum te gaseste moartea,dar ca nu o sa fie...eu am incrdere in ce spune parintele, insa ma gandesc ca poate din mila pt mine mi a spus...
Astept sa mi scri mi e teama ca nu o sa mai urmaresti subiectul si ca nu o sa gasesti mesajul...
Draga mea ...nu te gandi asa te rooooooog!!!! Tot de la diavol vine si gandul ca poate parintele Arsenie Papacioc ti-a raspuns asa din mila ptr tine... pai cum sa crezi ca din mila?????????????????????????????:(:(:(:(:(:(
Asta ar insemna sa crezi ca parintele te-a mintit!!!!! Tu nu vezi ce pervers e zapacitul ala cu cornitze, ce idei ne strecoara obsesiv????
Reply With Quote
  #116  
Vechi 22.08.2008, 05:39:25
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeny11
Am stat mult si m-am gandit daca sa abordez acest subiect care este marele meu bestem pot spune dupa cum voi arata mai jos inca de mica stiam unele lucruri care urmau sa se intample aveam 6 ani cand intr-o seara ma jucam impreuna cu fratii mei si m-am oprit brusc din joc si am inceput sa spun Doamne iartai pacatele lu mamare ca acum vine la Tine nu trebuie sa spun ca toti au inmarmurit nu trebuie sa va spun ca am fost certata de parinti si am fost pedepsita dar dimineata am primit o telegrama in care unchiul ne anunta ca a murit mamare exact la ora la care eu vorbisem atunci nu am bagat de seama ce sa intamplat toti am fost convinsi ca a fost o intamplare si ani au trecut apoi sora mea a nascut un baiat minunat care era lumina ochilor mei intotdeauna spuneam ca este un inger iar intr-o zi ingerasul sa imbolnavit pentru mine erea un soc si o rugam pe sora mea sa nu mearga cu el la spital cum o trimisese doctoru insistam ca o apucata dar nu vroiam sa spun de ce pana la urma am spus si anume Vladut va muri! din nou pedeapsa nu credea nimeni nu erea grav bolnav avea colici dar eu eream speriata tineam sa merg zilnic sa-l vad si el se simptea pe zi ce trecea mai bine iar doctori au hotarat ca adoua zi sa-l externeze tin minte ca erea o zi frumoasa de iulie iar sora mea era in culmea fericirii(abia mai tarziu m-ia spus ca insistentele mele o bagasera in sperieti) si a hotarat sa iesim in parcul din curtea spitalului acolo de cum am ajuns o tigancusa ne privea insistent si pana la urma sa apropiat de noi si ia spus surorii mele citez ca acele vorbe ma ard din 1982"draga mea ma-m codit dar trebuie sa-ti spun copilul tau este nebotezat cheama repede un preot chiar astazi ca tu crezi ca e sanatos dar ia-i dat o boala necrutatoare si nuva mai apuca ziua de maine stiu ca nu ma crezi dar iti spun adevarul tu trebuie sa lupti altfel nu vei apuca 40 de ani" nu trebuie sa va spun cum a reactionat sora mea ce vorbe iau iesit din gura apoi cand a venit mama mea sa ma duca acasa ia povestit mama care nu a crezut niciodata in asa ceva a spus ca nu crede dar de botezat tot trebuie sa il botezam asa ca nu vad nici un rau daca il botezam azi avem o ruda prin alianta preot la catedrala din oras si a propus sa apeleze la el dar sora mea sa opus ca vroia sa faca un botez mare iar cumnatul meu nu era in oras .Dar noaptea din senin lui Vladut a inceput sa-i curga sange din nas,dingura sa nu va spun ce soc pe sora mea a sunat la o vecina iar mama a alergat intr-un suflet si a adus preotul si l-au botezat apoi a venit verdictul doctorilor leucemie galopanta iar ingerasul meu sa stins sau scurs 25 de ani dar tot nutrece o zi in care sa nu ma gandesc la el si cred ca ma voi gandii pana la moarte.De atunci sora mea nu a mai fost ea nu a putut trece peste durere si nu a apucat 40 de ani a murit la39.Atunci am realizat ca ceva nu e bine cu mine si am mers la un parinte care ma calauzit pasii spre Domnul nu stiu de unde stiu dar in sufletul meu cred ca toate aceste puteri prevestirile,ghicitul etc vin din intuneric si daca nu iesti puternic sa lupti cu ele te duc la pierzare .Apoi cand aveam 17 ani tatal meu care ma iubea nespus de mult si care pentru mine era cea mai draga fiinta de pe aceasta lume si care tin sa spun nu a aratat niciodata ca crede in Dumnezeu poate doar ca nu injura si nu ne lasa nici pe noi sa o facem ma chemat la el si mia spus : Paslarita mea eu stiu ca tu sti ca eu voi muri in curand am fost socata nu spusesam nimanui ce simptism renuntasem sa mai vorbesc despre asta, a venit timpul sa iti spun adevarul ai vazut ca noi nu suntem o familie normala chiar daca eu am luptat sa fim stiu ca tu sti ca barabesnita(mama lui) lucra cu dracii a avut 9 care au facut-o sa faca mult rau si inainte poate nu e vina ei sa nascut cu aceste puteri cum ne-am nascut si noi dar ea nu a stiut sa lupte cu ele cum am luptat eu si cum am vazut ca lupti si tu ai o lupta grea de dus dar sa fii puternica necuratul e puternic te va incerca si prin suferinte si prin mari averi dar daca tu esti tare nu te va putea dobori trebuie sa te rogi fierbinte si sa stiDomnul te va auzi si te va ocroti tu trebuie sa fii stalpul acestei familii va veni timpul cand din senin vei sti sa faci fermece sa nu te sperii daca iti faci semnul cruci si spui piei satana va disparea apoi il vei vedea si pe el cu ochi lui infierati te va chinui te va ruga te va ameninta dar tu nu te speria atata timp cat esti puternica nu te poate atinge .Nu e bine sa spui nimanui ce patesti ca el poate lua orisice chip ca sa puna mana pe tine .Am fost socata nu-mi venea sa cred ce aud si in sufletul meu cred ca nici nu credeam .Tata a murit intradevar ,ani au trecut cu multe suferinte si necazuri dar cu credinta le-am depasit pe toate iar acum cinci ani cea ce imi spusese tata sa adeverit am trecut prin incercari groaznice dar am invins nu am cazut in ghearele lui stiu ca nu pentru totdeauna dar ma rog sa am credinta si putere sa lupt atunci cand va veni din nou.Un lucru stiu nu exista magie alba si magie neagra e una si aceasi toate vin din intuneric.DUMNEZEU SI MAIC DOMNULUI SA NE FEREASCA DE TOATE!
DOAMNE AJUTA JENY!!!!! POVESTEA TA MI-A FACUT PIELEA GAINA... TOATE PUTERILE CERESTI SA FIE CU TINE, SA TE SPRIJINE IN LUPTA CU INTUNERICUL... AMIN!AMIN! AMIN! AMIN AMIN!
Reply With Quote
  #117  
Vechi 22.08.2008, 06:50:06
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

DRAGII MEI, TOTI CEI CARE ATI POSTAT PE ACEST TOPIC... MARTURISESC CA DE VREO 2 ORE STAU CA... LA POARTA NOUA SI CITESC POSTARILE DE AICI... MA APUCA GROAZA... CULMEA CA MI S-A TRANSMIS TOATA INCARCATURA ENREGETICA, TOATE TRAIRILE SI SIMTIRILE VOASTRE, ALE TALE DRAGA ANNNA ALE LUI JENY... CE SA MAI ZIC.. JALE MARE FRATILOR.... ca sa intaresc spusele fraztiorului nostri Vsovi :)iata ca ma mai alatur si eu.. alta disperata pe langa cele ce au postat pe acest topic.. bine ca macar avem curajul sa recunoastem fara rusine grozaviile facute pana acum!!Poate din multele noastre pacate cei ce vor citi vor lua aminte si vor incerca sa NU FACA CE AM FACUT NOI SI VOR INTELEGE CAT DE PERFIDA E LUCRAREA DIAVOLULUI:
Asadar, si eu ca femeie curioasa si naiva ce eram, ca deh, sa aflu daca m-oi marita vreodata, daca ma iubeste ICSULESCU si alte rahaztishuri de genul asta am ajuns la o babutzica care ghicea in cafea.. nu era tziganca, nu ghicea decat intr-un grup restrans de prieteni si nu cerea bani.. daca vroiai tu sa ii dai era ok daca nu, nu!( inca un semn cat de inteligent a lucrat diavolul, stiind ca nu ma poate ademenii printr-o tziganca sau alte tuciurii cu ghioc, bobi si alte instrumente diavolesti,a lucrat prin aceasta femeie, care era departe de a fi o inculta si a carei prezentza iti facea o adevarata placere)
Fratziori dragi si uite asa, Marinusha noastra, in bezna mintii ei, s-a tot dus ani la rand la babutza cu pricina, si tot ce zicea batrana se adeverea!!!!!!!! Previziunile ei erau pe termen lung, zicea ceva acum si se intampla peste 6 ani... ideea e ca DIAVOLUL E SUPER MESERIAS IN MINCIUNI SI INGROZITOR DE INTELIGENT!! mi-a infiltrat toate aceste adevaruri special ca sa cred orbeste in ceea ce zicea baba....la un moment dat chiar a fost o cotitura in viata mea, in care babutza mi-a spus ce greseala anume sa NU fac ptr ca sa imi fie bine pe viitor...dar eu evident ca nu am ascultat-o si iar s-a adeverit ce vazuse ea in cafea... in fine... ca sa nu o mai lungesc sa va spun cum s-a terminat.. spre binele meu si fara a avea un merit in toata treaba asta, numai MILA DE LA BUNUL DUMNEZEU SI ATAT... ultima ei prezicere a fost ca aveam sa fac un drum lung dar nu in acel moment ci mult mai tarziu.... evident ca eu ca o vesnica rebela si luptatoare, am facut ce mi-a stat in putintza si la 2 zile dupa ce batrana mi-a "citit" ca nu voi pleca, eu mi-am cumparat deja biletul de avion.... NU DORESC MINANUI TRAIASCA CEEA CE AM TRAIT EU IN NOAPTEA DINAINTEA PLECARII!!!!!! Diavolul era furios ca nu am dat ascultare spuselor lui si atunci a inceput atacul.... in mintea mea se repeta obsesiv( ca si in cazul "pacatoasei" )ca o sa mor, ca sigur o sa se intample ceva cu avionul sau cu mine si ca nu apuc sa fac calatoria... fara gluma fratilor in noaptea aceea si in dimineata plecarii AM FOST LA UN PAS DE MOARTE, AFIRM ASTA FARA PREFACATORIE SAU EXAGERARI SI CU SIMT DE RASPUNDERE PTR CA STIU CE AM SIMTIT!!! A FOST LUPTA CU DIAVOLUL PE VIATA SI MOARTE... AVEAM DURERI IN TOT CORPUL, TREMURAM, MA SUFOCAM RAU DE TOT!!! EU DEJA PARCA DELIRAM.. O TINEAM PE A MEA PLANGAND INTR-UNA CA NU MAI APUC SA PLEC CA MOR SI MOR SI IAR MOR!!! STIU CA SUNA PENIBIL DAR CEI CARE AU TRECUT PRIN ASA CEVA POT INTELEGE CAT DE CRANCENA E LUPTA... abia ma mai tineam pe picioare... ma uitam in oglinda si nu ma recunosteam, vedeam o fatza desfigurata, schimonosita de durere, niste ochi cu o privire pierduta, infiptzi undeva in adacul capului, de nesomn si tortura psihica data de diavol ca sa ma piara... nu vroiam sa ma mai sui in avion... NOROCUL MEU A FOST FAMILIA MEA, PARINTII, SORA CUMNATUL SI NEPOATA care venisera evident sa ma conduca la aeroport si care, cand m-au vazut in ce hal eram, m-au zgaltait, cu dojana dar nu cu ganduri rele, au inceput sa imi spuna rugaciuni si efectiv m-au luat pe sus si m-au fortat sa ma imbrac si sa plecam la aeroport.... razboiul nevazut cu fortele raului a continuat asa pana la prima escala facuta.... apoi totul s-a risipit ca si cum nu a existat... m-am umplut de o liniste si optimism de parca nu mai era vorba de aceiasi Marina care cu cateva ore inainte era sa "dea coltzul". Cu scuzele de rigoare daca am plictisit sau dezgustat cu balmajelile mele, vroiam doar sa iti subliniez prin povestea mea draga X PACATOASA ca treaba asta cu obsesia mortii nu-i a buna deloc, deloc deloc,... exact ca in povestea cu mosul Gheorghe caruia ii spuse diavolul in vis ca moare la ora y... pai iti dai seama ca numai Puterile Ceresti m-au scos din toata situatia asta penibila, in care puteam chiar sa mor si asta numai din cauza prostiei mele nemarginite si a mintii infantile, care in loc sa se supuna increderii in Cuvantul lui Dumnezeu credea in vorbele babei ca in vorbele unui sfant????????:(:(:(
MULTUMESC LUI DUMNEZEU PTR ACEASTA LECTIE DURA, SI PTR FAPTUL CA NU M-A LEPADAT PE MINE PACATOASA SI M-A SCOS CU BINE DIN TOATA POVESTEA ASTA HIDOASA SI MI-A MAI DAT TIMP DE INDREPTARE.... SA NE AJUTE DUMNEZEU SA ALUNGAM DIN MINTILE NOASTRE PURUREA, GANDUL PE CARE VRAJMASUL NI-L INFILTREAZA PERFID SPRE PIEIRE. AMIN!!!!!
Reply With Quote
  #118  
Vechi 22.08.2008, 10:14:51
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

mai oamenibuni, da voi nu v-atzi prins de ce zice dracu prin ingeri lui blestematzi ca o sa mori, ca tu luptandu-te cu sugestia shi gandul mortzii shi invingandu-l sa-tzi bagi singur gandul nemortzii care e mai al naibii ca nu mai faci nimic shi nu te mai pregateshti de viatza veshnica, ca dracul nu e doar "mare" mincinos ci shi un viclean perfid shi mishel...

nu-i asha draga Marina ca acum nu te mai gandeshti la moarte? care este calea mantuirii? Ei vezi cum "te-a ajutat" diavolul ca sa lepezi paza shi veghea shi sa stai intr-o falsa bunastare avind impresia pe termen mai lung ca nu mai mori... vezi cum te-a pierdut? asha ne pierde pe totzi. Ne ajuta sa ne autoinshelam shi doar dracu nu mai e devina din moment ce el tzi-a spus ca o sa mori... iar prin asta n-ai vrut sa-l crezi pe Dumnezeu ca pretzul pacatelor este moartea... iata cum le-a ticluit ca sa uitzi de moarte shi sa nu-tzi mai lucrezi mantuirea...

Gandul la moarte, shi la Judecata ne aduce in suflet conshtiintza cea dreapta... asha ceva parac ne indeamna sfintzii... ???
Reply With Quote
  #119  
Vechi 22.08.2008, 10:36:38
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
mai oamenibuni, da voi nu v-atzi prins de ce zice dracu prin ingeri lui blestematzi ca o sa mori, ca tu luptandu-te cu sugestia shi gandul mortzii shi invingandu-l sa-tzi bagi singur gandul nemortzii care e mai al naibii ca nu mai faci nimic shi nu te mai pregateshti de viatza veshnica, ca dracul nu e doar "mare" mincinos ci shi un viclean perfid shi mishel...

nu-i asha draga Marina ca acum nu te mai gandeshti la moarte? care este calea mantuirii? Ei vezi cum "te-a ajutat" diavolul ca sa lepezi paza shi veghea shi sa stai intr-o falsa bunastare avind impresia pe termen mai lung ca nu mai mori... vezi cum te-a pierdut? asha ne pierde pe totzi. Ne ajuta sa ne autoinshelam shi doar dracu nu mai e devina din moment ce el tzi-a spus ca o sa mori... iar prin asta n-ai vrut sa-l crezi pe Dumnezeu ca pretzul pacatelor este moartea... iata cum le-a ticluit ca sa uitzi de moarte shi sa nu-tzi mai lucrezi mantuirea...

Gandul la moarte, shi la Judecata ne aduce in suflet conshtiintza cea dreapta... asha ceva parac ne indeamna sfintzii... ???
hai mai Vsovi!!!!!!!!!! in cazul meu nu-i asha... am trecut cu bine doar peste acea ispita in care diavolul s-a luptat cu mine sa ma piara... adica fatza de acea idee fatalista ca in ziua Y mor... dar asta nu inseamna ca acum nu ma sperie gandul mortii:):):)
ohohohoho!!! ba bine ca nu!!!! ma sperie rau de tot!!!! si nu stiu daca atat gandul ca nu o sa ma gasesc in aceasta forma de existenta cat faptul ca moartea ma va gasi nepregatita si sa ma vezi atunci nadushind si urland in vesnicie la "cazanelul cu smolicik":(:(:(:(:(:(
ca deh!! dupa marimea faptelor... in fine lasand la o parte gluma, repet ca in cazul meu imi e frica in continuare de moarte dar nu in forma paranoica, obsesiva.Un pupic ptr Vsovi
Reply With Quote
  #120  
Vechi 22.08.2008, 10:44:29
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Si tot referitor la postarea ta draga Ovidiu e f interesant ce spui...la aceasta fatzeta a lucrarii diavolului nu ma gandisem.. dar cu mintea mea de acum imi e greu sa cred ca cine a experimentat o data frica asta disperata fatza de moarte va trece subit in extrema cealalta si sa considere ca el va trai cat stanca Raraului.E greu de crezut asa ceva dar nu imposibil.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slovenia a spus NU Adriana Cluj Homosexualitatea 43 01.08.2013 04:54:45
Cand vom muri? Florin-Ionut Pocainta 40 31.01.2011 15:31:24
Ce ai face daca ai afla ca peste 3 zile vei muri? alexdu Generalitati 50 31.12.2010 12:14:14
ce mi-a spus parintele.... NiCcoleta Arta bisericeasca in general 17 20.02.2007 20:13:14
Ce mai e de spus? Iustin Din Vechiul Testament 3 11.08.2006 21:05:48